Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
bumbul

Jante și anvelope. Roți.

Recommended Posts

Salut,

Am constatat ca nu prea este abordat subiectul acesta printre noi și am zis sa ii dam o încercare, sa schimbam păreri despre ce roti avem sau vrem sa punem pe masinile noastre (sau nu).

Ce cauciucuri folosiți?

A încercat cineva sa pună altceva decât este scris în carte?

Eu acum am Dunlop sp sport 01 225 45 18 pe jante dezent, dar sunt mega nemulțumit de gume. Gălăgioase. Foarte.

Voi ce rulați?

Hankook-urile de vara din fabrica cu jante originale de 18 - iti zgaltaie ficatii in tine; iarna, Nokian cu jante Rial de 17 - o alegere foarte buna.

Edited by nats
  • Like 1

Nu știu dacă sa pun 245 45 18 sau sa trec pe 225 55 17. Nici una din cele menționate nu se afla pe carte.

Dr asemeni nu știu cum funcționează RARul, ca am citit vreo doua cazuri de oameni de s.au dus sa își omologheze dimensiunea de pe Mașină.

Edited by bumbul

Iarna:

Jante ALIAJ R17 - DEZENT RE TRE70SA38 R17 7,5 5X114.3 ET38

Anvelope IARNA - 215/50 R17 NOKIAN WR A3 - 95 V

Vara:

Jantele de 18 OEM

Tocmai ce am schimbat, saptamana asta, hankook-urile cu: Anvelope DUNLOP - 225/45 R18 SP SPORT MAXX RT 2 - 95 XL Y - Anvelope VARA

1. E diferenta uriasa de confort intre cele de iarna cu talon 50 fata de cele de vara cu talon 45 (linii de tramvai, gropi, limitatoare de viteza, etc.)

2. E diferenta fenomenala intre Hankook si noile Dunlop. In oras, pana la 100 km/h, in habitaclu nu mai aud decat motorul, parca au disparut complet zgomotele de rulare.

3. Iarna asta probabil o sa cobor sub 4 mm cu Nokian-urile si ma gandesc sa iau modelul nou A4 pentru iarna 2019 - 2020. Sunt f multumit de ele. S-au descurcat cu brio si iarna (zapada, uscat, zloata, ploaie, Bucuresti, munte), si toamna la 20 grade si 200 km/h pe autostrada. Alternativa ar fi Goodyear Ultragrip Performance. Bineinteles, daca te duci in fiecare weekend la munte sau stai intr-o zona cu zapada abundenta toata iarna, este de preferat o anvelopa speciala pentru "tough snow conditions", nu "all winter conditions" ca cele 2 mentionate mai devreme.

Da dar, vezi tu, talon 50% din 215 este doar cu 5 mm mai înalt decât talon 45% din 225... Vreau sa scap de actualele dezent rg dark, pentru ca sunt foarte incomode și zgomotoase, dar arata foarte bine.... Asa ca am ajuns la concluzia ca, dacă vreau sa le Păstrez, pun cauciuc 245 45, ori le dau jos și iau roti pe 17 cu gume 225 55 (balon mare, ca la seria 5 2014 de fabrica).. 215 50 pe vara nu ma încântă, MO se par prea înguste, pentru cât e de mare mașina..

Am un set folosit pe cealaltă mașina 10k km, de Falken-AZENIS FK510 225 45 17, dar trec de la 225 45 18 la 17 și nu am făcut nici o brânză... Cauciucuri exemplare din toate punctele de vedere. Dar nu știu ce dimensiune sa pun acum. Ca cu astea very low profile, pe masina de familie, nu prea e combinație. Practic, anvelopa nu amortizează nimic, transmite totul în articulații și nu e de mirare ca a cedat un pivot, pentru care trebuie sa schimb bascula.

Salut, la mine asa :

Jamtele originale ale masinii (aliaj) le tin pe anvelope de iarna Nokian 215/50/17 (C pe consum, B pe aderenta, 70 db);

Am cumparat jante Rial Germania gri inchis de culoarea masinii cu anvelope de vara Firestone Firehowk 215/50/17, putin cam galagioase (72 db) dar au A pe aderenta si asta e important pentru mine.

De jantele Rial sunt indragostit si arata super pe masina. Nu stiu daca pot posta foto aici.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1989505857758228&set=a.378455145529982.80965.100000964986732&type=3&theater

Edited by mihaimatei63

De jantele Rial sunt indragostit si arata super pe masina.

Eu am aceeasi culoare la masina ca si dvs., aceeasi culoare (dark) la jante si acelasi producator (Rial) doar ca alt model (Milano); intr-adevar, arata bestial, mult mai bine decat cu jantele de vara. Iar Nokian-ul de iarna face toti banii.

Eu am aceeasi culoare la masina ca si dvs., aceeasi culoare (dark) la jante si acelasi producator (Rial) doar ca alt model (Milano); intr-adevar, arata bestial, mult mai bine decat cu jantele de vara. Iar Nokian-ul de iarna face toti banii.

Am uitat sa precizez ca jantele sunt Rial Oslo. Si am gasit pe OLX inca una dar argintie pe care am facut-o rezerva. A intrat perfect in locasul din portbagaj. Eu cu roata de bicicleta rezerva nu plec la drum.

Eu acum am dezent rg dark, 8j*18, cu Dunlop urile prezentate anterior. Vreau sa le dau jos cât de curând. Acum ca am văzut-o pe a ta cu rialurile alea cu anvelope 215 50, am început sa caut oferte și pt dimensiunea asta. De iarna sunt jantele originale pe 17 cu nexen winguard, iar rezerva este dimensiune normala, de iarna, ca celelalte originale...

post-67276-0-64858300-1533280114_thumb.jpg

• Like 1

Eu.mi.am.gasit niste Aluett tot pe 17..cu et 42 daca mu.ma insel...arata foarte apropiat cu cele originale...au mers ok cauciucurile de iarna 215.50.17.

Stie careva de unde as putea sa iau piulite pt antifurt roti? Sunt pe 21.

Ce sunt pe 21? Încearcă la dealer, nu ar trebui sa fie scumpe. Dar decât sa iei din bazar, unde se desfac toate cu aceiași cheie, poate ai noroc și găsești antifurt unicat.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Piulitele la prezoane...da ..nu zici rau.o sa incerc.

Piulitele la prezoane...da ..nu zici rau.o sa incerc.

Fără gândul de a face reclama, vezi poate îți sunt de ajutor astea. https://www.olx.ro/oferta/antifurt-roti-jante-aliaj-hyundai-accent-elantra-i30-ix35-i10-santa-fe-ID5PCPQ.html

Eu caut roti originale de i40, ori pe 17 ori pe 18 (îmi plac enorm). Dacă este cineva interesat de RG urile mele, facem schimbul :)

Cred ca ai vaz si tu pe olx cele 2 anunturi cu jante originale hyundai i40 2015+. Dar sunt destul de scumpe consider eu...

Le.am văzut pe alea de facelift, dar nu ma atrag.

De o saptamana am trimis e-mail la dealer sa-mi spuna cat costa un set de jante originale, si inca nu am primit raspuns. Aveti idee cat costa? Sunt interesat pentru cauciucurile de iarna.

Salut, din ce știu eu sunt In jur de 300e bucata pe 17". Proprietarul de la care am luat eu mașina a vrut sa cumpere jante OEM de la dealer, dar fiind scumpe, a cumpărat jante dezent pe 18" la 900 lei bucata (tot prin dealer)... Am văzut pe. Olx la 1100 lei un set folosit de i40. Noi stam prost și cu dezmembrarile, ca as fi luat de acolo.

300+ euro la dealer, originale si cam 200 AM, ceea ce este, oricum, foarte mult. O janta buna luata dintr-un magazin, cu garantie si factura, nu costa mai mult de 125 euro. Eu am luat Rial cu 100 euro/bucata, cu transport inclus, de pe un site si sunt excelente.

Se spune ca jantele originale sunt mai rezistente decat cele care se vand aparte (after market). Nu contrazic dar asta nu la Hyundai. Am jante originale de aliaj pe care tin anvelopepe de iarna (anvelope premium). Le-am indreptat de 2 ori pana acum si nu imi aduc aminte sa fi lovit ceva sau dau in vreo groapa. Pe anvelopele de vara am Rial Oslo Germania. merg cu ele prin Chisinau si nici nu va inchipuiti pe ce sosele si in ce gropi am dat. Sunt in continuare impecabile. In concluzie imi caut o pereche de jante Rial pentru anvelopele de iarna iar pe cele originale le bag pe OLX. Deci nu as cumpara niciodata jante originale la Hyundai.

Incet, incet vine iarna si trebuie sa "incalt" masinuta. Am luat un set de anvelope de iarna Nokian 215/50/17, iar pentru jante tb sa ma hotaresc intre Dezent sau Rial (ambele au reprezentanta in Cluj).

Insa vad ca nu s-a discutat problema senzorilor de presiune. Sunt pe sistemul plug and play sau trebuie resetate pe ECU?

Voi cum ati procedat?

Rotile mele dezent au fost dotate cu senzori noi de la dealer, cu 250 lei bucata. Trebuie sa verifici compatibilitatea jantei cu senzorii. În lista cu roti originale hyundai sunt trecute 2 serii pentru același model. O serie pt jantele compatibile tpms și o alta pentru celelalte incompatibile.

De altfel, este posibil sa dai jos senzorul de pe o janta și sa îl pui pe cealaltă, doar trebuie reținut ordinea lor... Stânga fata, dreapta spate...

Succes..

Din căutări, asta am reușit sa găsesc pe 17. Alea MAM chiar m.au pus pe gânduri, doar ca trebuie sa scap întâi de rotile actuale pe 18. Eu nu as da încă banii pe jante noi nouțe, pt ca, la un moment dat, ca să le schimbi, pentru altele mai frumoase, va trebui sa treci peste faptul ca ai plătit x lei pe ele și le vei vinde pe semințe. c3c6e8bba4ed7973ac85fea38f969110.jpg4a88b9cf24ea2d05e84e1bf3dd7579ff.jpg

Incet, incet vine iarna si trebuie sa "incalt" masinuta. Am luat un set de anvelope de iarna Nokian 215/50/17, iar pentru jante tb sa ma hotaresc intre Dezent sau Rial (ambele au reprezentanta in Cluj).

Insa vad ca nu s-a discutat problema senzorilor de presiune. Sunt pe sistemul plug and play sau trebuie resetate pe ECU?

Voi cum ati procedat?

Alegerea anvelopelor a fost una inteleapta. Si eu si Nats suntem incaltati de iarna cu Nokian. Nu avem reprosuri. Tot ambii suntem fani Rial doar ca avem modele diferite. E un brand bun german. Alegerea iti apartine. Ce tine de senzori, eu nu mi-am batut capul cu asta :D

Nu a simțit nici unul dintre Voi nevoia pentru anvelope mai mari în balon decât 215 50? Poate chiar și mai late decât 215?