Jump to content
Dyonissos

i30 Fastback 2018

Recommended Posts

Am avut si eu cateva clipe de neatentie si am franat la un moment vital as spune. Oare cat mai dura pana cand intra minunatul lor sistem? Deja trecusem de limita sigurantei..eram in mers de oras(bara la bara..pana in 50km/h, conditii meteo bune: zi, soare, nr de inmatriculare curate). Spun asta pentru ca ceva mai sus un coleg descria sistemul ca functionand pe baza placutelor de inmatriculare. Varianta de test cu o cutie de carton nu a functionat dar voi verifica in curand si cu un set de nr de inmatriculare prinse pe cutie.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Ha ha.... asta chiar e buna cu nr de inmatriculare pe cutii! Ar fi o prostie sa se bazeze pe reflexia din nr de inmatriculare.

Unele masini il au mai sus, altele mai jos, unele sunt lungi si inguste ca cele din europa, altele is patratoase, etc. Sunt multe variabile. Plus ca zice ca detecteaza si pieronii. Astia nu au nr de inmatriculare.

Numa’ zic...

Dupa ce faci teste pune aici rezultatele ca is curios si eu. Poate reusesti sa faci si video. Ar fi minunat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1

Din cate vad se se aduce periodic in discutie chestia cu franarea asta automata.

Conform https://www.hyundai-motor.ro/i30-fastback masina are "Avertizare franare de urgenta" adica te avertizeaza sonor si vizual sa franezi, nu franeaza ea singura. La Kona de exemplu la dotari apar doua pozitii: "Avertizare franare de urgenta" si "AEB (Autonomous Emergency Braking) - City, Urban, Pedestrian", adica masina aia chiar pune frana daca e cazul.

• Like 1

Din cate vad se se aduce periodic in discutie chestia cu franarea asta automata.

Conform https://www.hyundai-motor.ro/i30-fastback masina are "Avertizare franare de urgenta" adica te avertizeaza sonor si vizual sa franezi, nu franeaza ea singura. La Kona de exemplu la dotari apar doua pozitii: "Avertizare franare de urgenta" si "AEB (Autonomous Emergency Braking) - City, Urban, Pedestrian", adica masina aia chiar pune frana daca e cazul.

Salutare,

Intr-adevar se aduce in discutie acest aspect intrucat atat in specificatiile de pe site cat si pe fisele de dotari pe care fiecare dintre noi le-a primit si semnat (si care fac parte din contractul de vanzare cumparare), este scris negru pe alb ca masina dispune de aceasta dotare, AEB, care nu inseamna doar avertizare sonora ci si franare autonoma fara interventia soferului.

Nu cred ca este un sistem fara de care nu putem trai, insa este vorba de o relatie comerciala si incalcarea unor drepturi ale consumatorului daca se dovedeste ca masina nu are acest sistem.

De asta cred ca se face atata valva in legatura cu acest aspect

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk

• Like 1

In oferta pe care am primit-o eu inainte sa cumpar masina (anul trecut) scrie negru pe alb:

AEB (Autonomous Emergency Braking) - City, Urban

post-67174-0-02401300-1560154553_thumb.png

Edited by Dyonissos

Pot confirma si eu ca pe oferta e trecut "AEB (Autonomous Emergency Braking) - City, Urban".

Apare chiar si pe site-ul Hyundai la care faci referire aceasta optiune la sectiunea "Siguranta si securitate". Vezi aici un print screen:

https://drive.google.com/file/d/1yOB_NEAWZb_zTgW87i0dGFKuFaBpW9OI/view

Deci pana la urma despre asta e vorba: s-a facut o oferta minicinoasa in cazul in care nu pune frana. Poate unii dintre noi, inainte sa cumpere masina, au studiat mai multe oferte/variante si poate ca au luat in calcul acest sistem ca fiind un plus pentru Hyundai. Ei, acestia acum se simt pacaliti/dezamagiti. :-)

Deci nu ne ramane decat sa ii actionam in instanta, nu? E vreun jurist in zona?

Multumesc Berlusconi. Ideea este ca am citit acest forum de mai multe ori. Din noiembrie 2018 ma tot uit ....Varianta aleasa de mine e cea cu cutie manuala model Exclusive.... In plus sunt destul de novice la achizitia unei masini noi....e prima....Poate nu mai retin , dar printre altele ma intrebam de asigurare RCA ....m-am lamurit intre timp, intrucat aveam impresia ca sunt nevoit/obligat sa o fac la dealer.....Vroiam doar sa ma duc cu lectiile invatate....Dealerul mi-a dat o lista de dotari si bineinteles nu sunt toate care apar si pe site-ul Hyundai , dar mi-as dori sa nu am surprize.....

Multumesc colegilor pentru pareri si sfaturi....

Masina am achitat-o intergral vineri 07.06.....17400 euro micron grey

Dupa ce intru in posesia ei am sa revin cu pareri

salut,

sa o stapanesti sanatos. Eu astept cam aceeasi configuratie doar culorea difera. De curiozitate cand ai dat comanda ?

Sigur ati activat optiunea la "capacitate maxima" si nu doar la nivelul de avertizare sonora si vizuala?

Sigur micile teste facute, fiecare cum s-a priceput, reproduc exact conditiile si imprejurarile in care aceasta optiune functioneaza?

La mine (Tucson), in 2 situatii in care era sa sterg usor un pieton (nu acelasi de fiecare data, ci diferiti :) )care oricum iesise de pe trecere (cred ca l-a simtit cumva senzorul, nush cum), a si franat, usor, sacadat, similar cu franarea in care intra ABS-ul.

Ma gandesc ca nimeni nu s-a riscat chiar sa incerce sa loveasca ceva (masina, cutie similara ca marime cu o masina sau pieton), ca sa vada daca franeaza cu adevarat.

Din ceva eu in manual, nu cred ca avem AEB (autonomous emergency braking) ci FCA (forward collision avoidance).

De fapt, nu-mi dau seama daca inseamna acelasi lucru.

In manual, nu scrie nicaieri ca frana se va activa singura, autonom, ci doar ca:

FCA asigură o forță de frânare suplimentară, pentru performanțe optime la frânare, atunci când șoferul apasă pedala de frână.
Mai scrie si ca:
Controlul frânelor nu permite oprirea completă a vehiculului sau evitarea coliziunilor. Șoferul este responsabil de condusul în siguranță și controlul vehiculului
Sistemul FCA nu este proiectat pentru a detecta alte obiecte de pe drum, cum ar fi animalele.
Orice test cu o cutie de carton e irelevant. Eventual o cutie de carton de forma si marimea unei masini. :)
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa fii cu piciorul pe acceleratie pentru ca sistemul sa se activeze.
Din punctul meu de vedere informatiile prezente in manual sunt neclare, ca sa ma exprim civilizat.
Eu am setat sistemul pe "early" si piuie destul de des, in Bucuresti in conditii de trafic aglomerat aproape la fiecare drum, dar n-am sesizat niciodata sa faca si altceva.

Din ceva eu in manual, nu cred ca avem AEB (autonomous emergency braking) ci FCA (forward collision avoidance).

De fapt, nu-mi dau seama daca inseamna acelasi lucru.

In manual, nu scrie nicaieri ca frana se va activa singura, autonom, ci doar ca:

FCA asigură o forță de frânare suplimentară, pentru performanțe optime la frânare, atunci când șoferul apasă pedala de frână.
Mai scrie si ca:
Controlul frânelor nu permite oprirea completă a vehiculului sau evitarea coliziunilor. Șoferul este responsabil de condusul în siguranță și controlul vehiculului
Sistemul FCA nu este proiectat pentru a detecta alte obiecte de pe drum, cum ar fi animalele.
Orice test cu o cutie de carton e irelevant. Eventual o cutie de carton de forma si marimea unei masini. :)
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa fii cu piciorul pe acceleratie pentru ca sistemul sa se activeze.
Din punctul meu de vedere informatiile prezente in manual sunt neclare, ca sa ma exprim civilizat.
Eu am setat sistemul pe "early" si piuie destul de des, in Bucuresti in conditii de trafic aglomerat aproape la fiecare drum, dar n-am sesizat niciodata sa faca si altceva.

Foarte bine punctat informatiile doar ca AEB (autonomous emergency braking) prin definitie, e franare de urgenta autonoma. adica nu e nimic de interpretat acolo. trebuie sa franeze singura. problema e cum depisteaza si interpreteaza ca ar fi nevoie. si AEB nu e acelasi lucru cu FCA, sunt 2 chestii total diferite. in punct de vedere al functionalitatii par a fi acelasi lucru dar sunt 2 parti software care lucreaza independent. sau ar trebui pana la urma nu stiu in mare detaliu

Salutare posesori de fastback. AM fost anuntat ca saptmana viitoare imi poate fi livrata masina . MA puteti ghida , recomanda ce sa am in vedere la preluarea masinii?

...eu ti-as recomanda sa verifici macr nivelul uleiului - sa fie la semnul maxim - inainte de a semna PV de primire. Eu l-am verificat a doua zi, dupa ce am luat masina si...era cam la o treime de la semnul minim - deh, romanica, uleiul este scump, si mai facem economie !. Rezultatul este ca dupa 10500 km eram pe minim si..a trebuit sa ma duc zilele trecute sa completeze ulei, discutii prostesti, etc. Au pus 1 l ulei pe care l-am platit ...ca asa-i in tenis.

poate verifici si daca TPMS tip 1 adica cel care iti arata direct presiunea in pneuri, daca ai platit pentru el cand ai achitat masina.Eu l-am platit, dar nu il avea !

Despre AEB am scris prea multe aici si mi-e greata cand aud vorbindu-se de el! Total ineficient, imprevizibil, samd..pfffff. Haios este ca e un sistem care ...NU SE POATE VERIFICA , dar se vinde si se plateste pentru el !! =))

BAfta

Edited by ida01ro

Eu am 30jde mii deja. Spre 31. Cred ca am o filmare de cand era noă de tot maşina şi am ieşit dintr-o curbă şi era să mă cocoţ pe unu. Nici măcar n-a respirat semnalizarea aia de coliziune ce sa mai vorbim de frânare. Noroc că port 46.

De altfel, de piuit mi-a piuit de enşpe ori până acum senzorul ăla, de multe ori la depăşiri, alteori cât pe-aci să pocnesc pe unu altu prin oraş şi a fost ok că a piuit în câteva situaţii, chiar l-am apreciat pentru că dacă nu făcea piupiupiu mă opream cine ştie pe unde. Altfel îl ignor că e enervant.

Îi dăm în judecată ca să ce? O fi pe ofertă dar oare l-am plătit? De montat nu-l montează nimeni în vecii vecilor, sistemul adică, aia e clar. Oricum, care vrea să se certe cu ei, o tură pe la OPC înainte nu direct în instanţă, apoi mai vedem. Aşa mi-a zis juristul de la birou şi-l cred, da poate are careva alt jurist mai bun.

Altfel lăsând astea la o parte ... mie îmi place maşina.

Si mie imi place masina, dupa un an si vreo 15 000 de km, mi-am format o parere despre ea.

Nu stiu cat de subiectiva e, fiind prima masina cu cutie automata.

Ce nu-mi place totusi:

- portbagajul trebuie sa-l trantesc destul de tare ca sa se stinga martorul din bord. Prea tare zic eu. Nu mi se pare normal. Si la voi e la fel?

- stergatoarele mi se par slabute. Cel din stanga are un tremur de zici ca acum se rupe. O sa le schimb cu prima ocazie.

- un singur port USB (l-am rezolvat cu un hub care chiar merge ok)

- consumul maricel in urban.

- imposibilitatea de montare senzori de parcare fata, garda la sol fiind destul de joasa.

- e destul de zgomotoasa la viteza mai mare.

Or mai fi si altele, dar asta imi vine in cap acum

Una peste alta, e o masina frumoasa, mai surprind priviri de admiratie prin trafic :)

Cheers!

• Like 1

Si mie imi place masina, dupa un an si vreo 15 000 de km, mi-am format o parere despre ea.

Nu stiu cat de subiectiva e, fiind prima masina cu cutie automata.

Ce nu-mi place totusi:

- portbagajul trebuie sa-l trantesc destul de tare ca sa se stinga martorul din bord. Prea tare zic eu. Nu mi se pare normal. Si la voi e la fel?

- stergatoarele mi se par slabute. Cel din stanga are un tremur de zici ca acum se rupe. O sa le schimb cu prima ocazie.

- imposibilitatea de montare senzori de parcare fata, garda la sol fiind destul de joasa.

Or mai fi si altele, dar asta imi vine in cap acum

Una peste alta, e o masina frumoasa, mai surprind priviri de admiratie prin trafic :)

Cheers!

Salut,

Poti sa imi dai un link cu ce hub folosesti tu? Thx

Mâine merg sa ridic masina. De abia astept.

• Like 1

Ce nu-mi place totusi:

Nu am probleme la inchiderea portbagajului. Cred ca se poate regla pe la piciorusele/tampoanele de cauciu sa se inchida mai usor, dar neavand problema asta nu am verificat niciodata.

Stergatoarele sunt OK-ish pana pe la 100 km/h. Dupa aia sunt cam degeaba. De sters sterg binisor pana in viteza aia... totusi.

Multumesc de link, doar ce-am dat comanda!

Asta e, nu merg atat de mult in urban cat sa ma deranjeze, dar da, e mare.

N-am incercat dar recunosc ca mi-ar placea si mie sa se poata.

Da, mai ales cu cauciucurile stoc. Alea de iarna au fost mai iertatoare, dar am luat special sub 70db. Pe la noi e criblura - sensul de mers spre bucuresti, doamne cum vuieste ... n-ai idee.

Eu am cu ea pana acum 500km iar consumul afisat e 9.6. Am mers cu ea doar urban, Cluj-Napoca.

Cum e consumul in comparatie cu al vostru cei care aveti km mai multi? Mai scade odata cu rodarea motorului? Stiu si eu... dupa vreo 10.000?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Depinde cat porti la picior... si ce drumuri faci. Eu merg mai des la Timisoara, drum pe care scot sub 6l/100km. (Tg. Jiu - Timisoara, adica). Spre Bucuresti ajung cam 7% consum. Strict in oras cand nu am iesiri stau pe la 14%... Toate astea conform computerului de bord, nu ma ostenesc sa calculez la pompa ca nu ma intereseaza.

• Like 1

Ce device-uri infigi in hub-ul asta ca sa le citeasca masina?

Mi-am luat si eu unul fix la fel - mai spunea cineva de aici sau de pe ceva forum extern ca functioneaza - dar mie nu-mi merge. Daca il folosesc masina nu vede nici un memory stick testat (sandisk si kingston) si nici telefoanele testate (Samsung Galaxy S6 si Nexus 5X). Testele le-am facut folosind un singur stick/telefon dar prin hub-ul de mai sus masina nu le mai vede.

Am mai incercat si cu alte hub-uri dar tot fara succes.

Depinde cat porti la picior... si ce drumuri faci. Eu merg mai des la Timisoara, drum pe care scot sub 6l/100km. (Tg. Jiu - Timisoara, adica). Spre Bucuresti ajung cam 7% consum. Strict in oras cand nu am iesiri stau pe la 14%... Toate astea conform computerului de bord, nu ma ostenesc sa calculez la pompa ca nu ma intereseaza.

Hmm... sa inteleg atunci ca un consum strict doar de oras de 9.6% (tot pe computer) e un consum OK din moment ce tu ai 14%? La picior port 45 :_smile: dar incerc sa merg cat mai economic in sensul ca schimb la turatii de 2000 si un pic asa cum recomanda computerul, desi poate ca nu imi iese intotdeauna.

Drept e ca ma asteptam sa fie un pic mai mic de atat. In specifictii zice ca consumul urban e de 6.9-7.2L la 100 de km. Astept sa vad ce mai zic si altii daca mai pune cineva consumul.

Ce device-uri infigi in hub-ul asta ca sa le citeasca masina?

Un stick pentru mp3-uri si telefonul pentru Android auto.

Stick-ul e un kingston de 32GB, dar nu stiu sa-ti zic exact ce model, iar ca telefoane, au mers toate (vreo 2 xiaomi-uri, motorola, oneplus)

Referitor la consum, dupa 15 000 KM imi arata media 7.4.

Cel mai mic consum la un drum de vreo 350 km mi l-a aratat 6

Dar daca faci consumul la pompa, o sa vezi ca e mai mare decat cel raportat de computerul de bord.

Anul trecut cand masina era noua, spre Grecia mi-a aratat 6.3.

E un consum decent la drum lung, dar depinde si cum o calci, cat de des faci depasiri in forta, etc.

Cutie 7 DCT

Edited by Dyonissos

Confirm si eu problema cu portbagajul. La 500km m-am intors la ei sa imi regleze usa dreapta fata. Avea un luft de toata frumusetea. Acu daca nu trage de ea cu simt de raspundere cine sta in dreapta mai trebuie sa repete procesul. A inceput de ceva timp sa imi faca probleme si portbagajul. Trebuie trantit cu simt de raspundere altfel..reiei procedura!

Consumul?! Pai la 18k cati am acum, 70% din ei sunt facuti in Bucuresti, la ore de varf. Am inceput in oras cu un consum de 14..15..chiar 16. Dupa vreo 10k parca a mai coborat undeva la 9-11. La drum intins minim 6, maxim 7. Eu o cam alerg ce e drept dar nu prea am avut consum peste 7. Doar ce am facut un Bucuresti - Iasi - Bucuresti si am avut 6.9 media pe calculator. Mers doar in regim sport, regim care nu te lasa cu treapta 7 nici daca ai 200. Cred ca este treapta pentru viteza de croaziera.

Masina: 1.4tgdi, 140ponei maturi si cutie 7dct!

Soferul: 1.68cm, poarta 41 la incaltaminte! [emoji23]

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

• Like 1

La mine consumul afisat "Average" este de 8.8. Am 10k si cam 70% din ei sunt facuti in Bucuresti. Daca merg in Bucuresti, Salajan - Sos Alexandriei (13km) imi arata cam 12 consum.

Oricum am inceput sa nu ma mai uit la consum. Imi arata el 8.8 sau 12 dar scade liniuța la benzina de zici ca am rezervorul spart :biggrin: . Toate astea mers haiduceste, schimb viteza si la 4500.

Intrebare: Putem pune niste becuri cu led sau ceva sa lumineze dracu noaptea in marsarier, fara sa pierdem garantia? Noaptea pe camera aia e bezna totala. Am locul de parcare si intr-o zona slab luminata.