Jump to content
lus29

Sasiu ruginit

Recommended Posts

Azi la schimbarea anvelopelor, un baiat a remarcat ca am sasiul ruginit.

Ma gandesc ca majoritatea au aici Tucson din generatia 2007-2009.

Pot exista probleme cu sasiul?

Se poate inlocui sau trata cu vreo vopsea?

Daca e adus din austria sau germania este ceva normal, ca la ei se da mult cu sare iarna. Al meu e din romania an 2006 si nu are rugina.

Și eu sunt foarte dezamăgit de protecția și rezistența la rugină a caroseriei Hyundai Tucson. Ambele praguri sunt pline de puncte de rugină sau pete din 10 în 10 cm, chiar și sub apărătorile de prag. Toată bordura portbagajului unde tabla este întoarsă spre interior este punctată de rugină. Chiar și capota motorului între far și grilă cu sigla Hyundai, într-o parte pe interior a pătruns rugină dinspre interior spre exterior.

Plus colțurile portierelor de jos sunt punctate cu rugină, zona unde sunt prinse arcurile rotilor spate este plina de rugină, unde a căzut vopseaua cauciucată și pe șasiu la fel unde a căzut vopseaua cauciucată este plină de rugina.

Am încercat să fac puțină muncă de de restaurare. am dat protecția pragului jos dar am rupt toate prinderile clipsurilor . În mod normal ea se scoate prin deșurubarea șuruburilor din interiorul caroseriei adică să se dea jos masca de plastic de la prag din compartimentul pasagerilor. Acum o să fixez masca ori prin fixarea clipsurilor și lipirea acelor pini de plastic care sau rupto ori prin folosirea șuruburilor de la clipsuri, doar că le infiletez dinspre exteriorul pragului spre caroserie, bineînțeles că vor fi la vedere dar sunt mici și negre. Acum în timp o să văd dacă a meritat această intervenție puțin distructivă.

Dacă are cineva o altă idee pentru a da protecția pragurilor jos aștept aici, mai am de dat jos protecțiea pragului din dreapta.

Am folosit deruginol de la policolor câteva straturi de vopsea cu zinc, un strat, două, de vopsea grund anticoroziv și s-ar să mai dau cu niște ceară de protecție a șasiului, din aceea care o vezi la Loganuri noi, pe praguri, o fi bună dacă dau ăștia din fabrică cu ea

post-68372-0-05225900-1567513321_thumb.jpg

post-68372-0-71440900-1567513333_thumb.jpg

post-68372-0-11951800-1567513349_thumb.jpg

post-68372-0-90618900-1567513382_thumb.jpg

post-68372-0-54710200-1567513397_thumb.jpg

Edited by RaresT

Nici-un producator nu garanteaza peste 10 ani la rugina. Asa ca ce vrei sa gasesti acolo?

tucson 2008 aici si singura rugina este la capota fata, e o zona din ce am inteles predispusa la rugina. in rest tanc.