Jump to content
flaviu

Ce discuri de frâna/plăcute recomandați?

Recommended Posts

Posted (edited)

Nu stiu de unde ai luat chestiile astea, din carte nu cred. Nu am schimbat nimic din cele zise de tine, cu exceptia lichidului de frana, care avea aproape 3 ani.

Edited by nats

Vezi intai sa fie cauciucurile/jantele/directia ok, apoi suspectezi rulment/fuzeta.

Posted (edited)

La mine stătea volanul înclinat când aveam pivotul belit pe dreapta. Adică pivotul care este presat in bascula. Ala care nu se poate schimba de unul singur. :)

Edited by bumbul

Posted (edited)

Nats , eu nu intretin masina din carti . O fac la sfatul mecanicilor care au ceva experienta in domeniu ( putini ce-i drept ).  De exemplu , daca m-as lua dupa carte , uleiul din cutia automata nu l-as schimba in veci ( asa cum spun si cei din reprezentanta ) avand in vedere ca acolo n-ar exista frecari , componente in miscare , deseuri reziduale. Distributia as schimba-o la 300-400 mii km chiar daca as face km astia in 30 de ani. Am 169 mii km si 8 ani vechime iar in vara la sugestia mai multor mecanici buni pe care-i cunosc de ani de zile ( nu cei din reprezentante ) voi schimba distributia fiindca intinzatoarele alea hidraulice nu tin o vesnicie chiar daca n-au 1 mil de km. Eu sunt adeptul preventiei.

Edited by emy_b_cta
  • Like 1

Posted (edited)

Dar fiecare e liber sa faca ce doreste cu bunul lui. Orice componenta de pe masina imbatraneste in timp fiindca nu se mai fac masini sa dureze o vesnicie. Nu ma bazez doar pe uzura datorata rulajului. La mine problema ovalizarii repetate a discurilor de frana s-a datorat culiselor de la etrieri( mizerie excesiva ) si flanselor de la roti ( una dintre ele ).

Edited by emy_b_cta

Am fost la constatare: discuri harcea-parcea. Service-ul zice ca le-a montat bine. Parca vad ca epiesa zice altfel...

Cu certificatul de garanție și documentele de constatare de la service, duci discurile înapoi la epiesa (da, discurile folosite și defecte). Este treaba celor de la epiesa pe urma sa le trimita înapoi la textar pentru verificări ulterioare, iar în caz de aprobare, vei primi banii înapoi. 

On 4/26/2020 at 9:56 PM, bumbul said:

La mine stătea volanul înclinat când aveam pivotul belit pe dreapta. Adică pivotul care este presat in bascula. Ala care nu se poate schimba de unul singur. :)

Am rezolvat-o cu volanul stramb ieri, prin geometrie la ambele axe - paradoxal, fata a fot aproape la linie, insa roata dreapta spate a fost praf si de acolo statea volanul stramb si tragea dreapta. Acum e ok.

Intre timp ma uit de alte discuri si placute (OE sau TEXTAR). A schimbat cineva discurile pe garantie? 

Posted (edited)

Saga unui schimb de discuri si placute frana fata aftermarket:

- 06.11.2019, 83990 km, schimb discurile originalele de echipare  si placutele originale (al doilea set) cu un set aftermarket Textar;

- dupa vreo 3000 km, incepe sa tremure masina la franare - anvelope de iarna;

- vine primavara, pun anvelopele de vara cu anvelope noi noute, mai bag vreo 3000 km, tremura si mai rau;

- refac echilibrarea: la fel;

- pe 27.04.2020, ma duc la constatare - discurile sunt praf; mi se da nota de constatare;

- refac geometria pe ambele axe: la fel.

- pe 07.05.2020, km 90781, deci dupa 6 luni / 6800 km de la schimb, montez un alt set de discuri si placute Textar, luate din acelasi magazin. Fireste, la un pret mai mare. În aceeași zi, trimit placutele si discurile vechi la magazin, prin curier, pentru garantie;

- dupa 3 saptamani, pe langa documentele pe care le trimisesem initial, se gandesc sa imi ceara si raportul de franare de pe stand, de la montajul din 06.11.2019. Service-ul il gaseste in arhiva si mi-l trimite dupa 2 saptamani;

- dupa alte 2 saptamani, primesc un raport in care scrie ca placutele sunt ok, deci nu se despagubesc. Au trimis discurile la verificare si cum n-au primit niciun raspuns inca, decid sa ma despagubeasca pentru discuri. Banii intra in cont;

- trimit mail la RAR si la Hyundai Auto Romania, prin care ii intreb daca la schimbul discurilor de frana este obligatoriu/recomandat sa se schimbe si placutele. Primesc raspunsurile: RAR ma trimite la HAR; HAR ma trimite la service-urile din reteaua lor. Eu ii trimit la dracu';

- trimit notificare la vanzator cu prevederile Legii nr. 449/2003, prin care le solicit banii de placute, banii de montaj si banii de curier';

- primesc banii de montaj si banii de curier, banii de placute nu, acestea fiind conforme.

Deci: service-ul trebuie sa fie autorizat RAR pentru Hyundai; la montaj, trebuie sa se faca proba pe stand de franare si sa se genereze raportul de franare (obligatie legala conform OG nr. 82/2000). Nu umblati la sistemul de franare in service-uri care nu au stand de frane omologat RAR!

Eu daca as mai monta un set placute + discuri, ca sa nu mai am batai de cap, as monta doar repere originale, luate si montate de service. Ideea este ca as fi platit cam dublu, la repere de origine, intr-un service normal. La reprezentanta nu am intrebat, ca aia sunt aberanti.

Povestea este mult mai lunga, aici am expus-o pe scurt.

Edited by nats
  • Thanks 1

Pina la urma - ca asta e important - cu discurile noi merge ok? Ca restul este jmechereala orientala de la noi.

Ma gandesc serios sa verific jantele, sa nu fie curbe pe axa Ox :), ca parca masina merge in hopuri...

Posted (edited)

Aia vedeau la vulcanizare imediat, nu te ierta niciunul serios de o indreptare de jante de aliaj :))

Mai degraba fuzete strambe.

Acu' redvenind seriosi, cind eram mai tanar taica, eu am avut una d-asta cu vibratii misterioase de la un cauciuc cu o usoara forma de 8, nou-nout.

Edited by dvoncu