Jump to content
nats

De unde luam piese pentru I40?

Recommended Posts

Piesele de origine au Stanță cu logo-ul hyundai și codul de origine pe undeva. Piesele comune cu kia au cele 2 logo-uri unul lângă celalalt (bascule Pivoți șamd)..

Sent from my phone.

Se apropie revizia, de unde cumpar filtre la pret mai bun?

Edited by nats

De la dealerul hyundai din orașul tău! :)))

Eu comand de la Autokarma sau epiesa.

Sent from my phone.

Autoeco are preturi mai bune decat cele mentionate de tine. Eu am luat de la ei si chiar sunt ok.

Alte idei?

Mi s-a deefectat volanta si a trebuit sa schimb tot ambreiajul: volanta, disc, placa de presiune si rurmant de presiune. Le-am comandat de la autipieseonline24.com, piesele vin direct din Berlin cu DHL iar transportul este 0 lei.

Desigur ca toate cele 4 piese le-am ales de la SACHS. Site-ul zilnic ofera discounturi, sa ai rabdare sa astepti cabd ofera 23, 24, 25% (saptamanal)/ Tot de aici imi cumpar uleiul ca sa fiu sigur ca nu e reciclat si restul de consumabile.

Numai bine!

Edited by mihaimatei63

Mi s-a deefectat volanta si a trebuit sa schimb tot ambreiajul: volanta, disc, placa de presiune si rurmant de presiune. Le-am comandat de la autipieseonline24.com, piesele vin direct din Berlin cu DHL iar transportul este 0 lei.

Desigur ca toate cele 4 piese le-am ales de la SACHS. Site-ul zilnic ofera discounturi, sa ai rabdare sa astepti cabd ofera 23, 24, 25% (saptamanal)/ Tot de aici imi cumpar uleiul ca sa fiu sigur ca nu e reciclat si restul de consumabile.

Numai bine!

Un pret ne poti comunica!?

Cum ti-ai dat seama ca s-a defectat volanta!?...

Masina mea a venit cu kit complet Valeo. Nu mi se pare extraordinar, sunt curios de Sachs....

Numai bine!

Nu cumva e vorba de autopieseonline24.ro? Care, cu toate reducerile, are preturi mari.

Edited by nats

@nats DA, scuze, am scris .com. Piesele sunt un pic mai scumpe cu reducere cu tot dar am avantajul unei mai mari sortimentatii.

@treft Cand apasam ambreiajul sau cand eliberam usor pedala aveam un zgomot metalic, rontaiala + iesea greu din viteza in timpul mersului.

Preturi: Volanta sachs 1763 lei, kit ambreiaj sachs (disc+placa) 1023 lei, rulment presiune sachs 483 lei , ulei cutie Ravenol SAE 78W85 MTF-1 55lei (am luat 2 L), lichd de frana ATE 38 lei/bidon 0,5 L iar manopera 500 lei fix , cam 4 ore a durat.

Piesele originale gasite pe nasina erau Valeo iar rulmentul de presiune SNR. Pentru mine SACHS este peste Valeo.

Si daca tot s-a umblat sub capota in dreapta si au dat bateria jos am schimbat si filtrul de combustibil care e pus rau de tot ca pozitie acolo, pentru ca prin noiembrie trebuie schimb uleiul si filtrele. Adevarul ca m-a cocosat financiar interventia si nu am mai avut bani sa cumpar uleiul shel + celelaltre filtre (desigur Mahle toate) + 176 lei nelipsitul Metabond.

Edited by mihaimatei63

Ambreiajul merge super ok. Am avut surpriza sa gasesc discul si placa cu foarte mica uzura in conditiile in care am la bord 199345 mii km. Rulmentul de presiune prezenta ceva uzura (facea zgomot din cand in cand la debraiere) dar volanta era praf.

Inainte imi tinea cam jos ambreiajul, acum la jumatate. Intra bine in viteze, deci totul ok.

• Like 1

Pana la urma am luat filtre de pe targuldepiese.ro (filtru de aer Hengst, ulei Mahle, motorina Knecht si polen Bosch) si ulei Total 5w30 MC3 de la Autoeco.

Asa cum am mai scris, nu ma despart de uleiul Shell. Am avut surpriza neplacuta ca penultima data sa imi vina de pe Amazon uleiul made in EU iar saptamana trecuta sa il iau de pe epiesa.ro made in Germany, cu adresa fabricii din Hamburg. Am comandat un bidon de 4 litrii si am completat cu vreo 2-300 ml dintr-un bidon de anul trecut (sigilat). Vreau sa va spun ca aveau culori diferite, cel german era auriu spre galben iar cel EU un auriu inchis, pamantiu, probabil provenit din reciclari. Cei care folosesc Shell, sa specifice in comentariile la comanda pe epiesa.ro ca il vor made in Germany sau nu il cumpara. Restul filtrelor Mahle desigur.

Edited by mihaimatei63

Salut. Ce amortizoare spate sa cumpar si unde pot gasi preturi accesibile ? Dupa 7 ani si 160 mii km s-au cam dus.

Edited by emy_b_cta

Am gasit treaba asta pe net. Dupa ce am citit pe la rusi (ai naibii astia) ca folosesc acest brand CTR.

http://www.neoctr.kr/wen/company/history.php

The company CTR was founded in 1971 in Busan, Korea. And since 1973, spare parts wholesale for the conveyors of automakers - suspension and steering for Hyundai Motors have started to be delivered. CTR (Central Corporation Co. Ltd) is a Korean company, formerly a division of the Japanese corporation GMB. At the moment it is an independent and successful company producing original spare parts for buses, cars and trucks that are delivered to the conveyors of the world's largest automakers such as Hyundai, KIA, GM, FORD, BMW, Audi, Chrystel and many others. The history of the company is more than 30 years old. Sursa >> aici << .