Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
WYZ

Ce ulei folosim?

Recommended Posts

Va salut. inspirat de topicul deschis aici cu privire la marca de motorina utilizata, v-as adresa aceeasi intrebare cu privire la uleiul folosit. La ce perioada faceti schimbul? Cf dealerului, revizia si implicit schimbul de ulei, trebuie sa le fac la intervale de 30000km sau la 12 luni. Sincer mi se pare cam mult sa stau 30000km cu acelasi ulei, ma gandesc ca 15000km e maxim. Ce parere aveti? Ce ulei folosim? La ce interval?

Aceeasi "dilema" si cu filtrul de ulei. Am 2 revizii facute pana acum, am 35000 km, dar nu mi-au schimbat deloc filtrul de ulei, motivand ca e prea devreme si ca se schimba la 50000km. Ce parere aveti?

Edited by WYZ

Salutare, din cate stiu pe piața sunt multe tipuri de ulei long life deci pana la 30 000 km, cu toate astea nu cunosc pe nimeni care sa țină atatia km la regimul de mers in România , praf fff mult si predominant oras. De cand ma stiu , filtru se schimba o data cu uleiul mai cu seama ca arderea la diesel este una mai murdara si dupa câteva mii , cred ca sub 5 ca uleiu este deja negru. Nu a-și tine uleiul si filtrul niciodată mai mult de 15 000.

• Like 1

Aceeasi "dilema" si cu filtrul de ulei. Am 2 revizii facute pana acum, am 35000 km, dar nu mi-au schimbat deloc filtrul de ulei, motivand ca e prea devreme si ca se schimba la 50000km. Ce parere aveti?

Ahhh, acum am vz ce am scris. Am ramas setat pe intrebarea cu tipul de ulei si la a doua chestiune, cea cu filtrul, am mentionat "filtru de ulei" desi ma refeream la cel de combustibil, respectiv motorina in cazul meu. Bineinteles, asa cum ai zis si tu, Arianul, f de ulei se schimba si a fost schimbat la fiecare revizie. Intrebarea corecta era la ce interval schimbam filtrul de motorina? La mine nu a fost schimbat deloc, 35k km, e o pbm? Merge pana la 50k?

Desi au trecut niste luni de zile de cand s-a pus intrebarea...

Filtrul de combustibil se schimba conform cartii tehnice a masinii sau in caz de necesitate. Poti sa-l dai jos curat dupa 45k km sau la un singur plin de la o statie de carburanti mai dubioasa sa se infunde pur si simplu.

Teoretic merge oricat, pana se infunda cu mizerie dar la cat costa, nu stiu daca merita facuta experienta asta.

• Like 1

Pana la urma voi ce uleiuri folositi?

Am auzit pe unii care ar fi multumiti de cel recomandat de producator, anume Shell, altii ca nu.

Eu sunt fan Liqui Moly dar simt ca vreau sa schimb barca din motive de importator hapsan nesatul.

Nici eu nu am facut economie nici la filtrul de motorina , atunci cand am avut dieseluri pe mana , mai cu seama problemele care apar la dieseluri din cauza calității motorinei. Mai mult sărăcești făcând reparații la pompa sau injectoare decat un filtru la fiecare revizie.

• Like 1

Legat de intervalele pt schimburi de ulei, pot sa iti spun ce se lauda un nene din grupul meu care lucreaza pt castrol: uleiul dupa 7-8000 km incepe sa se depolimerizeze (nu ma intreba ce inseamna ca nu stiu sa-ti zic, doar e un cuvant simplu si l-am tinut minte :))))) ) si din punctul ala incepe sa creasca uzura motorului. Recomandarea cica ar fi sa faci schimbul la 10k. Acu a mentionat clar ca uzura nu creste exponential, dar e acolo.

La masina anterioara reviziile cerute de producator erau la 20k dar le-am facut la 10k; n-am avut nici o problema cu respectiva masina.

La Tucson prima revizie am cerut-o la 10k, a doua la 25k si a treia la 40k. Totusi o sa le fac la 10k de acum inainte.

uleiul dupa 7-8000 km incepe sa se depolimerizeze

Si cum ramane cu intervalele de schimb long life (30000km / 2 ani), recomandate, pana mai ieri, inclusiv de Hyundai? Iar astazi recomanda 30000km / 1 an, adica au pastrat gramada de kilometri dar au injumatati perioada.

Si eu la al meu Tucson am primit recomandarea de revizie fie la 30000 km fie 1 an de zile . Deci regula valabila pentru Germania .

Pana acum am folosit Castrol Edge 5W-30 pentru benzina si a mers excelent. Am respectat un interval de 15000 de km intre schimburi si masinile au mers ok.

Ce o sa folosesc la asta noua - inca nu stiu, pentru ca teoretic au shell in ele din fabrica, dar cand ma apropii de revizie o sa va spun ce si cum.

Ideea este ca indiferent ce utilizezi trebuie sa ai grija la intervalul de revizii, pentru ca daca il depasesti cu mult se duce naibii motorul.

Cat priveste depolimerizarea uleiului - se poate sa da, se poate sa nu, dar daca s-ar intampla (in esenta inseamna ruperea lantului de molecule si transformarea in molecule simple de ulei) uzura ar creste f mult. Tocmai faptul ca este molecula polimerizata reprezinta "esenta" uleiului de motor, de aceea are acele proprietati, care se pierd simultan cu depolimerizarea.

La diesel este 30.000.

La benzina este 15.000.

Moise, vezi ca exista uleiuri mult mai bune decat Castrol. Shell, Ravenol, Liqui-Moly, Total, Motul, Mobil si altii fac uleiuri superioare la aceeasi bani.

Castrol a ramas pe niste retete invechite si nu in sensul ala al pastrarii protectiei pentru motor.

Cine stie cati litri trebuie pt un schimb de ulei la un motor de 2.0 diesel transmisie automata? :blink:

Edited by __Sly__

Ma omoara astia cu manualele lor unde se prezinta absolut tot si alegi tu ce ai in masina, ca oricum "ce exista in realitatea poate fi diferit de ce prezinta ei in poze". Mai bine ar da un stick la fiecare masina cu manualul ei, dar doar cu specurile ei. Nu cu toate specurile si alegi tu, ca user, daca citesti (ca ai) sau nu citesti (ca nu ai) in masina. Plus ca unele sunt asa de bine traduse incat citesti de 10 ori sa intelegi ce vrea sa spuna.

Trebuie un manual de service nu unul de user... In asta nu cred ca scrie. Am dat o cautare, gasesc de toate in document, numai ce caut nu. Oricum am aflat raspunsul din alta parte: 8 litri

Cine stie cati litri trebuie pt un schimb de ulei la un motor de 2.0 diesel transmisie automata? :blink:

8 litri. Atat mi-au taxat la prima revizie.