Jump to content
Reactor2015

Tucson 2019

Recommended Posts

On 9/26/2019 at 1:48 PM, newbee said:

Filtrul de polen il schimb de 2 ori pe an.

Despre filtrul de aer nu stiu, s-o fi schimbat ceva, dar la prima revizie m-au intrebat daca vreau sa il schimbe. Cand le-am spus ca da, au replicat ca nu il au pe stoc :) si ca, oricum, se schimba la 2 ani. De atunci comand in fiecare an 1 filtru aer si 2 de polen si ma descurc prin forte proprii, in parcare :)

Imi dai te rog si mie un link de unde comanzi?

Vezi si aici-https://www.kingauto.ro/contact/

25 minutes ago, mosbabacu said:

Imi dai te rog si mie un link de unde comanzi?

Epiesa. Sper sa nu fie considerat reclama, oricum si kingauto si autokarma au cam aceleasi preturi si aceleasi produse. Ca producator, am folosit mann si s-au potrivit la marele fix.

Cod filtru polen cuk 24 004 - cu carbon activ

Cod filtru aer c 28 035.

• Like 1

Filtrul de polen se îmbâcsește foarte repede la Tucson. Bine, nu are mașina sau filtrul nicio vină, dar e jale ce strânge în el. 

Cel de aer în schimb, se murdărește mult mai greu. 

Ambele sunt extrem de ușor de schimbat. Mai ales cel de aer, durează 5 secunde schimbarea lui.

Va salut domnilor. Sper ca nu gresesc adresa intrebarii mele. Mi s.au ars cateva din becurile de pe stop frana, face parte din garantie, sau le pot schimba eu?

Va multumesc 

Salut 

cu toate ca detaliile de mai jos se potrivesc mai repede in topicurile de log-uri radio o sa las aici: ideea este ca intre 1 si 11 august am mers prin Ungaria si Croatia destul de mult si am cautat sa ascult muzici locale. Si spre surpriza mea unitatea afisa log-urile cam la toate posturile, indiferent ca erau Dab sau FM. Cauta postul si dupa aprox 10-15 secunde aparea si sigla fain frumos, corespunzatoare cu postul in cauza. 

De aici eu trag concluzia ca la noi in Romanica este posibil sa nu fie doar vina celor de la Hyundai, ci si a sistemului de transmisie de la posturile radio. Altfel nu se explica de la dupa update la 2 posturi apare o sigla (aiurea, dar apare) si de ce in alte tari functioneaza. Pentru ca acelasi drum l-am facut si in vara trecuta si nu apareau absolut deloc. 

Fara sa fiu actionar la Hyundai sau vreo alta retea de telecomunicatii sau ce mai vreti voi, ce sens are - in general, nu particular pt  Romania - afisarea siglei postului? Ca doar nu va uitati la ea continuu, mai aveti si ochii la drum, zic eu ... Eu la atelajul din dotare resimt din plin lipsa RDS-ului, nu-mi apare nici macar numele postului ceea ce da, ma deranjeaza mai ales atunci cand merg prin zone in care nu stiu posturile preferate ce frecvente au si stau si astept ... Dar asa, sincer, sa ma plang dupa o sigla ca nu apare sau ca nu e cea corecta? Dar la ce e buna sigla in primul rand? ... :dontknow:

Posted (edited)

Partea de nume post nu sunt probleme, ala apare. 
dar nu e mai fain sa fie sigla acolo in loc de un patrat negru?

Edited by Moise

Daca pt acel patrat tre' segmentat motorul, mai bine lipsa ... Cat timp te uiti pana la urma la afisajul ala cat timp e pe radio? Eu ma uit la al meu doar cand schimb frecventa pe motivele enumerate anterior, altfel el isi vede de ale lui, eu de ale mele, toata lumea e fericita :)   

On 8/31/2020 at 8:31 PM, marius.zadara said:

Daca pt acel patrat tre' segmentat motorul, mai bine lipsa ... Cat timp te uiti pana la urma la afisajul ala cat timp e pe radio? Eu ma uit la al meu doar cand schimb frecventa pe motivele enumerate anterior, altfel el isi vede de ale lui, eu de ale mele, toata lumea e fericita :)   

De cand ai postat incerc sa imi dau seama de ce sa segmentez motorul pentru siglele radio dar nu reusesc  :blink:. Ideea este ca se poate, sistemul stie sa le preia, dar sunt imcompatibilitati cu transmisia de la noi - asta presupun, nu garantez, pentru ca daca aceeasi masina, aceeasi unitate in alte tari preia siglele fara probleme inseamna ca la noi e buba. 

Dar asa cum ai zis  - fiecare cu "piticul" lui :drive:

On 8/31/2020 at 2:50 PM, Moise said:

Salut 

cu toate ca detaliile de mai jos se potrivesc mai repede in topicurile de log-uri radio o sa las aici: ideea este ca intre 1 si 11 august am mers prin Ungaria si Croatia destul de mult si am cautat sa ascult muzici locale. Si spre surpriza mea unitatea afisa log-urile cam la toate posturile, indiferent ca erau Dab sau FM. Cauta postul si dupa aprox 10-15 secunde aparea si sigla fain frumos, corespunzatoare cu postul in cauza. 

De aici eu trag concluzia ca la noi in Romanica este posibil sa nu fie doar vina celor de la Hyundai, ci si a sistemului de transmisie de la posturile radio. Altfel nu se explica de la dupa update la 2 posturi apare o sigla (aiurea, dar apare) si de ce in alte tari functioneaza. Pentru ca acelasi drum l-am facut si in vara trecuta si nu apareau absolut deloc. 

Confirm si eu ca in Bulgaria apar siglele de la radio . 

Stie cineva pe unde este furtunul de scurgere a condensului de la AC (o poza ar fi ideal)? Ieri a inceput sa picure apa pe covoras in partea pasagerului. Am bagat mana sub torpedou si era ud pe-acolo, deci probabil s-a infundat/gatuit furtunul ala si ajunge condensul in masina.

Da' de ce nu mergeti cu ea la garantie?

Pentru ca... timp ;) cam 3 zile durează să mă programeze. Am zis că poate știe totuși cineva, să nu bajbai

Inspira-te de aici, n-am gasit la Tucson

Mersi @dvoncu. Până la urmă tot la vorba ta cu garanția ajung pentru că...altă problemă :( sper să se rezolve toate mâine. Stay tuned ;)

Update: rezolvat cu condensul, cum am bănuit, era înfundat furtunul de scurgere (nu se știe de ce).

Cealaltă problema era ca revenea greu din a 5-a (agăța). S-a rezolvat prin schimbarea bucsei de teflon de la ghidajul selectorului. Se pare că bucsa respectivă "a căzut".

Totul pe garanție, sper să nu mai apară si altele.

On 9/16/2020 at 5:07 PM, mosbabacu said:

Update: rezolvat cu condensul, cum am bănuit, era înfundat furtunul de scurgere (nu se știe de ce).

Cealaltă problema era ca revenea greu din a 5-a (agăța). S-a rezolvat prin schimbarea bucsei de teflon de la ghidajul selectorului. Se pare că bucsa respectivă "a căzut".

Totul pe garanție, sper să nu mai apară si altele.

Salut, 

Eu am avut aceeași problema la începutul anului si as vrea sa știu dacă ai probleme cu întratul în marșarier, la mine de la prima încercare de când am luat masina am avut probleme cu asta, și vad ca, în ciuda tuturor reglajelor, și înlocuit furca aia de ai schimbat bucsa, tot rau întra în marșarier (ce e drept mai puțin și în mod aleator). Eu sunt frustrat de faptul ca întra aiurea rau în comparație cu alte mașini mai puțin pretențioase, în comparație cu kona lu fratemiu și altele mai vechi și chinuite. 

Salut,

In marsarier intra OK, n-am avut probleme. Singura a fost cu revenirea din tr a 5-a care din fericire s-a rezolvat. Sper sa nu mai apara si altele...