Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Dyonissos

i30 Fastback 2018

Recommended Posts

O zi la fisc, o zi la politie, 2-3 zile pentru numere si talon - cel putin pentru Bucuresti.

Eu mi-am facut programare la politie inainte sa ridic masina, imediat ce am avut seria de sasiu.

Spor!

Aparent, nu dureaza asa mult. Dar eu nu m-am programat. Voi vedea.

Mersi pt raspuns!

Ha, ha! Pacaleala! Programare dupa 20 august! Pana atunci imi expira si numerele rosii!

Romania, te iubesc!

Calatorii placute!

PS.. eu poate la iarna, la schi!

Salut,

Ca idee, eu am facut programarea cu 2 sap inainte sa ridic masina, dar asta pentru ca stiam ca e omor acolo.

Eu cred ca poti merge si fara programare, te duci cu noaptea in cap si iti iei bilet de ordine si rezolvi pana seara. Iti recomand sa platesti la ghiseul unde depui taxele, asa nu mai asteapta cineva confirmarea banilor in cont.

Ideal e cu programare dar cred ca poti rezolva si fara.

Succes!

Ha, ha! Pacaleala! Programare dupa 20 august! Pana atunci imi expira si numerele rosii!

Romania, te iubesc!

Calatorii placute!

PS.. eu poate la iarna, la schi!

Du-te dimineata la prima ora fara programare si rezolvi!

Multumesc! O sa incerc!

Pfai.... Sa inteleg ca in cazul in care iti iei masina noua, pentru inmatriculare trebuie sa te inscrii cu cateva luni inainte a te hotari ce anume masina iti iei ... Ori cand ziceam ca emigram?

E ideal sa te inscrii in momentul in care ai seria de sasiu.

Din cate stiu, este un singur ghiseu pentru online, ideal ar fi fie macar 3 ghisee si sa scada timpul de programare de la "luni" la o saptamana, maxim doua.

E trist dar astea sunt resursele institutiei, auzisem acum ceva timp ca au iesit foarte multi angajati la pensie si ca au scos posturi la concurs pentru civili si salariile erau foarte mici si nu gaseau oameni.

In alta ordine de idei, daca mergi de dimineata cred ca poti rezolva fara programare.

Pfai.... Sa inteleg ca in cazul in care iti iei masina noua, pentru inmatriculare trebuie sa te inscrii cu cateva luni inainte a te hotari ce anume masina iti iei ... Ori cand ziceam ca emigram?

In mai mi-am pierdut actele de la moto. Mi-am facut dosarul pentru altele noi. Prezentat la politie pentru a depune dosarul. Vazut mare de oameni la intrare. Plecat acasa, cautat actele mai bine. Gasit actele de la moto la fi'meu in ghiozdan (eu le-am pus acolo intr-o zi in care ne grabeam).

Dupa cum merg lucrurile cu serviciile aste ... nu o sa schimb masinile in urmatorii 10 ani :)

Edited by Cristist50

Ei, hai ca nu-i chiar asa tragic.

Nu zic ca nu se poate si mai bine. Se poate de x ori mult mai bine.

Dar daca te trezesti de dimineata o rezolvi in cateva ore.

Marea aia de oameni de la intrare sta pentru mai multe treburi: permis, pasaport, inmatriculare, radiere, etc. Vorbesc de Pipera pt. Bucuresti si Ilfov. Nu stiu cum sta treaba in provincie.

Cand am radiat rabla m-am dus fara programare. Nu am fost la prima ora acolo, am tras si bonul gresit prima oara si am pierdut cel putin jumatate de ora cu asta, dar n-am stat mai mult de 2 ore per total.

Atentie mare la Pipera: e jale cu locurile de parcare. Toata curtea e plina ochi, iti trebuie mare mare bulan sa prinzi un loc de parcare inauntru.

A, si incearca pe cat posibil sa ai bani ficsi. Se pierde timp si cu datul restului. De, e greu tare sa pui un POS acolo.

Spor!

In orasul meu se pare ca lucrurile sunt batute in cuie. Programare si gata! Nu exista nici aparat pt bon de ordine la serviciul asta pt ca numai nr programarii online e valabil. Trebuie sa te prezinti cu el.

Interesat in stanga si dreapta si la sursa si... no chance!

Nu disper chiar tare, cu ocazia asta mai descopar noi frumuseti turistice in Romania mea iubita! Mi-am si facut un circuit.

Oare asta o fi si scopul acestor intarzieri la inmatriculari? :hmm:

Uite-asa se dezvolta turismul si la noi!

Incearca la o firma specializata cu inmatriculari ...aia rezolva mai repede....La Bucuresti merge mai repede eu am facut programare pe 6 iulie dar erau locuri si mai devreme...

Edited by bilstan

Da, o firma de inmatriculari mi-a intocmit dosarul dar nu ma pot ajuta cu urgentarea. Doar cu intocmirea unei cereri inainte de a expira numerele provizorii.

In Bucuresti se pune altfel problema. Asta e. Nu-i nimic, am rabdare.

Intre timp ma bucura fiecare plimbare cu masina asta, indiferent unde ma duce! :drive:

Salutare,

Am parcurs primii 1000 km cu noua masina si inca nu am reusit sa-mi gasesc o pozitie confortabila la volan. La cealalta masina, un opel astra, nu am avut nicio problema. La aceasta insa imi amorteste piciorul drept foarte tare. Am impresia ca pedala de acceleratie este prea in dreapta si nu imi pot relaxa piciorul, sprijinindu-l de tunelul median. Am incercat sa-mi reglez scaunul si volanul in zeci de pozitii insa pana acum nu am reusit sa gasesc o pozitie in care sa ma simt confortabil. Este destul de enervant sa conduci o masina noua si sa nu te simti confortabil.

Mai este cineva care a trecut prin aceiasi situatie? Stiti cumva daca se poate regla inaltimea pedalei de acceleratie?

Oricum, sper ca in timp sa mi se obisnuiasca piciorul cu noua pozitie de condus si sa ma pot simti bine la volan.

Ft ciudat!

Scaunul e bine profilat, are regalaje, inclusiv lombar, iar volanul are și el reglaje (înălțime/adâncime).

..un topic foarte amestecat - asta ca sa nu zic pestrit ! - ca si problematica!

Poate un admin sa instaureze a sectiune speciala pentru I30 Fastback?

Asta pt ca modelul este nou si apar tot mai multi proprietari cu probleme specifice modelului, chiar daca se spune ca modelul asta este la fel cu I30 ...dar se pare ca nu este !

Multumesc.

Edited by ida01ro
  • Like 1

Am cumparat noul I30 cu dotari Exclusiv in luna martie.Sant multumit de masina cu exceptia sistemului de avertizare franare de urgenta si AEB-ului.Cu toate ca nu apare nici o eroare totusi acest sistem nu functioneaza.Am solicitat la Hyundai Romania sa rezolve aceasta problema dar am fost refuzat spunand ca daca nu apare eroare pe compiuterul de bord este bine

Intrebare :Mai are cineva aceasta problema ?

Cum ai ajuns la concluzia ca nu functioneaza ?

Am cumparat noul I30 cu dotari Exclusiv in luna martie.Sant multumit de masina cu exceptia sistemului de avertizare franare de urgenta si AEB-ului.Cu toate ca nu apare nici o eroare totusi acest sistem nu functioneaza.Am solicitat la Hyundai Romania sa rezolve aceasta problema dar am fost refuzat spunand ca daca nu apare eroare pe compiuterul de bord este bine

Intrebare :Mai are cineva aceasta problema ?

Am mers cu masina in proba cu reprezentantul vanzatorului ,la viteza de cca 50km/ora ne-am apropiat de o masina care rula cu viteza mai mica pana la un metru si nu s-a activat.Am repetat testul de mai multe ori dar nu a functionat .

Am mers cu masina in proba cu reprezentantul vanzatorului ,la viteza de cca 50km/ora ne-am apropiat de o masina care rula cu viteza mai mica pana la un metru si nu s-a activat.Am repetat testul de mai multe ori dar nu a functionat .

Mie îmi funcționează și in parcare la 2 km/h. Ideea e ca trebuie sa creadă ca urmează un impact iminent, altfel nu îți apare nimic. Exemplu: intri in depășire și din fata vine cineva, dar ai timp, el avertizează.

In parcări sau străduțe înguste vii aproape de o mașina parcata dar știi ca vei lua stânga sa zic, el crede ca faci accident și te avertizează. In rest, rar dacă te apropii de unul care merge sa funcționeaze. Exemplu: pe autostrada la 130km/h am ajuns in spatele unuia la 30cm și nu a schițat nimic sistemul... deci depinde de situații. Încearca-l pe străzi înguste cu masini parcate și virezi brusc sa le eviti, nu in trafic, ca cine stie... Apoi vezi dacă funcționează.

Edited by MIY

+1

. Încearca-l pe străzi înguste cu masini parcate și virezi brusc sa le eviti, nu in trafic, ca cine stie... Apoi vezi dacă funcționează.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Am incercat in tot felul.Normal ar trebui sa te avertizeze(faza 1 din cele 3 ) de la o distanta suficient de mare incat sa ai timp sa eviti coliziunea.

..la suzuky vitara sistemul RBS actioneaza numai daca la apropierea de obstacol soferul continua sa tina piciorul apasat pe acceleratie ! Daca iei piciorul de pe acceleratie sau ai pus piciorul pe frana se dezactiveaza automat. Carevasazica, daca ai piciorul pe acceleratie si te apropii de obstacol fara sa reactionezi sistemul considera ca nu ai " vazut" obstacolul si actoneaza el. Piciorul pe frana sau ridicat de pe acceleratie semnaleaza sistemului ca ai vazut obstacolul si nu mai este cazul sa intervina. Posibil ca aceleasi principii sa fie si la AEB.

Bafta

Orice sar spune AEB-ul siSistemul de avertizare in cazul unei coliziuni frontale (FCWS la Hyundai nu sant prea reusite si nici nu vor sa recunoasca si sa faca ceva sa remedieze chiar daca faci reclamatie

Posted Today, 13:13

Orice s-ar spune AEB-ul siSistemul de avertizare in cazul unei coliziuni frontale (FCWS la Hyundai nu sant prea reusite si nici nu vor sa recunoasca si sa faca ceva sa remedieze chiar daca faci reclamatie

Ma mir ca sant singurul care a facut sesizare la Hyundai Romania

Rog pe toti care au masina Hyundai cu aceste dotari sa verifice daca functioneaza ca in cartea utilizatorului si sa faca sesizare poate daca santem mai multi vor face ceva