Jump to content
Reactor2015

Tucson 2019

Recommended Posts

Ambele, android auto și Apple car merg perfect. Poți folosi google map sau Waze

Vă salut stimate domn. La mine nu merge. Nu știu ce se întâmplă.

Trimis de pe al meu BAH-L09 folosind Tapatalk

Salut. Eu am încercat numai cu Apple car, pur și simplu activezi Siri pe device și conectezi prin cablu la portul USB din fata. La android am văzut pe net, nu am testat eu

Numai bine

Edited by Francisc BTK
  • Like 1

Stie cineva cum se pot pune siglele posturilor de radio?

daca stie cineva m-ar interesa si pe mine

Condus interurban "respectand" limita de viteza (+10km/h) scos consum de 6,4 l/% :_smile: Deci se poate ca si 1,6t-gdi sa consume de bun simt ;))

• Like 1

Salutare. Motorul 1.6 diesel 136cp l-a incercat cineva (test drive) ..sau.. il are cineva?

Ma bate gandul sa fac un buyback si ma intreb daca ar fi o varianta de luat in calcul.

Cum credeti ca se comporta 1.6 diesel 7DCT (136 cp, 320 Nm) vs. 2.0 diesel 6MT (tot 136 cp, 372Nm).

• Like 1

Eu as lua 1,6 diesel DCT si iti spun si care sunt avantajele (din punctul meu de vedere).

In primul rand cutia de viteze este automata si are 7 trepte care sunt mai scurte decat cea manuala cu 6 viteze.

Oare acea diferenta de 50Nm la cuplu,unde s-ar putea simti? Demaraje/depasiri/mers intins/accelerarea la viteze deja mari sau..?

Si faptul ca e de 1.6 nu inseamna ca se cam forteaza sa scoata caii / cuplul pe care 2.0 ii scoate mai "lejer"?

Edited by WYZ

Eu detin un Tucson 2.0 l si 185 CP automat. Locuiesc in Munchen unde toata lumea circula extrem de incet si atent nimeni nu depaseste in oras. Pe autostrada se merge tare dar fiind mai nulte benzi nu e cazul de depasire. In cazul asta cred ca e mai degraba moft configuratia masinii mele.

Situatia s-a schimbat cind am fost in tara. In multe situatii am avut nevoie sa fac depasiri iar cei 2 litri si 185 cp si-au facut datoria. Cred ca pe final tine foarte mult de conditiile de trafic cu care te vei confrunta in viitor ca sa stii ce sa alegi.

• Like 1

Situatia s-a schimbat cind am fost in tara. In multe situatii am avut nevoie sa fac depasiri iar cei 2 litri si 185 cp si-au facut datoria. Cred ca pe final tine foarte mult de conditiile de trafic cu care te vei confrunta in viitor ca sa stii ce sa alegi.

Corect și nu numai. Dacă ai familie, 4 persoane in mașina, portbagaj plin, etc e mult mai comod, trage neforțat și consumul se modifica nesemnificativ. Cu atât mai mult la drum lung

Poate ne zic colegii cu 1.6 automata un consum in oraș. Eu după primii 5000 km am in jur se 11L/100 km in oras 6-7 cu 2 adulti in mașina și bagaje la drum lung

• Like 1

Oare acea diferenta de 50Nm la cuplu,unde s-ar putea simti? Demaraje/depasiri/mers intins/accelerarea la viteze deja mari sau..?

Si faptul ca e de 1.6 nu inseamna ca se cam forteaza sa scoata caii / cuplul pe care 2.0 ii scoate mai "lejer"?

Uita-te pe graficul de cuplu si putere al ambelor motoare.

Nu exista cai fortati si cai lejeri.

Cum nu exista nici motor fortat sau nefortat. Asta e folclor cu motoare fortate... parca am vorbi de masini de curse.

• Like 1

Am vazut ca se discuta despre consum prin zona asta de forum si daca tot monitorizez atent cosumul meu, poate intereseaza si pe altii. 2.0l, 100kw AWD manual .

Am inceput sa monitorizez de la 900 km(13 Martie) si acum am 10900. Fac doar plinuri si am 14 pana acum.

Consumul mediu pe toata perioada 7.06. Consum minim pe un plin 6.07 (coincidenta), consum maxim pe un plin 8.01 (ultimul). 872 km cea mai mare distanta intre alimentari. Media zilnica minima 25 km.

Ca stil de condus, de obicei schimb la 2300 rpm dar nu-i dau pedala de cele mai multe ori.

Spor.

Cum nu exista nici motor fortat sau nefortat. Asta e folclor cu motoare fortate... parca am vorbi de masini de curse.

Cai forțați era o expresie artistica, nu o definiție tehnologică. Așa și la 80 cai diesel sunt tot aceeași, comportamentul diferă. La asta se făcea referite.

Iar dacă te uiți la plaja de cuplu, 1.6 are cei 320 Nm între 2000-2250, iar 2.0 cu 400 Nm are între 1750-2750. La asta se referă “lejeritatea”

Nu mai fiți cârcotași, acum face referendum pentru treaba cu caii [emoji41]

Edited by Francisc BTK

Uita-te pe graficul de cuplu si putere al ambelor motoare.

Sunt sigur ca ai inteles si sensul intrebarii si ai observat si ghilimelele folosite pt "lejer". Multumesc pt raspuns. Cam "abrupt" (cu ghilimele!) tonul, dar iti multumesc.:)

Din experientele dvs, care ar fi discountul pe care un dealer hyundai l-ar putea face, la achizitia unui auto nou? Concret, pe site, pretul unui Tucson 2.0 185 cp 8AT Premium e 30570 euro. Fata de pretul asta "de catalog", sunt sanse la un discount? Ma refer la..1000-1500 eur sau ceva de genul. Sau ce scrie pe site, aia e, de oriunde ai lua, ala e pretul? Multumesc anticipat

Edited by WYZ

Difera....ti am lasat un mesaj, vb acolo.

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk

Chiar, ati negociat careva cu dealerul? Vad pe net ca de obicei se negociază prin alte tari, si curios daca se poate aduce mașina sub pretul de lista, sau la noi nu exista asa ceva

eu am avut aproximativ 4% discount fata de pretul de lista. am facut exact cum a zis Francisc, m-am dus cu contra oferta.

Eu m-am dus la Tiriac cu o oferta de la un alt dealer si mi-au zis ca nu pot sa-mi dea nici macar egal, dar sa iau totusi de la ei ca ei sunt importatorii si au service-uri bune :D

Pai si nu le-ai zis ca nu ai ciunga-n par ?

Le pleaca oamenii de la service pe capete, au cele mai mari tarife

Trimis de pe al meu SM-G901F folosind Tapatalk