Jump to content
Aurel1988

Elantra AD (generatia a 6-a)

Recommended Posts

Googleste nitel. Sunt magazine in care bagi vin ul si piesele sunt conforme cu vin ul.

Luat de pe aici de pe forum, King Auto era unul dintre ele (sper sa nu se considere reclama pt ca nu vreau asta). Si mai sunt si altele :)

On 3/7/2022 at 1:47 PM, rsm said:

Nu prea vad cu ce m-ar incanta sa fie filtru original, nu e ca si cum schimb nu stiu ce piese. Cand faceam la reprezentanta trebuia sa stau 2 ore ca sa schimbe 10 minute, eram taxat si minim 800 de lei. Masina nu mai e bibelou ca in primele saptamani, n-o sa tuseasca daca ii pun filtru mann in loc de hanon ce puneau la service.

Cu piesele aftermakert, sunt 2 chestii:

1. sunt produse de acelasi producator ca cele originale dar, cu alte sigle aplicate si alte ambalaje si cel putin teoretic respecta standardele celor óriginale

2. sunt produse compatibile, de catre diverse firme dar, nu pot sti in ce masurarespecta intocmai standardele cerute. Asta nu inseamna ca, daca pui after merket, se strica masina!

Posted (edited)

Eu părăsesc topicul "Elantra". Zilele trecute m-am despărțit de mașinuță. A luat drumul Brăilei. 

Ca și observații in cei 4 ani jumătate și 27.000 de km parcurși,nu am avut absolut nicio problemă am iubit mașina asta. Nu a început să troncane nimic prin ea, motorul a mers exact la fel ca in prima zi. A fost perfectă. Urmează o electrică...

Edited by Aurel1988
  • Like 1

Eu nu inteleg, ai detinut-o 4 ani jumatate si ... gata? Adica nu mai tii minte nimic, nu mai poti ajuta pe altcineva in nevoie doar pentru ca nu mai detii una? Eu cred si sper ca ne leaga mai mult decat niste fiare sau o marca anume. 

Posted (edited)

Pai nu părăsesc definitiv forumul, normal că o să mai pot răspunde la întrebări și o sa ofer sfaturi, cu mare plăcere. Era doar un mic sumar cu "trăirile" și impresiile mele legate de Elantra AD (fiind inițiatorul acestui topic separat pentru AD). Am zic că părăsesc forumul că nu mai am modelul asta. Ce bine ar fi fost sa facă și o variantă electrica la Elantra!

Edited by Aurel1988
  • Haha 1

40 minutes ago, marius.zadara said:

Eu cred si sper ca ne leaga mai mult decat niste fiare sau o marca anume. 

Superb! Chiar asa e?

• Like 1

Insinuezi cumva ca nu as fi de acord cu proprile-mi afirmatii? :) Dovezi pentru ea nu trebuie sa caut prea departe, nu-i asa Dan? ;) 

Dar sa revenm la subiect, zic ... 

Hyundai Elantra electric: https://www.hyundaiusa.com/us/en/vehicles/elantra-hybrid

Doar trebuie trecuta balta de doua ori, depus dosar cu sina online la etajul 2, decantat mormanel si gata. Sau nu? Stiu ca este subiectiv, dar design-ul pe mine ma lasa rece, nu ma atrage cu nimic, fie ea electrica sau nu. Mi se pare ca un nene cu o driujba s-a impiedicat la un moment dat de un trunchi mare de copac si l-a chinut talentul. Acelasi sentiment il regasesc si la interior, si nu doar la Hyundai, ci si la surata KIA, unde EV6-le (chiar daca din alt segment) a cazut prada aceluiasi nene. Stiu, deja am frigiderul plin, nu ma supar, am zis din prima ca e subiectiva treaba, dar nu m-a convins Hyundai sa il aleg pt urmatoarea masina. Nici KIA, desi ambele marci au fost printre primele pe lista si culmea, a castigat cea la care ma asteptam cel mai putin.

Acum na, gusturile nu se discuta, noi sa fim sanatosi si rotile sa se invarte. 

@Marius tu parca descrii Toyota, sunt printre singurele ce au ramas mai pe ''vechi'' :biggrin:.

Este un trend general, nu-mi dau seama cine l-a inceput, dar mie mi se pare exagerata treaba. Prea ... futuriste, nu stiu cum altfel sa zic. Cand mai prind un Tucson pe vechi, vorba ta, din ala cu protectie pe portiere, mai ca-mi curg ochii dupa el, pe cand nu acelasi lucru mi se intampla la noile modele, repet, indiferent de producator. Doar zic, na, e o impresie personala, nu dati si voi cu parul :)   

Posted (edited)

Unii producatori merg pe identitatea de marca, gen Bmw in care, ca iei un model din 2000 sau 1 din 2022, arata in mare parte la fel, butoanele si asezarea lor e la fel, cu diverse chestii in plus pe modelele noi. Altii, merg pe o schimbare totala  a masinii ( vezi Elantra 2016, 2018 cu facelift, 2022, Renault Megane, Coyota ...etc). Masinile tind sa devina mai futuriste, cumparam ceea ce ni se ofera!

Edited by Chevy
  • Haha 1

Stiu ca suntem deja mega-offtopic insa nu cumparam ce ne dau ei ci chiar noi cerem :)

Hai sa luam cazul Hyundai, noul I20 ca si platforma tehnica este probabil 95% acelasi ca si modelul precedent, Elantra la fel, Tucson probabil doar 90% si asta din cauza hibridizarii.

Insa daca te uiti la vanzari, nu te intrebi de ce au ajuns aici fata de acum cativa ani? Design !

• Like 1

Off-topic, dar macar tot in domeniul auto, ca au mai fost si alte derapaje :) Si continuam sa discutam despre Elantra, deci inca stam bine. Va zic oricum cand ma sucesc :D

Revenind, perfect de acord ca design-ul vinde, nimic de contrazis, dar stau si fac comparatie intre design-ul masinii mele si cel de acum. Acelasi producator, distanta doar de 15 ani. Ma uit la a mea, cu greu gasesc o linie dreapta, peste tot acel "ceva" care place, o continuitate. Ma uit la vecinul de parcare, i20 daca nu ma insel, deja parca-s DJ la mare si - scuzati expresia - frec la disc, asa am impresia, linii care ma scot din starea aia in care gasesc totul fluid, natural, in care lucrurile sunt acolo unde ma astept sa fie, chit ca vorbim de linii.

Fusei tentat sa ma inscriu la o Elantra ca inlocuitoare pentru titiu, dar desi performantele sunt altele - na, si anii au mai trecut - am zis "pas" cand am vazut-o. Prea multe linii drepte, prea ... prea, na, ca sa nu mai supar lumea. Oricum nu conteaza parerea unuia, multumimea decide, iar daca multimea zice ca e ok design-ul, cine-s eu s-o contrazic? Dupa 15 ani de desing Accent-uat, nu mai ma regasesc dpdv al design-ului nci la Hyundai, nici la KIA, si nici la alte modele care par ca urmeaza aceeasi linie agresiv "sportiva" - a se vedea si Skoda cu noile modele, parca si oleaca pe la Fiat a prins ideea, etc. 

Noi sa fim sanatosi si sa le putem conduce, simtindu-ne bine in ele :)

Alta ”filozofie” de design, alte cerinte, alte masini. Strict vorbind de ultima Elantra, si mie mi se pare o involutie. Nu transmite nimic. Dpdv vizual. Are alte optiuni, gadget-uri unele utile, altele mai așa. Dar asta e doar parerea mea. Sunt colegi carora chiar le place. Gusturile... stim ce se spune.

Sunt masini de 15-20 de ani care inca arata a masini. Vrem mereu mai nou, mai aspectuos, mai futurist. Si atunci asta ni se dă.

Accentul si mie mi-a placut mult. L-am dat dupa 13 ani cu strangere de inima, Recunosc.. Dar cand am vazut ca a ajuns intr-un garaj cu mobilier interior si cu mochetă roșie pe jos, m-am linistit...

Asta ca tot suntem off...

Posted (edited)
17 hours ago, akon said:

Stiu ca suntem deja mega-offtopic insa nu cumparam ce ne dau ei ci chiar noi cerem :)

Nu cred ca te duci tu si spui ca vrei o masina cu muchii cum e elantra noua sau, una mai rotunjita cu este a noastra iar astia ti-o produc :p In afara producatorilor mari, in principal de lux, care vand ptr ca se vinde brandul, cei mici trebuie sa vina cu ceva, sa te atraga. Si fac asta prin schimbarea designului sau, prin noi dotari -optiuni. Prin 2018-2019, Ferrari a castigat la 1000 masini vandute, cat Bmw la vreo 4-5000 iar altii gen Ford , Hyundai, ca sa castige aceeasi bani ( vorbesc de profit, nu de vanzari brute) trebuiau sa vanda 10-12000 masini! 

E o lupta intre toti ptr a castiga un cumparator. Unul de la Mercedes, imi spunea ca cine nu a condus un Mercedes, nu stie ce inseamna. Asta ptr ca i-am spus ca nu ne decidem intre ei si Bmw. I-am spus ca, inteleg, are dreptate dar, sunt convins ca si cei de la Bmw zic la fel :p

Producatorii mici - medii, trebuie sa vina cu ceva sa te atraga, in principal cu schimbari drastice de design, de aia la ei nu vezi 2 masini care sa semene prea mult! Daca Hyundai ar scoate o masina care seamana cu Accent-ul, nu ar cumpara-o mai nimeni in 2022!

Edited by Chevy

Salutare, 

a mai constatat cineva ca uleiul de pe joja miroase a benzina? 
este un lucru normal? Sau doar la mine este aceasta problema?

Nu e deloc normal. Inseamna ca e contaminat, deci proprietatile de lubrifiere sunt compromise. Si nu esti singurul, s-au mai plans si altii.

Stai liniștit. La toate miroase a benzină. Ideea e sa nu crească nivelul de ulei. Daca incepe să crească atunci putem vorbi de contaminare (ajunge benzina in baia de ulei pe lângă segmenți).