Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
marius mihalte

ulei pentru motoarele diesel

Recommended Posts

salut!

ce ulei de motor preferati pentru motoarele diesel?

A folosit cineva uleiul din link-ul atasat?

https://kingauto.ro/ro/ulei-motor/14306-05200-00xxx-sae-5w-30-diesel-bidon-6l-original-hyundai-original-0520000620.html

Nu vreau sa fac reclama. ma intereseaza doar parerile voastre. Daca ati folosit acest tip de ulei si daca ati fost multumiti de el.

Multumesc!

Hyundai nu are norme proprii la uleiurile de motor, asa ca pentru diesel e suficient sa fie 5w30 si ACEA C3. Eu am folosit Shell Helix Ultra ECT5w30, Shell Helix Ultra ECT 5w30 pt Hyundai, Mobil1 ESP 5w30 si nu am simtit diferente notabile intre ele, parcurgand intre 12 si 15k km de la schimb la schimb. Cel mai mult am mers cu un ulei MB la butoi, pus de ei la prima revizie - 17k km. Toate isi cam dau duhul la 8k km; parca cel pt Hyundai a tinut ceva mai mult.

Nici eu nu stiu ce sa fac, sa raman pe Shell sau ma mut pe Ravenol VMP 5w30, care are si normele VW?

Incearca la DAB sau Tiriac. Din cate stiu au SHELL made in switzerland. Eu am cumparat de la DAB ulei de cutie. Uleiul din magazinele de profil sunt made in UE(in niciun caz switzerland). BIne , si pretul difera. La 9 litri cat trebuie costa aproape dublu cel "original". Se stie ca shell este cel mai contrafacut ulei.

Ai avut/vazut tu Shell facut in Elvetia, in service-urile din Ro?

Ai vreo informatie/dovada ca Shell este cel mai contrafacut ulei sau vorbesti sa n-adormi?

Edited by nats

Hyundai recomanda Shell in manualul de utilizare al Accent-ului 2007.

Nu l-am folosit insa niciodata si nici nu cred ca il voi folosi vreodata.

Eu am folosit Mobil, insa ma bate gandul sa il schimb cu uleiul din linkul de mai sus. Se pare ca e creat special pentru Hyundai-Kia.

apropo...stiti cumva care este cantitatea necesara in cazul inlocuirii lichidului pentru servodirectie? nu am gasit in manual informatia asta. Si sunt tentat sa schimb toate fluidele (ulei motor, ulei cutie viteze, diferential, lichid de frana si servodirectie).

Eu n-am gasit nicio referire la lichidul de servo, la I40.

Edited by nats

Uleiul de motor pe care il foloseste mereu reprezentanta Kia este Mobil 1 ESP Formula 5w30(pt motorul meu). Se innegreste rapid ca, na, se cheama diesel, dar fac doar 7-8 mii de km pe an.

Uleiul de motor pe care il foloseste mereu reprezentanta Kia este Mobil 1 ESP Formula 5w30(pt motorul meu). Se innegreste rapid ca, na, se cheama diesel, dar fac doar 7-8 mii de km pe an.

La 7-8k km pe an e parfum; teoretic, uleiul ala trebuie sa duca 30k km sau 2 ani. Daca iti pune si la bidon, nu la butoi, si iesi undeva la 35-40 lei/l, esti chiar norocos.

Se pare ca e creat special pentru Hyundai-Kia.

Si Shell are un ulei creat special pt Hyundai (Shell Helix Ultra 5w30 ECT for Hyundai), chiar scrie si pe el, si mie mi s-a parut ca motorul a mers foarte silentios cu el. Si e 35 lei/l. L-am schimbat deoarece pe el scrie ca ar fi fabricat cu penultima lor tehnologie (Active Cleansing) si nu cu Pure Plus. Daca nu trec pe Ravenol, la urmatorul schimb o sa pun tot uleiul Shell dedicat pt Hyundai, sa vedem daca a fost doar o impresie sau chiar e mai potrivit (vanzatorul zicea ca e 5w30 ECT simplu si 5w30 ECT Hyundai e acelasi ulei, naiba stie).

Oricum, din ce am observat, motoarele diesel de la Hyundai nu sunt foarte pretentioase la uleiuri, atat sa nu te intreci cu gluma si sa sari de 15k km, ca oricum, pe la 8-10k km devin zgomotoase.

Personal, schimbul la 30k km sau 2 ani in Romania o consider o gluma proasta.

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/cum-arata-o-fabrica-de-uleiuri-auto-contrafacute-din-rusia-care-producea-14-mil-de-euro-lunar-galerie-foto-14957725

Ai avut/vazut tu Shell facut in Elvetia, in service-urile din Ro?
Ai vreo informatie/dovada ca Shell este cel mai contrafacut ulei sau vorbesti sa n-adormi?

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/cum-arata-o-fabrica-de-uleiuri-auto-contrafacute-din-rusia-care-producea-14-mil-de-euro-lunar-galerie-foto-14957725

si nu e singura...

uite si uleiul Shell facut in switzerland

post-64092-0-59285800-1533842968_thumb.jpg

Imi pare rau, ala e un ulei de cutie, care nici macar nu respecta specificatiile Hyundai (75w85). Eu vorbeam de ulei de motor, ca la asta se referea topicul...

Si pana la urma, cum ramane cu contrafacutul, ca nu sunt lamurit? Daca s-a descoperit o fabrica clandestina in Rusia nu mai punem Shell sau cum?

Edited by nats

Sansa sa gasesti un Shell contrafacut la magazine de profil este foarte mare, ca si Castrol. La asta m-am referit. Mecanicul imi spune mereu sa iau ceva de calitate cand vine vorba de masina personala. Fiecare face cum il taie capul. As vrea sa incheiem discutia aici ca nu duce nicaieri. Te pup. somn usor

Te pup. somn usor

:))) Merci, sa nu incui usa...