Jump to content
Dyonissos

i30 Fastback 2018

Recommended Posts

Multumesc tare mult ca mi-ati impartasit din experientele voastre. Acum pot sa astept mai linistit masina, ca eram tare indrijorat. Ma gandeam ca am facut o alegere neinspirata cu cutia automata.

Voi posta si eu cateva impresii dupa ce voi primi masina.

Sa va bucurati cat mai mult de noile voastre achizitii.

A raportat cineva pe un forum de Ioniq ca i-a mers un hub UBS ca sa foloseasca si AA si stick pentru muzica.

Aveam pe acasa un hub usb cu 4 porturi (https://altex.ro/hub-usb-hama-39776-4-porturi-480mb-s-negru/) si-am zis sa fac si eu o incercare.

Surpriza, merge!

Problema e ca hub-ul e maricel, spatiul e destul de micut si se aglomereaza. O sa caut un hub mai micut, cu mai putine porturi si fara cablu (gen https://www.amazon.co.uk/Ouonline-Rotation-External-Splitter-Notebook/dp/B01DJO32XU ). Daca nu gasesc nimic pe la noi cred ca-l iau pe ala de pe Amazon.

Mai ramane problema cu initiatul apelurilor din Android Auto. Nu vrea si pace. Daca-l deconectez de la USB, merge, pot sa sun, pot sa fiu sunat. Din AA, nu vrea si pace.

Nu merge nici cand aplicatia e in mod standalone, neconectat la masina.

Telefonul e un Moto Z Play.

Daca se mai loveste cineva de problema asta, va rog postati aici.

Cheers!

Toata treaba cu Android Auto e un pic off-topic.

Telefoanele dual-sim nu sunt suportate. Mai precis dialer-ul AA nu stie de pe care sim sa initieze apelul.

Solutii:

- dezactivarea unuia dn sim-uri

- setarea unui sim default

- folosirea unei aplicatii third-party, gen Dual-Sim Selector.

Cheers!

Confirm ca nu se reproduce problema la telefoane single sim.

Singura chestie care m-a enervat pe mine la Android Auto a fost integrarea comenzilor vocale cu Spotify.

Daca ii zic 'Play X on Spotify' imi adauga o singura melodie de la artistul cerut in capul queue-ului, dupa care continua cu vechiul queue. Inca nu am gasit vreo solutie la asta decat sa aleg manual artistul.

Am intrat si eu in randul fericitilor posesori de i30 fastback. Am fost mai "cuminte" si am ales varianta cu motor de 1 litru, la care lipseste din dotare sistemul de navigatie cu ecran de 8 inch si incarcatorul wireless pentru telefoane. E drept ca si pretul e mai mic cu vreo 2000 de euro si asta a contat in alegerea variantei mai ieftine, mai ales ca pentru navigatie folosesc si eu waze, ca mai toata lumea. Toata "distractia" a costat fix 16k euro, pentru ca oferta rabla nu mai era valabila. In ceea ce priveste motorul de 1 litru, stiam la ce sa ma astept pentru ca am facut un drive test in prealabil si am fost multumit. Nu e un motor lenes, cel putin pentru gusturile mele. In trafic masina se comporta bine, nu am de ce sa ma plang. Inainte de asta, am avut un accent 1.5 c.r.d.i., de care am fost foarte multumit, insa dupa mai bine de 10 ani de folosire, am zis sa fac o schimbare si sa renunt la versiunea diesel, avand in vedere tendintele restrictioniste. Asa ca, versiunea de 1 litru, pe benzina, mi s-a parut schimbarea ideala.

• Like 1

Am facut primii 1 000 de km si ma declar multumit de alegere.

2 lucruri nu prea ma incanta:

- garda la sol. Mare grija la borduri. I-as pune senzori de parcare si/sau camera si pe fata.

- stergatoarele de parbriz nu se ridica decat vreo 2-3 cm. Sunt ascunse cumva sub capota si daca tragi un pic de ele risti sa le strici sau sa ciobesti vopseaua.

Cheers!

Da, faza cu stergatoarele e super naspa ! Pare ca se pot ridica, dar de pe jumatatea cursei sau chiar mai devreme, incep sa se atinga de marginea capotei. Prin cartea tehnica scrie ceva despre cum sa le ridici. Dupa ce opresti motorul, in maxim 20 de secunde trebuie sa apesi in jos pe comutatorul de stergere, ca si cum ai vrea sa stergi doar o data parbrizul. Se tine apasat in jos continuu pentru 2 sec. si stergatoarele se duc in pozitia verticala. Astfel poti sa le ridici ca sa schimbi lamela.

Dar aici apare o problema. Daca stii ca ai parcat cam aiurea, ai blocat partial sau total pe cineva, sau o cale de acces, sau mai stiu eu ce, e bine sa lasi stergatoarele la vertical. Nu de alta, dar romanasii nostril sunt extrem de tentati sa ridice stergatoarele daca li se pare lor ca o masina nu e parcata "regulamentar". Ce sa-i faci ?...Asa e romanul, cu spiritul civic al naibii de dezvoltat.... Si asta ar fi un caz fericit .... sunt unii care abia asteapta sa-ti infiga un cutit in roata, sau sa-ti dea cu o cheie de jur imprejur....etc. Si apare problema ridicarii stergatoarelor .... vine nea Caisa care vrea sa-ti lase un semn de atentionare ca sa nu mai parchezi acolo, si cand iti ridica stergatoarele ..... zbang ! vopseaua de pe capota !

Deci ce facem domnilor de la Hyundai ? ... Lasam mereu stergatoarele cu bratele in pozitie verticala pentru a preveni vandalismul involuntar, cauzat de execesul de zel in manifestarea spiritului civic ? :_sad:

Edited by Axell

Nu, pui o cameră ascunsă cu senzor de mișcare, cu sticker de avertizare că este mașina supravegheată video. Și plângere penală pentru distrugere. Evident Casco pt 3 ani minim.

Salut!

Oare mai e cineva care a comandat Fastback prin Rabla si nu l-a primit nici pana acum?

Era pe stoc, mi s-a spus ca dureaza maxim o luna si deja a trecut o luna si jumatate si de abia ar fi venit seria de sasiu ( nu mi s-a spus care e) de o saptamana dar masina nu mai apare.

Ciudat sau nu? :hmm:

Ce ti-e si cu dealer-ii astia. Mie mi-a spus ca vine din Coreea si dureaza 3 luni dar a venit in mai putin de o luna.

Daca de abia a venit seria de sasiu inseamna ca nu era pe stoc - parerea mea.

Asteptare usoara! Merita, masinuta e foarte reusita!

Astazi am primit si eu seria de sasiu. Comanda am dat-o pe 26 martie si am prins si rabla. Tot astazi mi-a spus ca marti va ajunge masina in tara, la importator, si apoi sper ca in 2, 3 zile sa ajunga la dealer, in Constanta.

Se pare ca incep sa apara.

Astazi am primit si eu seria de sasiu. Comanda am dat-o pe 26 martie si am prins si rabla. Tot astazi mi-a spus ca marti va ajunge masina in tara, la importator, si apoi sper ca in 2, 3 zile sa ajunga la dealer, in Constanta.

Se pare ca incep sa apara.

Ia uite ce zic astia aici: http://www.capital.ro/hyundai-i30-fastback-miza-pe-design.html

Un plus demn de remarcat al lui Hyundai i30 Fastback este pachetul tehnologic. Modelul dispune de sistemul autonom de frânare de urgenţă (AEB), asistenţă pentru faza lungă (HBA) şi pentru menţinerea benzii de rulare (LKAS). Pilotul automat inteligent (ASCC) menţine viteza şi distanţa constante faţă de autovehiculul urmărit, iar colţurile vehiculului sunt monitorizate de sistemul BSD, care, în cazul detectării unui alt autovehicul, emite un semnal de alertă. Peste toate acestea, semnele de circulaţie sunt recunoscute graţie funcţiei SLIF, care afisează informaţile atât pe ecranul sistemului de navigaţie, cât şi pe afişajul din spatele volanului. De asemenea, i30 Fastback poate fi echipat opţional cu un ecran tactil de 8 inci asociat sistemului de navigaţie, cât şi cu încărcător wireless pentru telefoane.

Nu de alta, dar in varianta de echipare Exclusive, 7 DCT mentionata in articol nu sunt prezente nici pilotul automat inteligent (ASCC), nici sistemul BSD, nici SLIF. Dotarile respective nu sunt disponibile nici macar ca optiuni, iar ecranul tactil de 8 inci este standard, nu optional.

Felicitari posesorilor de fastback. Am o intrebare pentru ei : exista functia mirroring pe sistemul de infotainement ? Asta ar rezolva multe probleme!

Bafta

Pe echiparea Exclusive ai Apple CarPlay si Android Auto.

Sau nu asta cauti?

Pe echiparea Exclusive ai Apple CarPlay si Android Auto.

Sau nu asta cauti?

NU ! Functia mirroring permite afisarea ecranului telefonului mobil (si asta trebuie sa aibe mirroring) pe ecranul de infotainment. In felul asta poti avea pe display-ul masinii WAZE sau orice ruleaza si se afiseaza pe telefonul tau .

Personal, prefer Android Auto, chiar daca e foarte foarte simplist:

- nu distrage atentia soferului asa cum ar face-o o interfata completa.

- vine la pachet cu comenzile vocale. Poti sa initiezi apeluri, sa spui ce vrei sa asculti, sa stabilesti destinatia, etc.

- Waze merge perfect (atentie, tastatura nu apare decat daca masina e in P)

Nu de alta, dar in varianta de echipare Exclusive, 7 DCT mentionata in articol nu sunt prezente nici pilotul automat inteligent (ASCC), nici sistemul BSD, nici SLIF. Dotarile respective nu sunt disponibile nici macar ca optiuni, iar ecranul tactil de 8 inci este standard, nu optional.

Deci, pana la urma, esti multumit de masina? Dotari, tinuta de drum, raportul calitate/pret?

Da, sunt multumit.

Nu stiu ce as find gasit mai bun in banii astia.

Sper sa raman la fel de multumit si peste 5-10 ani ;)

• Like 1

Salutare tuturor. Dupa lungi asteptari am intrat si eu in posesia masinii mult asteptate - i30 fastback, 1.4 T-GDI, DCT7. Prima impresie este una pozitiva. Masina este foarte frumoasa, am ales culoarea moon rock, senzatia la volan este una foarte placuta. Este silentioasa si se conduce foarte usor. Bineinteles trebuie inca sa ma obisnuiesc cu toate dotarile.

Am insa o intrebare. Ati simtit cumva miros de cauciuc incins in zona capotei la limita de jos a parbrizului? Am simtit de fiecare data dupa ce am mers cu masina si m-am dat jos din ea. In interior nu se simte nimic, insa cand cobor din masina vine un miros de cauciuc incins. M-am gandit ca, fiind noua, toate partile din cauciuc de sub capota se incing de la caldura degajata de motor si pana se ard putin vor scoate un miros de incins.

Majoritatea locurile de sub capota nu ar trebui sa se incinga chiar atat de tare, cu exceptia zonei pe unde sunt galeriile de evacuare.

Inca nu am saltat capota, insa cand am pus mana pe exterior, zona unde se simtea cald era aripa dreapta fata, deasupra rotii, pe portiune de o palma pana la imbinarea cu capota. Pare ca este in dreptul bateriei, dar o sa ridic si capota pt a vedea mai exact ce se incinge.

A propos de incins, am citit ca se recomanda sa lasi motorul sa mearga 2-3 minute inainte sa-l opresti (dupa un drum mai lung, sau daca l-ai forjat mai serios).

Bineinteles, asta la motoarele turbo.

Parca n-am vazut nimic in manual in privinta asta, dar nici n-am cautat mai serios.

Vezi aici

E valabil si pentru masinutele noastre?

Cheers!

Edited by Dyonissos

Salut! Am ridicat si eu masina azi! Am mers 100 si ceva de km cu ea.. nu am cuvinte.. o masina care a meritat toti banii. Ne acomodam cu DCT7 deocamdata pt ca venim de pe manuala, dar se invata repede pt ca este foarte buna cutia, nu simti nimic, nici un zvac, nici un zgomot. E de vis! Silentioasa, vitezomana si confortabila. Are tot ce imi doresc. Este suficient loc si in spate, pentru familia mea, plafonul mai coborat nu e o problema si nu suntem mici.

Este masina perfecta pentru ceea ce mi-am dorit: calatorii! Plus ca e bengoasa rau! Asta ca bonus! :cool:

Drum bun si felicitari tuturor celor care au achizitionat aceasta masina!

:punk:

• Like 1

Felicitari pentru alegere.

S-o stapanesti sanatos, s-o conduci multe zeci de mii de km, fara incidente!

Ce culoare ai ales?