Jump to content
nanu_mihai

Ssangyong Korando 2013 2.0 e-xdi 175 CP

Recommended Posts

Mă gândesc să fac un upgrade la bătrânul meu Tucsy JM 2005 2.0 CRDI 113 CP cu o mașinuță tot coreeană mult mai nouă. Eu aș fi vrut ix35, dar... mi-a apărut în cale ceva interesant și foarte arătos, un Ssangyong Korando cu motor diesel Euro5 (singura mea problemă era norma Euro3 de la Tucsy care oricum a rămas tot în familie) și 175 CP, are același sistem de tracțiune Borg Warner ca vechiul Tucsy cu 4WD Lock, interioare foarte comune cu ce avem noi pe prima generație de Tucsy. Și nu, ăsta nu e motor Mercedes, ci ceva in ză haus, de la Ssangyong care de ceva vreme e deținut de Mahindra.

Pe site-uri de specialitate găsești mașini cu rulaj bun și an destul de recent la prețuri foarte bune și din câte recenzii am citit despre el este o mașină robustă și fiabilă, numai că nu-ți ia nici dracu Ssangyong la noi pe motiv de ”chinezărie”. Având în vedere că mașinile au avut garanție 100.000km sau 5 ani, e posibil să găsim mașini care au părăsit garanția de curând sau care mai au ceva rămas.

Gen așa https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=269705741&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=23100&makeModelVariant1.modelId=3&minFirstRegistrationDate=2011-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=00027816-e1ca-7c70-6fcf-d551d4a369e8

De ce zici asta, Marius?

Pana la urma nu e o chinezarie, ci o coreeana. Poate mai coreeana decat Hyundaiurile noastre. :)

Am o ruda ce detine un Rexton din acelasi an cu masina mea [2006], merge fara probleme si a atins 230.000 km.

Edited by BlueKing
  • Like 1

Sincer, ma leg pentru că e o mașină mai nouă decât a mea. Cu vreo 8 ani. Și chiar nu am văzut review-uri proaste de la posesori. Doar că, nah... românul se sperie de ce nu cunoaște. Unii zic că e chinezărie, alții țin la logo și nu văd decât germane și Volvo, alții sunt convinși că au service-are scumpă sau nu găsesc piese. Am fost surprins să văd că am găsit reprezentanțe în toate orașele mari și nu numai și la Ssang. Au și la Brașov și la Ploiești și la prețuri normale, nu ca la Țiriac. Doar că... ei nu prea fac vânzări tocmai din motivele expuse mai sus. Ieri am fost la reprezentanța din Brașov și m-am urcat într-un Rexton. O mașină cât un GLE și motor Mercedes 2.2, dar la preț de Tucson full.

On 11/1/2018 at 7:59 AM, nanu_mihai said:

Sincer, ma leg pentru că e o mașină mai nouă decât a mea. Cu vreo 8 ani. Și chiar nu am văzut review-uri proaste de la posesori. Doar că, nah... românul se sperie de ce nu cunoaște. Unii zic că e chinezărie, alții țin la logo și nu văd decât germane și Volvo, alții sunt convinși că au service-are scumpă sau nu găsesc piese. Am fost surprins să văd că am găsit reprezentanțe în toate orașele mari și nu numai și la Ssang. Au și la Brașov și la Ploiești și la prețuri normale, nu ca la Țiriac. Doar că... ei nu prea fac vânzări tocmai din motivele expuse mai sus. Ieri am fost la reprezentanța din Brașov și m-am urcat într-un Rexton. O mașină cât un GLE și motor Mercedes 2.2, dar la preț de Tucson full.

Cum a ramas, te-ai legat?