Jump to content
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

Masinile care ies din fabrica cu jante de 17 sau 18 au discuri de frana de 320 mm pe fata si de 300 mm pe spate. Nu merg jante de 16 inch. Iar daca ET e mai mic, roata iese in exterior, nu freaca in interior. Asa ca pe viitor ai grija ce piese iti comanzi pentru ambele punti. Iar anvelope iarna-vara nu as recomanda nimanui, nici macat branduri premium.

• Like 1

Am găsit un i40 in parcare la auchan și am zis sa o trag lângă el.

Jentile lui de 7j comparativ cu ale mele de 7.5 arata asa. Se poate vedea diferența de așezare a anvelopei, felul în care sta flancul gumei. La mine banda de rulare este între marginile jentii, iar la el banda de rulare este fix cât lățimea jentii.

Sper ca înțelegeți ce vrau sa zic. d8568e87e173ba4e65a16cf36e784684.jpgc1066c4ba20b13b5b61c42edf9e4de99.jpgf350db9942db8f9c0fd7d1429bd49319.jpg06e2a7ff9f2bb31ca6da0a7706a60576.jpg36436623eaa5b6597ee66fad1d0c8625.jpg02828fdbd5e607eb245a80afd3243b14.jpg

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Buna seara,

Astazi am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara ( noi ) :_smile: . Noile anvelope sunt Nokian Powerproof 225.45.R18 XL.

Am ceva semne de intrebare si anume: cauciucul noilor anvelope ( testat la buza anvelopei ) pare foarte moale comparativ cu vechile anvelope de vara si culmea mai moi chiar si fata de cele de iarna. Dot-ul noilor anvelope este 2019. Ca si tinuta de drum sunt ok, le-am testat putin si franarea este super ok, dar si aici sunt ceva "probleme": gropile se simt foarte rau, parca toate denivelarile ( gropile ) se opresc in jante. Este posibil sa am eu impresia asta si de fapt acestea sa sa se comporte ca cele vechi? Exista mai multe tipuri de anvelope de vara ( cauciuc moale si cauciu tare )?

Cert este ca la noile anvelope pot modela buza anvelopelor, pe cand la cele vechi nu. Ba mai mult, cele vechi sunt taioase la maini cand le car 4etaje :laugh: .

Ma poate ajuta careva cu o explicatie sa pot conduce linistit!?

Apropo, astazi am indreptat 3 jante.

Numai bine si drumuri fara gropi,.. :drive::dancer:

Edited by treft

Buna seara. O recomandare ar fi sa scapi de jantele de 18'' O janta de 17'' mareste taloneta de la 45 la 50 si preia o parte din socuri. Daca esti pe jante originale iti spun de pe acum ca sunt de plastilina, moi, de foarte proasta calitate. Jantele originale le tin pe anvelope de iarna si cu toate ca merg doar 3 luni pe an, conduc incet si prudent, le indrept chiar de 2 ori in acest timp. Porcarii cu P mare. In legatura cu anvelopele : eu am Nokian de iarna dar am vazut si alte Nokian de iarna la pret sub jumatate ceea ce inseamna ca se fabrica si premium si low cost. Nu stiu ale tale din ce categorie sunt. Stiu doar ca Nokian e brand respectabil, fabrica in 2 tari: Finlanda si Federatia Rusa la acelasi nivel de calitate. Pentru sezonul de vara in curand intru cu jante Rial Oslo si Firestone 225/50/17(ultimul sezon, deja au cca 5 mm canalele).

Edited by mihaimatei63
  • Like 1

Treft,

Sa le porți sănătos și fără evenimente! Poze cu noile profile Nokian nu împărtășești și cu noi?

Este normal comportamentul mașinii tale. Janta pe 18 coroborata cu 225 45, este o combinație ce conferă o rigiditate sporita și care pune mult stress pe elementele de suspensie ale mașinii.

Probabil ca de iarna ai avut 215 50 dar pe 17 și,

Deși anvelopa de iarna are înălțimea cu doar 6.2 mm mai mare decât cea de vara, faptul ca este mai ingusta cu 10 mm oferă un confort sporit.

Daca observați în secțiune cele 2 dimensiuni, veți vedea cum acționează diferit în întreg ansamblu al suspensiei, cele 2 anvelope (distribuirea presiunii și pata de contact cu carosabilului = sper ca cineva înțelege ce vreau sa spun, undeva acolo e o fărâmă de adevăr)

Drumuri bune!

Sent from my phone.

Nu îți face griji, o anvelopa veche devine rigidă. Una noua este.... Una nouă. Beneficiezi de absolut ultimele tehnologii posibile în materie de anvelope.

Nu îți face griji. Gumele tale se comporta normal, pentru unele super sport.

Edited by bumbul

Bumbul

De iarna am aceleasi jante pe 18, din pacate nu am reusit sa gasesc sa cumpar jante second care sa arate si ok. Daca are cineva de vanzare sunt interesat :_smile: .

Intr-un final am reusit sa atasez pozele.

Ca impresie dupa cateva drumuri mai lungi si cateva situatii la limita, pot spune ca sunt multumit de alegerea facuta, franeaza incredibil de bine, sunt foarte sileltioase......

A meritat investitia si recomand aceste anvelope. Nu stiu cat sunt de durabile, dar dupa 800km pot sa spun ca sunt extraordinare.

Numai bine si drumuri fara gropi....

post-29895-0-16545600-1552926308_thumb.jpg

post-29895-0-04764700-1552926538_thumb.jpg

post-29895-0-83150800-1552926552_thumb.jpg

post-29895-0-41538600-1552926561_thumb.jpg

post-29895-0-18169900-1552926572_thumb.jpg

post-29895-0-39286700-1552927378_thumb.jpg

Edited by treft
  • Like 1

Salutare. Doreste careva roti complete pe 17" cu anvelope iarna rulate cca 5000 km ? Vreau sa trec la roti pe 16 " . Aveti idee daca schimb discurile pot pune etrieri de pe masina cu roti pe 16 " ? Multam.

Trebuiesc schimbați și suporții de etrier. Dar.. Ce te.a determinat sa iei asa o decizie radicala? Cu cât vinzi jantele pe 17?

Sent from my phone.

Gropile din Romania , pretul la anvelopele pe 16 care sunt cu cca 30 - 40 % mai ieftine decat cele pe 17 , comfort. 400 E este pretul pe tot setul de roti cu anvelope de iarna.

Da, dar ce scoti pe mere dai pe pere: alte discuri, alt etrier, alte placute de frana, daca or fi numai astea. O sa zici ca discurile si placutele oricum le schimbai, asa o fi, insa eu unul nu m-as apuca sa fac adaptari fara sa stiu exact cum sta treaba...

Poate ai noroc cu @treft, el cauta roti de iarna pe 17. :) eu vreau jante mai înguste de 7.5" pt iarna.

Sent from my phone.

Salutare,

Sunt interesat, dar depinde foarte mult de pret si de starea acestora! :rolleyes:

Eu sunt asigurat..si @bumbul stie..ma.bucur ca in sfarsit ii plac ai lui alegerile mele in materie de jante:)

Salutare... Dorește cineva cele 2 gume ale mele Dunlop De iarna, menționate în postările mele din decembrie 2018? Am rulat exact 6300 km cu ele. Vreau sa trec la alta dimensiune pt iarna ce urmează. Predau și factura.

Sent from my phone.

Am montat ieri noile anvelope de vara Sava UHP . Indice zgomot 66 Db , Clasa A pe ploaie , clasa C la consum. Primele impresii sunt pozitive. Sunt intr-adevar silentioase , pe ploaie ( am prins azi pe autostrada ) sunt fenomenale iar la consum....nu au influentat intr-un fel consumul normal al masinii.

• Like 1

Intensa uhp 2?

Sent from my phone.

Ce dimensiuni ai ales? Eu am pus ochii pe debica presto uhp 2. Practic cele 2 sunt unul și același produs, aceiași carcasa, cu minore modificări de profil. GY efficient grip dar și Dunlop sport blueresponse folosesc carcasa asta. Mai sunt vreo doua, Fulda și nu îmi vine acum cealaltă.

Sent from my phone.

Sava e un pic mai silentioasa insa este foarte moale. Se lipeste foarte bine in curbe insa structura laterala este mai moale. Tinde sa valseze un pic insa apoi se fixeaza pe traiectorie. Pe ploaie in schimb e o placere. Am mers cu 160 -180 km/h pe o ploaie torentiala pe A2 si merge exemplar fara acvaplanare sau altceva.

215/50/R17

Edited by emy_b_cta

Nu stiu cum este la voi, dar cauciucurile mele de vara Hankook pur si simplu se dezintegreaza: sunt taiate, desi merg exclusiv pe asfalt si in unele locuri chiar prezinta portiuni lipsa pe calea de rulare. Cele de pe puntea fata, dar asa sunt toate 4 pentru ca le-am rotit. Nu sunt tocite neuniform, astfel incat sa suspectez si altceva, ci pur si simplu sunt rupte.

Cu ele a venit masina, DOT la sfarsitul lui 2012, rulate cam 60k km, mai am cam 2 mm pana la semnul de uzura..

Au trecut destui ani peste ele. Îți recomand să le schimbi. Este normal sa se degradeze în timp. Specialiștii recomanda schimbarea la 3 ani de uz (5 ani pe raft), din motive de siguranță, nu doar motive comerciale.

Sent from my phone.

Eu te cred pe cuvant, insa m-a apucat paranoia si am inceput sa ma uit la anvelopele masinilor pe langa care trec: nici la chinezarii nu am vazut asa ceva, pur si simplu sa sara bucati din cauciuc. Iar unde nu sar bucati (inca), sunt taiate.

V-as pune si 100 de poze, dar imi da eroare la incarcare, si la ce admini sunt pe forumul asta, mai bine lipsa.

Hankook acum 7 ani, era foarte departe, calitativ de ceea ce este astăzi. Atunci foloseau compoziții mai dure, mai puțin elastice. Îmbătrânirea cauciucului este naturală..

Bine ca ai observat asta și vei lua în calcul sa îți schimbi anvelopele pentru sezonul următor.

Deși vorbeam mai devreme/sus despre Debica (care nu sunt deloc proaste), tot Falken Azenis rămâne opțiunea mea numărul 1 pentru vară viitoare (am avut pe laguna și încă ma gândesc la ele). Desigur, pana atunci, avem o iarna de trecut.

Sent from my phone.

@nats ești norocos să ții un set de cauciucuri 7 ani! Am avut Michelin energy+, după 5 ani nu mai aveau aderență pe ploaie deși mai aveau 2-3mm până la semn, iar de la 50k la 60k nu s-au mai tocit deloc, însă mergeam cu frică. Acum am Bridgestone t005, sunt mult mai bune.

Dacă îmi permiți un sfat, nu lua all-weather, all-season sau alte variante; după 2 ani o să trebuiască să le schimbi, nu ține amestecul, orice marcă ar fi. Noi sunt bune toate.