Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
kyryka

Cruise control nesincronizat cu viteza reala

Recommended Posts

Setez viteza pe cruise control la 100 si vitezometrul digital si analog indica 108 sau 109 km/h. Aceeasi faza se intampla la orice viteza setata cu diferente mai mari la viteze mai mari. Echiparea e cu jante 18 inch ultimate +.

Edited by kyryka

Aceeași chestie am observat și eu. Și la test drive-ul făcut de turații.ro se vorbește de diferența de viteza.

Mă gândesc că viteza indicata de calculator nu este cea reală, daca ne luăm după Waze, el indica mai puțin.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Am scris dealerului neomotors si m-au programat pentru constatare. Vedem ce au de zis. E penibil.

Foarte ciudat,

Eu am rotile pe 17 si cand setez 100, atâta ramane, mai face câte o diferența de 1km/h cand se reglează, dar atat. De menționat ca eu doar dupa vitezometrul digital din hud ma iau, nici nu am observat daca se vede diferența pe cel din cluster. Esti sigur ca nu sunt greșeli in operarea pilotului automat? Si de curiozitate e automata cutia ta de viteze? Ca parca am văzut pe undeva ceva similar pe mașina cu cutie automata.

Am sa verific maine mai atent daca imi arata vreo diferența.

La 60 de km/h, este o diferență de cca 6 km între viteza setată pe pilotul automat și cea reală pe care acesta o păstrează.

Edited by konasorin

E automata. Viteza pe Hud e identica cu cea de pe vitezometru analog. Diferenta este intre viteza setata pe cruise si cea aratata pe Hud si analog. Imposibil sa gresesc ceva. Ma gandesc la faptul ca diametrul total al rotii este mai mare (nu am calculat/masurat) iar cruise controlul nu este sincronizat. Hud si analog sunt in regula pentru ca valorile fata de un gps (waze) sunt cu cca 3-4 km/h mai mari. Ex: cruise 100 km/h, waze 104km/h, hud 108km/h.

Edited by kyryka

E automata. Viteza pe Hud e identica cu cea de pe vitezometru analog. Diferenta este intre viteza setata pe cruise si cea aratata pe Hud si analog. Imposibil sa gresesc ceva. Ma gandesc la faptul ca diametrul total al rotii este mai mare (nu am calculat/masurat) iar cruise controlul nu este sincronizat. Hud si analog sunt in regula pentru ca valorile fata de un gps (waze) sunt cu cca 3-4 km/h mai mari. Ex: cruise 100 km/h, waze 104km/h, hud 108km/h.

Daca ai anvelopele de dimensiunile recomandate nu ar trebui sa ai diferente. Daca in schimb difera usor atunci e posibil sa fie diferenta, pentru ca e logic asa.

Rezolvat astazi in service. Functioneaza perfect acum. Update soft.