Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Fansanta

Racitor gaze

Recommended Posts

Buna seara!va rog sa-mi dati și mie o informație.Din racitorul de gaze ies 2 furtune,cel dinspre egr unde ajunge? Unde intra el concret,căci la mine este scos de către un mecanic sub pretextul că nu era util.Acum mi s-a crăpat și recordul ac.flexibil și doresc să pun totul nou și la locurile lor.va multumesc anticipat

Salut, am inteles ca furtunul e scos dar e infundat cu ceva? daca doar scos si acolo nu exista un dop inseamna ca tot circuitul de lichid a fost cumva bypasat, furtunul ala trebuie sa intre intr-un T undeva in fluxul de lichid de racire.... sfatul meu e sa anulezi EGR cu totul ca nu ajuta la nimic.

Păi cam asa mi s-a spus.ca și egr-ul ar fi anulat ca și asa nu folosește decât pt noxe. Mie imi este foarte curios ,daca exista vreo legatura intre anularea egr și craparea acestui racord.

Furtunii nu mai exista deloc. Nu stiu daca mustiucul acela care iese din racitor e înfundat sau nu

Anularea EGR nu afecteaza craparea niciunui racord asta-i sigur si cat timp nu stii ce e acolo la racitor nu are rost sa pui nici un furtun ca nu exista circuit de lichid fiind bypasat

Nu siu despre ce racord vorbesti dar daca a crapat ala trebuie schimbat nu umblat la un EGR anulat... in 10 ani nu e anormal sa mai crape cate ceva

În capătul racitorului de gaze exista un racord ca un tub stricat care se prinde exact ca si galerie de evacuare.acela mi-a pocnit si-mi baga gaze in masina

Daca EGR e anulat trebuie pusa o placa de blankare ca cea din poza pe galerie de unde vine racordul ala si apoi se poate arunca si ala si racitorul, se pare ca placuta a fost pusa la capatul racitorului din comoditate

s-l1600.jpg

Edited by sierrafery

Salut.Se poate sa fie crapat racitorul de la egr.Antigelul intra in contact cu gazele fierbinti si afuma alb motorul.S-au unit cele 2 furtune,lasandu-se egr-ul neracit.Ia un corp nou egr si monteaza-l la loc.

Nu are asa ceva.sierrafery,la mine pur și simplu a dispărut furtunile dintr-unul din cele 2 orificii ale factorului de gaze

Nu are asa ceva.sierrafery,la mine pur și simplu a dispărut furtunile dintr-unul din cele 2 orificii ale factorului de gaze

Eu zic sa mai investighezi ca daca EGR e anulat totul legat de el e bypasat sau infundat la un capat sau altul, nu e critica treaba dar trebuie sa-ti dai seama cum e facuta manevra, la masini asa de vechi EGR nu mai ajuta la nimic doar eventual daca pui totul nou, dpdv management motor noxele nu cresc fara EGR la diesel, dimppotriva, cu EGR vechi si plin de jeg noxele cresc, asta e verfiicat de mine si cu tester si cu un prieten de la ITP, ma credeti sau nu, vorba englezilor, ''each to it's own", anularea EGR poate avea ceva efect la benzinare unde se masoara emisia de CO2 nu cea de NO3 ca la diesel

Nu este anulat egr-ul.vreau doar sa stiu unde trebuie pus furtunii care pleacă din rectorul de gaze deoarece la mine lipseste

buna ziua. cam asa arata racitorul de gaze. cele doua stuturi se prind la sistemul de racire al autoturismului, tur/retur ca un calorifer. daca cineva a umblat la racitor poate ca a slabit din suruburi teava gofrata ce se prinde de evacuare. pe de alta parte cred (nu stiu sigur) ca eliminarea egr ului prin blocarea fizica cu acel ”capac” nu rezolva problema fara a modifica anumiti parametrii din softul masinii. la momentul actual ma gandesc serios sa ”anulez” rolul egr ului: sa nu mai bage in admisie gaze arse ci aer curat. nu e ortodox dar cred ca este sanatos ... ptr masina.

b_u_elektrooborudovanye_dvygatelya_datch

Edited by flonic