Jump to content
aurelian_dragomir

CASCO foarte mare la Elnatra 2018

Recommended Posts

Salut,

Mi-am luat masina anul trecut in iulie ( 16000 euro ). Am primit oferta de la dealer DAB de CASCO de 870 euro. Am ales sa platesc in 4 rate. Intre timp, un coleg si-a luat Renault Clio 2018 ( 9500 euro ), el neavand permis inca, a ales CASCO full si costa ~ 400 euro. Altul si-a luat Kia de 15000 euro, avand permis de ~ 5 ani, CASCO la fel in jur de 400 euro.

De ce naiba e atat de mult la Hyundai? Aveti idee?

Salut,

Mi-am luat masina anul trecut in iulie ( 16000 euro ). Am primit oferta de la dealer DAB de CASCO de 870 euro. Am ales sa platesc in 4 rate. Intre timp, un coleg si-a luat Renault Clio 2018 ( 9500 euro ), el neavand permis inca, a ales CASCO full si costa ~ 400 euro. Altul si-a luat Kia de 15000 euro, avand permis de ~ 5 ani, CASCO la fel in jur de 400 euro.

Depinde la cine îți faci. Eu am luat mașina în iulie 2018. A costat 14610 euro.

Omniasig 500 euro

Generali și Groupama aprox 780 euro

Țiriac 1100 euro

Am ales Omniasig.

Am făcut la un broker la recomandarea dealerului de unele am luat mașina.

Trimis de pe al meu RNE-L21 folosind Tapatalk

Ai ales sa platesti in rate si este mai mare. Eu la Generali am 2100 lei pe an. La rate ajungea la 2400 trimestru si 2800 lunar.

Si vezi ca masina este asigurata la pretul de catalog, adica la 19000 un Hy nu 15000 cat am platit pe masina.

Depinde la cine îți faci.

Groupama aprox 780 euro

Masina luata in mai 2018, leasing prin Tiriac pe 4 ani, casco la Groupama 50 euro pe luna, 6 luni de casco gratis. Pe 4 ani, inseamna 525 euro pe an ( medie).

Aurelian, firmele de asigurari au tarife diferite. Uite un print cu o oferta de rca ptr un Evoque, motor 2.2 litri. Pe casco, vechimea ca sofer conteaza fff putin. Singurii care cer datele soferului la incheierea unei polite sunt Allianz ( polita rca). La casco, nu se cer datele, se considera utilizare personala ( casco pe pf ) sau .... 'si angajatii' parca este formularea pe pj. Ceva de genul. Ai ales singura oferta, fara ca mai ceri inca 1.

ps: uite si ofertele primite de mine ptr casco anul trecut la inceputul lui mai!

ps 2: poti renunta la acea polita si face alta convenabila financiar!

post-66612-0-73612800-1547659490_thumb.jpg

post-66612-0-07716300-1547659942_thumb.jpg

Edited by Chevy

Salut,

Pretul la casco e influentat de varsta - testat. Undeva pana in 25 de ani sunt tarife mari, apoi mai scad 25-30 ca dupa sa scada chiar mai bine. Te incadrezi in limitele astea? Eu la groupama am avut casco la 4400 de lei, apoi trecut la generali cu 3000 de lei, anul asta a scazut la 2800.

Depinde la cine îți faci. Eu am luat mașina în iulie 2018. A costat 14610 euro.

Omniasig 500 euro

Generali și Groupama aprox 780 euro

Țiriac 1100 euro

Am ales Omniasig.

Am făcut la un broker la recomandarea dealerului de unele am luat mașina.

Trimis de pe al meu RNE-L21 folosind Tapatalk

Aici deja in preturile astea se reflecta si calitatea. Tiriac, Generali si Groupama sunt lideri si respecta casco cu sfintenie, de Omniasig nu am auzit lucruri bune.

Salut,

Eu am de la Uniqa varianta de casco premium, platesc 4 rate pe an a cate 112 sau 116 EU

Am plătit la Generali 250 de euro pe un an cu franșiză de 100 de euro.Suma asigurată 13000 de euro,atât a costat mașina.Asigurarea este pe un singur șofer și este full.Am primit și un an rovignieta gratis.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

660euro la groupama pe an prin finantare de la tiriac la valoarea initiala de aprox 17k euro pare ok..ish

• Like 1

Oferta CASCO Generali, 2080 lei plata integrala, suma asigurata 14.300 euro, fransiza 0, vechime auto 1an 4 luni.

Aveti idee cat ar creste CASCO la Omniasig daca faci vreo dauna? Eu as vrea sa o revopsesc aproape pe toata, insa tot aman fiindca nu stiu cat mi-ar creste CASCO...

Ultima data am platit 620 EUR pentru suma asigurata 14.800 (pret de lista la data cumpararii 21.146 )

Edited by viorel2rusu

Polita urmatoare? Sigur va fi mai rentabil sa faci la alt asigurator care nu are un istoric de daune :p

Polita urmatoare? Sigur va fi mai rentabil sa faci la alt asigurator care nu are un istoric de daune :p

Cred ca au o baza de date comuna pentru istoric daune. Oricum voi cere oferta de la mai multi dupa ce primesc oferta Omniasig.

Cred ca au o baza de date comuna pentru istoric daune. Oricum voi cere oferta de la mai multi dupa ce primesc oferta Omniasig.

Nu au baze de date comune. Pretul nu e influentat, poti sa deschizi 10 dosare la Omniasig, cand te muti apoi la Generali/X/Y/Z - sa zicem - intri curat. La mine asa a fost de pe groupama pe generali. Procentul cred ca difera de la asigurator la asigurator si nu poti sti exact inainte, cel mai bine schimbi asiguratorul apoi cum spune si @Chevy.

Totusi, am o intrebare - cum ceri revopsirea masinii? La CASCO unele firme de asigurari iti revopsesc toata masina daca dintr-un singur dosar s-a avariat mai mult de 50% din vopsea/piese (masina parca are 13 piese vopsibile, deci 7 trebuie atinse macar). Daca ai doar cateva parti nu iti revopseste toata masina. Sau Omniasig permite asa ceva?

E mare lucru sa ii tragi o o zgarietura cu ajutorul unor crengi de jur imprejur?

Mai greu e cu plafonul, daca o aripa o mai infunzi, pe asta parca nu iti vine sa il aranjezi...

Edited by Chevy

E mare lucru sa ii tragi o o zgarietura cu ajutorul unor crengi de jur imprejur?

Asa ii dai o cheie de jur imprejur si spui ca ai lasat-o in ceva parcare obscura peste noapte... metode din astea romanesti stim cu totii :_smile:

Edited by rsm

Elantra are motor de 1.6. Clio mai ales dar și Megane au între 0.9 si 1.6 (probabil 1.2 sau 1.5 pe diesel) au prietenii tăi. Pe mine mă costă ~3000 lei casco pe Elantra din 2014 și ~2100 pe i20 din 2019 cu motor de 1 litru. Sunt curios cât e casco pe Santa Fe cu motor de 2.2 (model mai nou de 2016).

Posted (edited)

Casco nu are legatura cu capacitatea cilindrica - are legatura cu valoarea de catalog (care contine diferite variabile care se iau in calcul - gen vechime, istoric daune) care o au asiguratorii - Casco fiind procent din aceasta valoare de catalog - ex: 4% * valoarea de catalog. 

De aceea, este bine sa verificam la cat mai multi asiguratori ofertele de Casco si respectiv sa negociem ca la taraba in piata - ex: asiguratorul X mi-a dat 3.5%, vs voi care mi-ati dat 4%. Mai ales la masinile noi - fie ele in leasing sau nu. 

Pe asta se bazeaza asiguratorii - si firmele de leasing prin brokerii proprii - ataseaza o oferta pe care noi o luam de buna. 

Din experienta pot sa va spun ca nu este obligatoriu sa incheiati asigurarile cu brokerul firmei de leasing - eu am facut asigurari cu alt broker de asigurari, deoarece am avut oferta mai buna. Negociata. 

Edited by mav