Jump to content
DEDE303

Motorină în baia de ulei.

Recommended Posts

Bină ziua,

Nu știu sau nu am găsit modul de soluționare a următoarei probleme:

Mi-a explodat turbosuflanta la un Ix35 diesel, în treapta a III-a la o turație de 3000-3500.

Când am golit baia de ulei am găsit 13 litri de ulei amestecat cu apă.

Turbina am recondiționat-o relativ repede (nu a avut avarii majore: numai câteva garnituri din câte am înțeles). Pompa de injecție a fost ok.

Cum a ajuns atâta motorină în baia de ulei?

Filtru de particule a fost curățat. Am avut câteva probleme cu regenerarea în trecut. Mi s-a aprins și stins martorul check engine de câteva ori.

Mulțumesc.

PS: am citit că tocmai procesul de regenerare nefinalizată ar sta la baza scurgerii de motorină în baia de ulei.

Când am golit baia de ulei am găsit 13 litri de ulei amestecat cu apă.

Si nu ai sesizat ca masina "produce" ulei, adica ai nivelul peste joja?

In cele mai multe cazuri, motorina in ulei e de la DPF (regenerari esuate in mod repetat - adica ai mers preponderent urban si masina nu a ajuns la conditiile de a face/incheia regenerarea DPF). De-aia e indicat sa verifici la fiecare 500km nivelul uleiului si, mai ales, daca miroase a motorina (la auto echipate cu DPF).

Cred ca de-aia ti-a "explodat" si turbosuflanta, ca i-ai dat in gura, n-a avut ungere (ca uleiul era motorina) si s-a forfecat axul/lagarele,

Edited by nats

Aveți perfectă dreptate. Așa s-a și întâmplat. Nu i-am verificat nivelul de ulei aproape deloc înainte. Nu consumă ulei și am tras eu concluzia că nici nu trebuie să îl verific. Greșit. Mulțumesc pentru răspuns.

Ai rezolvat problema cu motorina in ulei sau inca ai aceleasi probleme?