Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
MDP

Tucson 2019 1.6 GDI

Recommended Posts

Mie mi-a fost ridicata masina, pe vremea cand era "constitutional", pentru ca era "parcata pe spatiul verde". In realitate, parcasem cu o treime din portbagaj deasupra unui spatiu cu iarba. Daca gandesti spatial, era pe spatiul verde :) doar ca nu era amplasat chiar pe el, ci deasupra - adica facea umbra spatiului verde.

Acum, in acelasi loc, e parcare cu plata, 5 lei/ ora, ca e in zona 2, mai de saraci. In centru e 10 lei/ora.

De aia spun, cand or sa inceapa sa ridice iar masini, cam toate cele care nu sunt in parcari cu plata, vor fi neregulamentar, ca e greu sa demonstrezi contrariul.

De aici si rationamentul meu, cu cei 2000 euro anual economisiti la hibrid strict din gratuitatea oferita de primarie. Chiar daca e mai scump la achizitie, ma gandesc serios cum sa "conving" nevasta ca o hibrida e o achizitie utila :)

O hibrida pentru mine, evident :)

PS: a nu se intelege ca sprijin in vreun fel cocalarii care parcheaza in fata shaormeriei sa isi cumpere lunch-ul :)

Singura necunoscuta e cati ani de acum incolo o sa mai fie gratuita parcarea pt hibride. Dar daca ar fi vorba de inca 3-5 ani, deja sunt 6k-10k euro economisiti. Si parchezi legal, fara dureri de cap :)

Edited by newbee

Nu stiu daca merita un hybrid, cu tot cu parcarea lui gratuita. Suma de 2000€/an o luam ca o utopie in acest caz, nu?

Am cochetat si eu cu ideea unui Ioniq, insa am ajuns la concluzia ca tot nu stiu u de ar fi utila masinuta, in oras, la drum lung, amandoua sau niciuna.

Pe langa faptul ca, de ani de zile au aceleasi probleme ca si cu bateriile de telefon, care, se la an la an isi pierd cate putin din capacitatea maxima de incarcare, caruta de bani ceruta se refera la o economie insignifianta de carburant. Pe scurt, ar fi ceva mai eficienta in oras decat afara, dar numai daca iti place sa atingi, sa mangai, pedala de acceleratie, altfel, in oricare alta situatie, motorul termic intra automat in functiune cu tot cu burtoiul sau nesatul de benzina. Adica, vrei putere, demaraj sau incarcarea bateriilor de LiIon, va serveste motorasul pe benzina de 105Cp, dar cu consumul, zgomotul si limitarile cuplului specifice motorului 1.6 Aspirat. Nu mi s.a parut ca merita banii asa ceva, mai ales ca Hyundai a suspendat comenzile pt Ioniq pe termen neprecizat... adica 22.500e pe o masina care nu stii cand se va fabrica? Nu cand va ajunge in tara...

Edited by cipelantra

Cei 2000 euro i-am calculat la 5 lei/ora x 9 ore/zi, 21 zile/luna, 10 luni/ an :), raportat strict la situatia mea cu locatia jobului si parcarea gratuita in Bucuresti, pt ca nu stiu cum e in alte orase.

O colega de serviciu a cumparat o Toyota Yaris si tocmai a obtinut si sticker-ul de parcare gratuita, de aici si zbaterile mele interne :)

In rest, referitor la celelalte avantaje/dezavantaje, discutia e intr-adevat lunga si complexa, dar impresia mea e ca incet-incet, incep sa apara suficiente hibride pe piata sa ai de unde alege, si cu motor mai mare si cu motor mai mic, mild hibrid sau plug-in: Mitsubishi Outlander Phev, Honda CRV hybrid, Kona electric, urmeaza din ce am inteles si Tucson. Si sigur mai sunt.

Momentan incerc sa diger diferentele de pret fata de modelele "regulare", de aici si presupusa economie de 2000 euro pe an. Tot atat as economisi si daca ma duc cu metroul sau autobuzul, iar pe astea nici nu trebuie sa le cumpar :)

PS: scuze pentru off-topicul masiv

Edited by newbee

Salut! Am si eu 1.6 GDI si am fost deja in service. Aveam un zgomot de tabla, ca si cum ar atinge o tabla in ceva, in momentul cand acceleram mai tare pe la 1800rot/min pana la 2200ro/min apoi disparea. Au reglat ei pe acolo la esapament si pe la niste conducte de AC. Au zis ca nu erau prinse foarte bine...Si alta problema, suspensia cred ca este destul de zgomotoasa, cel putin asa o percep eu, dar mai mult pe partea dreapta. Ei au zis ca e normal, ca asa sunt toate si ca au verificat-o, nu are nimic! Eu nu cred ca este ok, parca s-a accentuat de cand am luat masina. O sa merg in alta parte decat la dealer sa o verific. Voua cum vi se pare suspensia? Si de consum, 8.1% am acum media, iar la un drum de Tg Jiu - Bucuresti am scos 6.7%, cu mers 130-140 autostrada si in rest 80-100. Consumul dupa parerea mea e foarte ok deocamdata.

• Like 1

Salutare. A pus cineva scut motor de tabla? Dar nu la reprezentanta. Și de unde la-ți luat. Mulțumesc.

Salutare. A pus cineva scut motor de tabla? Dar nu la reprezentanta. Și de unde la-ți luat. Mulțumesc.

http://www.scutmotor.co/hyundai-tucson?filter=1&manufacturing=2017 aici gasesti

Eu am pus acum 6 ani pe ix35 si l-am dat jos o singura data sa-l revopsesc. Le-am dat adresa de la reprezentanta (unde sa-l trimita) si l-am montat acolo fara a fi nevoie sa se faca ceva modificari. Avand in vedere ca e cam greut, cei de la service au facut doua guri de vizitare cu capac: una pentru filtru de ulei si cealalta pentru busonul de scurgere. Cel original fiind din plastic se demonta usor. Daca nu ma insel l-am luat dupa -scutauto.ro- Odorheiul Secuiesc

• Like 1

Azi pe o distanta de 50 km CB mi-a aratat 5% consum,2 persoane plus bagaje,mers 70-80 km/h,ceva depasiri.486 km la bord mers mai batraneste ca nu ma grabeam.

• Like 1

Consum? Com Berceni - Pta Unirii 14 km, curatare DPF, 16 % (motorina)

Mai pot sa zic ceva? :dancer:

post-64460-0-91325000-1551946256_thumb.jpg

post-64460-0-46003400-1551946281_thumb.jpg

post-64460-0-09150600-1551946324_thumb.jpg

Edited by masiu

Ce tester OBD2 folosești de e compatibil și cu mașina, și cu Tucsy?

PS: Ăla e un suport magnetic cu încărcare wireless?

Edited by vladk2k

Folosesc Elm 327 mini.

Da, suportul este magnetic in patru puncte (nu pe mijloc) si il folosesc pentru S8 cu o husa tot de la Nillkin. Nu are incarcare rapida dar isi face treaba.

post-64460-0-24076500-1552287861_thumb.jpeg

post-64460-0-49749200-1552287865_thumb.jpeg

Edited by masiu

Vad ca folosesti Tucsy. Nu iti sparge bateria la telefon? Eu l-am dat jos ca mi-am facut praf o baterie la un S7...

ELM327 e un cip dar sunt implementări și implementări. La mașina precedentă am avut unul din acela albastru transparent, își făcea treaba foarte bine dar nu intra niciodată în suspendare, ceea ce însemna că trebuia să-l scot din mufa OBD după fiecare mers. Oricum, l-am dat împreună cu mașina.

Acum am un alt cititor care teoretic intră în suspendare. Este mai mofturos (nu merge modul de comunicare rapidă din Torque) și o dată mi s-au aprins toate simbolurile din bord (tip „pom de crăciun”) în mers în timp ce era conectat, așa că l-am scos și acum nu-l folosesc decât pentru amici să caute erori. Aș vrea să iau altul dar ceva ce poate fi lăsat permanent pe mașină. Mă uitam la Vgate iCar dar sunt prețuri și prețuri online, nu știi care-i făcătură și care nu.

:sad::sad::sad: cum instalam android auto ca mie nu-mi iasa?????????????

• Like 1

:sad::sad::sad: cum instalam android auto ca mie nu-mi iasa?????????????

Sincer să fiu , eu cumva l-am păcălit să mi se instaleze pe tabletă , merge ,, teoretic ,, cu waze sau google maps , însă practic , cumva chinuit merge doar google . Waze nu vrea deloc , deci ...

AA se instaleaza descarcind manual apk-ul de AA de pe apkmirror.com, dind telefonului permisiunea o singura data sa instaleze aplicatii din surse nesigure si dind apoi click de instalare pe apk - ul de AA din telefon.

Bun găsit tuturor!

Iată că după aproape 8 luni de cînd dețin un Tucson Style și după 7000 km parcurși, pot și eu să comentez în legătură cu mașina mea. De ce acum ? Simplu, pentru că abia m-am întors dintr-o excursie de 1661 km ( Tulcea - Agnita - Herculane și retur ), unde am reușit să îi văd capacitățile " artistice " pe șosea. Am mers pe D. J, D. N., A1, drum de munte, așa că am avut posibilitatea să monitorizez consumul pe toate zonele de relief. Menționez că cel mai mic consum a fost de 5.7, iar cel mai mare ( pe autostradă ) 7.9 %. Media generală a fost de 6.8 ceea ce zic eu e foarte bine. Mai precizez faptul că pe relația TL-Agnita am fost 2 persoane +bagaje destul de multe, iar pînă la Herculane am fost 4 persoane. Viteza a fost în limitele normale, iar pe autostradă am mers cu 130 pe pilot. Din păcate demarajul rămâne o problemă mare din punctul meu de vedere ( poate e și vina mea că nu urc peste 3000 ture ), în rest e ok. O altă problemă ar fi legată de " minunata" aplicație android pe care abia am așteptat să o folosesc, dar care m-a descurajat. Avînd-o pe o tabletă foarte bună, am încercat să-i " activez" Waze ceea ce nu mi-a reușit, dar am mers pînă la urmă cumva cu Google maps.

În rest nu știu ce aș mai putea spune. Vă doresc drumuri bune, tuturor.

Salutare.Nu reusesc sa-mi schimb poza de profil,sa incarc o poza pe forum si sa conectez androidul auto cu telefonul.HELLPPPPP.

Salutare.Nu reusesc sa-mi schimb poza de profil,sa incarc o poza pe forum (...) l.HELLPPPPP.

Intri in meniul "My profile".

Pui cursor mouse pe poza (in stanga sus) ... si apare pe poza un dreptunghi "change".

Dai click pe "change".

Se deschide fereastra "Photo Editor" in care ... faci "upload photo"....

La sfarsit dai "Done" ... si asta e!

Bafta!

Asa am facut dar nu inteleg de ce nu-mi incarca poza?????!!!!!!!!!!!!

Ce ET e mai bun pentru jante 38 sau 50 (ideal e 45)?

Salut. Am eu NEXEN WINGUARD Sport 2 XL 225/65/R17. In prima iarna s-au comportat excelent. Eu sunt multumit de ele.

Edited by SSD

Idem, am nexen WG Sport 2 XL, pe 19". nimic de reprosat intr-o iarna cu de toate: zapada, fleșcăraie, freezing rain etc.