Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
nirox

Cum am recuperat telefonul furat

Recommended Posts

@iflorin, fa o plangere impotriva agentului respectiv catre superiorii lui, mentioneaza ca vei face o plangere si catre MAI, etc.

Merita, amortitul ala, macar sa-l enervezi un pic! Plus ca, daca vreun sef direct nu-l are la pipota, poate sa-l sara (la inceput de an) de la diverse sporuri (gen salariu de merit, etc.).

Acum vreo 2 ani, am trecut printr-o situatie asemanatoare (mi-au taiat doua anvelope la masina) si dl. politist (cred ca era chiar sefulet de birou, ceva) nu a catadicsit sa-l identifice pe faptas nici macar cu inregistrarea video pe care i-am pus-o la dispozitie. Au trecut luni multe si nimc. Le-am facut un circ imens (pana cand m-au amenintat ca cheama echipa de interventie sa ma scoata din sediu :ohmy: ). I-am reclamat peste tot (pe politist personal si structura respectiva). Dupa vreo 2 luni, am fost informat ca politistul respectiv a fost sanctionat cu avertisment :leghump: . Cineva mi-a spus, mai tarziu, ca seful lui direct s-a folosit de acel avertisment ca sa-l excluda de la salariul de merit.

• Like 1

Un... pamflet, a se citi ca atare!

Dacă NU ai cu cine, nu poți rezolva!

Răspunsul primit este cel clasic: se fac cercetări în vederea identificării autorului.

În concluzie:

- într-un an, dacă nici Vodafone,Orange, Telekom și reprezentanța Huawei Romania (căreia i-am solicitat să transmită service-urilor partenere, în cazul în care primesc în service telefonul, să îl rețină și să anunțe Poliția ca fiind declarat furat, de la care nu am primit nici un răspuns), nu au reușit identificarea telefonului după seria de IMEI, nu ii pot acuza pe cei din Poliție de incompetență!

Dacă nu ai cu cine să colaborezi... nu ai cum să rezolvi un caz!

- și ca totul să fie favorabil, începând din luna Mai, sa schimbat legislația a.i. doar in cazuri SPECIALE, operatori mobili pot face identificarea prin IMEI!

Furtul nefiind un caz special... so... au liber la furat telefoane!

Personal, apreciez strădania depusă timp de 1 an în rezolvarea cazului! NU știți ce greu le-a fost!

Așa că am rămas cu întrebări și solicitări fără răspuns , dar și cu o pagubă de 1200 lei.

Și am încheiat pamfletul.

Trimis de pe al meu WAS-LX1 folosind Tapatalk

Ha, ha! Raspunsul standard, normal! <Se fac cercetari>, pe mama lor!

Eu le-am pus inregistrarea cu faptasul in brate (inca o mai am pe laptop!), inregistrare in care se vede clar individul care taie anvelopele si tot nu au fost in stare sa-l identice. Mai bine spus, i-a durut undeva, mai ales ca i-am enervat de la bun inceput cu atitudinea mea belicoasa!