Jump to content
cipoc

Piese originale pentru revizie

Recommended Posts

Salut,

Luna aceasta imi expira garantia pentru i20.

Sa zicem ca fac ultima revizie la service, dar parca n-as vrea sa dau 300 lei cu TVA pentru filtrele de polen si cel de aer.

Unde as putea gasi piese originale la preturi mai bune?
Sau altfel: daca nu originale, pe ce firma sa merg? Ce ati folosit si a fost ok?

Filtre de polen am gasit de la 20 lei/buc in sus..

Mersi

Cauta pe ebay dupa codul produsului. Eu de acolo am dat comanda. 2 filtre polen la 16 dolari, filtru aer la 16 dolari. Filtrul de ulei nu stiu daca are rost sa iei din Corea ca e cam 30 de lei fara tva in reprezentanta. Atat a fost la mine cel putin. Iar ulei poti lua din magazinele de la noi

Astia de la casa auto nu pun codul produsului pe factura, deci nu prea stiu ce sa caut.

Preturile de mai sus sunt cu transport inclus?

Salut,

Luna aceasta imi expira garantia pentru i20.

Sa zicem ca fac ultima revizie la service, dar parca n-as vrea sa dau 300 lei cu TVA pentru filtrele de polen si cel de aer.

Unde as putea gasi piese originale la preturi mai bune?

Sau altfel: daca nu originale, pe ce firma sa merg? Ce ati folosit si a fost ok?

Filtre de polen am gasit de la 20 lei/buc in sus..

Mersi

Prezentând codul VIN la orice magazin serios de piese auto, vei primi contra cost piesele OEM pe care le cauți, la prețuri și mărci pe alese (inclusiv „set revizie” la preț convenabil). Cu service-urile dealerului este o problemă și anume că, pentru a se încadra în prețurile reviziilor menționate în pașaportul mașinii și pentru ca lui să-i rămână căt mai mult îți va pune pe mașină minimul calitativ admis, cumpărat la prețul cel mai mic și cu adaosul cel mai mare. Tu de ce crezi că nu-ți dă voie să asiști la revizie? Cu ce l-ai deranja? Ca să nu vezi că piesele de fapt nu sunt din Koreea, că în bidoanele de un litru de ulei de motor (nesigilate) este ulei de motor din butoi, cel mai ieftin de pe piață, etc. Ca să câștige inclusiv el te va amenința că dacă nu faci revizia la el sau îți cumperi tu piesele, pierzi garanția.

Astia de la casa auto nu pun codul produsului pe factura, deci nu prea stiu ce sa caut.

Preturile de mai sus sunt cu transport inclus?

Sunt cu transport gratuit. Mi-am luat inclusiv si cheie originala, ca cea pe care am avut-o pe masina am scapat-o pe beton si nu a mai mers inchiderea din telecomanda. Desfa capota si cauta filtrul de aer, daca il scoti, are un cod scris pe el, la mine e ceva de genul 28113-F2000. La fel si la cel de polen. Si la cel de ulei cred ca poti face la fel, dar e mai dificil.

Prezentând codul VIN la orice magazin serios de piese auto, vei primi contra cost piesele OEM pe care le cauți, la prețuri și mărci pe alese (inclusiv „set revizie” la preț convenabil). Cu service-urile dealerului este o problemă și anume că, pentru a se încadra în prețurile reviziilor menționate în pașaportul mașinii și pentru ca lui să-i rămână căt mai mult îți va pune pe mașină minimul calitativ admis, cumpărat la prețul cel mai mic și cu adaosul cel mai mare. Tu de ce crezi că nu-ți dă voie să asiști la revizie? Cu ce l-ai deranja? Ca să nu vezi că piesele de fapt nu sunt din Koreea, că în bidoanele de un litru de ulei de motor (nesigilate) este ulei de motor din butoi, cel mai ieftin de pe piață, etc. Ca să câștige inclusiv el te va amenința că dacă nu faci revizia la el sau îți cumperi tu piesele, pierzi garanția.

Astea sunt usor aberatii si depinde de la service la service. Eu nu am i20, am Elantra, dar aici vorbim de service. Eu la revizii am putut asista sa vad ce se lucreaza pe masina printr-un geam (unul foarte mare), probabil ca daca as fi fost cu tupeu intram pe usa si o vedeam direct, totusi nu a fost nevoie pentru ca am vazut ce s-a schimbat la ea.

De verificat piesele poti verifica foarte usor, pentru ca dupa ce le pun tu ai acces la filtre sa vezi de cine sunt facute. Pe filtrele originale e trecut un producator (cu care lucreaza hyundai/kia), respectiv codul piesei respective. Pe filtrele aftermarket, nu e trecut mai nimic. De asemenea, cu uleiul, eu nu as zice ca e pus din butoi... eu am vazut desfacand un bidon de 5l, un bidon de la firma care trebuia si pe care il recomandau. Deci repet, desfacut in fata mea, prin geam am vazut asta.

Te asigur ca piesele pe care le au sunt 100% OEM, poate se mai fac magarii dar deobicei facut de angajati, pentru ca daca le faci reclamatie cred ca se ustura rau.

Service-ul unde am facut eu este in Cluj.

Sunt cu transport gratuit. Mi-am luat inclusiv si cheie originala, ca cea pe care am avut-o pe masina am scapat-o pe beton si nu a mai mers inchiderea din telecomanda. Desfa capota si cauta filtrul de aer, daca il scoti, are un cod scris pe el, la mine e ceva de genul 28113-F2000. La fel si la cel de polen. Si la cel de ulei cred ca poti face la fel, dar e mai dificil.

Astea sunt usor aberatii si depinde de la service la service. Eu nu am i20, am Elantra, dar aici vorbim de service. Eu la revizii am putut asista sa vad ce se lucreaza pe masina printr-un geam (unul foarte mare), probabil ca daca as fi fost cu tupeu intram pe usa si o vedeam direct, totusi nu a fost nevoie pentru ca am vazut ce s-a schimbat la ea.

De verificat piesele poti verifica foarte usor, pentru ca dupa ce le pun tu ai acces la filtre sa vezi de cine sunt facute. Pe filtrele originale e trecut un producator (cu care lucreaza hyundai/kia), respectiv codul piesei respective. Pe filtrele aftermarket, nu e trecut mai nimic. De asemenea, cu uleiul, eu nu as zice ca e pus din butoi... eu am vazut desfacand un bidon de 5l, un bidon de la firma care trebuia si pe care il recomandau. Deci repet, desfacut in fata mea, prin geam am vazut asta.

Te asigur ca piesele pe care le au sunt 100% OEM, poate se mai fac magarii dar deobicei facut de angajati, pentru ca daca le faci reclamatie cred ca se ustura rau.

Service-ul unde am facut eu este in Cluj.

Dacă nu aș fi trecut prin ceea ce am scris, nu scriam. Mie, mi-au trecut pe deviz, pentru piese cumpărate prin intermediul lor și asamblate la ei „garanția, conform producătorului”. Nu numai că nu mi-au trecut, conform legii, durata garanției, dar la protestele mele m-au mințit că garanția producătorului este de șase luni. Bineînțeles că s-au ferit ca de tămâie să specifice în scris acest lucru dar au încercat să mă liniștească spunându-mi că „ne înțelegem noi”. Ori, în toată Uniunea Europeană, garanția pentru piesele noi este de 24 de luni iar pentru cele reutilizate de cel puțin un an. România nu este situată în Africa. Mă și gândesc să-mi fac reviziile anuale obligatorii la alt service Hyundai mai înțelegător și mai transparent.

Ok, vad ca esti din Alba si de service-ul din Alba n-am auzit pareri bune.

Totusi, chiar daca se umbla cu smecherii la service, se pot face niste verificari. Oamenii de la service mereu incearca ei sa il pacaleasca cumva pe client si sa ii bage vrajeala, si daca esti si femeie, clar incearca mai tare. Filtrele le poti verifica dupa ce se termina revizia si sa te uiti daca sunt originale - ar trebui sa aiba un cod si un producator, si cel mai probabil daca dai search pe net dupa producator, nu gasesti nimic ... ca ii chinezarie a la Hyundai/Kia (eu asa am patit pe Elantra). Sau faci poza la filtre inainte de revizie si compari dupa. De asemenea, poti cere si e dreptul tau sa iti puna pe factura toate codurile pe produse pentru care ai platit. Asta tine si de istoric dar tine si de dreptul tau de client.

Pentru filtre nu ai ce garantie sa ceri, e cam inutil sa ceri asa ceva. Filtrul de aer/polen nu se degradeaza din fabrica, ci se face ca taciunele de la praful din oras, negru-negru. La ulei si filtru de ulei la fel nu prea ai ce garantie sa ceri de asemenea.

Referitor la alte piese pe garantie... gen reparatie dupa accident sau vopsea, chiar daca nu ti-au dat hartie in scris - probabil si pentru ca nu te-ai dus cu tupeu la ei sa ceri - daca exista lege data de Uniunea Europeana si de nu ti-au dat, aveau obligatia sa ti-o dea si in consecinta sa o respecte (chiar de nu ti-au dat-o). Deci du-te cu amenintari la ei si o sa vezi ce rapid se rezolva.

Problema ii ca nu are rost sa-ti bati capul cu astfel de service daca, chiar de castigi, au lucrul la manopera de 2 bani ca si nivel de calitate.

De curiozitate, pot intreba la ce piese ai avut nevoie de garantie? Vad ca ai masina din 2017 deci nu vad ce ai fi putut schimba major, decat daca ai avut accident.

Edited by rsm

@rsm - Mulțumesc pentru consiliere. Am pus cauciucurile de iarnă pe jante și senzori TPMS noi. Pe deviz, în loc să treacă codul senzorilor au trecut codul softului care se instalează pe ei. Când soțul a întrebat „de ce?” inginerul din service l-a amenințat cu tableta lui „de 4000 de euro” cu care a zis că poate face orice la mașină: să activeze sau dezactiveze senzori, să schimbe limite de debite și presiuni, să modifice consumul și, inclusiv, să oprească mașina în trafic dacă așa doresc mușchii săi. Că degeaba îngrijește și întreține soțul mașina, tableta lui e importantă. Soțul a fost inclusiv la organele legii pentru asta. Eu, am aflat ultima pentru că soțul se temea că nu mă voi mai urca în mașină dacă aflu de amenințarea domnului de la service. Atunci, cum să mai merg să fac revizia la ei?

Auch, imi pare rau sa aud asta. Nu ati rezolvat nimic cu politia? Eu as fi recurs la asa ceva fara sa ma fi gandit si nu as mai fi calcat vreodata pragul unui astfel de service. Eu nu am avut nicio problema de genul cu service-ul din Cluj, deci poate ar fi bine sa faci urmatoarea revizie la Cluj ca e aproape de Alba daca tot doresti sa schimbi serviceul.

Auch, imi pare rau sa aud asta. Nu ati rezolvat nimic cu politia? Eu as fi recurs la asa ceva fara sa ma fi gandit si nu as mai fi calcat vreodata pragul unui astfel de service. Eu nu am avut nicio problema de genul cu service-ul din Cluj, deci poate ar fi bine sa faci urmatoarea revizie la Cluj ca e aproape de Alba daca tot doresti sa schimbi serviceul.

Cum n-au fost martori la discuția cu amenințări a rămas doar evidența scrisă a celor întâmplate, iar în cazul în care ceasul rău va aduce un accident ciudat, mai întâi va fi consultată tableta. Am înțeles că au cu ce și că se vede tot ce s-a făcut cu ea de când s-a fabricat. Eu sper că a fost doar un moment de rătăcire a inginerului și că va rămâne doar la stadiul de avertisment. În timpul concediului, îmi imaginez că pot face revizia și la Hyundai Italia sau Austria. Tot aia e.

Ok, vad ca esti din Alba si de service-ul din Alba n-am auzit pareri bune.

Nici nu o să auziți. Eu, astăzi am primit de la ANPC, certificatul de garanție pentru jantele și senzorii TPMS cumpărați și montați de service-ul acesta lăudat din Alba (îi place să se cheme dealer). Cu 24 de luni garanție, așa cum prevede legea. Cei de la service au refuzat categoric să mi-l dea spunându-mi că garanția e de maxim 6 luni. Nu recomand nimănui să apeleze la serviciile dubioase ale acestui service din Alba.

Noi am făcut revizia de 1 an (7400 de km) la Autosib Sibiu, service de care am fost mai mult decât mulțumiți atât pentru disponibilitate, prestație, amabilitate cât și pentru preț. Nu contează că am fost nevoiți să ne deplasăm 80 de kilometri. Și dacă vom avea, Doamne ferește, o problemă mai serioasă cu mașina, o vom deplasa fără discuție cu platforma la Autosib Sibiu și o vom regla acolo. În nici un caz la Alba.

Mulțumesc pentru înțelegere și sfaturi, rsm!

Edited by Teodora i20