Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
dragos_h

Zgomot spate dreapta pe drumuri proaste

Recommended Posts

Am un Tucson 1,6 TGDI Luxury Pack din Mai 2018, de care sunt foarte multumit cu o mica exceptie. De pe la vreo 5.000 Km am inceput sa aud la trecrea prin zone de drum prost (denivelari, gropi, treceri peste sine de tramvai, etc), niste zgomote, ca un fel de batai sacadate si intermitente, atunci cand masina intra in vibratii. Initial am crezut ca-mi zdrangane ceva prin portbagaj, asteptand sa dispara. Ulterior am observat ca zgomotul continua cu aceeasi intensitate si ritmicitate pe zonele de drum respective. Am golit tot portbagajul, am scos copertina si placa de peste roata de rezerva, dar tot face. Nu am scos roata si cricul, dar am verificat, erau foarte bine fixate. Zgomotele au continuat sa reapara. Se aud in partea din spate, drepata, de undeva de sub bancheta. Am fost zilele astea la service-ul de unde am cumparat masina. Oamenii amabili si draguti mi-au facut o verificare completa, m-au asigurat ca masina este in stare perfecta de functionare, dar zgomotul tot apare, l-au auzit si ei la drive-test. Mi-au spus ca este haionul si ca trebuie reglate piciorusele de plastic, au umblat la acestea, dar tot degeaba. M-am mirat totusi ca nu au putut detecta sursa zgomotului. Am facut o reclamatie scrisa la care astept raspuns. Nu prea-mi vine sa cred ca nu s-au mai confruntat cu o astfel de situatie. De aceea, as dori sa verific pe acest forum daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie si eventual daca a descoperit sursa zgomotului, Am atasat un fisier unde se poate auzi zgomotul pe care eu incerc sa-l explic.Cu salutari, Dragos.

Edited by dragos_h

Ai trapa panoramica?

Vezi ca unii au descoperit ca zgomotul provine de la prinderea centurii de siguranta. Partea in care se fixeaza cureaua, adica aia de pe bancheta, de jos, este prinsa in surub pe caroserie si are joc in acel surub. Unii au rezolvat rasucind elastic de bani in jurul acelui surub. Nu se vede nimic aiurea ca este sub bancheta.

Trebuie sa scoti sezutul. Iese usor.

• Like 1

Da, masina are trapa panoramica. Initial am crezut ca de acolo vine zgomotul, dar nu mai sunt foarte convins acum, deoarece se aude indiferent daca trapa este inchisa sau deschisa.

Multumesc frumos, Reactor2015, pentru ideea cu prinderea centurii. M-am gandit sa dau sezutul la o parte, dar nu m-am prins cum se scoate. Mai fac o incercare si ma uit si pe acolo.

Am avut si eu problema asta pe kona. La mine a fost o piatra care a intrat in nodul de legatura dintre suspensie si roata. Daca dădeam tare in roata din spate se auzea. Si pe mine ma înnebunea sunetul. Vb cu un mecanic sa o ridice si sa va uitați cu atentie, ma aștept sa găsești ceva similar

• Like 1

Multumesc ardagii, de sugestie. O sa le zic sa se uite si acolo, desi au urcat-o pe elevator, dar cine stie!?

Eu am un "greier" la scaunul din dreapta fata. Cand e cineva pe scaun e ok. Cand merg singur, se aude un zornait asemanator unui arc metalic care ar atinge de ceva. Am cautat peste tot, sub el,pe la mufe, pe langa el..nimic. daca dau usor cu palma in spatarul scaunului, se aude. E in fct de cat de tare se misca scaunul, de la mers sau...ca ii dau eu capace. Cum se misca...cum zornaie. Any idea?

eu pateam ceva similar cu locasul in care se baga centura din dreapta, care trepida in mers de suportul cotierei centrala si zornaia acolo. Pur si simplu, cand nu e nimeni in dreapta, bag locasul centurii foarte adanc intre scaun si suportul cotierei astfel incat sa nu mai trepideze. Dar nu stiu daca e solutia si la tine. Eu am crezut ca rezolv asa problema mea, dar nu era de-acolo.

eu pateam ceva similar cu locasul in care se baga centura din dreapta, care trepida in mers de suportul cotierei centrala si zornaia acolo. Pur si simplu, cand nu e nimeni in dreapta, bag locasul centurii foarte adanc intre scaun si suportul cotierei astfel incat sa nu mai trepideze. Dar nu stiu daca e solutia si la tine. Eu am crezut ca rezolv asa problema mea, dar nu era de-acolo.

Neah, nu e:). Nici de la locasul centurii intre scaun si cotiera nici de la prinderea centurii de pe stalp...e ceva IN scaun..in interior...in plasticul de pe partea din spate a spatarului.. ma ucide 😀
  • Like 1

Vezi sa nu fie tetiera în glisiere ei, eu asta am avut la accent. Încearcă sa ți cu mana de ea și vezi dacă mai face.

Trimis de pe al meu SM-G570F folosind Tapatalk

• Like 2

Ca sa scoti sezutul de la bancheta din spate pur si simplu tragi de partea lui din fata in sus.

Bagi mana sub bancheta si ridici putin mai ferm.

• Like 1

Vezi sa nu fie tetiera în glisiere ei, eu asta am avut la accent. Încearcă sa ți cu mana de ea și vezi dacă mai face.

verificat, nu e de la tetiere. Ciudat rau

Trimis de pe al meu SM-G570F folosind Tapatalk

din păcate nu e, cunosc sunetul zbarnait al tetierelor, nu ma deranjează pentru ca știu ca nu reprezintă un pericol. Le-am mai ridica și coborât de câteva ori astfel s-a mai estompat. La mine e ceva mult mai nasol. Zici ca sta sa se rupa ceva din masina.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Multumesc ardagii, de sugestie. O sa le zic sa se uite si acolo, desi au urcat-o pe elevator, dar cine stie!?

Nu se vede, noi am găsit-o ca reușeam sa facem sa sune

Nu se vede, noi am găsit-o ca reușeam sa facem sa sune

Din pacate la mine nu suna decat in mers si doar pe zone cu denivelari. Am incercat sa misc masina, am balansat-o, dar nimic. Pe loc si pe zone de drum line, nu se aude absolut nimic.

Din pacate la mine nu suna decat in mers si doar pe zone cu denivelari. Am incercat sa misc masina, am balansat-o, dar nimic. Pe loc si pe zone de drum line, nu se aude absolut nimic.

Da mai tare cu piciorul in roata. Inițial nu reușeam nici eu sa reproduc sunetul cand staționa mașina, asa ca lovește cat mai tare in roata ca sa transmiți șocul in suspensie

93737a33bf86b224d9c0fbad31766e9c.jpg la mine acolo a intrat intre pistonul ala si prinderea de tabla. Ma aștept suspensia ta sa arate ceva de genul si poate in locurile marcate exista ceva locuri unde poate intra b138dc0bdac9e3333dfa3abaa665ef8b.jpg

Da mai tare cu piciorul in roata. Inițial nu reușeam nici eu sa reproduc sunetul cand staționa mașina, asa ca lovește cat mai tare in roata ca sa transmiți șocul in suspensie

93737a33bf86b224d9c0fbad31766e9c.jpg la mine acolo a intrat intre pistonul ala si prinderea de tabla. Ma aștept suspensia ta sa arate ceva de genul si poate in locurile marcate exista ceva locuri unde poate intra b138dc0bdac9e3333dfa3abaa665ef8b.jpg

• Like 1

Multumesc mult pentru poze. Ardagii. Ma duc cu ele azi la service. Revin cu vesti! Scuze ca am postat de mai multe ori raspunsul la poze, dar chiar nu prea ma descurc inca bine cu acest forum, fiind inca nou aici. By the way, am vazut ca-ti rugineste si tie toba. E normal sa se intample asa? De la service mi-au spus ca e normal, dar nu prea imi vine sa cred. Arata inestetic in primul rand.

Aia nu este rugina. Se infierbanta foarte tare zona aia si de aici schimbarea de culoare.

• Like 1

Aia nu este rugina. Se infierbanta foarte tare zona aia si de aici schimbarea de culoare.

Corect, am spus o prostie, nu e rugina, e culoarea ruginii. Dar totusi, arata urat vazuta din spatele masinii. Iar cu timpul va arata si mai urat, se va accentua.

Unele se coloreaza, altele nu... Prima mea toba s-a colorat (s-a facut chiar albastruie), asta a doua inca nu isi schimba culoarea.

Daca ai o dupa-amiaza libera poti sa o faci cu vopsea de temperatura inalta, doar sa astupi totul prin jur cu scotch de hartie si ziare/plastice

• Like 1

Unele se coloreaza, altele nu... Prima mea toba s-a colorat (s-a facut chiar albastruie), asta a doua inca nu isi schimba culoarea.

Daca ai o dupa-amiaza libera poti sa o faci cu vopsea de temperatura inalta, doar sa astupi totul prin jur cu scotch de hartie si ziare/plastice

Totuși, daca nu se vede, eu mai bine as lasa asa toba ca sa se răcească mai repede. Vopseaua aia acționează ca un izolator, chiar daca nu are un efect major

sa intelegem ca ai reusit sa o schimbi in garantie sau....

Cu bucurie va anunț ca a fost descoperită sursa zgomotului. E de Gaga, dar asta e. M-am gândit la ce e mai rău și am ignorat lucrurile simple. Roata de rezerva, la care nu am umblat niciodată, era cauza, deși mie mi s-a parut ca e foarte bine strânsă, probabil ca s-a slăbit foarte puțin, cât sa aibă un mic joc. Mulțumesc specialiștilor de la DAB care m-au înțeles și ajutat sa elucideze misterul. Și pentru ei a fost ceva nou. Mulțumesc și voua pentru sfaturi. Rămân activ pe forum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 3

sa intelegem ca ai reusit sa o schimbi in garantie sau....

Nu, m-a lovit cineva in spate si a trebuit schimbata

• Like 1