Jump to content
flaviu

Ce discuri de frâna/plăcute recomandați?

Recommended Posts

Cum se descurca discurile Zimmerman? Am găsit unele pe net, perforate. E ceva de ele.? Comparativ cu.. Brembo / ate clasic?

Ale mele s-au ovalizat după 400km, luate de pe autodoc24. Nu recomand!!!

Ale mele merg impecabil (discuri + placute) dar nu am luat perforate ci clasice (pline). Am pana acum 17 mii cu ele. Indiferent ce brand pui, stai langa ei sa curete bine locul unde le monteaza si verifice etrierele ca pistonasele sa nu fie gripate. Dupa montaj sa nu ii lasi sa puna roata pana nu iti masoara ovalitatea discului nou montat si sa ti-o treaca in actele de garantie.

Edited by mihaimatei63

De vreo 70.000 am trecut pe Bosh (discuri + placute, fata + spate) si nicio problema pana acum.

@mariuszadara, cati km aveai in bord la momentul schimbarii?

Mai oameni buni, de ce nu luati de origine si le montati la Hyundai? Cu cat puteti sa iesiti mai scump? Chiar la frane v-ati gasit sa va uitati la bani? Daca e ceva in neregula, cu factura de la magazin si cea de la montaj aveti castig de cauza oriunde

ca tot vorbim de originale, vreau sa va spun ca am descoperit in garaj discurile de la vechiul meu accent din 2006.

ei bine, discurile astea au fost date jos de pe masina in 2012 (59 ca km efectuati). normal, sunt ruginite dar au "carne" pe ele cat cuprinde!

acum, cu toate discutiile despre cat de slabe calitativ sunt discurile aftermarket/non OEM, chiar ma bate gandul sa fac o proba cu ele pe accentul din dotare dar nu sunt sigur ca ar fi ok din cauza ruginii de pe ele.

voi, cei care va pricepeti, ce parere aveti?

Mai bine ma uit la antena 3 decat sa-mi duc masina in service Hyundai, chiar daca inca e in garantie. Am lucrat ca inginer la Renault, ma descurc.

Edited by mihaimatei63

Întrebam de curiozitate despre Zimmerman perforate. Arata bine. Nimic altceva dpmvd. Pana acum am avut brembo și ate pe laguna și a fost ok. Voi cauta pe original. Masina are 77k km acum și urmează schimb de placute. Probabil și disc. Vedem.

Asta cu originale e un mit.Nu cred ca Hyundai fabrica discuri ori placute ci cred ca le cumpara de la diversi producatori ca marea majoritate a componentelor.

Asta cu originale e un mit.Nu cred ca Hyundai fabrica discuri ori placute ci cred ca le cumpara de la diversi producatori ca marea majoritate a componentelor.

Este corect, dar producatorii aceia fabrica reperele strict dupa cerintele Hyundai, aici e diferenta.

@mariuszadara, cati km aveai in bord la momentul schimbarii?

65.000 - 70.000, nu mai stiu exact.

Mai oameni buni, de ce nu luati de origine si le montati la Hyundai? Cu cat puteti sa iesiti mai scump? Chiar la frane v-ati gasit sa va uitati la bani? Daca e ceva in neregula, cu factura de la magazin si cea de la montaj aveti castig de cauza oriunde

Pentru ca exista ceva mai bun fara a avea neaparat sange albastru. Doar sa amintesc de amortizoare si mitul pieselor originale s-a destramat.

Hai ca a venit acum omul de la constatare din reprezentanta hyundai și îmi spune asa. Trebuie sa înlocuim cât mai curând discurile și plăcuțele de frână pe față. Am și cotație. 652 Lei plăcuțele și 650 lei /buc discurile. Reacția mea. WTF? Aștept răspuns la solicitarea pentru cotație preț manopera cu piesele mele.

Hai ca a venit acum omul de la constatare din reprezentanta hyundai și îmi spune asa. Trebuie sa înlocuim cât mai curând discurile și plăcuțele de frână pe față. Am și cotație. 652 Lei plăcuțele și 650 lei /buc discurile. Reacția mea. WTF? Aștept răspuns la solicitarea pentru cotație preț manopera cu piesele mele.

:))))))))))))) probabil tot vreo 6 sute si ceva manopera ca sa fie 666 :D

Nici nu am întrebat de manopera cu piesele lor, dar am întrebat cât ma costa cu piesele mele. 260 lei schimb discuri și placute frână fata. Am cerut cotație de preț la autokarma pe OEM, dacă nu,. Erg pe ate.

Da, autokarma are preturi mai bune decat autopieseonline (care are diversitate mai mare de branduri). Atentie la diametrul discurilor pentru ca sunt de 2 tipuri. La mine sunt din cele mari (pentru cei cu jante de 17 si 18) adica 320 mm fata si 300 spate. Si cel mai important este sa luati discuri si placute din acelasi brand. Sa stati langa ei la montaj.

Am comandat de la autokarma disc 282 lei bucata și placute 229 lei Ate in ambele cazuri.

Edited by bumbul
  • Like 1

Astazi am facut ITP-ul - e pentru prima data cand intru intr-un service si plec multumit, cine vrea detalii sa dea PM - si domnul de acolo mi-a spus ca la urmatorul schimb de placute pe fata trebuie sa schimb si discurile, ca sunt cam mancate, mai ales pe interior.

Cu placutele astea am 41k km, discurile au aproape 80k km, probabil o sa le duc in 85k, atunci trebuind sa fac si revizia. Eu as merge pe original sau Zimmermann dar ultima marca am cautat-o pe net si nu prea am gasit-o. Voi de unde le-ati luat?

Sa le schimb in reprezentanta - unde nu pot sta langa masina - sau in service obisnuit?

Ce ar trebui sa urmaresc?

Din ce am citit pe aici, cam astea:

- sa curete bine butucul de rugina;

- sa verifice etrierii si pistonasele si sa unga doar pistonasele;

- sa verifice planeitatea discurilor dupa montaj;

- sa verifice franarea pe stand.

E corect?

Edited by nats

Ce diferența de preț ai între oe hyundai și zimmermann? Eu am cerut cotație de preț la e-piesa pentru discuri spate oe hyundai, dar am primit cotație pentru discuri ate.

La dealer pe mine m.au rupt cu preturile, asa ca am cumpărat de la autokarma, la. Juma de preț ate. Am încercat și la kingauto pe oe, dar nu aveau pe stoc.

Trebuie sa schimb și eu cât de curând plăcuțele pe spate, iar singurul motiv pentru care caut o alternativa la ate, este ca fac foarte mult praf, datorita compoziției "eco", iar rotile sunt mereu murdare... Ate ceramic pads și discuri ate power disc nu se produc pentru i40uri, din păcate.

Sent from my phone.

Deci, revin: de unde iau Zimmermann?

Trebuie sa schimb și eu cât de curând plăcuțele pe spate, iar singurul motiv pentru care caut o alternativa la ate, este ca fac foarte mult praf, datorita compoziției "eco", iar rotile sunt mereu murdare... A
Sent from my phone.

Toate placutele sunt eco, asa ca toate vor face praf pe jante, insa doar pe cele de pe axa fata.

Eu am Mobis / Hyundai Genuine Parts pe ambele axe si doar partea fata se prafuieste (normal, as spune, deoarece si forta de frecare este mai mare pe axa fata) si acolo am Hyundai Genuine, puse in reprezentanta.

In concluzie, cam "asa face toate!" :):):)

Edited by nats

Eu am scris mai sus, de unde am luat discurile pt față. Astăzi, adică ieri, am primit oferta de la epiesa pentru axa spate cu placute originale - 300 lei și Disc Original - 340 lei buc.

Sent from my phone.

Pentru placutele de frana pe fata ce parere aveti de Textar ? , ca pret se apropie de OEM

asta e recomandarea celor de la service in cazul meu

Citisem pe un forum bmw ca textar este unul dintre furnizorii oe pt câteva modele bmw.

Sent from my phone.

Cred ca Textar este cea mai buna solutie de calitate raportat si ;la pret. Eu am un disc ovalizat pe spate si a inceput sa ma deranjeze. Am pregatit ca solutie Stark (discuri + placute). Dupa montaj va trimit un feedbak.