Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Madara

Recomandare discuri de frana

Recommended Posts

Salutare, pe 14 august anul trecut am schimbat discurile si placutele pe fata deoarece erau ovalizate.

Totul bine...Imi aduc aminte bine ca pe 15 septembrie am plecat catre Valcea. Mergand pe dealul negru am observat ca din nou aceeasi senzatie ma urmarea. Franam, volanul trepida, pedala trepida (parca era cutremur).

Am ajuns acolo si in curte am dat jos etrierul si invartind cu mana de prezoane am vazut cum intre placutea discul "batea" stanga-dreapta ca o roata de bicicleta descentrata. Concluzie: S-au ovalizat si astea ! Intr-o luna.

Discurile sunt acestea

https://www.epiesa.ro/disc-frana-hyundai-accent-iii-limuzina-mc-1-5-crdi-gls-diesel-110-cai-roadhouse-61023-10/19907/100032/parts-239382099/

Am gresit, le-am luat aiurea.

Ma puteti sfatui sa aleg altele mai bune?

Cand ati schimbat ce ati pus, si au tinut macar doi ani?

Cu stima !

Fiind vorba despre un element vital de siguranta eu m-as gandi la unele originale sau macar la unele de firma, unanim recunoscute pentru calitate si fiabilitate.

Ca fapt divers: in octombrie m-am apucat de curatat etrieri, placute, etc. si cu ocazia asta am constatat ca discurile fata erau, ca grosime, la limita de jos. Nehotarat fiind in privinta schimbarii si alegerii unei marci anume (cele originale au, totusi, un pret maricel!), m-am hotarat sa pun pe masina, de proba, o pereche de discuri fata originale (de la vechiul accent) care zaceau prin garaj de peste 6 ani de zile. Erau rugine tare, dar aveau ''carne'' nu gluma pe ele (aveau doar 59 de mii km parcursi). Ei bine, nu le-am mai dat jos cand am vazut cum se comporta la franare brusca (100km/ora, pe drum drept). Sunt atat de incantat de chestia asta incat la primavara, cand o sa schimb rotile, o sa pun si vechile discuri spate pe masina.

In concluzie, da un ban si scapi de o grija si de alte cheltuieli.

Asa am sa fac, insa nu eram sigur daca 100% discurile au fost proaste ( totusi intr-o luna/1400km) sa se ovalizeze...nu prea mi-a venit sa cred. M-am gandit sa nu fie altceva si din ce am mai citit aici pe forum cine a mao avut probleme, a fost de la butuc desi din ce am inteles si pare si logic, daca era butucul stramb ar fi tremurat masina la franare din prima nu dupa o luna.

Dar tind sa cred ca si discurile au fost proaste, tot asteptam sa zica cineva " da discurile au fost proaste am patit si eu, nu este problema la sistemul de franare).

Roadhouse??? Nu era un film?

Eu am avut originale pana pe la 200k, s-au ovalizat pe fata, am pus discuri/placute ATE. Nimic de reprosat dupa un an si ceva, total multumit.

Dar dintre textar sau trw ce ati alege, placute+discuri pe fata ?

Eu am trecut de la cele originale la Bosch de care sunt foarte multumit. Mentionez ca si placutele sunt tot Bosch.

Sincer nu inteleg apetitul pentru care alegeti firme de care nu prea ati auzit in detrimentul celor care au ani - daca nu zeci de ani - de experienta. Dar e alegerea fiecaruia, nefiind intentia mea de a face publicitate. Diferenta fata de cele originale o veti resimti oricum indiferent ce marca alegeti - eu am "rodat" setul pe Transalpina fara nici cea mai mica ezitare si da, inca sunt in fata calculatorului si nu va bantui - nu inca ;)

Pai bosch am acum pe masina care mi s-au ovalizat. Luate in august de la epiesa cu 108 lei. Cand am deschis topicul din greseala am pus link cu discuri roadhouse. Nu am roadhouse am bosch. La fel am zis si eu sa iau bosch ca e firma cunoscuta.

Ulterior am aflat ca bosch nu prea sunt buni asa la sistemul de franare ( poate am avut eu ghinion). Din ce stiu Textar produce Bosch Ate si Trw. Ate se zice ca sunt cei mai buni dar si la fel de scumpi ca original. Atunci am zis sa merg pe Trw sau Textar dar nu stiu intre astea doua.

@madara, ce ai luat in cele din urma?

Doar ce am dat comandă, printre altele, de 2 discuri față Ferodo și un set de plăcuțe față tot Ferodo. :) Discurile actuale sunt tot Ferodo.

Codurile sunt:

- Disc Ferodo Premier - DDF1603;

- Set plăcuțe față Ferodo - FDB1955.

Revin cu impresii după montaj.

Am comandat si eu Textar discuri si placute.

Urmeaza sa le montez sa vedem cum sunt.

Revin cu impresii.

Am montat placutele si discurile Textar.

Am facut si rodajul, 10-12 franari de la 80-90 la 40-50, franari normale fara sa blochez rotile.

Ce diferente vad, pedala de frana e mai moale are cursa parca mai lunga si cand am ajuns acasa partea de sus a discului luceste iar partea de jos spre butuc e la fel ca atunci cand am montat discul pe masina, neatinsa. Deci nu calca placuta pe toata partea de franare a discului. Sa vedem poate in timp se vor pasui si vor calca pe tot discul.

Cineva și.a cumpărat de pe ebay direct din ușa discuri și plăcute brembo, și e f mulțumit, la noi sunt numai ciurucuri.Si eu mă gândesc sa cumpăr un set de ambreiaj de acolo deoarece trebuie să-l schimb