Jump to content
Sign in to follow this  
DOG

Ajutor cauciucuri !

Recommended Posts

buna, as vrea sa va intreb si eu daca se pot pune pe un coupe dein 2006 jante 8x18 cu cauciucuri de 245/35/18. Jantele mi s-a confirmat ca potrivesc, intrebarea mea e daca si cauciucurile potrivesc(mi-e frica sa nu frece pe interior) multumesc

Aici intervine si offset-ul jantei (ET), daca este potrivit pt masina ta (daca e prea mic iti poate freca pe exterior, daca e prea mare iti poate freca pe interior, la amortizoare sau mai stiu eu pe unde...)

jantele potrivesc...am verificat la producator...sper sa potriveasca si cauciucurile

m-am gandit ca jantele stock sunt 7x17 si cauciucurile de 215 si sunt putin prea inguste...atunci la niste jante de 8x18 ar trebui sa-i pun cauciucuri de 235-245

are cineva montate pe coupe jante de 8x18 si daca da, ce cauciucuri are pe ele.

merci

La 235/35R18 o sa fie nevoie sa te imprietenesti cu un dentist tare bun

am unul ft bun :)

din ce am calculat eu cel mai bine ar potrivi 245/35/18 ...are cineva montat asa ceva? (mi-e frica sa nu frece pe interior cauciucul)

dar diametrul "viitor" al rotii l-ai calculat?

ca altfel ii vei creea mari dificultati computerului de bord. asa mi-a zis cineva de la Samma cand aveam si eu aceleasi vise de "marire" ca tine. si m-am linistit si am mers pe 225/45/17

da.... diametrul total este doar cu 0.57% mai mare situinduse lejer in limita de 3% pe care o recomanda producatorul...problema mea este cu latimea cauciucurilor de 245

Incearca o abordare mai inginereasca:

vezi ce offset au jantele tale, gasesti centrul, masori de la centru spre interior 122mm si trasezi un cerc imaginar. Masori de la centru spre exterior 122mm si trasezi un cerc imaginar. Vezi daca cercurile tale imaginare ating ceva. Daca nu, atunci iei in calcul ce se intampla daca iei o groapa mare si suspensia se comprima. Pentru siguranta poti sa iei in calcul o comprimare de 10-11 cm. Verifici iar daca cercurile tale imaginarenu ating ceva. Daca tot nu e nici o atingere atunci poti fii in siguranta fericitul posesor al unor cauciucuri cu latime de 245.

Daca ai intrebari iti fac un desen ca sa fiu mai clar.

ma chinui sa inteleg... :biggrin:

dar a fost mai simplu sa sun la cei de la care vreau sa cumpar jantele si cauciucurile si sa-mi confirme ei ca potrivesc

Edited by DOG

da.... diametrul total este doar cu 0.57% mai mare situinduse lejer in limita de 3% pe care o recomanda producatorul...problema mea este cu latimea cauciucurilor de 245

eu am 225/45/17 si mi-a mai atins cateodata pe interior

dar f rar