Jump to content
flaviu

Ce discuri de frâna/plăcute recomandați?

Recommended Posts

Astazi am facut ITP-ul - e pentru prima data cand intru intr-un service si plec multumit, cine vrea detalii sa dea PM - si domnul de acolo mi-a spus ca la urmatorul schimb de placute pe fata trebuie sa schimb si discurile, ca sunt cam mancate, mai ales pe interior.

Cu placutele astea am 41k km, discurile au aproape 80k km, probabil o sa le duc in 85k, atunci trebuind sa fac si revizia. Eu as merge pe original sau Zimmermann dar ultima marca am cautat-o pe net si nu prea am gasit-o. Voi de unde le-ati luat?

Sa le schimb in reprezentanta - unde nu pot sta langa masina - sau in service obisnuit?

Ce ar trebui sa urmaresc?

Din ce am citit pe aici, cam astea:

- sa curete bine butucul de rugina;

- sa verifice etrierii si pistonasele si sa unga doar pistonasele;

- sa verifice planeitatea discurilor dupa montaj;

- sa verifice franarea pe stand.

E corect?

Dacă vrei să stai lângă mecanici când îți lucrează la mașină mergi la DAB, sunt singurii care te lasă în service dintre reprezentanțe.

Trimis de pe al meu FRD-L09 folosind Tapatalk

Cred ca in service te lasa toti, doar ca unii nu te lasa prin apropierea masinii. ITP-ul poate fi facut si in alte locuri decat reprezentantele, caz in care probabilitatea de a sta langa masina creste semnificativ.

Păi asta spun și eu unii 95% te lasă să îți privești mașina pe un monitor cu imagini di service iar alți 5% poți asista efectiv la lucrarea efectuată de mecanic la mașină. Nu vorbesc de ITP.

Pentru placutele de frana pe fata ce parere aveti de Textar ? , ca pret se apropie de OEM

asta e recomandarea celor de la service in cazul meu

De unde ai scos ineptia asta? Placutele Textar fata sunt la autoeco 212 lei/setul iar placutele Mobis la kingauto sunt 364 lei/setul. Despre ce vorbim aici!?!?!

De unde ai scos ineptia asta? Placutele Textar fata sunt la autoeco 212 lei/setul iar placutele Mobis la kingauto sunt 364 lei/setul. Despre ce vorbim aici!?!?!

Nu este o ineptie :)) , acu am si factura ca le-am schimbat intre timp.

Cand am facut eu comanda, pe ePiesa pretul era undeva intre 250 si 300 iar la service mi-au dat un pret un pic peste 300. Cele originale fiind cam cu 60 RON mai scumpe la service.

Au inceput si la piese auto sa varieze preturile de la o saptamana la alta. Acu vad ca is cu reducere de la 315 la 221 RON , probabil saptamana viitoare vor fi de la 315 la 260 :)) . Ideea e ca daca am nevoie atunci de ele nu mai astept inca o saptamana poate scade(sau creste) pretul. Oricum pe autoeco nu m-am uitat atunci , vad ca au preturi bune :wink:

offtopic: cei de la ePiesa au pret de saptamana si pret de weekend :ohmy:

Edited by raduit

Autoeco mi se pare ca au service în București, ceva în genul Tracom din Constanța. Un prieten și.a făcut distribuția la al lui pemfeu cu motor magic și a fost mulțumit de ei, atât la piese cât și la service.

Eu nu am experiente cu ei nici de piese și nici de service. Folosesc autokarma și epiesa.

Sent from my phone.

Am comandat discuri fata si placute Textar - 590 lei. Maine ma duc sa le schimb. Am 84000 km si discurile fata sunt mancate pe interior.

Unde le schimbi? La ce service, sau le schimbi tu acasă. Cat te costă manopera.

Eu am schimbat plăcuțele spate trw 125 ron luate acum câteva luni de la egarajul. ro

Erau cam la limită, nu am avut timp să le schimb am 60000km.

Pe față le-am schimbat la 40000 km.

Schimbate în garajul propriu.

Săptămâna asta am avut timp și am făcut câteva intervenții la mașină cum ar fi :

-schimbat 2 senzori de parcare(1fata și 1spate). La reprezentanța 800 RON buc (am găsit 25 RON buc pe Ali expres)

-schimbat plăcuțe spate

-schimbat cuplaj elastic coloana de directie

-schimbat ulei și filtre.

Toate făcute în garajul propriu. [emoji16]

Huo, din cauza ta nu sunt bani la buget!

Altfel bravo; sunt curios dacă materialul de la steaua de la direcție e diferit și dacă poți da link de la aliexpres.

Cum sunt plăcuțele de frână textar, ca duritate? Eu am constatat zilele trecute, când am schimbat rotile de vara cu cele de iarna, ca plăcuțele pe față sunt terminate. Au doar 27k km, Ate. Pe spate doar ce am pus ate, de 5k km. Setul de placute OE a ținut 31k km.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Huo, din cauza ta nu sunt bani la buget!

Altfel bravo; sunt curios dacă materialul de la steaua de la direcție e diferit și dacă poți da link de la aliexpres.

La care buget?... [emoji16] Al service-urilor, ce pot să fac, fac singur, când apare ceva mai grav poate apelez la ei.

Au preturi mari pentru lucruri mărunte care le putem face noi, nu mai vb de piese.

Ulei shell helix 5w30 profesional AV identic cu cel de la reprezentanță 160 RON 5 litri, filtre man sub jumate prețului de la service +manopera.

La senzori de parcare la Dab 800ron bucata pe aliexpres 25 RON bucata.

Plăcuțe spate TRW 125 ron set.

Cuplajul elastic nici nu știu cât este la service +manopera, eu am dat 100 ron pe 5.tot pe aliexpres.

Am făcut ceva economie la bugetul familiei și nu cred că este diferență la calitate. [emoji16] [emoji16] [emoji16]

Unde le schimbi? La ce service, sau le schimbi tu acasă. Cat te costă manopera.

Le-am schimbat la un service, manopera m-a dus 130 lei plus 20 lei la mecanic. Cu deviz de lucrari si factura, iar la sfarsit s-a facut test de frane pe stand. Nu mi se pare mult.

Cum sunt plăcuțele de frână textar, ca duritate? Eu am constatat zilele trecute, când am schimbat rotile de vara cu cele de iarna, ca plăcuțele pe față sunt terminate. Au doar 27k km, Ate. Pe spate doar ce am pus ate, de 5k km. Setul de placute OE a ținut 31k km.

Nu stiu, ca de-abia le-am pus.

Eu am schimbat placutele fata prima data la 39000km, apoi la 84000km (tot originale).

Placutele spate le-am schimbat la 49000 si acum inca mai au carne.

Cred ca cel mai bine e sa imperechezi discuri si placute de acelasi brand.

Apropo, placutele Ate sunt fabricate de Textar, :)))

Pe placutele fata - schimbate in reprezentanta - era stantat Mobis.

Edited by nats

Ai făcut ceva km cu un singur set de placute pe față... A ta este manuala, nu e asa?

Ate știu ca este parte din grupul continental, iar informația ca textar le face plăcuțele nu o aveam.

Nu stiu, ca de-abia le-am pus.

Eu am schimbat placutele fata prima data la 39000km, apoi la 84000km (tot originale).

Placutele spate le-am schimbat la 49000 si acum inca mai au carne.

Cred ca cel mai bine e sa imperechezi discuri si placute de acelasi brand.

Apropo, placutele Ate sunt fabricate de Textar, :)))

Pe placutele fata - schimbate in reprezentanta - era stantat Mobis.

unde face Textar placutele ate?

<< TMD Friction is one of the world’s leading manufacturers of brake friction materials to the automotive and brake industry. The company’s product portfolio comprises disc brake pads and drum brake linings for passenger cars and commercial vehicles together with friction materials for racing and industrial applications. With its brands Textar, Mintex, Don, Pagid and Cobreq, TMD Friction has a market-leading position in the global replacement parts market. Under the brand names Cosid and Dynotherm TMD Friction develops and produces friction materials for industrial applications. TMD Friction has four operations in Germany as well as in Europe, USA, Brazil, Mexico, China, Japan and South Africa. The TMD Friction Group employs approximately 4,800 people worldwide. For further information please visit www.tmdfriction.com. >>

Daca mint astia, mint si eu.

Dar cu placute TRW stantate Textar chiar am vazut o poza, tot pe net.

Nu.i bai.

Cum sunt plăcuțele? Le ai de o săptămână acum. Scârțâie? Fac praf?

Nu am apucat da merg prea mult cu ele, doar vreo 450km in exterior. Pana acum nu scartaie si am vazut ca fac praf mai putin decat cele originale.

Asa lectura mai rar și destul de stufoasa. Mulțumesc!

Placutele originale de pe spate scartaie daca sunt duse?

Ca am un scartait la franare - pe fata am placute Textar puse de 4.500 km, pe spate am Mobis puse de aproape 40.000 km. Insa, la ultima verificare de acum 500 km, se prezentau bine.

Da, și plăcuțele de pe spate au senzor acustic de uzura.. Adică acea tăbliță... Este pusa doar pe plăcuța de la interior, pt ca pe aia nu prea poți sa o verifici vizual, cum o poți verifica pe cea din exterior.. 

La mine pe fata, scartaia mereu la franare si la mers foarte incet, 20 kmh... hatz hatz hatz .... zic gata, s-au dus placutele.  Dupa ce le-am dat jos, am constatat ca aceasta tablita, ghidajul asta care nu este niciodata fixat bine de catre mecanici (sper sa se vada urechiusele alea care nu sunt indoite/inchise/pliate la montaj, care sa o tina pe pozitie), era tocit nitel, deci asta facea scandal si scartaia...

Este adevarat ca oricum trebuia sa schimb placutele, avand etrierul blocat putin intrucat mi-a mancat placuta de pe dreapta fata exterior, dar ca idee, celelalte 3 placute mai aveau viata in ele. Spuneam intr-un post, mai sus <<Au doar 27k km, Ate.>>, acum vedem de ce....

IMG_20191122_114513.thumb.jpg.2ad1e78f1d80718ef0a6a9166fb0ef48.jpgIMG_20191122_110001.thumb.jpg.3f53910c6ad3d79c3e230148af7f0f5b.jpg

IMG_20191122_110347.jpg

IMG_20191122_110701.jpg

IMG_20191122_110706.jpg

IMG_20191122_110850.jpg

IMG_20191122_111137.jpg

Edited by bumbul

Tot Textar o sa imi iau si pentru spate. Trebuie sa le verific, sa vad cat sunt de duse.

Textar nu face mai deloc praf, cu cele originale aveam jantele negre permanent pe fata.

Eu zic că dacă fac praf sunt mai moi, se uzează plăcuțele, dacă sunt prea tari toacă în discuri,. Eu aș alege plăcuțe mai moi să facă praf, sunt mai ieftine plăcuțele decât discurile și se schimbă mai ușor.