Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Aurel1988

Elantra AD (generatia a 6-a)

Recommended Posts

Ca sa nu se mai incurce lumea intre generatia MD si AD, propun ca toate discutiile referitoare la generatia a 6-a sa se faca aici. E OK? 😉

• Like 2

Ca sa nu se mai incurce lumea intre generatia MD si AD, propun ca toate discutiile referitoare la generatia a 6-a sa se faca aici. E OK?

Da.

Am avut o mica discutie pe privat cu un coforumist care nu stie cum poate identifica anul de fabricatie al masinii, daca mai sunt curiosi, e simplu. Al 10 lea caracter din vin-ul masiniii reprezinta anul de fabricatie:

1=2001

......

9=2009

A=2010

B

C

D

E=2014

F

G

H

J=2018

ca=2019

I-ul, probabil ptr a nu fi confundat cu 1, nu se foloseste!

https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_identification_number

https://www.genracer.com/hyundai-vin-decoder/

PS: nu sunt 100% convins ca este real sau nu, acum cativa ani am citit asta undeva, este foarte posibil ca o masina produsa in ultimele zile ale unui an, sa primeasca ca si an de fabricatie, anul care urmeaza.

post-66612-0-38557200-1528081986_thumb.png

Edited by Chevy

Eu in VIN am litera H, fabricata in 2017, desi am cumparat-o in noiembrie 2016 :wacko:

Din cate vad pe Wikipedia, litera a 10-a reprezinta anul modelului in SUA. Deci ar veni modelul 2017, nu fabricata in 2017.

Am vazut undeva recent, o discutie, cum ca noiembrie se considera anul urmator. Nu-s convins de realitatea informatiei desi stiu de ea de ani buni. Am avut chiar masina cumparata in decembrie spre sfarsit iar in acte figura productie anul urmator.

Edited by Chevy

Pai masina mea sigur nu a fost fabricata in noiembrie, in primele zile am rezervat-o si pe 16 am luat-o. Sigur era in tara cu macar o luna inainte.

Edited by CMircea

A mea, nu era in tara la inceputul lui mai, a venit in primele zile. O data cu ea, a venit si alta, aceeasi echipare si culoare dar productie 2017.

Am vazut undeva recent, o discutie, cum ca noiembrie se considera anul urmator. Nu-s convins de realitatea informatiei desi stiu de ea de ani buni. Am avut chiar masina cumparata in decembrie spre sfarsit iar in acte figura productie anul urmator.

Este corect ! Eu am cumparat masina in septembrie 2007 si deja conform VIN era fabricata in anul urmator (2008)

Este corect ! Eu am cumparat masina in septembrie 2007 si deja conform VIN era fabricata in anul urmator (2008)

Si pe a mea, cumparata si ridicata pe 4 ianuarie, in talon e trecut 01.02.2017... tocmai m-am uitat ca mi-am reinnoit RCA-ul

Intre timp am primit si eu civ-ul masinii impreuna cu placute si talon, desi am luat masina de la dealer pe 05.05, cartea este eliberata in data de 05.04.18. E ceva ce ne scapa, poate au schimbat procedurile? Stiu ca civ-ul se elibera de dealer dupa ce cumparai masina, poate acum se elibereaza in avans pentru a putea face importul. In ultimii ani, am cumparat numai masini produse in UE, Ford-ul Transit nu mai stiu daca e produs in Turcia sau nu. Poate ptr import din afara Ue, sunt alte proceduri si Turcia are alt statut? Dracu sa ii ia! I-am trimis un email tipului care s-a ocupat de vanzare, poate ma lamureste el.

Chestia dracu, jantele de pe masina sunt trecute la optionale iar cele de 195, sunt trecute in civ ca fiind pe masina :)

Edited by Chevy

sal...ce inseamana MD si AD la care faceti referire, cumva: manuala diesel si automatic diesel?...ca nu ma prind :(

Edited by vally76

AD inseamna generatia a 6 a, model produs 1016- prezent, MD este generatia anterioara, produsa din 2011 pana in 2016.

Legat de postul meu de mai sus, nici dealerul saracul nu stie de ce data eliberarii civ este anterioara ridicarii masinii, nu s-a uitat la aspectul asta niciodata. La Ford ( tipul este la corporate, nu vinde doar un brand), stie ca trimitea civ-ul la 2-3 saptamani dupa predarea masinii dar, nu s-a uitat la data eliberarii civ. Deci, ramanem in ceata!

Edited by Chevy

De vineri am intrat si eu in "gasca" posesorilor de Elantra. Highway 1,6 benzina. Marina blue. Luata de la Tiriac Bucuresti. Domnisoara de acolo a fost tare draguta. Si la propriu si la figurat...

Am mai spus, sper sa fie macar la fel de buna ca Accentul din 2006. Stiu ca sunt colegi care or sa se zbarleasca la mine, dar eu chiar nu am avut probleme majore. Si merge si acum.

Vad ca e cam amortita sectiunea asta. Sper sa mai schimbam impresii :)

Drumuri bune pentru toti!

Impresii cine a mers mai mult cu ea, eu din Noiembrie am doar 2500 km :)

Pfffff, o tii de bibelou? :)

Tot 2500 am si eu in aproape o luna jumate. Imi vine sa nu ma mai dau jos din ea :p

@Skynet: km multi fara probleme, in ciuda alora cu nemtoaice la mana a 18-a :)

Edited by Chevy

Se poate spune si asa, cu siguranta la prima revizie spun ca am dat km inapoi :laugh::laugh::laugh:

Ultima iesire a fost saptamana trecuta, in schimb nu prea circula, masina de naveta am, masina de drumuri scurte am, o tin numai de plimbari mai confortabile.

noiembrie 2017, 8500 km, nimic de reprosat, 1,6 benzinar

Si eu credeam ca am făcut putin .14000 intr-un an.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Impresii cine a mers mai mult cu ea, eu din Noiembrie am doar 2500 km :)

Eu o am de aproape un an si am 5500

Eu o am de aproape un an si am 5500

Serios? :D Nu ai copii de dus la gradinita atunci :p

Eu in primul an am facut 10k, si acum fac cam 1000 pe luna. Dar e total irelevant... masina se misca ca in prima zi. Imi schimb imi pare tare rau de masina ca trebuie sa merg mult prin oras si avem asa drumuri jalnice si denivelate...

Mi-ar fi placut cu automata, nu prea imi place manuala cand nu potrivesc ca lumea ambreiaj/acceleratie sau ca bruscheaza usor treapta 1/2

Edited by rsm

Serios? :D Nu ai copii de dus la gradinita atunci :p

Eu in primul an am facut 10k, si acum fac cam 1000 pe luna. Dar e total irelevant... masina se misca ca in prima zi. Imi schimb imi pare tare rau de masina ca trebuie sa merg mult prin oras si avem asa drumuri jalnice si denivelate...

Mi-ar fi placut cu automata, nu prea imi place manuala cand nu potrivesc ca lumea ambreiaj/acceleratie sau ca bruscheaza usor treapta 1/2

Eu fac aproximativ 15 km pe zi. Doar serv - acasa. Si ma mai plimb si cu o Corsa cateodata. Deocamdata bebe e mic si nu prea sta pe masina si nu ne-am riscat sa mergem la drum mai lung cu masina.

Si eu am manuala dar nu o prea bruschez cand schimb treapta de viteza. Doar daca ma grabesc sau sunt super obosit...

Eu mâine dacă nu ploua sper sa o scot la plimbare. Luna viitoare îmi comand navigația.

Cu bebe mic e mai ușor la drum lung decât cu un copil mai mare...

Am incercat. Am fost pana la Sinaia si a plans o ora pe masina de nu stiam ce sa facem...