Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Dyonissos

i30 Fastback 2018

Recommended Posts

greenvision,

Eu tot nu inteleg. Ai TUCSON ca la status sau FASTBACK. Daca ai Fastback, pe volan din primul buton dreapta sus, prin apasari repetate intri in ,,meniurile principale,, ale CB.

Sub fiecare meniu, actionand butonul ,,sageata sus/sageata jos,, ajungi la submeniuri.

Presiunea rotilor este in al doilea sau al treilea meniu. Maine iti spun exact unde si daca pot trimit si poza. Manualul este in masina si nu mai cobor acum la ea.

Despre TPMS (Tire Pressure Monitoring System) te rog sa te documentezi si aici

https://www.alcar.ro/99794_RO.htm

Eu am luat jantele cu TPMS din DAB. Intamplator sau nu, au fost ALCAR. Cert este ca am TMPS pe fiecare roata si presiunea afisata pe toate cele patru roti.

Am i30 fastback. Nu imi apare in meniu. O sa fac maine poze

Am gasit si factura de la rotile de iarna (achizitionate in nov 2018 de la DAB)

S2A122 SENZORI PRESIUNE TUCSON 2015 / ELANTRA 2017- OEM F2 4,00 BUC 170,17 0.00% 680,67
SWI30E-DEZNOK SET 4 ROTI IARNA I30/ELANTRA 16" (NOKIAN WRD4 205/55/16+DEZENT TD16 1,00 BUC 2.280,67 0.00% 2.280,67
Din ce am citit in link-ul postat de tine se comporta ca si cum ar fi senzor indirect desi am platit pentru senzori..
P.S. am corectat la descriere
Edited by greenvision

Salut, eu am varianta fara senzori de presiune pe roti si la fel ca si colegul greenvision nu este afisata nici o informatie in meniu. Daca ai acelasi sistem ca mine si ai cumparat jante cu senzori mi se pare ca ai cam facut achizitia degeaba.

Toate autovehicule, indiferent de marca sunt obligatoriu echipate din fabrica cu senzori de presiune (cerinte UE), Exista doua tipuri de TMPS: low line si high line. Low line avertizeaza soferul printr-un indicator luminos de culoare galbena ca este problema cu presiunea rotilor fara a preciza care dintre roti are problema. Acest tip de TMPS nu indica valoarea presiunii rotilor. High line, in plus fata de low line indica si valoarea presiuni din fiecare roata, facand mult mai usoara sarcina de identificare a rotii cu probleme.

Cititi in manualul proprietarului la capitolul 6 ,,Sistem de monitirizarea presiunii in anvelope (TPMS) si la capitolul 3 ,,Moduri ecran LCD,,

...monitorizarea...

Ieri am fost la DAB si am inlocuit rotile. Am platit 80 RON, pentru aceasta operatie, plus 36 RON pentru calibrarea TPMS. Rotile le-am lasat la ei in custodie. Aprox. 600 ron/an.

Eu am TPMS tip A, montate in valve, si CB-ul indica presiune pe fiecare roata. NU am buton in partea stanga jos, sub volan.

Era expus si un Fastback dotat cu TPMS tip B. Acesta avea butonul mentionat mai sus. Cu ajutorul lui se face calibrarea TPMS (vezi manualul proprietarului cum cum se face). Daca am inteles bine, acesta lucreaza prin intermediul ABS-ului si te avertizeaza pe ecranul LCD. Nu cred ca au senzori de presiune

Am intrebat de ce aceasta diferenta si mi-au spus ca in functie de nivelul de echipare. Eu am ,,Exclusive cu 7 DCT''.

@greenvision,

Daca masina e cumparata de la DAB si ai factura cu senzorii TPMS, mergi la ei si faci retur. Era si datoria lor sa iti spuna ca la modelul tau nu trebuie asa ceva.

M-am intersectat cu un Fastback similar cu al meu, in trafic zona Unirii, cu  nr. B-103-FEI. Posesorul este pe acest forum?

@greenvision,

atunci nu inteleg ce tip de TPMS ai. Daca nu ai buton dedicat in partea de jos stanga volan, ai TPMS tip A si se vizualizeaza din buton meniu situat pe volan. Eu stau langa Mathaus Vitan. Spune daca treci prin zona si te lamuresc.

Gata si deplasarea. Las mai jos rezumatul traseului Bucuresti -Timisoara-Bucuresti cu i30-ul oferit la schimb de Tiriac. Am mers relativ linistit.

OT: Stie cineva de ce nu mai pot urmari forumul cu tapatalk?

SmartSelect_20191117-224532_Gallery.jpg

Edited by giovani20x

Salutari din nou! De parca nu era de ajuns cati nervi imi face masina asta, hai sa va mai spun cate ceva. Am fost sa predau masina la Tiriac si...sa iau fastback-ul meu iubit. Cel avariat si lasat la ei pentru remedierea daunelor post accident. Ce credeti fratilor? Masina, la un control rapid avea urmatoarele:

- eroare check engine aprinsa(eroare cu care nu am ajuns la ei dupa accident..wtf??)

- temperatura din exterior zero..nimic; in bc apareau niste liniute care palpaiau si atat;

-carenajul unde a avut loc impactul, nu a fost schimbat; l-au pus pe acelasi, cu urechile rupte pe care l-au prins in cleme, atentie, doar pe partea din spate, nu si din fata, unde se intalneste cu bara; 

- carenajul din stanga, care nu a avut de suferit la impact, juca intr-o veselie; probabil cand au pus bara l-au strans asa de forma;

- bara oameni buni, bara din fata, daca puneai mana pe ea si o miscai sus, jos, se clatina de riscam sa o pierd la prima zapada.

Le-am spus ca devizul nu il semnez, sa intre cu masina in hala si sa il aduca pe priceputul care a lucrat la ea. Nu e posibil asa ceva. A ramas la ei si au zis ca ma suna cand e gata: fara erori si cu elementele de caroserie puse cum trebuie. Nici nu am ridicat capota, dar am un sentiment ca nici rezervorul pentru lichidul de parbriz nu l-au schimbat, asa cum au facut si cu acel carenaj pe fata dreapta pe care l-au pus desi are urechile rupte. La prima zapada, ala va ceda de la greutate. Imi vine sa mor cu ei de gat, va jur!!! Tiriac Auto oameni buni, Tiriac Auto si un deviz de peste 10.000lei!!! La ce nervi am avut am uitat sa cer o copie dupa deviz dar le voi scrie pe mail in seara asta ca vreau devizul pe mail!

Las mai jos o poza si filmuletul cu minunea marca Tiriac Auto!

SmartSelect_20191118-170030_Gallery.jpg

Vai de capul meu... profesionisti, dom'ne, profesionisti... Nu inteleg cum pot sa predea o masina asa.

In trecut ma gandeam ca mai bine ma duceam si eu la Tiriac, din comoditate; pentru ca ei sunt la 1 km de munca, fata de DAB, care-s la 18 km de casa. Dar mi-a trecut :)

Nici eu nu înțeleg.

La Țiriac auto pe Expoziției?

Și eu am avut mașina în service la ei de curând, dar n-am luat-o la puricat, nici nu mă pricep.

Și înainte de fastback, am avut un Lancer.

Vreo 10 ani doar la ei am fost la service, n-am avut nicio problemă.

Chiar așa Dorei să fie?

Edited by Dyonissos

On 11/10/2019 at 8:54 AM, aditzact said:

Trebuie neaparat sa activam TPMS din tester? Nu-i recunoaste automat dupa ce rulezi cativa km?

Eu am cumpărat senzorii ăștia  i-am montat pe jante, iar după vreo 4-5 km de mers s-au activat (a apărut presiunea pe afișaj), fără tester sau altceva. Funcționează perfect pe I30 HB dar nu cred că este vreo diferență față de FB.

1 hour ago, De-MaRcOnE said:

Vai de capul meu... profesionisti, dom'ne, profesionisti... Nu inteleg cum pot sa predea o masina asa.

In trecut ma gandeam ca mai bine ma duceam si eu la Tiriac, din comoditate; pentru ca ei sunt la 1 km de munca, fata de DAB, care-s la 18 km de casa. Dar mi-a trecut :)

Eu stau in Popesti Leordeni si mi-a fost la indemana Colina Motors din Popesti. Dupa ce mi-au dat seama ca nu o scot la capat cu ei si am facut reclamatia catre Hyundai Romania am ajuns la un service de la care aveam pretentii - Tiriac Auto.Dar incet, incet am inceput sa ma conving si cu ei. 

1 hour ago, Dyonissos said:

Nici eu nu înțeleg.

La Țiriac auto pe Expoziției?

Și eu am avut mașina în service la ei de curând, dar n-am luat-o la puricat, nici nu mă pricep.

Și înainte de fastback, am avut un Lancer.

Vreo 10 ani doar la ei am fost la service, n-am avut nicio problemă.

Chiar așa Dorei să fie?

Da. Exact Tiriac de pe Expozitiei. Va jur ca nu am inceput sa purific masina ca nu sunt un exagerat dar cand am intrat la ei in curte sa predau masina de schimb mi-am vazut fastback-ul pus in poarta. Curat, spalat, etc. Am zis sa arunc o privire la cum a iesit. Primul lucru la care m-am uitat a fost sa vad cum e prinsa noua bara pe fata - imi era frica sa nu puna un aftermarket. Si cum ma uitam eu asa, vad carenajul din dreapta (fata) cu urme de anvelopa pe el. Mi-am dat seama ca nu l-au schimbat desi avea clemele de prindere rupte. Apoi apar orificiile goale in care de fapt trebuiau sa existe niste suruburi care prindeau acest carenaj de bara din fata..pun mana pe el, juca..apoi pun mana pe bara, ea la fel. Doua masini mai in spate era un fastback nou. Fug la el si fac o comparatie. Evident ca ala nou nu avea nici pe naiba. Apoi eroarea din bord, lipsa temperaturii de la exterior.. Am luat foc.JUR!

Edited by spinuionut85

41 minutes ago, br3ak said:

Eu am cumpărat senzorii ăștia  i-am montat pe jante, iar după vreo 4-5 km de mers s-au activat (a apărut presiunea pe afișaj), fără tester sau altceva. Funcționează perfect pe I30 HB dar nu cred că este vreo diferență față de FB.

Senzori asemanatori am cumparat si eu. Pretul a fost important. Aveam ceva indoieli ca vor functiona, chiar daca review-urile erau bune.  O sa schimb jantele&anvelopele, cand mai scade temperatura.

@br3ak,

Multumesc. Foarte interesant. La primavara, cand revin la jantele de vara, voi experimenta. Daca este corecta informatia, scutesc 36 RON (pretul actual pt. calibrare).

Nu fac reclama, nici nu am fost la alti dealeri dar la cat sunt eu de tipicar, DAB este OK. Am avut probleme cu butonul off/on de pe AVN, au facut poze, au facut actele pentri inlocuirea intregului sistem AVN (pe 16 sept.) si astazi m-au sunat sa ma informeze ca a fost demarata procedura de inlocuire pe garantie. Dureaza 1-2 luni pana vor primi de la reprezentanta Hyundai Europa, noul aparat pentru inlocuire. Fara tam-tam, fara intrebari suplimentare. Au constata defectul si au demarat procedura. Tot respectul pt. ei

7 hours ago, giovani20x said:

Salutari din nou! De parca nu era de ajuns cati nervi imi face masina asta, hai sa va mai spun cate ceva. Am fost sa predau masina la Tiriac si...sa iau fastback-ul meu iubit. Cel avariat si lasat la ei pentru remedierea daunelor post accident. Ce credeti fratilor? Masina, la un control rapid avea urmatoarele:

- eroare check engine aprinsa(eroare cu care nu am ajuns la ei dupa accident..wtf??)

- temperatura din exterior zero..nimic; in bc apareau niste liniute care palpaiau si atat;

-carenajul unde a avut loc impactul, nu a fost schimbat; l-au pus pe acelasi, cu urechile rupte pe care l-au prins in cleme, atentie, doar pe partea din spate, nu si din fata, unde se intalneste cu bara; 

- carenajul din stanga, care nu a avut de suferit la impact, juca intr-o veselie; probabil cand au pus bara l-au strans asa de forma;

- bara oameni buni, bara din fata, daca puneai mana pe ea si o miscai sus, jos, se clatina de riscam sa o pierd la prima zapada.

Le-am spus ca devizul nu il semnez, sa intre cu masina in hala si sa il aduca pe priceputul care a lucrat la ea. Nu e posibil asa ceva. A ramas la ei si au zis ca ma suna cand e gata: fara erori si cu elementele de caroserie puse cum trebuie. Nici nu am ridicat capota, dar am un sentiment ca nici rezervorul pentru lichidul de parbriz nu l-au schimbat, asa cum au facut si cu acel carenaj pe fata dreapta pe care l-au pus desi are urechile rupte. La prima zapada, ala va ceda de la greutate. Imi vine sa mor cu ei de gat, va jur!!! Tiriac Auto oameni buni, Tiriac Auto si un deviz de peste 10.000lei!!! La ce nervi am avut am uitat sa cer o copie dupa deviz dar le voi scrie pe mail in seara asta ca vreau devizul pe mail!

Las mai jos o poza si filmuletul cu minunea marca Tiriac Auto!

SmartSelect_20191118-170030_Gallery.jpg

vezi ca poti sa faci plangere la RAR pentru proasta executie daca refuza sa repare corespunzator. Reparatiile incorecte pericliteaza siguranta ta si a traficului, se fac imediat raspunzatori de reparatie. O investigatie de la RAR ii arde grav pentru ca la final se aleg cu amenzi. Din cate stiu pana acuma cand aud de control RAR se misca repede Tiriac auto si nu fac mutre. Ce ai filmat si fotografiat poti sa trimit ca dovada la RAR. Omaenii de la RAR chiar verfica pe bune si daca ii prind cu d-astea ii ard. Nu stau la discutii. 

3 minutes ago, Ionut.Mihai12 said:

vezi ca poti sa faci plangere la RAR pentru proasta executie daca refuza sa repare corespunzator. Reparatiile incorecte pericliteaza siguranta ta si a traficului, se fac imediat raspunzatori de reparatie. O investigatie de la RAR ii arde grav pentru ca la final se aleg cu amenzi. Din cate stiu pana acuma cand aud de control RAR se misca repede Tiriac auto si nu fac mutre. Ce ai filmat si fotografiat poti sa trimit ca dovada la RAR. Omaenii de la RAR chiar verfica pe bune si daca ii prind cu d-astea ii ard. Nu stau la discutii. 

Interesant. Nu am stiut asta dar are sens ce povestesti. Acum sa fiu sincer, am stat pe ganduri daca sa o iau si sa plec fara sa semnez devizul, urmand sa le fac reclamatie. Efectiv totul era facut in bataie de joc.

7 hours ago, giovani20x said:

Interesant. Nu am stiut asta dar are sens ce povestesti. Acum sa fiu sincer, am stat pe ganduri daca sa o iau si sa plec fara sa semnez devizul, urmand sa le fac reclamatie. Efectiv totul era facut in bataie de joc.

Foarte trist. 

Legat de semnarea devizului si reclamatie, pe tine ce te intereseaza ? 

Sa-ti iei masina cum era sau sa pagubesti tiriac auto cu vreo amenda de 5000 de lei ?

Foarte bine ca ai fost atent.

2 hours ago, SwatGuard said:

Foarte trist. 

Legat de semnarea devizului si reclamatie, pe tine ce te intereseaza ? 

Sa-ti iei masina cum era sau sa pagubesti tiriac auto cu vreo amenda de 5000 de lei ?

Foarte bine ca ai fost atent.

Sincer nu ma intereseaza ca vor fi amendati desi uneori poate asa ii mai stimulam sa isi faca treaba cum e normal. Si asa ma cert cu ei de un an ca nu reusesc sa afle ce are masina de imi taie acceleratia. Mie mi-a placut sa rezolv intotdeauna totul amiabil. Sunt interesat sa imi iau masina exact asa cum ar trebui: reparata normal. Nimic in plus.

• Like 2

Salut. Nu stiu de ce imi apare cand giovani cand ionut. Ai doua conturi? Sunt doar curios...

Imi pare tare rau de patanie, in locul tau as fi reactionat si eu, sunt sigur, asa ceva nu e posibil...

Intr-o alta nota, azi am luat masina din service: revizie, schimbat amvelope (ida une esti?!) si ... si.... si... schimbat ambreiaje in garantie. De la service pana acasa a fost lin pasajul, trebuie sa recunosc, dar ma obisnuisem sa franez cat mai lent si deja parca nu imi venea sa cred ca masina nu mai tremura. Miane am un drum mai lung si pe seara va pot spune cum se comporta dar oricum e clar si logic ca doar dupa ce fac ceva drumuri pot da un verdict final. Singura chestiune in plus pe care am aflat-o a fost ca piesa de schimb, ambreiajul, are un alt cod fata de cel de fabrica, concluzie care ar indica un defect de fabricatie de care Hyundai are cunostinta.

16 minutes ago, Berlusconi said:

Salut. Nu stiu de ce imi apare cand giovani cand ionut. Ai doua conturi? Sunt doar curios...

Imi pare tare rau de patanie, in locul tau as fi reactionat si eu, sunt sigur, asa ceva nu e posibil...

Intr-o alta nota, azi am luat masina din service: revizie, schimbat amvelope (ida une esti?!) si ... si.... si... schimbat ambreiaje in garantie. De la service pana acasa a fost lin pasajul, trebuie sa recunosc, dar ma obisnuisem sa franez cat mai lent si deja parca nu imi venea sa cred ca masina nu mai tremura. Miane am un drum mai lung si pe seara va pot spune cum se comporta dar oricum e clar si logic ca doar dupa ce fac ceva drumuri pot da un verdict final. Singura chestiune in plus pe care am aflat-o a fost ca piesa de schimb, ambreiajul, are un alt cod fata de cel de fabrica, concluzie care ar indica un defect de fabricatie de care Hyundai are cunostinta.

Daaa. De cand nu mai pot folosi tapatalk nu stiu ce naiba am facut si am intrat cu doua adrese de mail/conturi. Sunt unul si acelasi. O sa incerc sa raman doar pe spinuionut85. Am zis ca voi posta si pe fb patania cu Tiriac Auto dar nu am apucat.

OT: ma chinui de ceva timp sa imi schimb masina personala si azi am dat de o masina ce mi-a placut. La o interogare pe autodna, masina fiind abia intrata in tara si postata cu 190k km la vanzare, avea 340k km conform raportului, dar 340 asta era la ultima inspectie in Germania(acum 1an). Nu mai poti avea incredere in nimeni in tara asta frate..absolut in nimeni. Imi este efectiv scarba de astia care ne fac natia de ras.

Edited by spinuionut85

21 hours ago, giovani20x said:

Sincer nu ma intereseaza ca vor fi amendati desi uneori poate asa ii mai stimulam sa isi faca treaba cum e normal. Si asa ma cert cu ei de un an ca nu reusesc sa afle ce are masina de imi taie acceleratia. Mie mi-a placut sa rezolv intotdeauna totul amiabil. Sunt interesat sa imi iau masina exact asa cum ar trebui: reparata normal. Nimic in plus.

Nu e vorba ca își iau amenda, se fac direct obligați sa reparare corect sau dacă nu pot sa suporte ei reparația într-o locație unde se poate. Pe scurt dacă și după intervenția RAR nu repara mașina corespunzător, la a doua vizita RAR se aleg cu lacăt pe ușa, o astfel de reclama nu cred ca e dorita. Suntem foarte mulți care uitam ca avem cum sa ii strângem și noi cu ușa.