Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Reactor2015

Tucson 2019

Recommended Posts

Filtrul de polen il schimb de 2 ori pe an.

Despre filtrul de aer nu stiu, s-o fi schimbat ceva, dar la prima revizie m-au intrebat daca vreau sa il schimbe. Cand le-am spus ca da, au replicat ca nu il au pe stoc :) si ca, oricum, se schimba la 2 ani. De atunci comand in fiecare an 1 filtru aer si 2 de polen si ma descurc prin forte proprii, in parcare :)

Si-a cumpărat cineva bare transversale pt Tucson 2019 cu plafon retractabil ?

Da eu. Am de la Thule. Nu influentează cu nimic plafonul și mișcarea luif07a3518c619b2257df9ab39b1cf5637.jpg

Edited by Francisc BTK

La faza cu filtrul de aer chiar nu inteleg, mai ales ca la cum e aerul de la noi.....eu il schimb si la 7500, suplimentar, si e negru de mizerie. Dar sa schimbi la 2 ani....pare un pic ciudat.

• Like 1

La tucson schimbatul lichidului de frâna se face la fiecare revizie.... De ce.... Habar nu am.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Pentru ca acelasi lichid de frana este folosit si de ambreiaj.

La faza cu filtrul de aer chiar nu inteleg, mai ales ca la cum e aerul de la noi.....eu il schimb si la 7500, suplimentar, si e negru de mizerie. Dar sa schimbi la 2 ani....pare un pic ciudat.

Si eu il schimb tot la 7500 - 8000km si e negru taciune, nu stiu cum zic altii ca la ei e alb.

Cel putin cel de polen e praf la km astia.

Pai nu era "ambreiaj uscat" sau nush ce naiba similar? Acum e ud? Se uda in mers ?

Daca intreb tampenii scuzati, nu sunt deloc tehnic :)

Acționarea sa este hidraulică, se folosește de lichidul de frâna. Discul de ambreiaj este uscat.

Acționarea sa este hidraulică, se folosește de lichidul de frâna. Discul de ambreiaj este uscat.

In acest caz pare mai logica schimbarea anuala, pentru ca este folosit "in doua locatii", deci teoretic uzura e mai mare.

La mai toate mașinile moderne acționarea este hidraulică deci nu asta e ideea. Sunt curios dacă în alte tari e aceeași procedura sau e o traducere greșită.

Cu tot respectul , aici se face o mare confuzie : lichidul de frînă din instalația de frînare nu are nici cea mai mică legătură cu cel din ambreiaj . Sînt două sisteme complet diferite . Singura asemănare este faptul că e folosită aceeași soluție . Imaginați-vă ce ar fi să se spargă rezervorul de la ambreiaj și să rămîi fără frîne . Oricum eu unul nu văd deloc logică schimbarea lichidului de frînă anual . Nu are cum să se degradeze atît de repede .

• Haha 1

Nu stiu cine face confuzia dar ambreiajul hidraulic (asa cum are Hyundai) foloseste lichid de frana DIN vasul cu lichid de frana.

Daca cineva isi inchipuie ca exista doua vase cu lichid, n-are decat sa le caute si sa ne spuna si noua unde l-a gasit pe al doilea.

Te rog trimite-mi si mie un link sau un cod ceva . Mulțumesc!

Da eu. Am de la Thule. Nu influentează cu nimic plafonul și mișcarea luif07a3518c619b2257df9ab39b1cf5637.jpg

Salut

incerc sa sterg posturi de radio din lista de favorite si nu reusesc sa imi dau seama cum sa o fac. Stie cineva sa ma ajute cu o informatie ?

ms,

Salut

incerc sa sterg posturi de radio din lista de favorite si nu reusesc sa imi dau seama cum sa o fac. Stie cineva sa ma ajute cu o informatie ?

ms,

Dupa multe incercari am dat un reset la unitate, din soft, pentru ca alta solutie nu am gasit. Problem solved.

M-am uitat in manualul masini privitor la lichidul de frana si peste tot unde se mentioneaza acesta este scris "lichid de frana/ambreiaj "(ma refer la AT). Si este clar trecut ca trebuie schimbat la an sau 15000, care vine prima, drept urmare la fiecare revizie.

Chiar nu inteleg de ce trebuie schimbat asa de des. La toate modelele de Hyundai e asa? La batrana mea e o data la 4 ani sau 60.000 km. In 11 ani l-am schimbat de 2 ori si nu am avut nicio problema cu franele sau ambreiajul din cauza lichidului. Mi se pare o cheltuiala inutila sa o faci anual.

La mașinile noi sunt multe sisteme automate, pilot automat dinamic, frână autonomă, șamd. Toate astea cer subansambluri bine întreținute, deoarece sunt mai complicate.

La Ioniq este trecut in carte schimbul la 2 ani sau 30000km. Cu toate sistemele de mai sus + ca mai exista un circuit separat care folosește tot lichid de frana, ambreiajul de cuplare al motorului termic la transmisie.

Am rezolvat bara fata (postasem acum ceva timp ca am facut buba) si cu totul a fost 3200 ron, durata o zi. Costul nu a fost exagerat, dar se putea si mai jos.

Pe când un chiptuning ? :) Oare oferă vreun dealer dela noi, așa ceva, în mod oficial?

Edited by modream

Hai să vă zic si eu una: mi-am luat de pe jantenoi.ro un set de jante de 17" alutec. Prin septembrie. Le-am pus cauciucurile de iarna (michelin pilot alpin 5) la (cumparate de la ) BestTires + echilibrat tot la ei.
Primul drum in afară, pe autostradă, vibra volanul. Mă duc la altă vulcanizare, imi reechilibrez rotile față...tot la fel. In plus, mi s-a părut că una din jante se invârtea ciudat pe aparatul ăluia...
M-am dus la alții, le-am verificat pe toate 4. Una era, intr-adevăr strâmbă!!! (pe față). Am sunat la oamenii de unde le luasem: sigur, trimiteți janta la Baia Mare, o retrimitem în Germania la verificat...Cum așa? Și eu ce fac? Cumpărați alta la fel, și dacă e de garanție, vă dăm banii înapoi pe ea, nici o problemă :). Până la urmă, am fost la Autosoft Băneasa, a 2-a zi, am rezolvat. Mi-au indreptat janta (care se vedea că nu era din fabrică așa, era lovită, probabil în depozit sau la manipulare, avea si vopseaua ciupită in locul unde era strâmbă), echilibrat din nou toate roțile (bine, de data asta). 227 lei ...Plus restul de bani pe la alte vulcanizari...vreo 400 in total. Deci, garanție, oha, că nu era defect de fabricație...Jantele mi-au fost livrate prin curier,  in cutii de carton, nu le-am primit eu acasă, că nu eram in ziua aia, dar nu mi-ar fi trecut prin cap să le verific chiar așa în detaliu....Deformarea era pe interior, si nu era așa evidentă decât dacă puneai janta să se învârtă.... 

Am pățit același lucru. Jantă venită lovită. Doar puțin vopseaua sărită. Am refuzat-o și am primit alta a doua zi. Nu mai știu exact de la cine am luat atunci. Era lovită pe transport mai mult ca sigur.

Vă salut cu respect . Știu că nu e locul postării mele aici , însă am căutat cam peste tot , dar nu am găsit zona care să mă lămurească . Un prieten are un IX 35 și ar vrea niște cauciucuri de vară . Dacă cineva din varii motive vrea să le ,, mărite ,, sînt interesat .  Pe 17 să fie . Mulțumesc anticipat !