Jump to content
Dan B

Probleme la Radio IX35

Recommended Posts

Bună ziua,

Sunt nou pe aici, și s-ar putea să existe deja scris ceea ce eu am căutat, fără rezultat. Dacă există vă rog să mă ghidați spre acel rezultat.

Problema mea este recepția undelor Radio. Cred că pot fi cauze multiple (cablu de la antenă întrerupt, aparatul însuși poate fi defect,).

Problema se manifestă printr-o recepționare tot mai slab calitativă a posturilor preferate de radio; nu cred că semnalele emise de aceste relee de transmisie radio au scăzut în intensitate. Anul trecut, am fost în Italia și am avut mare surpriză să găsesc în parcarea hotelului, dimineața, dipolul de antenă lipsă. Probabil vreun rumânaș cumsecade a deșurubat-o și a aruncat-o. Atunci când nu aveam antenă, se recepționa la fel ca acum când am antena. Noul dipol de antenă l-am achiziționat ca și piesă de schimb originală.

E cineva care mă poate sfătui în vreun fel, înainte de a mă jupui cei de la service?

Mulțumesc.

Salutare. Asa ceva am patit la logan. Apa se infiltrase intre baza antenei si tabla si mancase firele. Am cumparat din vitan antena cu baza noua am refacut legaturile si merge foarte bine.

Am aceeași problemă cu recepția radio, mai ales în banda de FM și când ies în afara orașului. Nu este vorba de de semnal slab, un VW Passat, în aceleași condiții recepționează posturile radio perfect. Mașina este din 2014, versiunea cu navigație, aripă de rechin pe plafon. Acolo este și antena? Bănuiesc că antena este problema și nu dispozitivul radio în sine. Cum credeți că s-ar putea rezolva situația?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Salut, si eu am aceeasi problema. A gasit cineva cauza pt receptia proasta?

Problema a fost rezolvată: am înlocuit amplificatorul de la baza antenei .... intrase apă și distrusese circuitele electronice.

Am riscat și am cumpărat de la dezmembrări - merge perfect.