Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Dyonissos

i30 Fastback 2018

Recommended Posts

Ha, si la N suiera oglinzile :)) Dar la peste 230 km/h, fata de 180 la versiunea standard.

Saracele stergatoare!! [emoji23][emoji23] M-am intors si eu sambata de la Cosntanta si imediat ce m-am urcat pe A2 i-am dat putin sa vad cat duce. Am ajuns rapid la 210 cu ea dar nu se mai auzea nimic in masina. Nu faceti asta, a fost o nebunie de moment..recunosc si pledez vinovat!

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Foarte tare faza cu stergatoarele!!

In afara de comentariul de mai sus, nu am nicio noutate. S-a calibrat cutia de are 14 viteze acum si a ramas ca se comanda "SDV-istica" si apoi schimbam ambreiajele. Toate. Cate o avea, 10-12.

Cum nu am avut timp (si uneori chef) sa mai trec pe la service, gandindu-ma ca s-au scarbit si ei de mine, am mai amanat programarea. Saptamana care vine insa o sa trec obligatoriu ca imi aminteste masina de fiecare data cand apuca sa tremure si e enervant....

• Like 1

Foarte tare faza cu stergatoarele!!

Mda, asta este metoda sigura de zgariere/matuire parbriz ! Sper ca nu faceti si voi asa....

Edited by ida01ro

De la mecanic pana la seful de service, vreo 4 oameni au stat azi sa asculte acel zgomot si sa-si dea cu parerea de unde vine :)) Ideea e ca se aude si clar e o problema pe acolo pe undeva.

Am avut 2 optiuni:

1. Astept pana se inrautateste sau pica de tot ceva pe acolo, ca sa izoleze ei mai bine de unde provine zgomotul.

2. Comanda un rulment de presiune (asta este cel mai probabil vinovat) sa-l aiba pe stoc, si mai fac o programare pentru a desface ambreiajul si scoate cutia de pe masina. Atunci vor vedea mai bine ce e acolo si eventual schimba direct rulmentul, dupa care facem un test sa vedem daca se mai aude.

Am ales optiunea a 2-a, iar pe 4 Oct am din nou programare.

In caz ca schimba rulmentul si zgomotul tot se aude, o luam de acolo mai departe...

A mers repede treaba azi. La 13:30 am intrat pe rampa, la 14:30 totul era demontat:

Jp9uv9X.jpg

Totul parea ok:

snJcnaG.jpg

Axul cutiei nu are joc:

2YsqzTT.jpg

Si rulmentul vechi, care parea sa aiba un foarte mic joc:

IB0kFoH.jpg

Dar cred ca doar parea, pentru ca dupa schimbarea lui inca persista zgomotul.

Ma mai duc luni... mai vorbim si o luam de la capat. Mecanicul care a lucrat azi la ea zicea ca urmatorul pas ar fi sa schimb volanta pe garantie :))

PS: random fact - filtrul de aer este foarte curat; chiar neasteptat de curat, dupa 11k km.

• Like 3

Buna ziua tuturor. Detin un fastback din iunie 2019 exclusive cutie manuală. A venit sezonul si ma intreb ce cauciucuri de iarna sa-i pun. Sincer ma încurcă această dotare ...TMPS... In dreapta volanului am butonul TMPS însă in bord in CB nu mi arata presiunea in pneuri asa cum arata la Kona soției. Problema mea este ca as vrea sa mi iau si jante si cauciucuri pe 16...Am tot citit pe forum dar nu m am lămurit. Cam ce costuri sunt plus minus , jantele trebuie sa fie cu senzori? Senzorii sunt in valve sau valorile sunt date prin ABS? Sincer despre butonul de care va ziceam nu stiu cum functioneaza. La ce este util ? Cu scuzele de rigoare nu m am aplecat prea serios asupra manualului si ce sa zic e mai confortabil pe forum... Va rog îndrumați ma avand in vedere experienta voastră. Multumesc si o zi bună la toata lumea.

Buna ziua tuturor. Detin un fastback din iunie 2019 exclusive cutie manuală. A venit sezonul si ma intreb ce cauciucuri de iarna sa-i pun. Sincer ma încurcă această dotare ...TMPS... In dreapta volanului am butonul TMPS însă in bord in CB nu mi arata presiunea in pneuri asa cum arata la Kona soției. Problema mea este ca as vrea sa mi iau si jante si cauciucuri pe 16...Am tot citit pe forum dar nu m am lămurit. Cam ce costuri sunt plus minus , jantele trebuie sa fie cu senzori? Senzorii sunt in valve sau valorile sunt date prin ABS? Sincer despre butonul de care va ziceam nu stiu cum functioneaza. La ce este util ? Cu scuzele de rigoare nu m am aplecat prea serios asupra manualului si ce sa zic e mai confortabil pe forum... Va rog îndrumați ma avand in vedere experienta voastră. Multumesc si o zi bună la toata lumea.

Nu avem senzori de presiune in roti, iar valorile sunt date de ABS. Deci poti pune orice janta / cauciuc vrei (si se potriveste), fara sa-ti faci griji de senzori.

Acel buton de care zici se foloseste pentru setarea/memorarea presiunii curente din pneuri. De exemplu iti faci presiunea la toate rotile la 2.3/2.5/cat vrei, apoi tii apasat pe buton pana iti apare mesajul settings saved/settings memorized/ceva de genul. Apoi, daca o roata se invarte intr-un ritm diferit fata de celelalte, iti va da eroare check tyre pressure.

A mea are senzori pe fiecare valva si imi lipseste acel buton! Pot vedea presiunea pe fiecare roata, dar cand am trecut la sezonul rece am optat pentru 4 jante de aliaj cu anvelope de iarna la care nu am mai pus senzori pe valve! Mi-am asumat asta si iarna merg cu acel martor aprins..chiar nu ma deranjeaza!

Am cumparat un I30 Fastback in mai 2018 de la NordService Autoracing Hyundai Craiova. Toate bune pana in sept 2019 cand am observat zone de decojire a vopselei pe plafon si bara laterala. Am sesizat reprezentanta, au zis ca nu intra in garantie ca sunt factori externi ca excrementele de pasare ca sigur punem masina unde se gainateaza pasarile. Masina era proaspat spalata si eu nu vedeam nimic, dar angajata tinea mortis ca se vad. Am zis sa las de la mine si ca o fac pe casco, desi s-a mirat si nenea de la casco ca o masina de un an se decojeste asa usor. Am fost programata astazi. Problema e ca de luna trecuta, am stat cu ochii pe masina ca pe butelie, am spalat-o saptamanal, ceea ce faceam si inainte, nu am mai pus sub niciun copac, desi pasari pot fi oriunde... ca stau la bloc. Cu toate astea, am vazut o noua zona decojita pe portiera. Am sesizat astazi problema si au zis ca am lovit-o, apoi i-am spus ca arata ca alea de a zis ca sunt de excremente.... dupa aia a zis ca sigur am lasat frunze pe masina, apoi ca sigur e de la exxcremente.

Mi se pare o bataie de joc, si, desi am citit toate postarile si am vazut ca unii au nimerit mai rau, suntem multumiti de cum merge masina, e frumoasa, dar si sa se duca vopseaua la un an si sa o vopsesc anual pe banii mei, mi se pare aiurea....

Nu stiu daca am ce face.... Tiriac Auto zice sa respect ce zice Craiova, iar Craiova zice ca vopseaua nu e in garantie decat 3 luni, dupa 3 luni, au dat vina pe excremente, frunze, ca nu am garaj, pe umiditate.... mda.

Am cumparat un I30 Fastback in mai 2018 de la NordService Autoracing Hyundai Craiova. Toate bune pana in sept 2019 cand am observat zone de decojire a vopselei pe plafon si bara laterala. Am sesizat reprezentanta, au zis ca nu intra in garantie ca sunt factori externi ca excrementele de pasare ca sigur punem masina unde se gainateaza pasarile. Masina era proaspat spalata si eu nu vedeam nimic, dar angajata tinea mortis ca se vad. Am zis sa las de la mine si ca o fac pe casco, desi s-a mirat si nenea de la casco ca o masina de un an se decojeste asa usor. Am fost programata astazi. Problema e ca de luna trecuta, am stat cu ochii pe masina ca pe butelie, am spalat-o saptamanal, ceea ce faceam si inainte, nu am mai pus sub niciun copac, desi pasari pot fi oriunde... ca stau la bloc. Cu toate astea, am vazut o noua zona decojita pe portiera. Am sesizat astazi problema si au zis ca am lovit-o, apoi i-am spus ca arata ca alea de a zis ca sunt de excremente.... dupa aia a zis ca sigur am lasat frunze pe masina, apoi ca sigur e de la exxcremente.

Mi se pare o bataie de joc, si, desi am citit toate postarile si am vazut ca unii au nimerit mai rau, suntem multumiti de cum merge masina, e frumoasa, dar si sa se duca vopseaua la un an si sa o vopsesc anual pe banii mei, mi se pare aiurea....

Nu stiu daca am ce face.... Tiriac Auto zice sa respect ce zice Craiova, iar Craiova zice ca vopseaua nu e in garantie decat 3 luni, dupa 3 luni, au dat vina pe excremente, frunze, ca nu am garaj, pe umiditate.... mda.

Eu zic sa le faci reclamație la Protecția Consumatorului. Parca la caroserie garanția este de 12 ani. Eu o am din ianuarie 2018, si am ținut-o numai afara. Nu s-a decojit..

Trimis de pe al meu VKY-L29 folosind Tapatalk

Si eu am masina din mai 2018..pe langa toate problemele mele daca o mai aveam si pe asta ii faceam vant de pe Transalpina! Fara mine, evident!

Edited by spinuionut85

Eu zic sa le faci reclamație la Protecția Consumatorului. Parca la caroserie garanția este de 12 ani. Eu o am din ianuarie 2018, si am ținut-o numai afara. Nu s-a decojit..

Trimis de pe al meu VKY-L29 folosind Tapatalk

Asta o sa fac, astept un raspuns la o sesizare sa vad ce mai zic, asta daca raspund, ca au un comportament de service de cartier si ne trateaza de parca am luat o trotineta. Desi nu imi pun sperante ca face opc ceva, macar sa ii stresez si eu pe ei. :)

Am pus si poza... este lacul vopselei care se decojeste. Au zis ca garantia e la caroserie, nu la lacul vopselei ... mie imi pare ca vor sa se scoata si atat.

post-67232-0-01920200-1570444895_thumb.jpg

Ma faci să râd sincer de tupeul pe care îl au. Ia în scris refuzul de reparație pe garanție și mergi la avocat sau fă-le singur dacă te pricepi. OPC-ul posibil să nu rezolve (deși îți doresc să rezolve ei să nu mai stai prin instanță) dar așa nesimțire n-am mai auzit... de când aveam Kia în garanție și mergeam cu ea la ... CRAIOVA!! :laugh::laugh::laugh:

Ca să îți dau un exemplu, la Kia, pe vremea respectivă, le spuneam că nu funcționează recircularea aerului și răspunsul final a fost: și la mine la Logan face la fel. Printre multe alte probleme care le-am avut cu ei ca și reprezentanță, ăsta e doar un exemplu... Deci e posibil să fie moștenit ceva și pe partea de Hyundai.

În toate cazurile problema ta trebuie să se rezolve pe garanție. Achiesez și eu la ce au spus colegii mai sus, o am din august 2018 și nici o urmă de problemă la vopsea deși stau într-un cartier de ciori ( :laugh::laugh: ) - PĂSĂRI să fie clar, nu persoane.

• Like 1

Ma faci să râd sincer de tupeul pe care îl au. Ia în scris refuzul de reparație pe garanție și mergi la avocat sau fă-le singur dacă te pricepi. OPC-ul posibil să nu rezolve (deși îți doresc să rezolve ei să nu mai stai prin instanță) dar așa nesimțire n-am mai auzit... de când aveam Kia în garanție și mergeam cu ea la ... CRAIOVA!! :laugh::laugh::laugh:

Ca să îți dau un exemplu, la Kia, pe vremea respectivă, le spuneam că nu funcționează recircularea aerului și răspunsul final a fost: și la mine la Logan face la fel. Printre multe alte probleme care le-am avut cu ei ca și reprezentanță, ăsta e doar un exemplu... Deci e posibil să fie moștenit ceva și pe partea de Hyundai.

În toate cazurile problema ta trebuie să se rezolve pe garanție. Achiesez și eu la ce au spus colegii mai sus, o am din august 2018 și nici o urmă de problemă la vopsea deși stau într-un cartier de ciori ( :laugh::laugh: ) - PĂSĂRI să fie clar, nu persoane.

Multumesc. Macar mai vad si parerea altora ca atunci cand mergi la ei, am impresia ca ma jignesc....ca tin masina nespalata, sub copaci, cu frunze, desi ale lor in curtea reprezentantei tot asa sunt, cu exceptia ca eu am inceput sa o spal foarte des ca sa nu mai stea mama lui de praf.... Incerc si cu OPC.... desi nu cred ca rezolv.... iar cu avocat, imi e teama ca dau banii degeaba si tot ei se scot.... dar daca masina se va tot decoji, evident, nu o pot face nici eu de cateva ori pe an pe banii mei, pana la urma, casco ar trebui sa fie rezerva pt chestii mai serioase, nu pt prostii ca astea, care ma asteptam sa mearga pe garantie. ....

Îți iei masina ca să te folosești de ea, nu ca sa ai o grija în plus. Dacă te stii ok, mergi sa îți cauți drepturile în instanta. Exact tipul asta de atitudine încurajeaza astfel de tepari.

Multumesc. Macar mai vad si parerea altora ca atunci cand mergi la ei, am impresia ca ma jignesc....ca tin masina nespalata, sub copaci, cu frunze, desi ale lor in curtea reprezentantei tot asa sunt, cu exceptia ca eu am inceput sa o spal foarte des ca sa nu mai stea mama lui de praf.... Incerc si cu OPC.... desi nu cred ca rezolv.... iar cu avocat, imi e teama ca dau banii degeaba si tot ei se scot.... dar daca masina se va tot decoji, evident, nu o pot face nici eu de cateva ori pe an pe banii mei, pana la urma, casco ar trebui sa fie rezerva pt chestii mai serioase, nu pt prostii ca astea, care ma asteptam sa mearga pe garantie. ....

Iti înțeleg reticența dar în realitate avocații ar trebui să fie profesioniștii cu care discuți în prealabil, te informează cu privire la procedură, îți explică șansele și cum decurge un astfel de litigiu etc și apoi tot tu decizi ce anume vrei să faci. Calea OPC-ului, intermediară, este cea mai simplă și sper să fie și una bună care să te ajute. Nu trebuie să uiți că OPC-ul dispune dar nu poate obliga, pe când instanța ...e o altă poveste. Toți avem prieteni care cunosc câte un avocat, doi, trei... mergi până dai de persoana care te înțelege și care îți explică și te face să înțelegi cum funcționează și arde-i pe nesimțiți... Pentru că vezi, altfel devine și "vina ta" fiindcă stai în pasivitate iar soluțiile sunt doar astea două...

Eu sunt de fel mai pisalog si vad ca aici lumea a devenit mai revolutionara asa ca vreau sa las citeva precizari pentru beneficiul celor afectati de problema cu vopseaua:

1. Cititi bine garantia masinii. Garantia de 12 ani este cu siguranta valabila doar la perforarea prin coroziune venita din interior. Coroziunea aparuta la exterior (lipsa vopsea si coroziune pe tabla, nu vopsea umflata sau rugina aparuta prin vopsea) NU este mai mult ca sigur acoperita de garantia de 12 ani, are fie garantia masinii, fie garantie separata, de regula mai scurta decit garantia generala a masinii.

2. Garantia la coroziune sau la vopsea NU este valabila daca masina nu a facut inspectie vizuala la vopsea/stare caroserie la reviziile periodice. Atentie, nu va spune nimeni de ea ca este optionala, dar fara ea papa garantie la caroserie.

3. Din ce se vede in poze este foarte probabil sa fie de vina un factor extern (de exemplu stropire cu un lichid gen lichid de frina care afecteaza vopseaua). Din experienta proprie iarasi, defectele de vopsire reparate pe garantie fara comentarii arata ca atunci cind se exfoliaza un strat ca o banda adeziva subtire sau cind lipsesc bucati mari de vopsea si dedesubt ramine tabla goala, curata.

4. Inainte de a reclama orice ar fi bine sa ai o expertiza extrajudiciara cu privire la cauzele afectarii vopselei, altfel la orice discutie o sa fie cuvintul tau impotriva cuvintului lor. Asta ar fi in opinia mea urmatorul pas, inainte de avocat sau un paralel cu el.

Edited by dvoncu
  • Like 1

Foarte bine punctat de dl. Dvoncu. Concluzia este ca factori sunt multi, posibili, însă atitudinea este și ea un factor major. Astfel, arăt că modul în care pui problema contează enorm de mult față de soluția găsită și ulterior agreată ori ba.

Cred că un tinichigiu/vopsitor ar fi capabil să-și dea cu părerea eficient pe problemă, dar da, o expertiză extrajudiciară (care nu e gratis) ar fi cea mai în măsură să stabilească exact cauzele pentru care se întâmplă. Dacă ai avea posibilitatea deci, să începi cu punctul 4 al d-lui Dvoncu ar fi ideal în vederea rezolvării problemei... Iar apoi, desigur, restul de chestiuni subliniate de domnia sa.

Iar ceea ce nu este prevăzut de garanția autoturismului, inițial, cred că se poate rezolva și prin celelalte reguli/legi etc. Cel puțin așa îmi spune un avocat de-l știu. Oricum, este clar, ceva trebuie făcut... Pentru că, dacă raționăm invers, nici service-ul/reprezentanța nu dovedește că sunt factori externi ci apreciază vizual deci subiectiv.

• Like 1

Pai garantia legala e de 2 ani si atit si neconformitatea trebuie demonstrata de consumator, nu de comersant, asta scrie in lege. Atentie, neconformitatea nu e partea vizuala "s-a exfoliat vopseaua", aia e evidenta si nu o contesta nimeni, ci aia intrinseca "s-a exfoliat vopseaua pentru ca a fost de proasta calitate sau nu s-a respectat tehnologia de vopsire". Importatorul aici si-a facut datoria si a constatat defectul dar nu recunoaste cauza imputabila lui. Ce decurge din garantia legala vine doar dupa ce se demonstraza ca e vina lui, de aici treaba cu expertiza ca asa mai scurtezi discutia cu OPC ul.

De acord ca tonul face muzica, la cum sa abordezi clientii prestatorii de servicii stau in general prost, chestie de educatie, singura sanctiune e sa nu mai cumperi de la ei. Ca si experienta personala iarasi, eu am epuizat service-urile VAG din Bucuresti ... unde sa ma mut?

PS nu ma mai domni asa ca ma simt batran si fara domneli :cheers:

Edited by dvoncu

Iti înțeleg reticența dar în realitate avocații ar trebui să fie profesioniștii cu care discuți în prealabil, te informează cu privire la procedură, îți explică șansele și cum decurge un astfel de litigiu etc și apoi tot tu decizi ce anume vrei să faci. Calea OPC-ului, intermediară, este cea mai simplă și sper să fie și una bună care să te ajute. Nu trebuie să uiți că OPC-ul dispune dar nu poate obliga, pe când instanța ...e o altă poveste. Toți avem prieteni care cunosc câte un avocat, doi, trei... mergi până dai de persoana care te înțelege și care îți explică și te face să înțelegi cum funcționează și arde-i pe nesimțiți... Pentru că vezi, altfel devine și "vina ta" fiindcă stai în pasivitate iar soluțiile sunt doar astea două...

Da, clar voi face ceva. Ma gandesc sa scriu si la divizia europeana, desi iar nu stiu daca are efect. Am si un prieten avocat, poate imi da un sfat macar sa vad daca merita. Legat de expertiza extrajudiciara, o sa ma interesez ca, recunosc, nu stiu exact ce presupune si daca trebuie cineva specializat pe pb auto.

Am pus si poza... este lacul vopselei care se decojeste. Au zis ca garantia e la caroserie, nu la lacul vopselei ... mie imi pare ca vor sa se scoata si atat. !

M-am uitat mai atent la poza: in afara de zona de lac evident deteriorata, poti sa spui ce sunt punctele albe raspandite mai pe toata suprafata pozei/caroseriei? Sunt incluziuni in vopsea, pete ale unei substante din exterior sau ce ? Era bine daca puneai in poza si un reper dimensional, adica o rigla, ruleta etc.

Dvoncu are dreptate in ce scrie; Verifica te rog in caietul service daca a fost semnata si inspectia anticoroziva a caroseriei. La revizia tehnica pe care mi-a facut-oTiriac Auto in aug a.c., au omis sa semneze - intamplator oare? - rubrica respectiva, dar dupa ce am verificat carnetul, au semnat-o, scuzandu-se ca au uitat!!

Retineti toti care aveti masini in garantie: la inspectia tehnica periodica trebuiesc semnate si stampilate 2 rubrici in carnetul service: una pentru inspectia tehnica si alta pentru inspectia anticoroziva !!

Asta pt ca si eu sunt patit de la Ceed, unde aparuse coroziune si mi-au spus 1- ca a fost din cauza spalarii frecvente a masinii cu un agent de degresare prea concentrat si 2- nu am semnata inspectia anticoroziune, desi toate inspectiile tehnice au fost facute la ei, deci tabla nu mai este in garantie !! Noroc ca am gasit un BS in care OEM trata exact problema respectiva si nu au mai avut ce zice, au reparat-o in garantie ! Hai ca mi se face greata cand imi amintesc, bleah... :( Mda, chestiile astea de doi bani ne omoara nervii si nu mai vedem padurea din cauza copacilor.

Bafta

PS: 1- nu scrie la OPC sau HY pana nu ai o argumentatie tehnica beton ref la natura defectului vopselei, pt ca daca ceva scartaie te vor face arsice si nu mai poti reveni.

2- Ce zice @berlusconi :" să stabilească exact cauzele pentru care se întâmplă" este un vis erotic ! Numai politia de la noi poate face asta! Cat de berbec prost, suficient, fara scrupule, ignorant si infatuat poti sa fii ca sa poti declara asta?!! Termenul pe care o banala deontologie profesionala il presupune este " cauza cea mai probabila pentru problema semnalata este..." Cine a facut vreodata o expertiza tehnica stie despre ce vorbesc !

Edited by ida01ro

M-am uitat mai atent la poza: in afara de zona de lac evident deteriorata, poti sa spui ce sunt punctele albe raspandite mai pe toata suprafata pozei/caroseriei? Sunt incluziuni in vopsea, pete ale unei substante din exterior sau ce ? Era bina daca puneai in poza si un reper dimensional, adica o rigla, ruleta etc.

Dvoncu are dreptate in ce scrie; Verifica te rog in caietul service daca a fost semnata si inspectia anticoroziva a caroseriei. La revizia tehnica pe care mi-au facut-o au omis sa semneze - intamplator oare? - rubrica respectiva, dar dupa ce am verificat carnetul, au semnat-o, scuzandu-se ca au uitat!!

Retineti toti care aveti masini in garantie: la inspectia tehnica periodica trebuiesc semnate si stampilate 2 rubrici in carnetul service: una pentru inspectia tehnica si alta pentru inspectia anticoroziva !!

Asta pt ca si eu sunt patit de la Ceed, unde aparuse coroziune si mi-au spus ca a fost din cauza spalarii frecvente a masinii cu un agent de degresare prea concentrat !! Noroc ca am gasit un BS in care OEM trata exact problema respectiva si nu au mai avut ce zice, au reparat-o in garantie ! Hai ca mi se face greata cand imi amintesc, bleah... :( Mda, chestiile astea de doi bani ne omoara nervii si nu mai vedem padurea din cauza copacilor.

Bafta

Din pacate, punctele albe nu sunt sigura ce sunt, dar banuiesc. Am avut-o parcata langa o gradinita si cred ca au vopsit cu un aparat, deoarece toata masina e pe partea dreapta plina de puncte albe, care se duc la polisat, dar momentan, nu am mai platit si asta ca astept sa vad vopseaua ce mai face. Ca dimensiune, decojirea lacului din poza e cam la 1 cm max, dar pe plafon e la 2 cm cea mai mare pata, daca nu chiar 3. O sa verific in carnet ce scrie, momentan, e in service sa o vopseasca pe banii mei, mai putin ce e in poza, deoarece a aparut ulterior constatarii Casco.... oricum, am un feeling neplacut ca vor tot aparea astfel de decojiri si ma indoiesc ca e de la excremente pt ca am inceput sa spionez masina sa nu aiba nimic pe ea si tot a aparut.

..daca Dorel a vopsit gardu' cu vopsea alba, dupa ce a terminat trebuie sa curate pistolu' de vopsit ; in general asta se face cu diluant sau chiar decanol de catre meseriasii nostri care este pulverizat in aer liber si vantul batea spre masina ta.....gata, nu mai zic. Deteriorarile lacului sunt NUMAI pe partea gradinitei ?

Ref la gainat, sa stii ca la masina mea de un an in strada vopseaua este OK desi a fost gainatata la greu de gugustiuci, porumbei , etc.

Edited by ida01ro

..daca Dorel a vopsit gardu' cu vopsea alba, dupa ce a terminat trebuie sa curate pistolu' de vopsit ; in general asta se face cu diluant sau chiar decanol de catre meseriasii nostri care este pulverizat in aer liber si vantul batea spre masina ta.....gata, nu mai zic. Deteriorarile lacului sunt NUMAI pe partea gradinitei ?

Ref la gainat, sa stii ca la masina mea de un an in strada vopseaua este OK desi a fost gainatata la greu de gugustiuci, porumbei , etc.

Oarecum pe partea respectiva, dar si pe plafon, ce-i drept tot spre partea respectiva, dar decojirile au aparut cam la 3 luni dupa punctele albe de vopsea, care sunt si pe geam si se iau la polisat ca ne-au facut o demonstratie in reprezentanta. Dar momentan, nu am rezolvat punctele ca mi-e lehamite sa le mai dau bani si astept sa vad ce mai face vopseaua. Eu sper sa se opreasca acest fenomen, dar am dubii. Pare ca nu e coapta si se cojeste....

Se pot monta doar cand vor aparea ca si accesorii omologate. La momentul de fata nu exista accesorii omologate de tip led pentru blocurile optice fata si spate care sa fie montate pe masini cu blocuri optice cu iluminare prin incandescenta.