Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
nats

De unde luam piese pentru I40?

Recommended Posts

Ma pregatesc de urmatoarea revizie si cand m-am apucat sa caut filtre, mai sa-mi cada fata: cred ca au bagat cel putin 30-40% din primavara pana acum.

Eu am luat piese de origine (filtre si placute de frana) de la King si filtre Knecht sau Mahle de la epiesa, dar s-au scumpit foarte mult (filtru de aer Knecht in primavara 45 lei, acum 79 lei; pachet filtre origine 360 lei la King!!!!). Ulei Shell 5w30 ECT iau de la Evolube, cu 35lei/l (il au inclusiv pe cel dedicat Hyundai). M-as orienta catre extern dar nu stiu niciun site serios.

Voi de unde luati consumabile?

P.S. Rog moderatorii sa nu considere ca se face reclama, ci doar ca vrem sa gasim preturi cat mai bune.

Eu am luat numai de la autokarma piese, iar uleiul pentru schimbul trecut l.am luat de la epiesa.ro, pentru ca autokarma nu poate aduce shell. Nu știu care e faza. Un coleg mi.a scris în topicul dedicat reviziilor, ca și.a luat ulei de pe Amazon.de sau de pe autopieseonline24.ro (autodoc). A cumpărat cineva de pe site-urile koraps.com, partsouq.com? Le.am mai găsit pe forum pe astea.

Eu am luat numai de la autokarma piese

In momentul de fata, la autokarma un filtru de motorina pe original e 209 lei; sigur il gasesti mai ieftin in reprezentanta, mai ales daca iti baga si un discount.

Edited by nats

Corect, dar am luat filtrele toate Mann. Originale posibil sa fie mai ieftine la epiesa.ro.

Buna ziua,

Eu cumpar de pe www.autohut.ro . Mi se par un pic mai ieftini ca si epiesa si sunt mai seriosi.

Aceeasi teorie am ca si la Golf, Filtre Mann si ulei castrol edge de diesel. Si nu am nici o problema.

Ar mai fi autokarma.

Filtrele Knecht sunt ok? Pana acum, eu am pus OE/ Knecht/Mahle pe aer si polen; ulei si combustibil am preferat exclusiv OE. Insa, avand in vedere preturile total aberante la care au ajuns reperele OE (cel mai ieftin, am gasit un filtru de ulei si unul de motorina OE la 185 lei), ma gandesc sa le pun toate pe Knecht si ajung undeva la 170 lei, pentru un interval de revizie de 1 an / max 15000 km.

Edited by nats

Eu imi fac rost de ele..de la un magazin.pe comanda...toate filtrele sunt mann...doar cel de motorina e mahle...si uleiul esp formula 4 l + 2x1l....pe mine toate astea ma costa 425lei. Schimburile nu ma costa..prieten cu cei de la hyundai

Eu imi fac rost de ele..de la un magazin.pe comanda...toate filtrele sunt mann...doar cel de motorina e mahle...si uleiul esp formula 4 l + 2x1l....pe mine toate astea ma costa 425lei. Schimburile nu ma costa..prieten cu cei de la hyundai

De ce pui filtru de motorina Mahle, e mai bun sau l-ai gasit la un pret mai bun?

La ulei, sa fii atent ca poti gasi 4x1l la pret mai bun decat bidon de 4l. Am observat asta la mai multe chestii in afara de uleiul auto (de ex. detergenti); nu stiu care e explicatia dar trebuie sa existe o logica.

Edited by nats

Era la un pret considerabil mai bun decat mann...si calitatea e asemanatoare...iar uleiul nu l.am putut gasi mai bn de atat..asta e...la 15km sau 1 an 425 merits toate...

Era la un pret considerabil mai bun decat mann...si calitatea e asemanatoare...iar uleiul nu l.am putut gasi mai bn de atat..asta e...la 15k km sau 1 an 425 merita toate.

dar trebuie sa existe o logica.

Nu este nici o logica, doar chestiune de marketing. Tu te duci sa iei uleiul și ai impresia ca este mai ieftin la ambalaj mai mare (asa ar avea sens), dar de fapt pentru ca nu compari pretul, plătești mai mult. Marketing simplu. Sau japca, cum vrei.

Numai de la autokarma iar uleiul de pe amazon.de ca sa fiu sigur ca imi vine din Germania. Stiti problema uleiurilor reciclate care se vand numa in Europa de Est inclusiv in Romania.

Numai de la autokarma

Ce anume?

A mai avut cineva probleme cu Pivoții pe față de a trebuit sa schimbe întreaga bascula? Ce ați făcut în cazul acesta? Sau ce ați face dacă vi s.ar spune ca trebuie schimbata întreaga bascula, pentru un joc în pivot?

Ce anume?

Acelesi piese pe care le ofera si autopieseonline24.ro daca pica mai ieftin. Ma refer la consumabile (filtre, placute, discuri). Eu altceva nu am schimbat la I40-ul meu.

Buna ziua tuturor.

Am luat o piatra in parbriz chiar in jumatatea lui si au plecat taieturile in 3 parti de la caldura asta. care ati scimbat parbrizul ? Ce costuri suint cu piesa si cu montajul ? Eventual ceva linkuri daca aveti.

Multumesc !

Eu va sfatuiesc sa faceti operatiunea de schimbare la un centru care se ocupa doar de parbrizuri, nu la reprezentanta. Si pun pariu ca in Chisinau e mult mai ieftin.

Eu va sfatuiesc sa faceti operatiunea de schimbare la un centru care se ocupa doar de parbrizuri, nu la reprezentanta. Si pun pariu ca in Chisinau e mult mai ieftin.

In Moldova totul e mai scump , paritatea la costuri ar fi de 1,5 - 1,6 fata de Romania. Asta in general. Important sa vad de unde iau parbrizul si cat costa.

Buna ziua tuturor.

Am luat o piatra in parbriz chiar in jumatatea lui si au plecat taieturile in 3 parti de la caldura asta. care ati scimbat parbrizul ? Ce costuri suint cu piesa si cu montajul ? Eventual ceva linkuri daca aveti.

Multumesc !

Casco?

Încearcă la pilkington, sau austroglass.ro (de la ei am pus la laguna parbriz cu tenta)

Salutare,

Cum ne putem da seama daca piesele achizitionate sunt originale? Ma refer mai ales la elementele de caroserie? Am achizionat o grila fata de la o reprezentanta Hyundai si ambalajul de plastic era desfacut. Am observat asta abia acasa.Piesa pare ok la prima vedere.

Multumesc.

Eu am schimbat 3 parbrize in 5 ani, acum iar e fisurat (reparat de 3 ori). Le-am schimbat numai pe CASCO. M-am interesat de after market, toti zic ca pilkington sunt cei mai buni. Dar reviewurile m-au cam speriat. Multi se plangeau ca parbrizele au aberatii, etc. O sa mai astept pana spre iarna si o sa-l schimb si pe asta pe CASCO sa nu am probleme cu ITP-ul. Singurul neajuns e ca am ajuns cu prima de CASCO la nivelul cand era masina noua :(.

Pilkington, Saint Gobain au calitate OE. Ca idee pe Touran am avut din fabrica Pilkington, am inlocuit cu Saint Gobain, fara probleme. Despre chinezesti nu stiu dar marfa chinezeasca in general e loterie.