Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Sign in to follow this  
Mihai.s

Jante 19 doar 1300 lei bucata

Recommended Posts

Salutare !

Am luat jante noi originale pe 19 cele frumoase cu negru gen elice king autoa19fb27b286331df5120d6b3d3e9b906.jpg

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Ti se par ieftine?

Gasesti janta de la acelasi producator, cu aceeasi gaura centrala pentru Tucson, cu acelasi ET la o treime din pret.

• Like 1

5200 lei numai jantele pentru un Hyundai????

Daca va dau banii afara din casa mai bine ajutati o famile nevoiasa ... parerea mea ...

• Like 2

Am văzut ca asta e pretul pentru ele noi. Sunt un pic scumpe, dar ce sa faci. Vrei sa pui cauciucurile de iarna pe le, sau le schimbi pe cele vechi?

• Like 1

Am văzut ca asta e pretul pentru ele noi. Sunt un pic scumpe, dar ce sa faci. Vrei sa pui cauciucurile de iarna pe le, sau le schimbi pe cele vechi?

De vara pun

Ti se par ieftine?

Gasesti janta de la acelasi producator, cu aceeasi gaura centrala pentru Tucson, cu acelasi ET la o treime din pret.

Atentie aceeasi janta ? Sau...

Omule la reprezentanta mi a cerut 4900 pe una

5200 lei numai jantele pentru un Hyundai????

Daca va dau banii afara din casa mai bine ajutati o famile nevoiasa ... parerea mea ...

De curiozitate, cum vei face la iarna, schimbi gumele pe aceeași janta sau vei avea 2 seturi de jante? Ma gândeam si eu ce sa fac(eu am jante pe 17 la kona), unii imi recomanda sa iau un set mai mic si sa pun gumele de iarna pe ele, iar in fiecare sezon sa schimb rotile. Ce e drept sunt mult mai ieftine gumele pe 16, dar eu ma gandesc ca totuși se merita sa îți schimbi pe aceeași janta pentru ca dupa 1 an de luat gropi se mai ovalizeaza roata si numai bine ti-o echilibrează.

Eu m-am referit la jante de la acelasi producator. Adica MAK. Sunt modele chiar mai faine decat astea.

La reprezentanta, pretul de 4900 ron pentru o roata din aia "originala" este pentru firmele de asigurari ca pe altcineva nu vad sa dea atatia bani. Mai putin costa sa schimbi tot setul in caz ca-ti lovesti atat de grav una din cele originale. Chiar trebuie sa fii defect la mansarda sa platesti peste 1000 euro pe o janta din asta cum e mai sus.

• Like 1

@ardagii discutia anvelope de iarna versus roti full depinde de buzunarul si obiceiurile fiecaruia. Eu am luat roti full din urmatoarele motive:

• Sa pot pune o dimensiune mai mica de janta cu anvelopa cu balon mai mare (cauciucul e mai ieftin si in acelasi timp protejeaza mai bine la gropi)
  • Sa pot schimba rotile de vara/iarna cand am eu chef si sa nu stau la coada la service (+ costul pe care il implica)
  • Sa nu-mi fac griji ca la service imi zgarie rotile sau imi rup senzorii de presiune
  • Sa nu-mi fac griji ca in timp se vor uza excesiv muchiile anvelopelor de la pusul/scosul de pe jante in fiecare an

Recunosc ca este mai ieftin sa iei doar anvelope, dar apoi platesti mai mult la fiecare schimbare (100 lei de 2 ori pe an - 1000 lei in 5 ani). Eu mi-am calculat 4x anvelope de 19 vs. 4x anvelope + jante de 17, diferenta era cam 1000 lei.

Cele de mai sus sunt opinii personale, nu neaparat fapte dovedite.

• Like 2

Aveți idee dacă se găsesc pentru Tucson și jante de oțel ? Eu le-aș prefera în locul celor de aliaj iarna, dar cei de la reprezentanță mi-au spus că " nu există de oțel" ?!

Exista dar costa aproape cat astea de aluminiu. Inclusiv pe 17 si sunt urate ca naiba.

Sunt aproape 400 de lei.

Urîte , frumoase , cred că tot sînt mai bune iarnă decît cele din aliaj . Adică ar avea altă rezistență la gheața care le-ar distruge . Însă prețul este ... Mulțumesc de " încurajare " !🤔

Jantele de aluminiu sunt mai rezistente dar nu prea pot fi reparate. Adica se poate dar...

La jantele de tabla, desi se indoaie mai usor, poti fi reparate cu destul de mare usurinta. Uneori le repari din doua ciocane si la propriu si la figurat.

• Like 1

Exista jante de aliaj special concepute sa fie protejate si iarna - lac special, mai gros, mai multe straturi. De exemplu (jante de 350-550 lei bucata pe 17"):

• Dezent TD, TC, TE si TX (eu am luat TX)
  • Momo WinterPro
  • MSW 19W si 28 (by OZ)
  • Alutec * Polar (au mai multe modele - Singa, Freeze, Grip Raptr etc. - important e sa aiba "polar" in denumire)

Nu spun ca sunt perfecte, dar sunt mai frumoase decat de otel.

Daca vrei o janta de otel care sa arate ok (sau in fine, mai bine decat una "normala") cauta Alcar Hybrid, costa in jur de 300 lei pentru 17"

97358_PL.png?exp=24572244048882

• Like 2

Eu am jantele vechi de pe Duster pe 16" DEZENT si anvelope Nokian WR SUV3 215/70 R16.

Pana acum am fost foarte multumit de combinatie.

Pretul anvelopa si janta aprox 800/buc.

Asta iarna am urcat la cabana Diham fara probleme pe zapada de 20 cm.

post-64460-0-43117100-1539860304_thumb.jpg

• Like 1

Încercați sa nu mai puneti fel de fel de jante de la alte autovehicole. Respectați caracteristicile din certificatul de conformitate cu care a venit masina. Ele sunt calculate in funcție de putere, tracțiune etc.

La cine ai vazut tu janta rupta din cauza puterii? Hyundaiurile astea or fi si vreun gen de Ferrari sau Lamborghini :D

Atata timp cat se potrivesc dimensional, nu ai de ce sa iti faci griji.

Anvelopele de Duster sunt 215/65R16, in timp ce Tucson are nevoie de 215/70R16... Jantele in sinea lor sunt perfecte (oricum nu sunt jante de duster propriu-zis, par a fi Dezent RE).

Probabil le-a luat cu CB mai mare ca altfel nu s-ar fi potrivit (Duster are 66.1 si probabil erau cu inele de centrare, Tucson are 67.1)

Anvelopele sunt conform coc-ului 215/70R16 iar la jante am pus inel pe gaura centrala.

Ce ma deranjeaza este felul cum arata ca sunt mai mici dar confortul este mult mai bun decat cele pe 19 cu anvelope de vara.

Am jante de 17" pt iarna si nu au absolut nici o problema din cauza ghetii. Singura zgarietura de pe ele este cauzata de prietena intr-o bordura :p.