Jump to content
Sign in to follow this  
sconxuturbat

Navigatie dedicata Tucson 2007 si unde o pot achizitiona/monta ?

Recommended Posts

As dorii sa achizitionez o Navigatie dedicata Tucson 2007.

Unde se gaseste de cumparat si unde o pot monta ?

Va multumesc.

• Like 1

nu exista navigatie dedicata, exista navigatie 2DIN

Dar de aici din Romania ceva imi puteti recomanda care sa se potriveasca ?

Multumesc.

pune poze aici, sa vedem si noi ce mai ia lumea pentru Tucsy. Eu am luat una si am trimis-o inapoi in China pentru ca i se dusese procesorul.

Merge la Hyundai? Vad la reviewuri ca lumea e multumita dar au montat-o pe alte modele

Merge la Hyundai? Vad la reviewuri ca lumea e multumita dar au montat-o pe alte modele

Merge daca are dimensiunile standard 2din. Dilema e daca vrei sa dai peste 1.500 lei la emag si sa ai garantie sau sa dai 120$ pe Aliexpress si sa n-o ai. Cand iti dai seama ca poti sa cumperi 3 cu banii aia direct din China, parca stai un pic pe ganduri.

Dar daca se buleste ceva in primele 5 luni parca nu mai stai pe ganduri.

Fi'meu si-a luat un 3DS de la noi, eu am vrut din China sau US ca sunt mult mai ieftine. Zilele trecute am trimis-o in service, a sucombat. Ce faceam daca o luam de la chinezi?

La porcarii din astea care se pot strica, oricat de zgarcit as fi, parca nu imi vine sa stiu ca e ireparabil

Eu as vrea sa o achiziționez pe aceasta dar varianta 2gb ram 32gb rom si procesor 8 nuclee.

Bway 10.2" 2 din Car radio for Hyundai Tucson 2006-2014 octa 8core Android 8.1 car dvd player gps navigation with 2G RAM,32G ROM

https://s.click.aliexpress.com/e/bYYO57Ao

Păreri?

Edited by rusebogdan

Salutare! Are cineva vreo schema a firelor din mufa de la radio-casetofonul ala de tucson? Mi-am luat si eu o chinezarie si as vrea sa o montez.

post-65047-0-51613200-1541530037_thumb.jpg

post-65047-0-31295600-1541530039_thumb.jpg

Nu ai găsit o interfață între mufa chinezăriei și cea a tucsomului? Am trecut și eu prin asta când am primit cadou un cd player Sony "european" cu mufa ISO nu știu de care pe care a trebuit să-l pun pe vechea Nubira cu o mufa dubioasa.

Abia ce mi-a ajuns si nu am avut timp sa caut... Dar, sincer sa fiu, nici nu stiu ce ar trebui sa caut. Eu am doua mufe la chinezarie, una e pentru boxe si una pentru alimentare , antena auto si camera mers inapoi. Daca nu gasesc schema nu ramane decat sa le iau prin incercare.

Poate scrie prin manual sau pe interneti cum se cheamă mufa aia și apoi e mai simplu.

La mai bine de o lună după ce am pus noua navigație vă mărturisesc că pot să v-o recomand cu căldură. De altfel, are recenzii bune și de la alții. Foarte performantă!

Astazi mi-am facut loc in program si am instalat „jucaria”. Nu am terminat pentru ca mai trebuie sa ma documentez. E prima pe care o montez....

M-am inarmat cu doua surubelnite si un creion de tensiune. Am identificat firul de plus, masa si cel de accesorii. Le-am legat si apoi am bagat mufa... S-a facut lumina.

Am avut noroc ca firele de la difuzoare erau legate, doua cate doua. Am vazut cand am desfacut invelisul manunchiului de cabluri. Insa nu am stiut cum sa identific care e plusul si care e minusul la difuzoare asa ca le-am legat cum mi-a venit la mana.

Ce nu am reusit a fost sa fac radio sa mearga normal. Prind doar vreo 2 posturi (nu stau in oras, sunt la distanta mare) si acelea cu multa fasaiala. Nu am idee de unde ar fi. Parca nu as da vina pe noul aparat pentru ca mi-au mai ramas trei fire de legat din cele ale masinii si erau bagate in mufa. Am vazut ca la noul aparat este un fir pentru antena (auto ant) dar nu stiu ce rol are....

De aceea va intreb:

1. Aveti idee ce rol ar avea cele trei fire ramase? E vorba de firele 7, 12 si 14 din mufa postata mai sus...

2. Antena trebuie si ea alimentata la curent?

L.E. Cred ca am gasit ceva...

Nu stiu la ce se refera firul GRI si VERDE-PORTOCALIU....

Ma poate ajuta cineva?

post-65047-0-69845300-1541609095_thumb.jpg

Edited by postasul

M-am mai documentat putin si da, antena trebuie alimentata pentru ca este antena activa. Trebuie sa cumpar un amplificator de antena. Iar acel fir de la noul aparat (auto ant) se leaga la acel amplificator de antena.

Salutare! Are cineva vreo schema a firelor din mufa de la radio-casetofonul ala de tucson? Mi-am luat si eu o chinezarie si as vrea sa o montez.

uite mufa direct pt conectare la iso universal.

https://www.pieseauto.ro/alte-componente-car-audio/hyundai/tiburon/mufa-radio-cablaj-hyundai-kia-1891072199.htmls

sau

http://www.niden.ro/cabluri-si-mufe-auto/1362-conector-auto-iso-hyundaikia.html si nu trebuie sa te mai agiti cu lipituri e plug and play

uite si amplificator radio care e f bun restul sunt f slabe fata de acesta

https://www.emag.ro/amplificator-antena-vw-audi-seat-skoda-ama5/pd/D5MH07BBM/

poti cauta pe net la alt pret nu neaprat cel de emag eu tiam trimis sa iti faci o idee