Jump to content
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

2 hours ago, nats said:

Partial adevarat. Completez cu faptul ca are alta suspensie si alt sistem de franare (la dimenisuni ma refer). De exemplu, are discuri de frana cu 300mm diametru in loc de 320, cum avem noi.

Ca să fim pe aceiași pagina. Nu pentru că are suspensia diferita (spui tu) sau discurile mai mici pe față (de 300mm), există jantele cu anvelope pe 16. Echiparea cu roti pe 16, a fost implementata pentru acea certificare "eco" sa ii zic asa. 

Si atunci noi de ce nu putem pune jante de 16?

Eu am intrebat la o revizie chestia asta si mi-au spus ca din cauza etrierului. Tot de acolo stiu cee ce am povestit mai sus.

Este logic ce spuneți amândoi, Eco este de la puțină economie, motor puțin mai strâns (116 cai), mai puține noxe, mai puțin carburant consumat (zic ei), mai puține dotări, costuri mai mici de producție (discuri, etrier, jante, anvelope) și după uzarea acestora un preț mai mic la înlocuire. 

On 1/6/2020 at 9:26 AM, bumbul said:

Ce dimensiuni ai? 

Standard. 225/45/R18 pe vara si 215/50/R17 pe iarna.

On 1/7/2020 at 11:39 PM, bumbul said:

Ca să fim pe aceiași pagina. Nu pentru că are suspensia diferita (spui tu) sau discurile mai mici pe față (de 300mm), există jantele cu anvelope pe 16. Echiparea cu roti pe 16, a fost implementata pentru acea certificare "eco" sa ii zic asa. 

Modelul cu motor 1.7 High, care vine cu roti pe 17/18 are discurile pe fata mai mari si de aici toate modificarile care-l fac incompatibil cu rotile pe 16...

• Like 2

Au sosit azi. Adică ieri. Falken-AZENIS fk510 225/50r17, 98y, 69db, c, a. Nu știu data de fabricatie, a durat 12 zile sa vina de la furnizorul extern al celor de la anvelope.ro. Halatul a fost 435 RON buc, după ce le.am trimis mail sa întreb dacă îmi egalează prețul cel mai mic de pe compari.ro. Au zis da. 

IMG-20200213-WA0040.jpg

• Like 1

Am luat si eu aceleasi anvelope pentru vara, doar ca pe 18. DOT 2019, 457 lei/bucata.

O singura remarca: cele pe 17 sunt de 215, cele pe 18 au 225 in latime.

On 2/16/2020 at 9:43 PM, nats said:

Am luat si eu aceleasi anvelope pentru vara, doar ca pe 18. DOT 2019, 457 lei/bucata.

O singura remarca: cele pe 17 sunt de 215, cele pe 18 au 225 in latime.

Stim ca astea sunt dimensiunile standard..si stiu nats ca esti omul dupa manual..insa eu am.luat 225/50/17 dunlop si față de dimensiunile normale...se simte putin la stabilitate..cel putin autosugestia imi spune asta.

On 2/14/2020 at 12:03 AM, bumbul said:

Au sosit azi. Adică ieri. Falken-AZENIS fk510 225/50r17, 98y, 69db, c, a. Nu știu data de fabricatie, a durat 12 zile sa vina de la furnizorul extern al celor de la anvelope.ro. Halatul a fost 435 RON buc, după ce le.am trimis mail sa întreb dacă îmi egalează prețul cel mai mic de pe compari.ro. Au zis da. 

IMG-20200213-WA0040.jpg

Le-ai montat? Eu nu am gasit pe 215.

Încă nu le.a pus nevasta.mea, iar eu sunt la vapor, blocat cu coronavirusu asta. 

Pe 215/50 este doar ziex 310ecorun.

• Like 1

Le-am pus eu week-end-ul trecut, dar nu am decat 200 km cu ele. Prima idee e ca masina nu mai "topaie" atat de mult la denivelari. Si, clar, e mai multa liniste. Dar inca nu se comporta bine cauciucul, doarece a fost cam frig. 

• Like 1

Revin cu un feedback dupa 2000+ km: masina sta foarte bine pe sosea si, mai ales, pe viraje; directia se simte mult mai precisa si este mai stabila de fund. Zgomotul este unul acceptabil (totusi cam mare, dupa parerea mea, dar am mers si mai tare pe A1 si a batut vantul incontinuu), anvelopele nu fac balans si nu topaie la gropi, insa consumul a sarit cu aproape un litru. Nu stiu, o fi si faptul ca o alerg pe autostrada, ca este liber (150 - 160km / h), dar de la 6.3 l/100km,  cu care eram deja invatat, am sarit chiar si la 7,5 l / 100km.

Una peste alta, cred ca am facut o alegere buna cu Falken. Cand se va aglomera iar traseul si o sa merg cu 130-140 km/h, ca de obicei, o sa revin cu consumul. Am jante de 18''.

• Like 1