Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Sign in to follow this  
mihai_tmn

Hyundai i20 Confort+ 1.2 84CP - pre facelift

Recommended Posts

Adaug aici un post de-al meu de pe alt forum cu cateva pareri despre i20 dupa aproximativ 6 luni si 5000 km

Sper sa fie util pt cine e interesat de masina si vrea sa afle mai multe detalii.

DE BINE:
-Usor de condus, motor silentios, fara vibratii, consum exclusiv in oras de 7.1 (f. aglomerat, mult mers bara la bara, distante scurte : 2-3km ... conditii naspa)
In conditii bune cred ar merge mai aproape de 6 - 6.2. Afara , se poate merge cred spre un 5.5 la viteze de 100-120.
- Motor "clasic" MPI, cu injectie indirecta mai putin mofturos si mai putin predispus la depuneri de carbon.VVT pe admisie si evacuare => cuplu ok la turatii joase.
Bun pt oras, se incalzeste f repede. (daca nu dai drumul imediat la caldura .
- Cutia de viteze etajata ok : La 130 km/h in jur de 3800 RPM => ok pt 1.2 si 5 viteze. Poti merge pe autostrada mult si bine.
- Masina e de bun simt pt oras. Suficient spatiu, calitate buna a interiorului (la banii pe care ii dai) .
- Tapiserie buna pe scaune, Cred ca se poate chiar da jos si spala pt ca are niste fermoare.
- Bord ergonomic, simplu, aerisit si care nu ma deranjeaza cu nimic.
- Bluetooth -> pot asculta muzica de pe telefon - spotify, merge hands free la tel, comenzi vocale !!, ("call baby") naughty.gif etc.
- Aer conditionat, oglinzi electrice, volan imbracat in piele cu comenzi pe volan , dotari decente de confort.
- 2 Plafoniere cu lumini fata/spate si suport de ochelari in plafoniera fata !
- Roti de 186/65/R15 : dimensiune decenta, nu sunt roti "de jucarie", sunt suficiente pt masina si au si o dimensiune comuna => pret decent la cauciucuri.
- NU are start-stop !!! Pt mine e un plus in oras.
- Tinuta de drum decenta si sigura.
- Discuri de frana si pe spate
- USB, Bricheta + priza de 12V , spatiu pt pus telefonul , spatiu bun de depozitare in usi si langa schimbator/frana de mana.

- Spatiu bun pt clasa masinii, portbagaj ok, roata de rezerva, insonorizare decenta.

- Mie imi place cum arata, nevasta o iubeste ! :)

DE RAU (sau mai degraba mofturi) :
- Motorul e ok pt oras si pt autostrada (pana la 130 -150 km/h chiar !) dar sufera la reprize si demaraj. Te descurci fara probleme la drum lung
dar masina e mai obositoare si cere mai multa atentie si "premeditare" smile.png la depasiri.

- Treapta a 3-a mi se pare cam lunga si parca as fi vrut sa fie ceva mai "agresiva". Dar probabil ca etajarea ceva mai lunga ajuta la economie si turatii mai joase pe autostrada.
- Suspensia spate rigida, topaie/arunca la denivelari mai mari cum sunt limitatoarele de viteza
- Senzori de presiune in roti, in loc de detectie a presiunii prin modulul ABS. As fi preferat senzorul indirect care masoara turatia rotilor.
- Nu are buton de reglare a luminozitatii bordului (se poate trai fara, dar e putin deranjant)
- Doar 2 boxe. Se aude la limita acceptabilului dar ar mai fi mers 2 boxe, pacat ca nu este tras cablaj si fetele de usi din spate par dintr-o bucata.
- Directia foarte asistata, buna pt oras dar cam ciudata la viteze mai mari.
- Indicatorul de temperatura a apei sta cu o linuta sub 90 de grade, cred ca e doar o greseala de soft, dar...macar ARE indicator de temperatura a apei ... spre deosebire de alte marci.

Ce as mai adauga :
Ma mai gandesc la incalzire in scaune si la cotiera.

Masina e clar orientata pe condus in oras, serviciu, naveta scurta, cumparaturi, etc.

Te descurci fara probleme si la drumuri ocazionale mai lungi, 300-500 km.

Pt drumuri lungi dese, ar trebui trecut la clasa mai mare dar asta e valabil la toate marcile.

Per total, foarte multumit de masina pt cei 8700 euro (Confort+ ,cu vopsea metalizata)

Edited by mihai_tmn
  • Like 1

Vezi ca unele modele au si start-stop. Indicatorul de apa asa arata la Hyundai, o liniuta sub 90. Referitor la vibratii, a mea cam trepideaza la ralanti, la 700rpm, nu stie nimeni de ce. La 700+ merge lin, iar nu stiu de ce. In Bucuresti, sub 8,2 n.am scos decat duminica la ora 7 dimineata...

Edited by cipelantra

Da, din ce am citit, se pare ca la noile modele este montat sistem start-stop, posibil si la cele mai vechi, dar din fericire eu nu il am.

Am pe alta masina si acolo ma scoate din sarite si il dezactivez de fiecare data.

Consumul mediu indicat acum in bord este de 7.1 ne-resetat de multa vreme. Maxim un drum mai lung de 2-300 km pe luna, in rest doar oras sau foarte aproape prin jur. Relativ aglomerat, drumuri scurte, mai merg si bara la bara. Dar sigur nu e la fel de aglomerat ca in Bucuresti.