Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

Am montat ieri noile anvelope de vara Sava UHP . Indice zgomot 66 Db , Clasa A pe ploaie , clasa C la consum. Primele impresii sunt pozitive. Sunt intr-adevar silentioase , pe ploaie ( am prins azi pe autostrada ) sunt fenomenale iar la consum....nu au influentat intr-un fel consumul normal al masinii.

• Like 1

Intensa uhp 2?

Sent from my phone.

Ce dimensiuni ai ales? Eu am pus ochii pe debica presto uhp 2. Practic cele 2 sunt unul și același produs, aceiași carcasa, cu minore modificări de profil. GY efficient grip dar și Dunlop sport blueresponse folosesc carcasa asta. Mai sunt vreo doua, Fulda și nu îmi vine acum cealaltă.

Sent from my phone.

Posted (edited)

Sava e un pic mai silentioasa insa este foarte moale. Se lipeste foarte bine in curbe insa structura laterala este mai moale. Tinde sa valseze un pic insa apoi se fixeaza pe traiectorie. Pe ploaie in schimb e o placere. Am mers cu 160 -180 km/h pe o ploaie torentiala pe A2 si merge exemplar fara acvaplanare sau altceva.

215/50/R17

Edited by emy_b_cta

Nu stiu cum este la voi, dar cauciucurile mele de vara Hankook pur si simplu se dezintegreaza: sunt taiate, desi merg exclusiv pe asfalt si in unele locuri chiar prezinta portiuni lipsa pe calea de rulare. Cele de pe puntea fata, dar asa sunt toate 4 pentru ca le-am rotit. Nu sunt tocite neuniform, astfel incat sa suspectez si altceva, ci pur si simplu sunt rupte.

Cu ele a venit masina, DOT la sfarsitul lui 2012, rulate cam 60k km, mai am cam 2 mm pana la semnul de uzura..

Au trecut destui ani peste ele. Îți recomand să le schimbi. Este normal sa se degradeze în timp. Specialiștii recomanda schimbarea la 3 ani de uz (5 ani pe raft), din motive de siguranță, nu doar motive comerciale.

Sent from my phone.

Eu te cred pe cuvant, insa m-a apucat paranoia si am inceput sa ma uit la anvelopele masinilor pe langa care trec: nici la chinezarii nu am vazut asa ceva, pur si simplu sa sara bucati din cauciuc. Iar unde nu sar bucati (inca), sunt taiate.

V-as pune si 100 de poze, dar imi da eroare la incarcare, si la ce admini sunt pe forumul asta, mai bine lipsa.

Hankook acum 7 ani, era foarte departe, calitativ de ceea ce este astăzi. Atunci foloseau compoziții mai dure, mai puțin elastice. Îmbătrânirea cauciucului este naturală..

Bine ca ai observat asta și vei lua în calcul sa îți schimbi anvelopele pentru sezonul următor.

Deși vorbeam mai devreme/sus despre Debica (care nu sunt deloc proaste), tot Falken Azenis rămâne opțiunea mea numărul 1 pentru vară viitoare (am avut pe laguna și încă ma gândesc la ele). Desigur, pana atunci, avem o iarna de trecut.

Sent from my phone.

@nats ești norocos să ții un set de cauciucuri 7 ani! Am avut Michelin energy+, după 5 ani nu mai aveau aderență pe ploaie deși mai aveau 2-3mm până la semn, iar de la 50k la 60k nu s-au mai tocit deloc, însă mergeam cu frică. Acum am Bridgestone t005, sunt mult mai bune.

Dacă îmi permiți un sfat, nu lua all-weather, all-season sau alte variante; după 2 ani o să trebuiască să le schimbi, nu ține amestecul, orice marcă ar fi. Noi sunt bune toate.

De acord cu ce spune fisherman referitor la all season, iar Bridgestone turanza t005 este o alta anvelopa bună, prima Bridgestone de top după mulți ani. Apropo, unde sunt produse anvelopele tale, fisherman?

Sent from my phone.

Am anvelope de iarna separate, Nokian puse pe jante de 17.

Nu stiu cum este la voi, dar cauciucurile mele de vara Hankook pur si simplu se dezintegreaza: sunt taiate, desi merg exclusiv pe asfalt si in unele locuri chiar prezinta portiuni lipsa pe calea de rulare. Cele de pe puntea fata, dar asa sunt toate 4 pentru ca le-am rotit. Nu sunt tocite neuniform, astfel incat sa suspectez si altceva, ci pur si simplu sunt rupte.

Cu ele a venit masina, DOT la sfarsitul lui 2012, rulate cam 60k km, mai am cam 2 mm pana la semnul de uzura..

Asa au patit si ale mele cand le-am schimbat. Cele pe fata aveau crapaturi lungi si adanci pe lateral. M-a cam luat cu lesin, am mers cu ele cu 200... Trei dintre ele mai aveau 3 mm. A patra, 5mm, ca a fost rezerva. Una am taiat-o accelerand intr-o groapa acoperita de apa.

Eu zic că le ajunge, în timp își pierd din calități.

Eu sunt super mulțumit de nokian, am de vară iar de iarnă continental. Am avut pe un volvo s40 nokian de iarna fff mulțumit.

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

Salutare, va rog sa ma indrumati spre un furnizor de senzori presiune, am luat pentru iarna jentile : https://www.ejante.ro/c/jante-aliaj/janta-aliaj-anzio-spark-75x17-5x1143-et45-black-diamond/54173 ; cauciucuri : https://www.emag.ro/anvelopa-de-iarna-zeetex-wh1000-215-55r17-98v-xl-6290300048145/pd/D1GT4NBBM/

Cei de la Ejante mi-au transmis ca senzorii (universali) pe care ii comercializeaza nu sunt compatibili, la fel si cei care se potrivesc pe 99% din masini de la auto-soft :https://www.auto-soft.ro/senzor-presiune-t-pro-tyr-s367-hybrid-15-clamp-in/cp/60691 , nu am sunat inca la DAB sa intreb daca au ...

In constanta au fost achiziționați cu 180 lei bucata de la dealer.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

RON 52.21 13%OFF | 529333V100 434Mhz TPMS Tire Pressure Monitor Sensor 52933-3V100 For 2011 - 2014 Hyundai i40 VF 2012 2013

https://s.click.aliexpress.com/e/LbvdL0h2

Încearcă aici

Va multumesc pentru raspunsul rapid.

Cei de la DAB spun 424 ron / buc, nu stiu ce senzori minune sunt dar am sunat/dat email la toate firmele si toti imi spun ca nu au compatibili /originali ...

Eu gasesc acest cod : 52933-3V600, insa nu gasesc sa pot verifica 100% , cei de la autopieseonline24 nu pot identifica seria de sasiu (aceeasi dupa care DAB a identificat senzorii...).

Cei de la DAB spun 424 ron / buc, nu stiu ce senzori minune sunt dar am sunat/dat email la toate firmele si toti imi spun ca nu au compatibili /originali ...

Eu gasesc acest cod : 52933-3V600, insa nu gasesc sa pot verifica 100% , cei de la autopieseonline24 nu pot identifica seria de sasiu (aceeasi dupa care DAB a identificat senzorii...).

Ești sigur de acel cod? Pentru ce mașină și ce an de fabricație cauți? Eu la i40 fab 2013 am acest cod. 529333V100 434Mhz (până la urmă imp este frecvența) 35d49844b6f4124eef19ea0e2b4b8fd8.jpg

Scuze prima afost medie, acum alta în format small2d16661a0b97c9c500af416cd67dc805.jpg

In finala au ramas Pirelli Cinturato P7 MO, Hankook K125 Ventus Prime 3 si Falken Azenis , toate 225/45 R18, de vara, toate la aceiasi bani. Chiar nu stiu ce sa aleg. In teste, parca Pirelli ar fi cel mai slab?!?!

Edited by nats

iti recomand cu caldura Falken. au o aderenta nemaipomenita si sunt super silentioase. am avut 225 45 dar pe 17 , pe laguna . La vara tot cu falken voi incalta si eu jantele pe 17. ROtile pe 18 le scot din peisaj , sunt patrate.

am spus cat sunt de silentioase ? :)

Edited by bumbul

Pana la urma, am luat Falken Azenis (de vara), am mai gasit pe ultima suta de metri DOT 2019. Review-urile bune si faptul ca sunt made in Japan m-au convins.

Oricum, la cei 12- 13k km pe care ii fac cu anvelopele de vara, 3 sezoane sigur tin.

• Like 1

Felicitări pentru achiziție. Este cea mai buna alegere! 

• Like 1

On 11/9/2019 at 6:19 AM, Leprican said:

Gata au venit senzorii de presiune

Vă țin la curent după montaj și împerechere cu mașina.