Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

Na... ca sa nu mai plictisesc sau mai rau sa enervezi oamenii p'aici, am dat de jantele astea https://www.ejante.ro/c/jante-aliaj/janta-aliaj-rial-milano-655-titanium-65x15-5x1143-et45/49571, la un pret rezonabil. Cum am mai scris am luat deja anvelopele de iarna Nokian 215/50/17. Imi plac ca se "asorteza" la culoarea masinii.

Multumiri in avans pentru raspunsuri.

Nu merg de 15 inchi pe i40.

Astea sunt ok dar vor sta cu 6 mm mai afara decit cele originale.

Na... ca sa nu mai plictisesc sau mai rau sa enervezi oamenii p'aici, am dat de jantele astea https://www.ejante.ro/c/jante-aliaj/janta-aliaj-rial-milano-655-titanium-65x15-5x1143-et45/49571, la un pret rezonabil. Cum am mai scris am luat deja anvelopele de iarna Nokian 215/50/17. Imi plac ca se "asorteza" la culoarea masinii.

De-astea am eu, pe 17, si sunt foarte multumit de ele.

Din punctul meu de vedere, felgenoutlet.com au o varietate mult mai mare de jante, decât orice mizerie de site din România noastră draga.

Tocmai cand ma pregateam sa te felicit pentru ca ai ales Rial :)

Astea sunt ok dar vor sta cu 6 mm mai afara decit cele originale.

6 mm nu se vad cu ochiul liber. Eu am ET42 si nu vad diferenta fata de original.

Sa ne atașezi poze cu dânsele echipate și apoi montate. Sa fie într-un ceas bun!

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Problema celor 6 mm nu e de aspect :)) .

Va multumesc tuturor pentru implicare si sfaturi.

Sa incepem cu Mister @dvoncu, ca e mai tipicar si ...in multe privinte are dreptate ( e ca "indianul talpa iute, cum te prinde , cum te ...-)

-cei 6 mm intr-adevar nu se observa cu ochiul liber, probabil cu cat deviezi de la valoarea de fabrica a dimensiunii ET, pot aparea probleme tehnice, insa eu ca sofer fudul, stiu ca orice distantare spre exterior a jentii duce la o cosmetizare accentuata a caroseriei cu noroi si alte rahaturi intalnite in belsug pe strazile patriei;

-@bumbul - linkul dat prezinta fara indoiala o gama mult mai diversificata de jenti, insa shippingu' de 72 de iepuroi pentru Romanica mi se par cam mult (asta in ideea ca am tainuit fata de muiere cand am luat masina, trei saptamani n-am mancat zeama calda , de alte servicii nici nu mai vorbesc, iar cand aude ca mai dau peste 1000 de euroi pentru anvelope , jante si alte chestii - pot sa o duc la abator);

-@nats & mihaimatei63 - in sfarsit am dat de un magazin cu preturi normale (din Sibiu https://www.anvelopejantepromotii.ro/jante/jante-rial?mfp=33-diametru[17],24-nr-prezoane[5],25-distanta-prezoane[114LA%3D%3D3]&page=1) pentru jentile Rial, iar aici https://www.felgenshop.de/rial-kibo-diamant-schwarz-hornpoliert-17-zoll-kib75740b63-2/hyundai-i40-vf-limousine-facelift-alufelgen/1-7l-crdi-104kw-141-ps/ este un site dragut, care pe langa vanzare, ofera o simulare reala a aspectului jentilor, coloborat inclusiv cu culoarea autoturismului (al meu este gri stone sau gri sobolan).

Cel mai frumos dpmdvd este Rial Lucca negru polisat - insa nu este recomandat pentru iarna, cum recomanda si site-ul nemtesc. Ar ramane in discutie Rial Kodiak Graphit, Rial Milano, Rial Kibo sau Rial Lucca negru.

Strict estetic voi ce ati alege?

• Like 1

De pe site-ul pus de tine, rial Torino. Altfel, as lua ceva concav, pentru mine. :))

Pe.vara am pe 18 originale:( iar pe.iarna le am.luat pe.astea

post-65567-0-69964000-1539712414_thumb.jpg

post-65567-0-32631000-1539712471_thumb.jpg

• Like 1

Sa le Porți sănătos. Și eu pe aveam salvate la favorite pe Olx :)) pe. Lista de favorite mai am Bbs ck, dar și altele, pe alta lista. Pentru când voi câștiga la loz în plic. 9fbb512a34838076209f017029159c38.jpgd3180c1dd53c96215bfaa01bbd8e09d7.jpg5bcd7baa635d3da15ad2bcb2137a5d5a.jpg13975de577c355a32e4e4b1621f11c80.jpgdce9bdb3bac08cabe8bcc4ac296f3a5a.jpgc48cccdcaa8e53ba5103aa0bfc10d6b0.jpg68a568834efed86959aa068eea58011b.jpgfd49641be1434fde8302086bf4acadcf.jpg615c20c1b6aaa5d593507c7c135a69a2.jpg

M.am orientat sa fie vanzatorul.din sibiu...ca sa le.si vad in detaliu..una.din ele are o zgarietura mai.urata..dar 1000 de.lei nu cred ca e mult...iar gri.ul diamant merge cu gri.ul masinii.gaseam si noi tot.marca brock dar pe.la 400 euro ca intre prieteni.

Ma.tenteaza sa scap de cele de 18 in favoarea unora de 17 pt ca simti.orice cct de groapa..si in al doilea.rand..sunt destul.de zgariate pe.buze. insa dau bine la.o masina asa frumoasa

Nu stiu ce voi face cu senzorii de.presiune..insa sper sa.nu.ma.deranjeze.prea tare mesajul.in.bord

Asa arata la Mine când a scăzut presiunea pe dreapta față. Nu știu cum va arata cu nimic pe. Roți. Poate nu va arata nimic, știind ca nu sunt senzori pe care sa ii redea? Nu știu. 61bdabe58b2fd7d887028a52c8e5ede2.jpg

O sa arate aceeasi masinuta..cred ca cu toate 4 rotile afectate:))

Pe acest site sunt preturi de iti cade fata. Aceleasi modele de jante pe site-uri din Germania sau Franta sunt la valori mult mai mici in euro. Pe acest site valorile sunt si mai mai mari si in lire sterline. In fine, fiecare cumpara de unde vrea :)

Edited by mihaimatei63

Total de acord cu tine. Dar ca să te hotărăști pe un model trebuie sa vezi cat mai multe, iar acolo erau, zic eu, foarte multe modele. Am salvat și eu câteva care mi.au plăcut. Până la achiziție... Dacă o fi vreo achiziție, mai durează. :)) nu strica sa ne clătim și noi ochii. Părerea mea.

• Like 1

Uite mai am niște sugestii de pe felgenshop.de.

Deja ma gândesc sa scap de Dezent-urile mele pe 18, pentru a luat unul din seturile de mai jos. Tot pe 18. 4c6a15b2c5f33c92bb16c84ffdec2388.jpg63dc52671f4c87c699bbcfb55766b101.jpg98111b92e8ffa3350493cc20cae26dcf.jpg

Sunt pacatoase rau jantele de 18. Da, arata foarte bine pe masina, dar pe drumurile noastre iti dizloca rinichii si omoara suspensiile. Eu simt clar diferenta dintre 17 si 18.

Sunt pacatoase rau jantele de 18. Da, arata foarte bine pe masina, dar pe drumurile noastre iti dizloca rinichii si omoara suspensiile. Eu simt clar diferenta dintre 17 si 18.

Eu sigur am sa renunt la cele de 18 originale...daca vrea cineva de aici sa le.aiba...vorbim

Nu avem șosele de 18. Și cu 17 am grijă pe unde merg. Eu de jantele originale de 17 nu sunt mulțumit și nici nu îmi plac Așa că și eu le dau :)

Am rulat i40ul numai pe 18 pana acum. În noiembrie când voi trece la rotile (OEM) de iarna, vom ști cum se comporta și pe dimensiunea respectiva. Pana acum, am auzit numai laude la adresa lor. 92c40f608475c9f6b88ee4541528fab3.jpg

Nats, câte "suspensii" sau Componente e suspensiei ai schimbat pana acum? Punctual, x Pivoți, y capete de bara, z bielete antiruliu, xy amortizoare etc etc.

Cauciucurile mele Hankook, cu care a venit masina, sunt praf. M-am uitat la alte masini, dar parca nu am vazut anvelope la fel. Arata de parca au facut razboiul, se decojesc in ultimul hal si sunt foarte taiate, desi am mers numai pe asfalt. Pur si simplu se exfoliaza. Am rulat cam 57k km cu ele, au 5 ani si mai au 2-3mm pana la semn. Sa fie oare criblura din Turcia de vina? De umflat le-am umflat periodic, la 2.5 atm (in carte e 2.4, dar am mereu masina plina).

Nats, câte "suspensii" sau Componente e suspensiei ai schimbat pana acum, din cauza roților pe 18? Punctual, x Pivoți, y capete de bara, z bielete antiruliu, xy amortizoare etc etc.

Referitor la gumele take, părerea mea este ca vara viitoare sa îi pui alți totoși în picioare. :)

Edited by bumbul