Jump to content
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

2 minutes ago, Alinutz said:

Eu am schimbat de mult cele.de 18..jantele originale...nu avem drumuri pt balon la.anvelope pentru cele de 18..deci iti  dai seama ce confort era cu ele...pacat..dadeau bine ..dar confortului ii trebuie sacrificii

IMG-20180919-WA0025-800x600-600x450.jpg

IMG-20190713-WA0013-600x1067.jpeg

20200104_233149-1024x576-1024x576.jpg

Cât de bine arata jantele din ultima poză. Mersi de pont 

Rotile pe 18 sunt grele, se simt grele la direcție... Sunt cu 2 3 kg mai grele decât cele pe 17, în configurațiile standard. Într-adevăr, în regim de autostrada, la viteze de peste 100 kmh, este mult mai stabila mașina. Pana acolo, doar aspect. Zero puncte în plus la confort fără de rotile pe 17. 

Revin cu niște cifre. La 60km/h aprox 65db, 130km/h aprox 71db. Zgomotul in cauza despre care va vorbesc este mai mult un vuiet foarte puternic și deranjant care se aude la orice viteza, cu intensități diferite. 
PS: Încă nu am încercat alte jante. 

Deci tot in jur de 71db. Pentru vuiet in habitaclu, vezi ca ai chederele franjuri sau regleaza balamalele la usi. Si la mine vajaie vantul, mai ales iarna, cand se contracta cauciucul chederelor.

Vuietul e doar iarna. Rămâne să încerc cu schimbul de jante. Are 3 ani mașina, deja să fie de la chedere?

Offtopic: ai rulota? Ca mie carligul ala mi se pare super hidos. La felul cum arata un I40, nu mi-as pune in viata mea asa ceva...

Sezonul asta am schimbat Nokian A3 cu Goodyear Ultragrip Performance Gen1. Pana acum sunt superbe :wub:. Am fost impresionat cand am trecut de la Hankook OEM la Dunlop Sport Maxx RT2, dar acum sunt extaziat. Stabilitate perfecta la franare de la 200 pe uscat, la fel la 160 pe ploaie, iar la 140, pe autostrada, se aude doar motorul, nici urma de zgomot de rulare. Inca astept zapada, motivul principal pentru care am facut pasul catre ele, dupa 12 ani de Nokian (diverse modele asimetrice...). M-a dezamagit Nokian, anul trecut, cand nu am putut urca o panta la munte, si cand am ramas pe linia de tren in zloata (ironic, cand Nokian se lauda ca linia WR e "slush" master....)  

1 hour ago, nats said:

Offtopic: ai rulota? Ca mie carligul ala mi se pare super hidos. La felul cum arata un I40, nu mi-as pune in viata mea asa ceva...

Nu, nu am, și mie mi se pare la fel de urat 

11 hours ago, nats said:

Asa am.luat.o si nu pot sa l dau jos.pt ca n.am cheita sa l descui.stiu ca arata aiurea.oricat de negru mat l.am facut..tot se vede.

11 hours ago, rowwt said:

Sezonul asta am schimbat Nokian A3 cu Goodyear Ultragrip Performance Gen1. Pana acum sunt superbe :wub:. Am fost impresionat cand am trecut de la Hankook OEM la Dunlop Sport Maxx RT2, dar acum sunt extaziat. Stabilitate perfecta la franare de la 200 pe uscat, la fel la 160 pe ploaie, iar la 140, pe autostrada, se aude doar motorul, nici urma de zgomot de rulare. Inca astept zapada, motivul principal pentru care am facut pasul catre ele, dupa 12 ani de Nokian (diverse modele asimetrice...). M-a dezamagit Nokian, anul trecut, cand nu am putut urca o panta la munte, si cand am ramas pe linia de tren in zloata (ironic, cand Nokian se lauda ca linia WR e "slush" master....)  

Ce dimensiuni ai? 

Pai ori 225/45 R18 ori 215/50 R17. Pe masinile luate din Ro, alte dimensiuni nu merg.

8 hours ago, nats said:

Pai ori 225/45 R18 ori 215/50 R17. Pe masinile luate din Ro, alte dimensiuni nu merg.

Eu cele.de vara (dunlop sport maxx rt2 )am.optat pt 225/50/17...si iarna 215/50/17(dunlop winter sport 5).

Alte recomandari de cauciucuri de vara? De preferat cat mai silentioase. Pana in 500 lei/buc daca stiti. Care e dinferenta dintre RT si RT 2?

Posted (edited)
8 hours ago, Adii8 said:

Alte recomandari de cauciucuri de vara? De preferat cat mai silentioase. Pana in 500 lei/buc daca stiti. Care e dinferenta dintre RT si RT 2?

Nu stiu...cred ca profilul.si alta generație.pretul cam pe acolo.

https://www.anvelope.ro/blog/dunlop-sport-maxx-rt2.htm

Edited by Alinutz

Posted (edited)

Eu recomand Nokian oricare dintre cele doua ,odele:https://www.anvelope.ro/filtru?latime=225&inaltime=45&diametru=18&sezon_radio=vara&producator=Nokian&indice_sarcina=0&indice_viteza=0&eficienta=0&aderenta=0&zgomot=0&amount=15000&instoc=instoc&caut_type=anvelope

Eu am Nokian Powerproof...si sunt  bestiale ca franare....iti dau o siguranta mare, insa nu cred ca o sa te ajute zgomotul, au un zgomot ciuat la inceput care poate enerva. Dupa un timp probabil te obisnuiesti si acel zgomot '' dispare''...

Nokian Zline cica nu sunt zgomotoase si ca ar frana foarte bine si ele, insa asta doar din auzite...datele tehnice spun ca sunt mai zgomotoase, dar probabil depinde fiecare ce intelege prin zgomotoase.....

Edited by treft

Nokian zline am eu pe jantele de vară. Sunt fff mulțumit de ele. 

Am reușit să spal mașina să vă trimit poze cu jantele și anvelopele de iarna. Eu am încercat cu 215/55 R17. 

IMG_20200107_162101-1488x1984.jpg

IMG_20200107_162110-1488x1984.jpg

IMG_20200107_162047-1488x1984.jpg

IMG_20200107_154426-1984x1488.jpg

IMG_20200107_154402-1984x1488.jpg

IMG_20200107_154410-1984x1488.jpg

IMG_20200107_162207-1984x1488.jpg

• Thanks 1

Acum intreb si eu, ca ala mic: daca fabricantul iti da in carte o dimensiune, de ce sa pui alta? Ca daca 215/55 R17 era ok, o punea el din prima.

Da ai dreptate, am încercat cu gândul să o ridic puțin, câțiva mm, pe timp de iarnă nu cred că este vreo problemă. Am găsit și la un preț bun anvelopele. 

Posted (edited)

Pai le schimbi, pentru că la o mașină de 1.7 tone, cu gropile si hartoapele României noastre iubite, se taie foarte ușor gumele, fac galme imediat. Jantele se îndoaie repede. Călătoria nu este una confortabila. Nu e normal sa vrei mai mult cauciuc sub tine?

Cauți alternative, cu tolerantele de rigoare (+/- 3%) fata de diametrul maxim autorizat, ca să nu afecteze buna funcționare a autoturismului. Ca e legal sau nu, e alta poveste. Sunt multe țări în care ai voie sa faci exact ce facem noi și ce am scris mai sus. De ex. Dacă mașina vine cu 225 45 18 și 215 50 17, de ce sa nu pot sa pun 225 50 17, dimensiune care este cu doar câțiva mm pe diametrul total mai mica decât 225 45 18? Nu se schimba absolut nimic dpdv tehnic, doar o îmbunătățire drastica a calității de rulaj. Cu 215 55, pun pariu ca este și mai moale suspensia, după cum ne poate confirma colegul. Deaia cautam alternative. Pentru o calitate mai buna a călătoriei. Desigur, protecția suspensiei vine ca un bonus. 

Deci, dacă ai același diametru și aceeași lățime care se învârte, ce contează cât este cauciuc și cât este janta? 17 vs 18inch. 

In Olanda nu ai probleme sa pui 245 4 18, arata ca mai jos. 

Screenshot_20190224-174032-540x1170.jpg

Screenshot_20190619-202745-540x1170.jpg

Screenshot_20190224-174046-540x1170.jpg

Screenshot_2018-11-24-16-15-27-576x1024.png

2018-11-04 14_56_55-Hyundai i40 1.6 GDI B. Bns Ed. - Navi - Camera - Trkhk - Autobedrijf Franken-576x655.png

2018-11-04 15_00_17-Hyundai i40 1.6 GDI B. Bns Ed. - Navi - Camera - Trkhk - Autobedrijf Franken-576x450.png

Edited by bumbul

Intrebarea mea a fost si ramane: de ce nu la de si fabricantul, daca nu sunt probleme!?

Eu, unul, nu ma risc cu alte chestii in afara de specificatiile Hyundai, indiferent despre ce repere vorbim.

Eu sunt mulțumit de această alegere, am făcut o incercare, este ok la confort, cred că voi mai face această alegere. 

Acum voi veți fi pro și contra

Mă gândesc și la faptul că în Europa sunt date R16 R17 și la noi R17 R18. Sau invers nu știu exact, dar sunt date la fel. Voi  ce r aveți trecut în CIV?  Mie la RAR nu miau trecut decât R17 și R18. Pe motiv că nu au specificații în România de R16. În Europa sunt trecute cu R16. de ce? 

Este o alta motorizare "eco", de 116 cp, care, pentru a satisface nevoia acelei certificari "eco", folosește anvelope pe janta mai mica, r16, care au amprenta mai verde. Ceva de genul este explicația :D

• Like 1

Partial adevarat. Completez cu faptul ca are alta suspensie si alt sistem de franare (la dimenisuni ma refer). De exemplu, are discuri de frana cu 300mm diametru in loc de 320, cum avem noi.

Deci,, nats,, își face prea multe griji pentru un așa mic amănunt. (asta este părerea mea) 

Nu imi fac absolut nicio grija, pentru ca am anvelope stock. Stai linistit.