Jump to content
Lornak

Tucson 1.6 T-GDi

Recommended Posts

Nu e un model anume.....lista de echipare imi aiurea. Banuiesc ca persoana a configurat masina cum a dorit dar e ceva ciudat si de aceia voiam sa decodez VIN-ul. Multumesc pt sfaturi.

Pai sa nu patesti ca mine cand am vandut iX35-ul: tipul de la colina a luat copy-paste la VIN, a dat pe site la producator si fisa scoasa ...nu prea avea treaba cu realitatea.

Posted (edited)
36 minutes ago, Moise said:

Pai sa nu patesti ca mine cand am vandut iX35-ul: tipul de la colina a luat copy-paste la VIN, a dat pe site la producator si fisa scoasa ...nu prea avea treaba cu realitatea.

Mda....asta imi e si mie. Trebuie sa fac un drum mai lung ca sa ma conving dar inca ma mai gandesc. 

App, ce parere ai de panoramic+trapa? Crezi ca sunt probleme la aceste modele? Infiltratii.....sa se sparga la gheata...etc. Se merita sau mai bine iau fara trapa? Eu c-am ezit dar parca mi-ar place.

PS: Tucson, 1,7 CRDI/2017

Edited by FanHyundai76

O gaura in tavan nu e o idee buna in niciun domeniu.

subscriu, what @dvoncu said.

De infiltratii pe la garniturile de etansare de la sunroof am auzit de multe ori. Si s-a lasat cu schimbare garnituri, lubrifiere culise si curatare profesionala a interiorului. Insa trapa de sticla este mult mai rezistenta la socuri mecanice decat tabla. Iar asta o stiu de la niste baieti care fac PDR si care au indreptat cateva sute de plafoane trosnite din diferite motive (grindina, gheata, crengi, etc.). Insa problema cea mai mare vine de la torsionarea caroseriei, mai ales daca ai chef si de off road. Acolo este buba.

Posted (edited)

Eu am avut trapa la Hyundai, am plafon panoramic la Seat. La panoramic problema cea mai mare este zgomotul. Chiar si cu intretinere laborioasa, cind se usuca chederele sau cind intra mizerie trancane. Si cum nu merg zilnic pe autostrada, deranjeaza si nu exista solutie la problema. Restul - infiltratii, lubrifiere hai sa zici ca le rezolvi la service. Daca bagati pe Google "sunroof rattling" va lamuriti, indiferent de marca.

Edited by dvoncu

Ce recomandati pentru lubrifiere?

Teoretic se recomanda vaselina siliconica dielectrica. Practic la chedere am avut succes pe termen lung (adica mai mult de doua saptamani) cu Krytox, care e rar si scump.

Salut.

Ridic o problema aparuta de ceva timp caruia service-urile nu ii dau de cap. Normal ca atunci cand ajungi cu masina nu se mai aude sunetul ca doar legile lui Murphy sunt peste tot, chiar daca a stat chiar o zi masina pentru a detecta de unde provine sunetul indicat de mine..

Se aude si la voi, cei cu Tucson 1.6 T manual, cand schimbati viteza din a2a in a3a si accelerati usor un sunet infundat (o pocnitura) de undeva din spatele masinii ?!

Masina are 56 000 km din 2015, nu a vazut niciodata off-road, pe dedesupt fiind impecabila.

13 hours ago, dvoncu said:

Teoretic se recomanda vaselina siliconica dielectrica. Practic la chedere am avut succes pe termen lung (adica mai mult de doua saptamani) cu Krytox, care e rar si scump.

Eu deschid plafonul maxim 1 data pe luna si atunci de moft, sa "ruleze" echipamentul si atat. Cu plafoniera textila merg deschisa tot timpul, dar partea de sticla nu. 

Ieri mi s-a futut joystick-ul pentru volum de pe volan :rant:... nu mai merge sa dau mai tare (in sus)... cand ridic in sus e flasc...

Sper sa rezolv la garantie la urmatoarea vizita.

Posted (edited)
On 7/1/2020 at 12:10 AM, RomanuX said:

Ieri mi s-a futut joystick-ul pentru volum de pe volan :rant:... nu mai merge sa dau mai tare (in sus)... cand ridic in sus e flasc...

Sper sa rezolv la garantie la urmatoarea vizita.

UPDATE: S-au adunat blestemele :pray: ... nu mai functioneaza sistemul de sustinere haion, cele 2 pistoane laterale, merg cu o coada de matura in portbagaj acum...

M-am programat la Nordservice Auto joia viitoare pentru constatare.

Edited by RomanuX