Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Aurel1988

Faruri cu LED Kona

Recommended Posts

Salutare. Are cineva varianta de echipare Luxury sau Luxury+? Daca da, va rog postati ceva impresii legate de farurile cu LED (cum se vede faza scurta/lunga). Se merita banii in plus?

Destul de tarziu, vin cu o observatie legata de faruri. Desi existau si variante superioare de echipare, importatorul Hyundai nu aducea (cand am cumparat eu masina) decat o singura varianta cu motorul 1.6 T-GDI DCT7, care, din pacate, are faruri cu halogen. Iar acestea, in opinia mea, sunt neasteptat de ineficiente. Asadar, daca puteti comanda masina cu faruri LED, merita diferenta de bani fara indoiala. Masinile fabricate dupa luna iunie 2018 vin echipate cu o varianta imbunatatita LED, care a obtinut calificativul maxim (Good) de la organismele de certificare.

Destul de tarziu, vin cu o observatie legata de faruri. Desi existau si variante superioare de echipare, importatorul Hyundai nu aducea (cand am cumparat eu masina) decat o singura varianta cu motorul 1.6 T-GDI DCT7, care, din pacate, are faruri cu halogen. Iar acestea, in opinia mea, sunt neasteptat de ineficiente. Asadar, daca puteti comanda masina cu faruri LED, merita diferenta de bani fara indoiala. Masinile fabricate dupa luna iunie 2018 vin echipate cu o varianta imbunatatita LED, care a obtinut calificativul maxim (Good) de la organismele de certificare.

Ce varianta de echipare ai? La noi varianta Luxury are faruri LED.

Ce varianta de echipare ai? La noi varianta Luxury are faruri LED.

Am avut de ales intre Highway si.. Highway. Dar culori diferite!

Observati la adresa https://www.iihs.org/iihs/ratings/vehicle/v/hyundai/kona-4-door-suv/2018 diferenta de rating intre modelele fabricate inainte si dupa luna mai (nu iunie cum am mentionat anterior) 2018. Cu noile faruri LED, Kona a obtinut Top Safety Pick+, ceea ce este o performanta remarcabila.

Eu vin si mai tarziu cu un replay.

Nu mi se pare ca farurile LED ar fi superioare celor Halogen. Am si o Mazda CX-5 care are halogen, orientabile. Mi se par chiar mai eficiente cele de la Mazda. Kona mai are si impedimentul pozitiei. La Kona farurile sunt pozitionate prea jos. Este esential ca farurile sa-ti lumineze drumul de sus.

Am eu cu led. Sunt bune daca nu e umed pe jos ca si xenoanele. Pe uscat sunt impecabile.