Jump to content
Sign in to follow this  
sebi1964

Actuator turbina ix35

Recommended Posts

Am avut o problema: s-a aprins check engine, am fost la reprezentanta si calculatorul nu a dat ca defect actuatorul de la turbo. Masina mergea normal dar nu trecea de 3000 de ture. A doua zi becul era stins si masina se tureaza normal. Cei de la reprezentanta au spus ca probabil o sa reapara. Stie cineva ce este acel actuator de la turbina ca nu il gasesc pe net. As prefera sa il cumpar eu ca la reprezentanta e 21000lei.

Mentionez ca masina mea e ix35 model EL, din 2010, 4WD, 1995cmc dieser, 100KW.

Este o supapa pe traseul se vacuum al turbinei. 21000 lei este ffff mult, in mod normal mai mult de 500 lei n-ar trebui sa dai.

O turbina OE e vreo 4500, nu are cum sa fie actuatorul atita.

Buna seara! fix aceeasi problema mi-a aparut si mie azi. Imi puteti spune daca ai gasit o rezolvare?

Problema se remediaza prin inlocuirea actuatorului, ce alta rezolvare sa fie?

Voiam sa stiu mai multe detalii: daca s-a facut operatia, unde s-a gasit piesa, poate ce coduri apareau la test etc.

Am fost azi la reprezentanta Craiova. Eroare stocata este P2563 si intr-adevar mi-au dat ca piesa de schimb acest actuator 2100 ron + manopera.

Are idee cineva daca se poate gasi si pe alte surse?

Bineinteles ca se poate gasi si din alte surse, cel mai probabil la jumatate de pret - de exemplu la King Campione. Daca ai si o serie de piesa, se cauta si mai usor. La aftermarket vad actuatoare de la 200 de lei dar again trebuie cautat dupa cod.

LE acu am vazut ca minunea e cu motoras pas cu pas si nu cu vacuum - de aia e asa de scumpa. Cauta un service care repara/inlocuieste, exista in Romania.

Cred ca codul este 28235-2F250, pe koraps e 160 de dolari.

Edited by dvoncu

Salutare!

Revin cu niste completari la acest post.

Eroarea stocata P2563 - actuator blocat - simptome intermitente: lipsa putere, limp mode max 3000 RPM, consum exagerat.

Mai multe service-uri in Craiova + reprezentanta mi-au zis ca trebuie schimbat acest actuator preturile variind de la 1500 ron la 2200 ron piesa + manopera.

Am zis gata il schimb: hai la reprezentanta - mi-au zis ca vine doar pe original poate sa dureze si 30 de zile. Eu am zis ok, dar e sigura piesa adica nu exista mai multe tipuri coduri. Ei: SIGUR! Eu nu prea am crezut, aveam o indoiala.

Alte service-uri mi-au dat si cate 2 coduri. In fine: demontez eu tubulatura de la filtru aer la turbo si fac poze la piese:

cod turbo: 28231-2F300 si cod actuator 59002107036 - atentie eu am motorul de 100Kw 136 CP.

Comand piesa, ajunge ea, se demonteaza originala si ma cheama la service. Ca sa vezi exista mai multe tipuri de piesa pe acelasi cod. Mie mi-a venit piesa din imaginea 1. Observati sistemul de prindere a tijei actuatorul la turbina este un fel de pivot cilindric. Din pacate pe masina tubina are sistem de prindere pe bila poza 2. Am cautat tija nu se potrivea etc.

Cum am rezolvat problema: Am returnat piesa noua si cu actuatorul dat jos de pe masina l-am desfacut adica am scos capacul negru si intradevar partea mecanica a sa era blocata. Am bagat degripant la greu acolo, nu este complicat deloc are un sistem cu arc si cateva rotite dintante. Dupa spray degripant am bagat vaselina pentru temperaturi ridicate si totul mergea foarte fin. Montat piesa la loc si am deja peste 3000 Km cu masina. Merge perfect.

Concluzia: atentie la piese si coduri, si mare atentie la detalii legate de aspect.

post-67816-0-00202900-1571205559_thumb.jpeg

post-67816-0-27671800-1571205572_thumb.jpeg