Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

N-am schimbat nimic. De ce?

La mine pe roti de 17 am schimbat decat 3 capete de bara in cei 5 ani si nimic altceva (exceptand consumabilele). Masina a fost cumparata in decembrie 2013 dar avea anvelope de vara Hankook. Cei de la leasing au dara Kormoran pentru iarna. Dupa 3 ani la final de leasing erau moarte ambele seturi. Atunci am intrat in posesia masinii si am dotat-o pe vara cu Firestone 215/50/17 (au A pe aderenta si C pe consum) si pe iarna cu Nokian 215/50/17 (B pe aderenta si C pe consum). Ambele seturi 71 dB zgomot. Astazi am 172950 km.

Edited by mihaimatei63

Sunt pacatoase rau jantele de 18. [... ] omoara suspensiile. [... ] .

Pentru ca asa susțineai mai sus. :) deci, o părere obiectiva ar fi ca nu au dăunat mașinii tale. Asa e și normal, ce aproba producătorul, sa nu dăuneze mașinii.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Pentru ca asa susțineai mai sus. :) deci, o părere obiectiva ar fi ca nu au dăunat mașinii tale. Asa e și normal, ce aproba producătorul, sa nu dăuneze mașinii.

Logica de 2 bani gauriti, de parca nu este la mintea cocosului ca suspensiile sunt mai solicitate stunci cand ai cauciucuri cu talon mic.

In cazul meu, cu jantele pe 18, suspensia este mult mai zgomotoasa la denivelari decat cu cele pe 17.

• Like 1

1. Nu are rost sa citezi mesajul imediat anterior. Inutil.

2. Sa vorbim în termenii tai, nu la gândirea mea de 2 bani găuriti. Nu știu ce minte ai, de cocoș sau nu, dar nu este absurd sa afirmi ca iti omoară suspensia, atâta timp cât tu nu ai avut nici măcar o problema cu articulațiile? Daca schimbai în fiecare luna câte un pivot (adică bascula cu totul), bieleta antiruliu, cap de bara sau altele, te înțelegeam. Dar asa, de faci afirmații de genul? Ca e rigida, zgomotoasa și altele, sunt păreri subiective. Adică ale tale și atât. Fiecare își descrie experienta de condus în felul lui.

3. Alte posturi de ale tale sunt mai bine formulate.

Sănătate.

Va salut din nou si va spun pe acesta cale ca va citesc pe toti cu interes iar masina mea este mult mai ok de cand sunt prezent pe acest forum. De asta ma bucur mult de mesajele voastre si apreciez atunci cand ele sunt amicale si etaleaza experienta voastra cat mai in detaliu. As dori sa va multumesc pentru asta si va propun sa continuam sa postam cat mai activ, amical si constructiv. Drumuri bune va urez !

Sunt total de acord cu Mihai. Sa evitam pe viitor pe cât posibil replicile acide. Nu de alta dar sa nu inflamam spiritele, ca tot vine Haloweenu'👻

Edited by vibeo
  • Like 1

Exact...fiecare avem.cate o opinie.personala in ceea ce priveste masina pe care o conduce.mai.ales in ceea ce priveste designul.fiecare avem.o.viziune diferita ..a ceea ce consideram frumos... sa ne concentram.mai.putin pe dispute..si mai.mult pe intalniri...indiferent ca suntin bucuresti sau sibiu. Masinile sunt trecatoare...

Edited by Alinutz

Na, am schimbat incaltamintea de vara cu cea de iarna: Rial Kibo + Nokian.

Colegu' de birou radea de mine, el a schimbat 4 anvelope de iarna la Logan cu 600 lei, pe mine m-au costat jentile+anvelopele + senzorii + montaj = +/- 6000 lei. Zero diferenta!

post-67466-0-84046200-1542029225_thumb.jpg

post-67466-0-06620300-1542029248_thumb.jpg

Edited by vibeo
  • Like 1

Sa le porți sănătos, sunt foarte frumoase. Ce lățime si et sunt jantele? Anvelopele sunt Nokian wr A4 215/50R17?

Latime 7,5, ET 40. Initial am vrut sa iau jantele pe care le-am prezentat cu cateva pagini inainte, insa am vazut la o vulcanizare ca anvelopele de 215 stau cam "bombate" pe mijloc pe jentile cu latimea de 7". Chestia e ca atunci cand selectezi jentile dupa dimensiunile celor originale, dupa filtrare apar modele care nu mi-au placut deloc, dar asta-i o chestie de gust. Acum rotile sunt mai afara cu vreo 6-7 mm, fericire pe masina cand va ploua sau ninge. Nu stiu daca se merita sa montez aparatoare de noroi.

Anvelopele sunt cele mentionate de tine.

Montajul am facut-o la o vulcanizare mai "elevata" din Cluj, de unde am cumparat si senzorii care ulterior au fost programati prin interfata ECU. L-a recunoscut imediat, fara probleme.

A cerut cineva cotație de preț la dealer pentru asa ceva? 34bd7160f89691289cb8b680f01f3bc0.jpg5c75ab082dbda0e84e39301438f84692.jpg

Umblu de.mult sa gasesc..am.luat unele.aftermarket care erau cu licenta..si nu se potriveau...le am.trimis inapoi..iar cei de la service normal ca mi au spus ca originalele vor face treaba..insa de pret nu i am.intrebat...nu am avut timp sa.stau sa gaseasca pretul final...dar mi au spus ca in jur de 250...stiu.buba...noroi pana la.oglinzi.

Fratilor, luati niste jante AM dar de producator bun si va garantez ca nu o sa aveti probleme cu ele. Toti producatorii importanti au selector: alegi masina si iti da jantele mura in gura. Mai ramane doar sa cauti pretul cel mai bun, pentru cele care iti plac.

Întrebam de apărătoarele acelea de noroi. Pentru ele sunt pozele. Colegul vibeo pomenea ceva de bucurii când or veni ploile în caz ca sta fără presuri la roti.

Nu stiu cat sunt de utile aparatorile, dar la aspect sunt jalnice. Parerea mea.

• Like 1

Fratilor, luati niste jante AM dar de producator bun si va garantez ca nu o sa aveti probleme cu ele. Toti producatorii importanti au selector: alegi masina si iti da jantele mura in gura. Mai ramane doar sa cauti pretul cel mai bun, pentru cele care iti plac.

Acum nu stiu ce vrei sa zici, ca Rial-urile nu sunt bune? Am primit cu ele si certificarea TUV. No fi de top, dar cel putin mie imi inspira mai multa incredere fata de cele originale. Am mai zis, singura cota ce nu se potriveste este ET.

De stropit masina , stropesc foarte fain si cele originale.

Legat de estetica aparatorilor de noroi sunt de acord cu tine, insa sunt modele si modele, chestia e cat sunt de eficiente. Cel putin mie mi se pare mult mai inestetic o masina murdara pana-n oglinzi, cum zicea mai sus @alinutz.

Numai ganduri bune,

Daca ai fi citit mai in fata, ai fi vazut ca si eu am tot Rial (Milano dark) si in combinatie cu Nokian de iarna sunt foarte multumit de ele.

Asemenea!

Un lucru interesant pe care multi probabil nu il cunosc si o spun aici pentru ca si eu sunt in cautare de al 2-lea set de jante. Am Rial Oslo Dark 17" pentru vara iar de cele originale (pe care tin anvelopele de iarna) vreau sa scap cat mai rapid (17"). Ne uitam de cele mai multe ori la cat de frumoase sunt, sa corespunfa detaliilor tehnice (J, PCD, ET, CB) dar omitem un lucru mai mult decat esential. I40 este o masina tare grea, depaseste 2To, ceea ce inseamna ca este foarte importanta incarcarea pe fiecare roata in parte. Pentru o rezistenta cat mai buna este recomandat ca jantele sa aibe "wheel load" peste 700 kg. De exemplu la @Nats , Rial Milano = 725 kg , la mine Rial Oslo = 735 kg, iar ambii suntem foarte multumiti de aceste alegeri facute. In general jantele spitate au in jur de 600 kg incarcare. Ma uitam la niste modele MAK sau MSW pentru I40 care au peste 900 kg dar si peste 200 euro bucata. Inainte de a cumpara consultati si acest detaliu tehnic, cred eu ca va va ajuta sa cumparati jante adevarate si nu din plastilina cum sunt cele originale. Numai bine !

Edited by mihaimatei63
  • Like 1

Deci ingineru' de la Hyundai e un dobitoc?

Considerand acelasi principiu, schimbati si motorul, sunt unele mult mai bune :laugh:

Încă nu știu cât de moi sunt. Originalele mele încă sunt drepte. Nu bat.

Edited by bumbul

Inginerul de la Hyundai nu e dobitoc, se merge pe ieftin si adptat soselelor lor. Simplu si cu profit.

Salutare,

Acum ma bag si eu in seama. DIn ce citesc mai sus, nu stiu daca ar trebui sa bucur ca jantele originale pe 18 rezista la indreptat ( minim doua sunt indreptate anual la fiecare schimb de anvelope ) sau sa ma plang ca sunt slabe calitativ si se stramba " usor "!!??

Ideea este urmatoarea: trecerea de la jante de 18 la jante de 17 inseamna practic, trecerea de la 225 /45 /R18 la 215 /50 /R17. Se vorbeste mai sus ca jantele originale sunt problema. Vreau sa stiu si eu daca este cu adevarat, asa trec si eu pe jante de 17. Personal nu cred ca diferenta de inaltime in + de doar 5mm ma va scapa de indreptat jante.

Nu sunt cunoscator, dar daca daca este adevarat ca jantele originale sunt problema si nu inaltimea mica a anvelopelor, atunci trec si eu pe 17 cu jante after market....

Am Hyundai din 2001, diverse modele si nu am avut la indreptat decat o janta, am luat o groapa pe drumul Gaesti - Targoviste.

Jantele de pe ix35 sunt tot de 18, nu am avut absolut nici o problema cu ele.

Jante indoite nu ai din cauza ca ele sunt proaste ci din cauze externe.

In alta ordine de idei i40 este o masina creata pentru Europa, deci sunt luate in considerare si soselele noastre. Ce nu este luata in considerare este grija cu care mergem noi pe aceste sosele. Daca ii dau cu 50km/h prin gropile patriei, suportam consecintele. :)