Jump to content
Lornak

Tucson 1.6 T-GDi

Recommended Posts

On 1/13/2020 at 9:32 AM, Moise said:

Salut

ideea este ca atunci cand am gumele de vara, cele din talon/CI/care au venit cu masina , viteza aratata pe 3 GPS-uri este diferita de viteza din bord. Astfel masina imi aratat 90 (de exemplu) iar GPS-urile imi arata aproximativ 87. Cand am rotile de iarna (235/55/r19) care teoretic sunt neconforme - viteza aratata de bord coincide cu viteza aratata de GPS-uri. 

Mie unul mi se parea normal ca atunci cand am rotile de vara (doar gumele difera, jantele sunt aceleasi) sa am viteza identica si in bord si pe GPS-uri, deoarece acestea sunt cele conforme. 

Ti-am explicat care-i treaba cu viteza diferită...Tocmai gumele fac diferența.

Primul drum cu adevarat de iarna de cand am modelul - incantat de comportament. Pentru ca nu am avut timpul necesar sa dau zapada complet am incercat sa ies direct - nici o problema. Poate nu o fi "4X4 adevarat" sa ma sui oe coclauri dar pentru ce am avut astazi nevoie a fost super ok. 

Si eu am procedat la fel, dar tot așa făceam si cu vechea Sportage 3, si nici nu mă asteptam la ceva mai putin nici de la Tucson. Totusi, nu nu am ajuns cu el deocamdată undeva cu adevărat unde să testez capacitățile off-road, chiar si light. 

Salutare tuturor !

Am citit topicul acesta pentru ca ma intereseaza acest motor 1.6 TGDi si desi am observat ca majoritatea aveti cutie cutomata, as dori sa imi incerc norocul aici :rolleyes: in speranta ca voi gasi pe cineva care are Tucson cu ....1.6 TGDI 177 CP cutie manuala.

Am vazut in oferta Hyundai acest model 1.6 l, 177 CP, 4 WD, 6 MT, benzina, Style  - la pretul de 23.729 €. 

Acceptabil pt bugetul meu ....mai ales daca mai am un tichet la programul Rabla....

In fine....vroiam sa stiu care este consumul real la 1.6 TGDi - 6MT fata de un model 1.6 TGDi cu cutie automata.(7DCT).

Multumesc !

Salut

Doua weekenduri la rand am facut un test si am observat ca daca mergi la drum lung, pe modul sport, cu cruise control activat, tine 10% din transmisie pe rotile din spate. Daca schimbi pe normal transmisia trece 100% pe puntea fata. 

@Moise ai idee daca pot vedea asta si pe modelul 2015?

Am facut revizia de 120.000km la Nordservice Autoracing Craiova. Multumit de serviciile lor, zona clienti cu vedere buna spre service, amabili, mi-au raspuns la tot ce i-am intrebat, i-am rugat sa-mi verifice directia, volanul stand spre stanga la mers drept si mi-au facut toata geometria (contra cost). Mi-au comunicat lucruri observate de ei la verificare (bucse spate rupte, programat pentru schimbare pe garantie).
Am atasat devizul daca e cineva curios.

Nordservice_120.000km.jpg

5 litri de antigel (presupun ca deja preparat, ca nu apare nicaieri apa) si 3 litri de lichid de frana? La Accentul meu intra cam 6 litri de antigel (inlocuit personal de 3 ori, ultima data in vara asta), iar lichidul de frana nu intra mai mult de 1 litru, cu tot cu aerisire. Trag asadar concluzia ca la tine antigelul doar a fost completat, in cel mai bun caz scos partial si fara a se curata instalatia, iar in privinta surplusului de lichid de frana chiar nu stiu ce sa zic, mi se pare mult exagerat. Ti-au mai dat cumva acasa? Si ma asteptam la un DOT 5 sau chiar si 5.1 la masinile astea noi, dar in continuare vad ca folosesc DOT 4. De curiozitate, ce marca? 

PS: Costurile ar trebui intai in RON si ulterior in EUR, nu invers. Stii cumva ce curs valutar au folosit? Ca poate data viitoare ti-e mai usor sa vii direct cu EUR ... 

Cursul valutar e pe prima linie din tabel. 

3lt de lichid de frână...  Au făcut o "greșeală" de tipar (typo). 

Pe mine mă neliniștesc becurile, au schimbat 2, cum mergeai fără lumini? 

L. E. Poate că lichidul de frână a fost în 3 sticluțe de 0,5lt, mecanicul a zis 3, drăguța de la facturare a pus 3lt. După preț așa pare. 

Edited by fisherman

@RomanuX - ce anume sa vezi, cum se imparte puterea intre punti ? La mine apare in ecranul 3, unde e lane asists, presiunea de la roti, transferul de putere (unde si cat). 

Edited by Moise

Cu titlu de info, pun si eu consumul (de pe Spritmonitor) dupa ~17000 km si ~9 luni: 10.45l / 100km. Cu un min de 8.2 si un max de 12.3 pe un plin.

Exceptand 3-4 alimentari, benzina a fost de 95, majoritar Petrom/Omv.

Concluzia mea: este cu 0.5l/100km peste ce-am estimat cand ma documentam despre masina.

Pacat de benzina ieftina de-acum, ca nu mai pot pleca nicaieri :-)

@marius.zadara Nu mi-au dat nimic acasa, decat factura :) nici marca n-am observat marca lichidului de frana.

@fisherman  Aveam un bec ars la asistenta la viraj, pe dreapta, mi le-au schimbat pe amandoua (si pe cel de pe stanga),

data viitoare trebuie sa fiu mai atent, am fost cei drept, destul de entuziasmat de calitatea serviciilor si m-am lasat dus de val.

@mosbabacu Cred ca ai piciorul mai greu, eu sunt la 8.86l/100km in 6745km (https://www.spritmonitor.de/en/detail/1111407.html)

minimul in bord am avut 6.4l/100km pe un drum Craiova-Alexandria, fara Sport, nu am depasit 100km/h :biggrin:

Edited by RomanuX

@RomanuX Mai mult ca sigur e talpa mai grea, desi port nr mic :D. Minimul l-a scos sotia pe un drum de Bucuresti (https://www.spritmonitor.de/en/detail/1051352.html). Dar multi km sunt facuti pe autostrada (regim de 137-139 km/h pe GPS) unde ia cel mai mult.

Oricum automata sigur schimba cu mai multa "grija" pt consum decat fac eu cu manuala ;-).

Salutare!

Doresc sa achizitionez un Tucson 2016, benzina, si as dori sa decodez VIN-ul. Imi puteti recomanda un site sau daca e cineva care ma poate ajuta?! 

PS: nu am gasit nicari unde as putea face asta.

19 hours ago, FanHyundai76 said:

Salutare!

Doresc sa achizitionez un Tucson 2016, benzina, si as dori sa decodez VIN-ul. Imi puteti recomanda un site sau daca e cineva care ma poate ajuta?! 

PS: nu am gasit nicari unde as putea face asta.

Salut

Nu vreau sa sune aiurea dar ai incercat Google? E un amic f bun, are intotdeauna recomandari bune. 

https://ro.vin-info.com/?utm_medium=ppc&utm_source=gads&utm_campaign=9508431066&utm_content=98549405204&utm_creative=425890997725&utm_term=vin check&gclid=EAIaIQobChMIgeiaveac6QIV6YBQBh1SwgDaEAAYASAAEgLtdPD_BwE

On 5/5/2020 at 4:13 PM, Moise said:

Ms! Am cautat pe Google multe site-uri dar niciunul nu decodeaza VIN-ul pt a vedea dotarile masinii. 90% sunt contra cost si  deja am incercat 2 care m-au tepuit sa zic asa. Speram sa gasesc aici un ajutor. 

PS: ms pt recomandare.....mai rar asa amici.

Pai daca stii modelul de masina cred ca gasesti pe net listele de dotari.

Si eu am cautat dar nu am gasit un vin decoder bun pentru Hyundai. Am avut succes insa cu diverse PDFuri cu echipari gasite pe saiturile reprezentantelor (in situatia in care stii exact modelul, de ex al meu a este Intro Edition si am gasit PDF pe site german cu echiparea exacta) .

Nu e un model anume.....lista de echipare imi aiurea. Banuiesc ca persoana a configurat masina cum a dorit dar e ceva ciudat si de aceia voiam sa decodez VIN-ul. Multumesc pt sfaturi.

Pai sa nu patesti ca mine cand am vandut iX35-ul: tipul de la colina a luat copy-paste la VIN, a dat pe site la producator si fisa scoasa ...nu prea avea treaba cu realitatea.

36 minutes ago, Moise said:

Pai sa nu patesti ca mine cand am vandut iX35-ul: tipul de la colina a luat copy-paste la VIN, a dat pe site la producator si fisa scoasa ...nu prea avea treaba cu realitatea.

Mda....asta imi e si mie. Trebuie sa fac un drum mai lung ca sa ma conving dar inca ma mai gandesc. 

App, ce parere ai de panoramic+trapa? Crezi ca sunt probleme la aceste modele? Infiltratii.....sa se sparga la gheata...etc. Se merita sau mai bine iau fara trapa? Eu c-am ezit dar parca mi-ar place.

PS: Tucson, 1,7 CRDI/2017

Edited by FanHyundai76

De infiltratii pe la garniturile de etansare de la sunroof am auzit de multe ori. Si s-a lasat cu schimbare garnituri, lubrifiere culise si curatare profesionala a interiorului. Insa trapa de sticla este mult mai rezistenta la socuri mecanice decat tabla. Iar asta o stiu de la niste baieti care fac PDR si care au indreptat cateva sute de plafoane trosnite din diferite motive (grindina, gheata, crengi, etc.). Insa problema cea mai mare vine de la torsionarea caroseriei, mai ales daca ai chef si de off road. Acolo este buba.

Ce recomandati pentru lubrifiere?

Salut.

Ridic o problema aparuta de ceva timp caruia service-urile nu ii dau de cap. Normal ca atunci cand ajungi cu masina nu se mai aude sunetul ca doar legile lui Murphy sunt peste tot, chiar daca a stat chiar o zi masina pentru a detecta de unde provine sunetul indicat de mine..

Se aude si la voi, cei cu Tucson 1.6 T manual, cand schimbati viteza din a2a in a3a si accelerati usor un sunet infundat (o pocnitura) de undeva din spatele masinii ?!

Masina are 56 000 km din 2015, nu a vazut niciodata off-road, pe dedesupt fiind impecabila.