Jump to content
Reactor2015

Tucson 2019

Recommended Posts

Asa am zis si eu dar nu este actualizata. Daca te uiti pe Hyundai Romania o sa vezi ca nu sunt trecute.

Asa e. In lista propriu-zisa cu optiuni, nu e trecuta ventilatia. Insa pe aceeasi prezentare, in imaginile cu optiunile si dotarile.. gen navi, faruri, plafon, suspensie si toate cele, e o imagine clara cu scaunele piele si sub ea scrie "scaune fata incalzite si ventilate / scaune spate incalzite". cam penibila treaba

... senzorii lui te avertizeaza pentru Cross trafic cand iesi din parcare cu spatele, sunt foarte utili.

Functia asta a ramas in continuare activa. Chiar functioneaza foarte bine.

Eu nu ma omor nici dupa ventilatia in scaune. Am testat-o pe o masina care o avea si sufla al naibii de aiurea in zona cervicala. Unde stai lipt de scaun, nu prea se simte si este oarecum firesc sa se intample asa. In schimb, unde nu esti lipit de scaun, sufla aer rece pe acolo si nu prea mi s-a parut ok ca te cam ia capul de la ea. Si asta doar cat am testat-o, nu ma gandesc ce-ar fi sa o ai activa timp de 2 ore.

Am folosit masina si pe canicula si comparativ cu alta masina cu piele dar neperforata, recunosc ca aera mai bine la Tucson, chiar si fara functia de ventilare.

Asa e. In lista propriu-zisa cu optiuni, nu e trecuta ventilatia. Insa pe aceeasi prezentare, in imaginile cu optiunile si dotarile.. gen navi, faruri, plafon, suspensie si toate cele, e o imagine clara cu scaunele piele si sub ea scrie "scaune fata incalzite si ventilate / scaune spate incalzite". cam penibila treaba

Legat de asta - am trimis mesaj oficial la Hyundai Romania pentru a afla de ce fac aceasta prostie. Pentru ca se cheama inselaciune si e usor nasol.

• Like 1

Legat de asta - am trimis mesaj oficial la Hyundai Romania pentru a afla de ce fac aceasta prostie. Pentru ca se cheama inselaciune si e usor nasol.

Cred ca mizeaza pe neatentie. Tu stii ca ai scaune ventilate, ca deh..asa scrie pe site..dar in realitate, nu vei gasi asa ceva in nicio hartie semnata si asumata de ei. Ei merg pe burta. Daca nu intrebi inainte, nu te anunta. Dovedeste tu ca si-au asumat ei oficial ca masina are dotarea asta. Cred ca asa vor pune pbm.

E ca la reclamele alea unde chestiile relevante sunt scrise mic de tot intr-un colt jos, cat sa fie acoperiti.

Scrie peste tot ca reclama este necontractuala si asta de vreo 20 de ani in Romania - are valoare legala doar ceea ce contractezi de la ei. Nu e etic ce fac dar nu este nici ilegal si nu e normal ca proprietarul care tocmai trage pe brisca +30k euro pe un Hyundai sa nu fie interesat de ceea ce comanda si ce semneaza.

Scrie peste tot ca reclama este necontractuala si asta de vreo 20 de ani in Romania - are valoare legala doar ceea ce contractezi de la ei. Nu e etic ce fac dar nu este nici ilegal si nu e normal ca proprietarul care tocmai trage pe brisca +30k euro pe un Hyundai sa nu fie interesat de ceea ce comanda si ce semneaza.

Exact. E vina cumparatorului ca nu se informeaza INAINTE. Si ca nu citeste sau nu cere explicatii. Post factum...e tardiv.

deci...castig ei

Edited by WYZ

Ideea e ca exista acel model, reclama e cea de pe site ul Hyundai Europa tradusă pentru România iar jos scrie ca unele caracteristic nu sunt disponibile peste tot. Așa ca ei sunt perfect corecți, depinde și cum vrei sa interpretezi problema.

Dacă te uiți le net ai sa vezi prezentări de tucson model nou cu scaune ventilate, pilot cu radar și altele care nu sunt disponibile pe europe de est

• Like 1

Cand modelul anterior le are, cand dealerul iti spune verbal ca nu s-a scos nimic si doar s-a adaugat... ce faci? Te apuci sa-i ceri sa-ti dea in scris pentru fiecare dotare a masinii?

Pana si cei de la dealer au ramas cu gura cascata cand au vazut ca masina nu are ventilatie in scaune. Chiar s-au contrazis viguros cu mine spunandu-mi ca nu stiu eu sa-i dau drumul.

Nu au primit nicio informare de la importator si asta este grav si demonstreaza ca sunt un importator de cacao. Si chiar sunt.

Din punctul meu de vedere comandarea unei masini noi are cu totul si cu totul alt traseu - soliciti oferta detaliata cu optionale si pret, IN SCRIS, iar daca te intereseaza o dotare anume intrebi despre ea cu detalii, mai ales ca ofertele scrise pot fi si acelea confuzante - vezi oglinzi electrice sau oglinzi pliabile electric; faruri LED/lumini de zi cu LED. Discutiile orale cu dealerul nu au nicio valoare, nici macar ca nivel de comunicare, personalul de vinzari in 90% din situatii cunoaste mai putin masina decit clientul interesat si mai mult, cind e pus in dificultate abureste, nu recunoaste.

• Like 1

Eu ultima masina am cumparat-o acum aproape 9 ani... insa chiar si atunci, in vremurile de demult, cand cereai o oferta practic era generata de calculator. El doar dadea cateva clickuri, alegea modelul si echiparea de baza si mai clickaia niste optiuni sau "pachete" si calculatorul scuipa oferta, nu statea sa o scrie manual.

Mie mi-a fost data oferta modelului vechi, pentru ca la cel nou, nici macar o poza nu aveau. Daramite altceva.

S-a folosit template-ul de la modelul vechi cu serie de sasiu noua pentru model 2019.

D-aia si zic.

Personal am vandut aproape 1000 de masini noi. Da. Eu procedam altfel. Si-l si puneam pe viitorul proprietar sa semneze - un exemplar ramanea la el, unul la mine. Nu am avut niciun client nemultumit.

Oferta eronata - daca nu exista alt document contractual in vigoare - este temei de actiune legala.

Desigur ca nu exista.

Dar nu este un necaz prea mare ca nu parcheaza singura si nu sunt scaune ventilate. Apropos, se poate adauga ventilatia in scaune dar meh, mi s-a parut ciudatica in utilizare. Si am si probleme cu spatele, asa ca mai bine nu. Vara, cel mai bun este un prosop gros de bumbac.

Daca ma supara ceva, masina inapoi si banii la mine ;) Nu stateam la discutie.

Azi i-am pus 65 litri de benzina si computerul imi spunea ca mai am pentru 10km combustibil ramas, inainte de alimentare.

• Like 1

Azi i-am pus 65 litri de benzina si computerul imi spunea ca mai am pentru 10km combustibil ramas, inainte de alimentare.

Pai fie ai rezervorul defect fie te-au “ars “‘la pompa. Pentru ca are 62 de litri si daca ai pus 65 ceva nu se potriveste.

Din ce stiu daca ai fff putin in rezervor nici nu mai arata cat mai poti merge.

Capacitatea rezervorului este aproximativa ... la vechiul Tucson avea 58 de litri, am pus circa 62 la prima alimentare, intotdeauna mai intrau circa 10 litri dupa primul click al pompei.

Orice rezervor are 5-7 litri mai mult decat valoarea declarata.

Este un volum care sa compenseze dilatarea vara sau rezerva de combustibil.

Daca te opresti la primul click intra doar 60-62.

La un bmw cu rezervor de 70, eu am turnat in el cu bidoane de 5 litri aproximativ 90 de litri. Ultimii 10 litri au intrat cu taraita dar m-am ambitionat sa vad cat si unde mai intra.

Gata, i-am aruncat rotile de iarna pe ea. M-am uitat pe prognoza si rar o sa mai vedem temperaturi peste 7-8 grade Celsius.

Sa vedem cum se comporta dupa trecerea de la jante pe 19" la cele pe 17".

Ideea e ca exista acel model, reclama e cea de pe site ul Hyundai Europa tradusă pentru România iar jos scrie ca unele caracteristic nu sunt disponibile peste tot. Așa ca ei sunt perfect corecți, depinde și cum vrei sa interpretezi problema.

Dacă te uiți le net ai sa vezi prezentări de tucson model nou cu scaune ventilate, pilot cu radar și altele care nu sunt disponibile pe europe de est

Nu trebuie sa va mire nimic la Hyundai Auto Romania: in anul 2013, eu am contractat si platit integral un I40, an de fabricatie 2013 si, in momentul in care am ridicat-o si mi-au dat cartea de identitate, am vazut ca e, de fapt, an 2012.

Mai apoi, ma duc sa vizionez si sa fac un drive test cu un SantaFe, care era prezentat la ei pe site cu pilot autoadaptiv. Ma uit in bara, pauza radar. Il intrenb pe "prietenul" de la vanzari: pai nu, nu are. Pai pe site are! Pai doar acolo are, sa va ia ochii dar HAR nu importa masini cu asemena optiuni.

Asa ca deschideti bine ochii pe ce dati banii.

Edited by nats
  • Like 1

Intr-o tara civilizata treaba asta i-ar fi costat mult.

Ca unul care am activat cativa ani in domeniu va spun ca Hyundai nu are marja mare dar are pret mare fix din cauza lipsei unor optiuni.

Asa ca, atunci cand cumparati o masina Hyundai, macar negociati cu ei la sange, ca e loc.

Salutare,

Am o întrebare, dacă mă puteți ajuta: a interacționat cineva în ultima vreme cu cei de la Casa Auto din Iași? Cumpărare + revizii la Tucson? Cum s-au comportat?

Am citit diverse păreri negative la adresa lor, dar erau din anii trecuți și am zis să întreb pe cineva care a fost recent la ei, poate s-a schimbat ceva.

Mulțumesc,

Andrei

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk

Fugi cat vezi cu ochii de Casa Auto...

Mersi pentru părere. Dar te rog să îmi dai și detalii. Cu ce te-au dezamăgit? Fair play e sa spui și de ce ai părerea asta.

Și nu, nu țin cu ursul. Pur și simplu vreau să îmi formez o părere clară, bazată pe argumente.

Mulțumesc încă o dată!

Andrei

Doar ca fapt divers...

Cand oamenii sunt suparati pe un dealer sau o marca de obicei exista un intreg bagaj de motive care l-au facut sa ajunga la o parere de genul asta.

Eu pot sa spun de cei de la Galati - Autouniversal. Oamenii ok, importatorul insa ii trateaza cum ne trateaza si pe noi, clientii. Nu, nu s-au plans cei de la reprezentanta de asta dar pot sa-mi dau seama si singur mai ales ca am mancat aceeasi paine, ceva ani.

Din nefericire, rar gasesti pachetul fabricant+importator+dealer, ok. Asta e.

Doar ca fapt divers...

Cand oamenii sunt suparati pe un dealer sau o marca de obicei exista un intreg bagaj de motive care l-au facut sa ajunga la o parere de genul asta.

Eu pot sa spun de cei de la Galati - Autouniversal. Oamenii ok, importatorul insa ii trateaza cum ne trateaza si pe noi, clientii. Nu, nu s-au plans cei de la reprezentanta de asta dar pot sa-mi dau seama si singur mai ales ca am mancat aceeasi paine, ceva ani.

Din nefericire, rar gasesti pachetul fabricant+importator+dealer, ok. Asta e.

Salut,

Totuși, tu ai argumentat părerea ta. Succint și cuprinzător. Merci pentru părere!

Andrei