Jump to content
Cristibrit

Senzori presiune roti Kona

Recommended Posts

A venit vremea sa schimb anvelopele de vara cu cele de iarna si cu aceasta ocazie am facut cateva poze ale senzorilor TPMS OEM.

Codul este Continental 52933-F2000.

Sper sa fie de ajutor celor care vor sa-si echipeze rotile de iarna cu senzori de presiune pentru a scapa de avertizarea din bord (si pentru a vedea presiunea din roti, desigur!).post-67588-0-93671500-1540731451_thumb.jpg

In principiu orice senzor compatibil cu 52933F2000 trebuie sa functioneze fara probleme. Frecventa de comunicatie este de 433 MHz pentru masinile vandute in Europa.

Din cate vad in lista de la Alcar, au senzori compatibili cu Kona.

post-67588-0-90798800-1540802504_thumb.jpg

Salut,

Aveti idee care este modul de comunicare al senzorilor cu mașina, se pot inversa rotile la mașina fără sa fie nevoie sa faci ceva setări? Am fost nevoit ca noi toți sa montez anvelopele de iarna și din cauza ca nu știam dacă îmi voi cumpara senzori și cum se procedează cu ei, dacă trebuiesc programați sau alte chesti, am renunțat la ideea de ai cumpara, urmând sa ma documentez pana la vara. Dacă știe cineva ce și cum se procedează?

Multumesc mult. 

Se pot inversa, la mine în fiecare iarna schimb rotile spate cu fata și le vede cu presiuni diferite, după cum au fost umflate.

Salut,

Stie cineva cum se resetează senzorii de presiune de pe mașină?

Atasez o poză cu problema apărută. 
Multumesc mult. 

44E3D52F-0456-4956-AB6F-4B8FBCC537ED.jpeg

Salut. Bagă presiune mai mare in roata cu problemă. Gen 2.6, 2.7 bari și mergi un pic cu mașina. O sa dispară. După ce a dispărut adu presiunea din roata la normal, 2.3 bari. 

4 hours ago, Aurel1988 said:

Salut. Bagă presiune mai mare in roata cu problemă. Gen 2.6, 2.7 bari și mergi un pic cu mașina. O sa dispară. După ce a dispărut adu presiunea din roata la normal, 2.3 bari. 

@gimi69 trebuie sa mergi cu minimum 60 km/h.

Salut,

Multumesc mult de informație, am rezolvat problema exact cum ai spus și totul a revenit la normal. 

On 6/18/2021 at 7:34 AM, Aurel1988 said:

Gen 2.6, 2.7 bari și mergi un pic cu mașina

La 2.4 mi-au atras atentia in service ca nu e bine. De fapt, nici in carte sfanta - manualul de utilizare - nu zice mai mult de 2.3 in conditii de maxima incarcare ...

2.7 deja mi se pare exagerat si foarte periculos.

@marius.zadara foarte adevărat, este incorect sa rulezi cu 2,7 atm in roți. La service, in iarna, chiar în curte, s-a aprins beculetul. Au dus presiunea in toate roțile la 2,5. Rulând cu minimum 60km/h s-a stins beculetul. Presiunea in toate roțile apoi a fost refăcută la 2,3atm.

Mi s-au explicat că tpms funcționează pe baza forței centrifuge care deschide "ceva" și abia atunci, după 60 km/h măsoară presiunea și o transmite calculatorului. În rest este o simplă valvă. 

Cu stima.

Dar cine a zis sa meargă cu 2.7 bari. Am zis să bage presiune un pic mai mult DOAR până se stinge becul și după să aducă presiunea la normal. La Elantra mea a fost la fel. S-a aprins la 2 bari, am băgat 2.3 și nu s-a stins. Pe bord a înregistrat creșterea de la 2 la 2.3 bari (exact ca la colegul) dar nu a vrut să dispară eroarea. M-am întors la benzinărie și am băgat 2.7 bari. Am mai dat o tura cu mașina și a dispărut. După care m-am întors la benzinărie și am coborât presiunea la 2.3 și totul a fost în regulă. 

Posted (edited)

Vă salut,

La mine fabricantul spune că trebuie să am 2,5 bari pe roată. Eu inițial am dezumflat roata la 2 bari, crezând ca va merge și va dispărea eroarea, dar nu a fost așa. După încercarea asta am umflat-o la 2,5 bari și totul a revenit la normal. De aceea cum spunea și colegul cred ca este important pentru a se șterge eroarea sa fie o variație de presiune mai mare. Atașez o poza cu presiunile recomandate de fabricant. 

2F9A092E-282F-4600-B659-D3C7737AB169.jpeg

Edited by gimi69
  • Like 1

Posted (edited)

Buna ziua,la mine daca bag presiune normala 2.3sau 2.4 se stinge acel martor fara sa rulez cu ea.Senzori de presiune am cumparat si nu mai au acelasi cod pe ei "Continental 52933-F2000."

Edited by Marian G
greseala