Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
nats

Schimbare fluide I40 (in afara de ulei - topic separat)

Recommended Posts

Pedala e tare, asa a fost mereu. 

Nu e ambreajul, e uleiul din CV. Initial si a mea vine cu 80w-90, si mai ca ma cataram pe schimbator sa intre in viteza 1. Dupa ce am trecut pe 75w-90, lucrurile stau mai bine. Oricum, intre noi fie vorba, degeaba imi spui ca masina are 85.000 km cand nu si varsta caci mai mult ca sigur si uleiul ala din cutie are un termen de garantie, de obicei 3 ani. De fapt, cam toate lichidele au acest termen, uitati-va pe ambalaj punand un filtru pe sticker-ele de genul "lifetime warranty" (marketingu', bata-l vina).

Ca sa redeschid rani vechi, atentie si la lichidul de frana care este folosit la actionarea pompei de ambreaj: de la mama lui absoarte umiditate, iar asta inseamna ca in timp isi va pierde din calitatile lui. Cu cat il tineti mai mult, pe principiul "da' de ce sa il schimb, ca nu se consuma", cu atat vei da in alte belele, e garantat acest fapt de experienta multora, inclusiv de pe acest forum.

Masina este fabricatie nov 2012, cumparata de mine de noua in iulie 2013.

Lichidul de frana l-am schimbat la cel mult 2 ani.

In carnetul de service nu este prevazut schimb de ulei CV manuala. 

Despre uleiul din cutie se spune, la Capitolul 7 pagina 19, ca se schimba la interval de 120k km.

Capitolul 7 pag 12, 14 (din 60 in 60 de mii de km, prima la 60k): Verificare lichid transmisie manualã (dacã existã în dotare) *8 ; 

Capitolul 7 pag 10: *8 : Lichidul transmisiei manuale trebuie schimbat de fiecare
datã când transmisia a fost scufundatã în apã.

Edited by bumbul

Posted (edited)

Am gasit ulei de cutie original Mobis la King, o sa ma duc sa il schimb, ca intra foarte greu la rece.

O sa schimb si lichidul de frana, cu ocazia asta. Teroetic, a fost schimbat acum 2 ani si jumatate la Tiriac, la revizie, insa mi se pare pedala de frana cam elastica.

A vazut cineva cum se schimba, manual sau cu aparat? Pentru ca nu m-as mai duce la reprezentanta, pentru ca nu il schimbau pe tot (imi facturau un bidon de 500ml mereu).

Edited by nats

Intratul greu la rece, nu este din cauza bubei de fabricatie? 

Lichidul de frana , din ce am mai citit pe forumuri, nu numai la hyundai, daca vrei sa il schimbi singuri, poti scoate cu seringa ce este in borcan, apoi pui lichidul nou si rand pe rand pe la fiecare roata deschizi aerisitorul si faci pedala pana vine lichid proaspat. Personal nu am fost atat de chitit pe treaba asta. Le-am dat lichidul celor de la tiriac si au schimbat conform cu procedura lor. Eu am pus Ate typ 200 parca (ala cu steagul in carouri alb negru).

Am schimbat lichidul la cutie: vai si amar. Inchis la culoare iar busonul magnetic plin de pilitura fina. Clar trebuia schimbat mai devreme. De-abia astept sa vad cum intra in viteza maine dimineata la rece. Oricum, o imbunatatire se simte, clar, pentru ca sm facut deja 250 km.

Daca tot ai facut efortul asta, fa si o gresare completa la timonierie incepind de la nuca de schimbator in fata, cu o vaselina buna gen Wurth sau produs dedicat de la vreo marca auto (eu am folosit acum vreo 6 ani la Tucson o chestie albastra de la Mercedes), face minuni. 

Am probat-o astazi: face exact la fel. Intra foarte greu in viteza 1 si R la rece. Pana cum aveam probleme cu viteza a 2-a la rece, ca naiba. Nu cred ca este ambreiajul, pentru ca masina trage bine, nu trepideaza. Si, in plus, are doar 50000 km, fiind schimbat pe garantie. Nici timoneria nu cred ca e dereglata (rau), pentru ca odata ce se incalzeste, intra perfect in viteze.

Lichidul de frana a fost schimbat tot ieri, cu pompa de vid.

Edited by nats