Jump to content
Dyonissos

i30 Fastback 2018

Recommended Posts

Doamne, o fi fost vineri 13... Ca m-am gandit si eu la asta, cand am plecat la serviciu mi-a trecut o mâţă neagră prin faţă... Imi pare sincer rau de tot ce s-a intamplat, sper ca ai ars-o pe plutitoare la asigurare, astfel cum merita. Cu referire la profesionalism... Imi aduc aminte amuzat ca la prima constatare de defect mi s-a spus ca au condus masina (dupa faimoasa recalibrare a cutiei) x km, pana in punctul y si nu au fost probleme. Sa ma tavalesc de ras... Cand eu spun ca defectul e pe treapta 1-2 accelerare/decelerare tu pleci cu ea in teste la drum intins? Ma rog, cat traim invatam...

Spune-ne, te rog,  cat ti-au oferit dealerii pe masina la buy-back? Intreb pentru ... "orice eventualitate"... Si cat vine Honda? Nu stiu cat de pertinenta e intrebarea in raport de modalitatea in care am cumparat eu masina, adica cash, toti banii jos si nu in leasing, dar zic ca poate, totusi...

26 minutes ago, Berlusconi said:

Doamne, o fi fost vineri 13... Ca m-am gandit si eu la asta, cand am plecat la serviciu mi-a trecut o mâţă neagră prin faţă... Imi pare sincer rau de tot ce s-a intamplat, sper ca ai ars-o pe plutitoare la asigurare, astfel cum merita. Cu referire la profesionalism... Imi aduc aminte amuzat ca la prima constatare de defect mi s-a spus ca au condus masina (dupa faimoasa recalibrare a cutiei) x km, pana in punctul y si nu au fost probleme. Sa ma tavalesc de ras... Cand eu spun ca defectul e pe treapta 1-2 accelerare/decelerare tu pleci cu ea in teste la drum intins? Ma rog, cat traim invatam...

Spune-ne, te rog,  cat ti-au oferit dealerii pe masina la buy-back? Intreb pentru ... "orice eventualitate"... Si cat vine Honda? Nu stiu cat de pertinenta e intrebarea in raport de modalitatea in care am cumparat eu masina, adica cash, toti banii jos si nu in leasing, dar zic ca poate, totusi...

Plutitoarea era un pieton care ratacea prin parcare in drumul spre servici... Avand casco am zis multumesc ca nu i-am rupt picioarele. Aveam 1km pana sa ajung la gradinita cu juniorul..l-am mai speriat si pe el! 

Legat de oferte, va las asa:

Tiriac 11k-12k;

Asko(Honda) 11k;

Honda Nord 13,5k;

Un amic care stie masina 13,5k;

Brady cei mai generosi 14k!

Honda Civic 5D am reusit sa o scot la 25.1k - este editia noua(facelift) cu nivel de echipare Sport Plus. Am avut un soc ieri la dealer cand mi-au spus ca 3 din cei 5 ani de garantie acopera trenul de rulare al masinii!

Fiindca vreau culoarea de mai sus trebuie sa astept pana in ianuarie, ceea ce pentru mine nu este o problema. Mai aveau modelul din poze expus dar parca e mai frumoasa cea la care m-am decis.

Intre timp fac actele pentru leasing, repar i30-ul si sper sa il vand ca pe piata nu prea sunt SH-uri la vanzare. 

20191213_141332_compress5.jpg

20191213_141506_compress64.jpg

20191213_141310_compress16.jpg

• Like 1

Update si la mine: 4 rulmenti, 1 sincron si 3 zile mai tarziu.. sunetul tot se aude :)) (calitate audio/video meh, pentru ca e filmat direct din whatsapp, dar se aude si asa).

Originalul era acesta: https://streamable.com/2gspy

Cu rulmentul de presiune schimbat primul, iar acum aceste piese la cutie, a mai ramas doar volanta de luat in considerare. Sa vedem luni.

@spinuionut85 Misto Honduta. Sa te bucuri de ea :) 

Nu mai am optiune de edit la post-ul de deasupra.

Am confirmat acum ca urmeaza sa schimbam si volanta pe garantie. Sper sa fie cu noroc a 3-a interventie si sa-mi dispara acel tacanit.

Piesa a fost comandata si programarea facuta la inceputul lui ianuarie, aceasta fiind ultima saptamana lucratoare din an pentru multa lume.

• Like 1

Mai apar si eu pe aici din cand in cand, chiar daca urmaresc incognito tot ce vorbiti. Ionut imi pare tare rau de cele patite de tine.

Am fost si eu prima data la service la reprezentanta aici in Praga, asta din prostia mea. Am comandat gume de iarna si cum service-ul din fata blocului avea si magazin online si anvelope la pret decent cu montaj gratuit, le-am pus la ei. Numai ca nah, mecanici mediocrii sunt peste tot si ori nu a lipit bine greutatile, ori nu a facut echilibrarea cum trebuie ca la un moment dat a inceput sa traga dreapta.

Asa ca am dus masina in reprezentanta sa vada de ce trage. Echilibrarea era varza si pe langa asta aveam si o deviatie de 1.6 grade la geometrie (ciudat ca nu am dat in gropi cu ea). Eh, am zis asta e platesc, data viitoare ma duc la service cum trebuie ~ 50 euro.

Dupa vreo saptamana primesc mail de la reprezentanta sa isi ceara scuze pentru ca s-a descoperit acea deviatie la o masina noua si sa vin cu masina in service pentru un tratament cosmetic vip.  Cum aici spal numai la jetoane masina pentru ca o un tratament la spalatorie ca in RO e intre 100 si 150 lei, oferta e f buna:). Pentru customer care, nota 10, dar greu ma inteleg cu ei ca majoritatea nu vb engleza si eu cu ceha nu le am:).

• Like 1

On 12/14/2019 at 12:45 PM, Cristist50 said:

Honda-i Honda :biggrin:

Felicitari pentru viitoarea achizitie!

am un fost coleg care a avut Honda de noua si s-a plans de ea de numa numa. Masinile sunt cu noroc in vremurile noastre, indiferent de producator. Sper sa il paraseasca Ghinionul pe ionut si sa se bucure de o masina buna

• Like 1

1 hour ago, Dzan said:

.....ca la un moment dat a inceput sa traga dreapta.

Cam ciudat, pt ca daca aveai geometrie proasta ar fi trebuit sa traga dreapta de cand ai cumparat-o !  Xcum, se pare ca magazinul din fata blocului a fost de bun augur, pt ca altfel nu stiai de geometria proasta si te pomeneai cu cauciucuri uzate aiurea ! :)

Sarbatori Fericite tuturor !:cheers:

Va dau cuvantul meu ca am obosit cu masina asta. Pe de o parte ma bucur ca o schimb dar pe de alta parte regret ca nu sterg pe jos cu ei si cu ragalia lor de masina. M-as zbate dar va spun sincer ca dupa ce am schimbat turbina la 18k km, coloana de directie da semne de moarte, iar mai nou a inceput sa ma scuture cand merg bara la bara, ma uit in bord ca am numai 24k km si imi vine a plange.

Nici nu mai stiu daca v-am zis sau nu, dar m-a sunat un proprietar de i30 fastback din Timisoara care cunoaste pe cineva ce lucreaza la Continental - partea de softuri auto si a auzit ca softul asta ar avea bug-uri! Mi-a atras atentia acest lucru deoarece Managerul After Sales de la Tiriac mi-a spus ferm la una din cele doua intalniri avute cu el, ca daca masina mea are o problema de soft el nu are ce sa imi faca.. am zis ca mor de gat cu el atunci. I-am transmis cu bun simt: "luati naibii masina asta si mergeti pe Hyundai sa se spele pe cap cu ea..este simplu!"

Azi am alergat cu ea prin Bucuresti cu treaba si mi-a dat in nas de o mie de ori..chiar am avut un simptom diferit de aceasta data: masina s-a turat de nebuna pana la 3000rot/min dar nu pleca de pe loc. Asa ceva nu mi-a mai facut..s-a turat in gol cat eu acceleram dar nu pleca. Dupa toate astea, ei continua sa imi spuna ca "DEFECTUL RECLAMAT NU SE CONSTATA!". Pai sa nu ii treci pe toti prin tot abecedarul de mahala? Pe ei si inca 3 generatii de acum incolo??

Chiar si daca scap de masina nu ma las. Dupa recomandarea din februarie 2019 a celor de la Hyundai Romania de a vizita si un alt service, ma simt obligat sa le dau un status. Voi da un frumos mail catre ei sa le spun ce multumit sunt de masina lor si de faptul ca o dau la schimb la cat de buna e..sa tina minte seria mea de sasiu ca voi avea grija ca cel care isi va asuma sa mearga mai departe cu ea va sti ce are de facut.

Dupa ce dau acest mail catre ei, o sa incerc sa caut adresele de mail pentru mai marii Hyundai Europa si alte natii posibile sa ii salut cu respect pentru super masina lor si pentru faptul ca am stat 1an si jumatate cu o masina a carui soft nu a fost updatat nici macar o data sau macar o incercare de rescriere. Le voi spune sa conteze pe reclama mea gratuita pe viitor!

Seara faina si linistita! Eu iar m-am enervat!!! :banana:

• Like 1

Treaba cu tremuratul... ai vazut ce e - ambreiajele. Cel putin pana acum! Tind sa cred ca ai avea si tu aceeasi problema ca mine... Sa ma mir ca ai "mei" s-au miscat mai repede? Oricum de la bun inceput de cand am reclamat eu defectul mi-au dat impresia ca e o chestiune cunoscuta, doar asteptau sa vada care masini sunt cu probleme. Imi pare rau sa te vad ca pleci. Macar dupa ce iei masina noua... sa ne-o prezinti si noua!

Cu o oarecare referire la ce zicea Dzan mai sus... Imi aminteste de un prieten care cu multi ani in urma isi luase un passat. Omul facea reviziile numai la unguri (statea pe undeva intre arad si oradea) din motive asemanatoare cu ceea ce ai descris tu. Nu vorbea absolut deloc ungureste, dar aia luau masina, o bagau in service, faceau revizia si nu de putine ori mai schimbau una alta fara ca el sa fi reclamat vreun defect. Pe vremea aia eu ma chinuiam sa le explic alora de la Kia Craiova ca nu imi merge recircularea la aeroterma si ei imi spuneau ca la fel face si la loganul lor...

Acum inteleg de ce am fost sfatuit sa nu iau i30 Fastback. Am luat si eu Honda Civic X in februarie 2019, o masina buna, dar cu alte chichițe. Sa le dea Dumnezeu sanatate celor care mi.au facut un bine! Imi pare rau pentru necazul proprietarilor si sper sa fie doar cazuri izolate, care sa nu pateze imaginea buna a Hyundai...

Edited by cipelantra

Si eu mai am o skoda octavia 2014 pe care ma gandeam sa o schimb cu ceva mai mare si automata.. imi facea cu ochiul un SantaFe 3. Dupa fastback-ul asta nu mai vreau sa aud de Hyundai! 

Ionut, de curiozitate cât a costat mașina și câți kilometri are acum la bord?

Ai fost cu problema la alta reprezentantă în afară de Țiriac București? Îmi cer scuze dacă ai mai zis deja și te repeți, însă nu am citit toate postările. 

Îți dau un exemplu din zona mea. La Volkswagen și Audi nimeni care ține la mașină nu apelează la reprezentanța din Sibiu în garanție, chiar dacă au luat mașina de acolo. Majoritatea merg la Vâlcea.

Hyundai avem 2 reprezentanțe în Sibiu și există ceva de reproșat la fiecare din ele. Însă când am cerut oferte de revizie la mai mulți din zonă, Țiriac Brașov au fost singurii care mi-au pus pe ofertă alt ulei decât cel recomandat în cartea mașinii... 

14 minutes ago, mi20r said:

Ionut, de curiozitate cât a costat mașina și câți kilometri are acum la bord?

Ai fost cu problema la alta reprezentantă în afară de Țiriac București? Îmi cer scuze dacă ai mai zis deja și te repeți, însă nu am citit toate postările. 

Îți dau un exemplu din zona mea. La Volkswagen și Audi nimeni care ține la mașină nu apelează la reprezentanța din Sibiu în garanție, chiar dacă au luat mașina de acolo. Majoritatea merg la Vâlcea.

Hyundai avem 2 reprezentanțe în Sibiu și există ceva de reproșat la fiecare din ele. Însă când am cerut oferte de revizie la mai mulți din zonă, Țiriac Brașov au fost singurii care mi-au pus pe ofertă alt ulei decât cel recomandat în cartea mașinii... 

Salut. Masina a costat undeva la 19600eur. Am aproape 25k km si e cumparata de la Colina Motors(Popesti Leordeni). Dupa ce m-am saturat sa merg la ei in service, dupa reclamatii catre Hyundai Romania si Europa am trecut la Tiriac Auto. Se pare ca degeaba. A mai ramas unul in Bucuresti, Dab Auto, dar am cam obosit. 

On 12/17/2019 at 5:08 PM, Ionut.Mihai12 said:

am un fost coleg care a avut Honda de noua si s-a plans de ea de numa numa. Masinile sunt cu noroc in vremurile noastre, indiferent de producator. Sper sa il paraseasca Ghinionul pe ionut si sa se bucure de o masina buna

Cocos, eu sincer cred ca mult mai multa lume se plange de Hyundai decat de Honda sau Toyota.

O fi numai parerea mea, nu te-as contrazice daca ai avea aceasta opinie :D

Buna ziua 

Posesor de un hyundai i30 fastback 1.4 manual luat din sibiu, de aproape 1 an de zile, am  16k si va spun sincer ca masina merge extraordinar  de bine nu  ce sa ii reproșez  inca.

Cred ca totul este si dupa noroc si din ce lot ai prins masina si unde ii facuta in europa sau direc de la fabrica coreea, la cati mai multi km tuturor fara incidente si revizii cat mai ieftine.

N-ar trebui sa depinda de noroc, nu esti la piata sa-ti alegi castravetii care arata mai bine, nu?

18 minutes ago, Cristist50 said:

N-ar trebui sa depinda de noroc, nu esti la piata sa-ti alegi castravetii care arata mai bine, nu?

Da ai dreptate, am citit  tot ce sa scris aici despre acest model si sunt probleme destul de mari la uni dintre voi, nu vreau sa ridic în slăvi marca hyundai dar la mine inafara de zgomot de la cauciucuri nu am mai avut alte probleme cu ea nici macar vibratile ciudate de care s-a scris.

3 hours ago, Floriansad said:

Buna ziua 

Posesor de un hyundai i30 fastback 1.4 manual luat din sibiu, de aproape 1 an de zile, am  16k si va spun sincer ca masina merge extraordinar  de bine nu  ce sa ii reproșez  inca.

Cred ca totul este si dupa noroc si din ce lot ai prins masina si unde ii facuta in europa sau direc de la fabrica coreea, la cati mai multi km tuturor fara incidente si revizii cat mai ieftine.

Inteleg ca totul in viata mai depinde si de noroc dar totusi..sunt fiare facute de niste ingineri. Au gresit, sunt obligati sa gaseasca solutii si nu sa lase oamenii sa circule cu astfel de bombe pe 4 roti, pericol pentru toata lumea.

On 12/21/2019 at 11:42 AM, Cristist50 said:

Cocos, eu sincer cred ca mult mai multa lume se plange de Hyundai decat de Honda sau Toyota.

O fi numai parerea mea, nu te-as contrazice daca ai avea aceasta opinie :D

Cristi te rog ceva,,nu sunt Cocos, as aprecia daca nu ai folosi formule de adresare de maidan. hai sa fim respectuosi totusi.

Am mentionat ca am un coleg si asta e feedback-ul lui, 1, adica o parere, nu am exprimat o parere generala asupra marcii si nu inteleg ce te ataci imediat. 

Ce am spus ca masinile din ziua de azi sunt o loterie, asta imi asum si sunt de parere ca toate marcile sunt la fel. daca tu consideri ca una e mai buna ca alta, te minti singur :) toti sunt cu ochii pe profit si nu urmaresc sa iti vanda o masina care sa functioneze fara cusur. problema in cauza e ca omul nostru a cheltuit o caruta de bani si timp, mult timp, pe o masina care nu trebuia sa se strice in halul asta. si colegul meu se plangea de Honda lui la fel.

Sunt cazuri si cazuri, problema generala eu cred ca e alta, profesionistii care asigura garantia la noi, nu sunt profesionisti. 

Am un fost coleg cu VW Golf nou care pierdea ulei, constant, dupa ce i-au schimbat un simering a 3-a oara in 5 luni a curs tot uleiul in mers, l-au luat pe rampa, a durat 3 luni sa afle ca defapt motorul lui avea o greseala de productie (un robot a dat o gaura mai aiurea) si au trebuit sa ii schimbe motorul cu totul. 

Asta e un alt exemplu de timp pierdut aiurea. si exemple sunt cu sutele, dar asta nu definesc marea majoritate a masinilor din modelul respectiv.

Da sunt probleme, da, unele sunt crunte, dar sunt exceptii de productie/exploatare. ca altfel ar veni lumea cu ele inapoi toate.

Inca sper ca alegand Honda, Ionut a scapat de ghinion si poate si el sa se bucure de o masina noua, asa cum trebuie.

Nu doresc nimanui probleme auto, bine, recunosc, doar unora, cei care taie calea si/sau merg pe contrasens aiurea, alora le urez sa le vada pe sticle pe butuci :)) .

Sarbatori fericite si un an nou minunat

• Like 1

On 12/16/2019 at 4:17 PM, De-MaRcOnE said:

Am confirmat acum ca urmeaza sa schimbam si volanta pe garantie. Sper sa fie cu noroc a 3-a interventie si sa-mi dispara acel tacanit.

Piesa a fost comandata si programarea facuta la inceputul lui ianuarie, aceasta fiind ultima saptamana lucratoare din an pentru multa lume.

Schimbat ieri volanta (care-i cu masa dubla btw), iesit in probe cu mecanicul dupa aceea, totul parea ok. Am dat cateva ture pe acolo ca sa incalzim motorul (sa stea relatiul cat mai jos, sa fie silentios), am oprit, ascultat, nu se auzea nimic. Ne-am mai plimbat putin, iar am ascultat, totul in regula. Am zis ca deocamdata pare ok si ca o sa o ascult la noapte, cand ajung acasa si e liniste + masina incalzita bine.

Eh bine, ajung acasa la 03:00, opresc muzica + caldura si... trika trika trika.

Eu unul nu mai am idei de la ce ar putea sa fie. Tocmai ce le-am scris pe whatsapp ca face la fel, sa transmita mai departe la seful de service. Insa, sincer sa fiu, imi vine sa o las asa. S-a adunat cam prea mult timp pierdut cu problema asta, din septembrie si pana acum.

La DAB chiar n-am ce sa le reprosez. Eu am raportat problema, impreuna am zis ca poate e de la asta sau asta, piese s-au schimbat, insa degeaba pana acum. Nu stiu, sa vad ce-oi face pana la urma...

Salutare. Incurajator, ce sa mai zic?! Dupa 18luni de condus masina asta, 25k km si multi multi nervi si timp pierdut in service-uri am decis ca aseara sa imi pun GOPRO-ul pe cap, la propriu, sa dau o tura prin oras, timp in care am facut un feedback cinstit celor de la Hyundai cu privire la aceasta masina. O sa stau ceva timp pana cand reusesc sa il editez, eventual sa gasesc un program simplu care sa ma ajute sa fac asta(daca aveti ideei pls help:blush: ) si dupa o sa il urc pe youtube, toate forumurile Hyundai, pe facebook si nu in ultimul rand voi trimite un link catre Hyundai Romania. Consider ca e bine ca Hyundai sa stie parerea mea legata de aceasta masina, sa stie ca voi face tot ce pot sa le stric imaginea. Pana una alta, am pus masina la vanzare, am fost sunat de doua persoane ca vor sa vina sa vada masina! Am luat-o zilele trecute de la Tiriac unde a fost dusa pentru niste reparatii si desi am lasat masina de doua ori cu rugamintea de a verifica coloana aia de directie se pare ca nu s-au ocupat. Acum ca a venit si frigul, a inceput sa scartaie si scartaie de ma scoate din minti.Ma gandesc sa merg la DAB AUTO dar nu stiu daca mai merita sa pierd timpul avand in vedere ca persoana care vine acum sa o vada stie ce probleme am si a zis ca se va ocupa el mai departe. 

Salutare si.. rabdare!:rifle:

• Like 1

Shit, citesc despre problemele pe care le aveti cu masinile voastre si ma minunez.

Am si eu 23k din aprilie 2018, dar n-am avut nicio problema. Bine, se intampla foarte rar sa apas acceleratia si sa nu se intample nimic, iau piciorul de pe pedala, apas iar si accelereaza. Asta-i dublu ambreiajul, uneori mai da rateuri, daca stii si esti impacat cu asta e ok.

Dar de aici si pana la a avea probleme la care un service autorizat nu gaseste buba e cale lunga.

Nu pot decat sa sper ca n-o sa ma lovesc de problemele voastre. 

Cred ca la orice marca exista un procentaj de masini cu probleme. Aici cred ca trebuie umblat la legislatie. Ai fost de x ori cu masina in service si nu i-au rezolvat problema, banii inapoi sau alta masina, identica.

De publicitate negativa cred ca-i doare fix undeva. Am vazut pe next nshpe cazuri de oameni cu probleme la masini mult mai scumpe, bmw-uri, etc, care n-au rezolvat absolut nimic.

Multa bafta!

Ce consum aveti la 7 DTC? Mie imi arata 7.4 media la 23k km, dar suspectez ca e ceva mai mult decat arata CB.

Cel mai putin, la condus extra-cuminte mi-a arata 5.3 %

Pe autostrada rareori ating 150 km/h in depasiri.

Viteza luata de pe GPS nu de pe CB - care arata si cu 10km/h mai mult decat GPS-ul.