Jump to content
Reactor2015

Tucson 2019

Recommended Posts

Adica sa intelegem ca e vina fabricantului pentru chestiile care orbiteaza in spatiul carosabil romanesc?

Nu , cred că omul era frustrat de faptul că a dat " o căruță de bani " pe mașină și deja... Dar așa e în românica noastră. Afară " proștii" ăia de exemplu își spală mașinile odată pe lună de plictiseală, iar noi le spălăm săptămânal de nevoie. La ei ți-e dor să intri într-o groapă să vezi ce suspensie ai, la noi nu se poate să nu ratezi vreo groapă, șamd...

Trimis de pe al meu BAH-L09 folosind Tapatalk

Adica sa inteleg ca asta va fi raspunsul celor de la Hyundai? La asta sa ma astept daca "apelez" la ei?

Edited by WYZ

Cand tranzitez o anumita zona, am frecvent pietre in geam incat am crezut ca cineva imi face farse. Dar nu sunt pustani cu prastii.. e doar carosabilul romanesc. Asa ca pentru cei credinciosi.. rugati-va. Pentru restu.. sperati ca nu vopseaua si sticla rezista sau puneti banii jos.

Edited by cripi48000

Si cum stabilim daca e de la o lovitura? eu stiu doar ca am avut grija de ea cum am putut mai bine: garaj, protejat de intemperii, freezing rain, copaci, etc. Am iesit de 2 ori cu ea din buc max 350 km, restul pana la 700km lejer prin buc, am circulat si am dat la greu in logan in perioada asta grea de iarnă. Ce lovitura puteam sa iau in nici 2 luni si 700 km, astfel incat sa nu se vada julitura, infundatura, indoitura ci doar un punct de 2 mm de lac/vopsea ciobită? Acea garantie la tabla/vopsea fara limita km, la ce se refera?

Am avut si eu si inca mai am in familie masini de 200mii km, omorâte pe tot feluri de drumuri si nu are niciuna nicio astfel de "lovitura" atat de "puternica" incat sa invinga pe 2-3 mm acel grund si sa nu lase si alte urme.

Ma rog.. pana la urma sunt doar fiare. Scumpe.dar fiare. Love 😍

Edited by WYZ

La ei ți-e dor să intri într-o groapă să vezi ce suspensie ai, la noi nu se poate să nu ratezi vreo groapă, șamd...

Ce? Eu locuiesc in Germania și sunt anumite străzi la mine în oraș unde cred că nu s-a mai asfaltat de ani de zile. Mi-e groază să merg pe acolo mai ales că soția e însărcinată și e mai sensibilă în perioada asta. Suspensille, după cum au remarcat și alți posesori de Tucson, sunt puțin mai rigide și au cam început să mă deranjeze și pe mine. Am puțin peste 53.000 km dintre care cam 80% făcuți pe autostrăzi din aproape 15 țări din Europa.

Și la mine am observat foarte mici porțiuni, vreo 2-3, unde pur și simplu e sărit lacul cu tot cu vopsea probabil de la pietricele sau alte lighioane zburătoare (insecte :) ) care atunci când le iei în plin la 180km/h se comportă și acestea ca niște pietricele. Mai am și o mică ciobitură în parbriz cam cât un bob de mazăre. Deci și pe aici te intersectezi cu chestii care orbitează. Nu scapă nimeni. Mai devereme sau mai târziu tot se întâmplă.

Edited by New York
  • Like 1

Nu scapă nimeni. Mai devereme sau mai târziu tot se întâmplă.

Asta cam asa este. Nu erau ciobituri in vopsea, erau zgarieturi de cheie sau infundaturi din parcari...sau..Doamne fereste ceva mai grav. Totusi, aici cred pur si simplu ca e vb de un mic por de la vopsit, care la contactul cu intemperiile moderate si cu jetul/solutia de la spalatorie..a "ciupit" lacul.

De aici si "ciuda" mea, sa zicem. Pt ca daca masina avea 2 3 ani sau mai mult, sau nush cate mii de km...cred ca mi se rupea. Dar n-am nici o mie de km, masina abia invata sa "treaca strada". Da-o in puii mei🤣

Edited by WYZ

Pentru ciupituri de pietricele exista niste kit-uri pentru retus. Fiecare dealer ar trebui sa aduca pe comanda, eventual si online se gasesc. Contin vopsea si lac si acopera destul de ok. Pt Hyundai inca nu am luat, dar la alte marci costa in jur de 10 euro.

Pe de alta parte, se poate si mai rau. La o alta masina, am ridicat-o intr-o vineri, sa pot iesi cu ea in afara orasului, sa ne cunoastem putin - desi puteam sa o ridic cu vreo 3 zile inainte - iar lunea urmatoare am fost cu ea la reparat. Intrase o tanti in mine duminica :(

PS: in general arata ca niste oje de unghii, dar se pot comanda inclusiv la magazinele alea de vand vopseluri auto sub forma de carioca. Sau ceva asemanator, nu stiu exact cum se numesc.

Asta cu exemplul personal cu masina de 200 de mii de km cu vopseaua ca noua da-mi voie sa nu o cred. Am la munca parc auto de masini de la Dacie la Mercedes, toate ciuruite in fata ca la baraca de tir de la balci. La masinile mele doar Seatul a scapat cu urme fine. La Touran, oricit admir eu vopseaua de pe balcon, la detaliu tot are 5-6 impuscaturi.

Nu am spus asta ("vopsea ca nouă") am spus doar ca la o masina de 200k km (kia sportage, deci nu vreo masina super premium) NU s-a intamplat asta. si daca se intampla poate ca era normal. Asta si incerc sa subliniez, ca nu e vb de vreo masina "ciuruita" de la drumuri, pt ca nu a facut drumuri si nici de parti precum bara, spoiler, aripi etc ci de capota fată-sus. De aia tot bat apa in piua cu pori, defect, garantie etc. Daca tu tot o tii cu exemple de masini plimbate, sunt de acord cu tine, nu ne contrazicem pt ca vbm de lucruri diferite...Ma rog... Edited by WYZ

Din pacate, o astfel de ciupitura e aproape imposibil de rezolvat pe garantie, pentru ca e foarte greu de demonstrat existenta vreunui spor. Garantia la vopsea se acorda in caz de rugina, exfoliere lac sau chiar vopsea, etc, dar pe suprafete mari.

Frustrarea ramane, intr-adevar, dar un creion din ala corector e cam singura solutie, daca a ajuns la grund. Si casco atunci cand se mai aduna chestii.

Referitor la frustrare, la mine functioneaza chestia cu "putea fi mai rau" :)

Edited by newbee
  • Like 1

dap, asa este..poti lua o piatra si in 200m ..nu iti trb 200 mii km.corect. si da, probabil tot casco va fi solutia la un moment dat.

Insa frustrarea ramane pt ca stiu sigur ca .."e de la ei". 😊

Eu unul am luat masina intr-o vineri de la dealer, am mers frumos in weekend iar luni am dus pe cineva la aeroport. Pe drumul de intoarcere am luat pietricica in "pambriz" - doua mici puncte, ciobit f usor. Ce sa fac acum? Sa ma cert cu Hyundai - ce vina au ei? Sa ma cert cu CNAIR - ma bine ma cert cu Hyundai!

Nu am avut masina sa nu ii schimb parbrizul de la pietre luate pe drumurile tarii, mai mici sau mai mari.

Si nu e numai la noi, pentru ca in Viena am descoperit ca prin tot centrul sunt mici pietricele pe strazi ( de zici ca in loc de nisip dau cu pietris), in Paris daca gasesti masina neatinsa fata-spate inseamna ca nu merge si nu marcheaza (acolo ca sa iesi din parcare dai in fata si in spatem chiar daca atingi masinile celelalte), in Roma....idem.

• Like 1

Eu unul am luat masina intr-o vineri de la dealer, am mers frumos in weekend iar luni am dus pe cineva la aeroport. Pe drumul de intoarcere am luat pietricica in "pambriz" - doua mici puncte, ciobit f usor. Ce sa fac acum? Sa ma cert cu Hyundai - ce vina au ei? Sa ma cert cu CNAIR - ma bine ma cert cu Hyundai!

Nu am avut masina sa nu ii schimb parbrizul de la pietre luate pe drumurile tarii, mai mici sau mai mari.

Si nu e numai la noi, pentru ca in Viena am descoperit ca prin tot centrul sunt mici pietricele pe strazi ( de zici ca in loc de nisip dau cu pietris), in Paris daca gasesti masina neatinsa fata-spate inseamna ca nu merge si nu marcheaza (acolo ca sa iesi din parcare dai in fata si in spatem chiar daca atingi masinile celelalte), in Roma....idem.

Să-nțeleg că sînt un fericit că în 13 ani jumate nu mi-am schimbat parbrizul la Cielo niciodată ?! În schimb am avut " bafta " ca la cca. 4-5 luni după achiziție, să-mi facă " cadou " o basculantă o pietricică din roata ei direct în capota mea. Eram în " armonie și ecstăzi "! (((

Ca esti fericit...treaca-mearga, dar eu la Tucsonul vechi am schimbat de 2 ori parbrizul, amandoua datile de la pietre luate pe drumuri.

Pietricele pe masina....deja nu mai sunt luate in seama.

• Like 1

Salutare!

Revin după vizita în service DAB Auto pentru problema cu aerul rece pe sub torpedou:

Răspunsul mecanicilor?: așa e la toate. :_sad:

Poate ar fi bine să verificați și voi la ale voastre mai cu atenție... chiar m-au dat pe spate, mai ales cu încercarea de ”reparare”.

Conducta care aduce aerul în torpedou are la capătul dinspre torpedou o garnitură din burete, care nu izolează perfect. Dacă torpedoul este setat pe refrigerare, aerul intră în acesta. Dacă este închis, acea garnitură nu blochează aerul și astfel ajunge pe sub torpedou.

Încercarea de reparare a constat în lipirea unei alte garnituri....însă degeaba. Rezultat zero..

După părerea mea, acolo ar fi trebuit o garnitură din cauciuc, care să poată opri fluxul de aer.

Sunt hotărât să fac sesizări către dealer/importator. Vă rog să vă uitați și voi. Dacă este la fel înseamnă că este un defect de producție și ar trebui înlocuite la toți.

O zi bună!

Apropo....am și eu, deja, 2 semne pe parbriz :wacko:

Salutare tuturor!

Din decembrie 2018 sunt posesorul unui Tucson 2019 1.6 diesel 4WD, echipare Style.

Am parcurs până acum 1500km în condiții bune.

Aș vrea însă să vă supun atenției o chestiune: am observat că pe sub torpedou bagă aer rece, astfel încât la un drum Predeal-București efectiv mi-au înghețat genunchii. Am încercat să închid/deschid refrigerarea din torpedou....fără efect. Am dat căldura pe maxim, în toate felurile și combinațiile, tot degeaba.... acel flux de aer nu se oprește și rămâne rece.

Am făcut o programare în service, dar abia peste 3 săptămâni.

A mai sesizat cineva această problemă?

Vă mulțumesc și vă doresc mulți km fără probleme!

Edited by ovi
  • Like 1

Salutare!

Revin după vizita în service DAB Auto pentru problema cu aerul rece pe sub torpedou:

Răspunsul mecanicilor?: așa e la toate. :_sad:

Poate ar fi bine să verificați și voi la ale voastre mai cu atenție... chiar m-au dat pe spate, mai ales cu încercarea de ”reparare”.

Conducta care aduce aerul în torpedou are la capătul dinspre torpedou o garnitură din burete, care nu izolează perfect. Dacă torpedoul este setat pe refrigerare, aerul intră în acesta. Dacă este închis, acea garnitură nu blochează aerul și astfel ajunge pe sub torpedou.

Încercarea de reparare a constat în lipirea unei alte garnituri....însă degeaba. Rezultat zero..

După părerea mea, acolo ar fi trebuit o garnitură din cauciuc, care să poată opri fluxul de aer.

Sunt hotărât să fac sesizări către dealer/importator. Vă rog să vă uitați și voi. Dacă este la fel înseamnă că este un defect de producție și ar trebui înlocuite la toți.

O zi bună!

Apropo....am și eu, deja, 2 semne pe parbriz :wacko:

O să verific special această problemă și " vă raportez " care este situația la Tucsonul meu. Sincer, stînd doar la volan, e greu să-mi dau seama, dar voi vedea cumva ! Oricum părerea mea este că " acolo " sigur e o problemă tehnică.

O să verific special această problemă și " vă raportez " care este situația la Tucsonul meu. Sincer, stînd doar la volan, e greu să-mi dau seama, dar voi vedea cumva ! Oricum părerea mea este că " acolo " sigur e o problemă tehnică.

Știu....am simțit când am stat prima dată în dreapta.

O poți simți și la mână. Dă căldura la maxim, închide răcirea torpedoului și dacă pui mâna sub torpedou o să fie rece...mă rog, așa e la mine.

• Like 1

La mine era dat pe rece la torpedou ( de, nu am verificat) dar in afara nu se simte nimic. Nu “scapa” aer rece de nici un fel- testat.

Si in dreapta merge de obicei cineva rau de frig si ar fi sesizat rapid.

La mine era dat pe rece la torpedou ( de, nu am verificat) dar in afara nu se simte nimic. Nu “scapa” aer rece de nici un fel- testat.

Si in dreapta merge de obicei cineva rau de frig si ar fi sesizat rapid.

Nici la mine nu se simte nimic. Aceeasi situatie, merg in dreapta cu cineva care ar fi simtit imediat daca baga rece pe undeva :)

Stie cineva ce e cu asa zisul nou model 2019 de Tucson? https://www.ricarthyundai.com/VehicleDetails/new-2019-Hyundai-Tucson-SE-Groveport-OH/3318868463

Au si scos inca un facelift? Vad ca este identic mai putin grila.

Site-ul indicat de tine e din state. Pot fi diferente intre variantele europene si USA...

Site-ul indicat de tine e din state. Pot fi diferente intre variantele europene si USA...

Asa cred si eu, desi am vazut alte review-uri din state in care grila era ca cea din Europa. Probabil ca difera si de zona in care se vinde, nu imi dau seama.

Tot ce e posibil. Am fost de curand in state, si pe langa faptul ca au modele facute special pt cerintele/cultura/gusturile lor, am vazut si modele prezente in europa cu diferente de stiling (grile, forme/layout triple, etc)

Dupa 2700km a aparut si prima (mica, sper) problema: la orice denivelare, la viteza mica, pe puntea spate se aude un zgomot de zici ca se rupe. Seamana cu sunetul unui bidon de plastic pe care il presezi cu putere. Zgomotul pare a fi pe roata dreapta spate, la prima "vedere". Luni incerc o programare la service. In caz ca ma lovesc de un raspuns de genul "vi se pare dvs, noi nu auzim nimic" (desi cred ca e imposibil sa spuna asta), imi dati cateva idei ca sa le spun eu mecanicilor ce sa verifice? Multumesc anticipat

Eu am aceeasi problema, dar pe față. Am testat tot mai putin flansele. Cica e totul ok. Asa fac toate. Eu nu cred ca e normal sa faca zgomote la suspensie. O sa testez si flansele. Probabil ar trebui sa facem mai multi reclamatie direct la hyundai, in legatura cu zgomotele de la suspensie. A mea de pe la 2500km face zgomote la suspensie..

Sunt sigur ca am mai citit undeva de problema asta - zgomotul pe spate, posibil pe forumul de pe facebook, parca si cu solutie la el, dar nu am fost atent.

asta cu " asa fac toate" e nesimtire pe fata. Pai daca asa fac TOATE inseamna ca TOTI de aici, care au masina asta, ar trb sa ne spuna ca asa se intampla si la ei. Ori eu vad ca suntem doar cativa care discutam de aceasta problema, adica doar cei la care se manifesta, in niciun caz la TOTI.

Oricum, ma astept sa imi spuna asa ceva, o sa vad. La Colina o sa merg. Cand am facut testdrive cu tucsonul NU se auzea zgomot de caruța, sau poate cele de test sunt mai speciale si nu intra in categoria TOATE. Chiar o sa ii rog sa ne dam si cu cea de test, sa vdm daca la fel troncane, si daca DA, tac din gura si plec acs. Si vand masina.:(