Jump to content
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

Salutare! Am model 2015 cu jantele pe 17 și cauciucuri vară Nexen 215/50 R17. Voiam să vă întreb, prin schimbarea cauciucului pot spori confortul mașinii în vreun fel? Mulțumesc!

Salutare! Am model 2015 cu jantele pe 17 și cauciucuri vară Nexen 215/50 R17. Voiam să vă întreb, prin schimbarea cauciucului pot spori confortul mașinii în vreun fel? Mulțumesc!

Daca, iei o anvelopa sub 70 decibeli si nu mai ai zogomot. In rest , in opinia mea surplus de confort nu ai schimband anvelopa. Totusi zgmotul este direct proportional cu aderenta, asa ca eu am preferat o anvelopa cu A la aderenta, C la consum si 72 dB zgomot. Aderenta fara zgomot nu se poate.

https://www.anvero.ro/autoturisme/anvelope-vara-225-50-r17-98y-xl-firestone-roadhawk.html?utm_source=compari.ro

Cam asa arata Brock.urile mele cu dunlop wintersport5 215/50/17

Rial Oslo (cu mine cu tot) 17'' 5 x 114,3 7,5 J ET 42 CB 70,1 echipate cu Firestone RoadHawk 225 50 17 vara.

post-66315-0-86793300-1544642662_thumb.jpg

Edited by mihaimatei63
  • Like 1

Mi.a venit și mie rândul la tăiat cauciucuri și îndoit jenti. Pe 28 decembrie, în ultima seara de concediu, la ieșire din Cristian, catre Bran, am dat într-un șanț adânc de 15 cm la o viteza de 50 60kmh... Se mergea în coloana. Când am dat în ea, am avut impresia ca mi.a sărit roata, nu alta. Scos rezerva, dezvirginat rezerva. A început și ninsoarea. A doua zi, trebuia sa plecam către casa. Asadar am fost dimineața la prima ora sâmbăta în Brașov, sa caut 2 cauciucuri de iarna. Ala de pe dreapta spate făcuse galma. Am fost la euromaster si nu aveau nimic, apoi de acolo m.au trimis la Chimono, unde am montat 2 Dunlop WS5 215/50r17 91H. As fi vrut sa le schimb pe toate 4 cu 225/50 dar nu avea pe stoc un set de 4. Asa ca am plecat cu 2 Dunlop uri, care nu au nici indicele de viteza și nici cel de încărcare la fel cu originalul și nici nu sunt extra load. Umflate la 2.5 bar zici ca sunt leșinate. Am descoperit ca anvelopa de pe stânga de pe fata, a fost tocita neuniform (mâncat exteriorul) și trebuie sa investigam.

Pe de alta parte, mega incantat de Dunlop urile astea, sunt foarte silențioase 69dB vs 72 cât au nexen sau 70 / 71 cât ar fi avut aceeași dimensiune dar cu alți indici de încărcare și viteza (95V).

ODO 87041 KM. 0df1079ee1673bb9a74d6eec35502d8b.jpg2b70ccd44d101b4739dd407de3a87da4.jpge21006a05a55ee9f5af500a6d968da51.jpg5bc1fb82c23aac74b033e4ab241c6a08.jpge31b031ae3600e3b35d58db0215cfedc.jpg25cabfbea95ff442c3d7283cbe078c71.jpgd50cdcef0ab24f3e2a536c77191c96ad.jpg556b1f84e5ab74f73c2e6ad5519dc489.jpg2dc7254ce0abc3db4e9c86cec15dcb50.jpg

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Salut, da, poți spori confortul mașinii prin montarea de anvelope premium, care nu vor fi asa "tari", ci vor fi mai elastice, mai moi. Nexen urile deja probabil ca sunt tari ca piatra, se comporta ca unele din plastic, cum de altfel sunt ale mele de iarna, tari ca plasticul și deloc flexibile.

Adita baftosul...ma bucur ca ai optat pt dunlop.uri..si eu sunt multumit de ele...exact caracteristicile pe care le ai spus. Mai mult ma deranjeaza zgomotul de la.bass..cand vibreaza prin toate usile, decat zgomotul pneurilor de iarna:)

@bumbul felicitari pentru alegere. La masina de serviciu Golf 7 am anvelope de iarna semperit speed grip 3 care sunt identice ca design cu ce ai pus pe I40. Le-am folosit si iarna trecuta in conditii grele de aderenta (Ucraina cu sosele necuratate, tocatura de zapada pe gheata, etc). Conduc din 1981 zilnic si cred ca sunt cele mai aderente anvelope pe care le-am avut vreodata. Modelul tau de Dunlop nu l-am avut, dar din foto reiese ca sunt identice cu Semperit (ele fiind fabricate de Continental). La celalalt Golf 7 fosta masina de serviciu pe care am cumparat-o pentru fii mei), 4 ani am avut anvelope de iarna tot Semperit dar Speed Grip 2 care la fel s-au comportat impecabil in aceleasi conditii de tara. Floarea este identica cu speed 3 dar cred ca au imbunatatit calitatea. Asa ca ma astept sa ne impartasesti numai impresii pozitive despre ele. Ramane sa scapi de jantele originale care sunt groaznice. Nici nu am intrat bine in iarna si ale mele deja bat.

Edited by mihaimatei63

Salut.

Sa va spun ce am pățit cu roțile la masina mea.

Am un hyundai i40, 2013 break automat. Super mașină, adusă de 3 luni din germania. Avea pe ea roți 215/50/17 all season, masina fiind adusă din zona dortmund....unde nu e nici iarnă nici vară. Mi-am gasit roți de iarnă tot in germania, nokian 205/60/16 cu jante pe 16...doar că nu s-au potrivit la ET.

Aveau ET 38 si cele pe 17, ET46 si frecau pe interiorul jante. Probabil din cauza ca e automata si are discurile de frana si etrierele mai mari. Asa ca le am vandut si mi-am luat anvelope de iarna pe 17 tot nokian. Mi-au rămas anvelopele all season Ovation cu DOT 2017, aproape noi...dacă sunteți interesați careva.

Mersi si drumuri bune

Salutare, sa o stăpânești sănătos și mulți kilometri fără probleme.! Adevărat, ca jentile pe 16 nu încap pe mașinile cu CVA, pt ca avem discurile mai mari vs cele cu manuala.

Nu incap nici pe cele 136 CP vs 116 CP, chiar daca sunt manuale nu automate.

Sunt destul de sigur ca nu exista CVA pe versiunea Blue de 115 / 116 cp.

Masinile care ies din fabrica cu jante de 17 sau 18 au discuri de frana de 320 mm pe fata si de 300 mm pe spate. Nu merg jante de 16 inch. Iar daca ET e mai mic, roata iese in exterior, nu freaca in interior. Asa ca pe viitor ai grija ce piese iti comanzi pentru ambele punti. Iar anvelope iarna-vara nu as recomanda nimanui, nici macat branduri premium.

• Like 1

Am găsit un i40 in parcare la auchan și am zis sa o trag lângă el.

Jentile lui de 7j comparativ cu ale mele de 7.5 arata asa. Se poate vedea diferența de așezare a anvelopei, felul în care sta flancul gumei. La mine banda de rulare este între marginile jentii, iar la el banda de rulare este fix cât lățimea jentii.

Sper ca înțelegeți ce vrau sa zic. d8568e87e173ba4e65a16cf36e784684.jpgc1066c4ba20b13b5b61c42edf9e4de99.jpgf350db9942db8f9c0fd7d1429bd49319.jpg06e2a7ff9f2bb31ca6da0a7706a60576.jpg36436623eaa5b6597ee66fad1d0c8625.jpg02828fdbd5e607eb245a80afd3243b14.jpg

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Buna seara,

Astazi am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara ( noi ) :_smile: . Noile anvelope sunt Nokian Powerproof 225.45.R18 XL.

Am ceva semne de intrebare si anume: cauciucul noilor anvelope ( testat la buza anvelopei ) pare foarte moale comparativ cu vechile anvelope de vara si culmea mai moi chiar si fata de cele de iarna. Dot-ul noilor anvelope este 2019. Ca si tinuta de drum sunt ok, le-am testat putin si franarea este super ok, dar si aici sunt ceva "probleme": gropile se simt foarte rau, parca toate denivelarile ( gropile ) se opresc in jante. Este posibil sa am eu impresia asta si de fapt acestea sa sa se comporte ca cele vechi? Exista mai multe tipuri de anvelope de vara ( cauciuc moale si cauciu tare )?

Cert este ca la noile anvelope pot modela buza anvelopelor, pe cand la cele vechi nu. Ba mai mult, cele vechi sunt taioase la maini cand le car 4etaje :laugh: .

Ma poate ajuta careva cu o explicatie sa pot conduce linistit!?

Apropo, astazi am indreptat 3 jante.

Numai bine si drumuri fara gropi,.. :drive::dancer:

Edited by treft

Buna seara. O recomandare ar fi sa scapi de jantele de 18'' O janta de 17'' mareste taloneta de la 45 la 50 si preia o parte din socuri. Daca esti pe jante originale iti spun de pe acum ca sunt de plastilina, moi, de foarte proasta calitate. Jantele originale le tin pe anvelope de iarna si cu toate ca merg doar 3 luni pe an, conduc incet si prudent, le indrept chiar de 2 ori in acest timp. Porcarii cu P mare. In legatura cu anvelopele : eu am Nokian de iarna dar am vazut si alte Nokian de iarna la pret sub jumatate ceea ce inseamna ca se fabrica si premium si low cost. Nu stiu ale tale din ce categorie sunt. Stiu doar ca Nokian e brand respectabil, fabrica in 2 tari: Finlanda si Federatia Rusa la acelasi nivel de calitate. Pentru sezonul de vara in curand intru cu jante Rial Oslo si Firestone 225/50/17(ultimul sezon, deja au cca 5 mm canalele).

Edited by mihaimatei63
  • Like 1

Treft,

Sa le porți sănătos și fără evenimente! Poze cu noile profile Nokian nu împărtășești și cu noi?

Este normal comportamentul mașinii tale. Janta pe 18 coroborata cu 225 45, este o combinație ce conferă o rigiditate sporita și care pune mult stress pe elementele de suspensie ale mașinii.

Probabil ca de iarna ai avut 215 50 dar pe 17 și,

Deși anvelopa de iarna are înălțimea cu doar 6.2 mm mai mare decât cea de vara, faptul ca este mai ingusta cu 10 mm oferă un confort sporit.

Daca observați în secțiune cele 2 dimensiuni, veți vedea cum acționează diferit în întreg ansamblu al suspensiei, cele 2 anvelope (distribuirea presiunii și pata de contact cu carosabilului = sper ca cineva înțelege ce vreau sa spun, undeva acolo e o fărâmă de adevăr)

Drumuri bune!

Sent from my phone.

Nu îți face griji, o anvelopa veche devine rigidă. Una noua este.... Una nouă. Beneficiezi de absolut ultimele tehnologii posibile în materie de anvelope.

Nu îți face griji. Gumele tale se comporta normal, pentru unele super sport.

Edited by bumbul

Bumbul

De iarna am aceleasi jante pe 18, din pacate nu am reusit sa gasesc sa cumpar jante second care sa arate si ok. Daca are cineva de vanzare sunt interesat :_smile: .

Intr-un final am reusit sa atasez pozele.

Ca impresie dupa cateva drumuri mai lungi si cateva situatii la limita, pot spune ca sunt multumit de alegerea facuta, franeaza incredibil de bine, sunt foarte sileltioase......

A meritat investitia si recomand aceste anvelope. Nu stiu cat sunt de durabile, dar dupa 800km pot sa spun ca sunt extraordinare.

Numai bine si drumuri fara gropi....

post-29895-0-16545600-1552926308_thumb.jpg

post-29895-0-04764700-1552926538_thumb.jpg

post-29895-0-83150800-1552926552_thumb.jpg

post-29895-0-41538600-1552926561_thumb.jpg

post-29895-0-18169900-1552926572_thumb.jpg

post-29895-0-39286700-1552927378_thumb.jpg

Edited by treft
  • Like 1

Salutare. Doreste careva roti complete pe 17" cu anvelope iarna rulate cca 5000 km ? Vreau sa trec la roti pe 16 " . Aveti idee daca schimb discurile pot pune etrieri de pe masina cu roti pe 16 " ? Multam.

Trebuiesc schimbați și suporții de etrier. Dar.. Ce te.a determinat sa iei asa o decizie radicala? Cu cât vinzi jantele pe 17?

Sent from my phone.

Gropile din Romania , pretul la anvelopele pe 16 care sunt cu cca 30 - 40 % mai ieftine decat cele pe 17 , comfort. 400 E este pretul pe tot setul de roti cu anvelope de iarna.

Da, dar ce scoti pe mere dai pe pere: alte discuri, alt etrier, alte placute de frana, daca or fi numai astea. O sa zici ca discurile si placutele oricum le schimbai, asa o fi, insa eu unul nu m-as apuca sa fac adaptari fara sa stiu exact cum sta treaba...

Poate ai noroc cu @treft, el cauta roti de iarna pe 17. :) eu vreau jante mai înguste de 7.5" pt iarna.

Sent from my phone.

Salutare,

Sunt interesat, dar depinde foarte mult de pret si de starea acestora! :rolleyes:

Eu sunt asigurat..si @bumbul stie..ma.bucur ca in sfarsit ii plac ai lui alegerile mele in materie de jante:)

Salutare... Dorește cineva cele 2 gume ale mele Dunlop De iarna, menționate în postările mele din decembrie 2018? Am rulat exact 6300 km cu ele. Vreau sa trec la alta dimensiune pt iarna ce urmează. Predau și factura.

Sent from my phone.